Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#631
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mai stiu despre ce era vorba si nu mai stau acum sa recitesc discutia.
A trecut ceva vreme de cand upgrade-ul la Windows 10 se poate face introducand direct cheia de la versiunea precedenta de Windows la instalarea lui Windows 10, deci fara a mai fi nevoie sa treci prin procedura de upgrade.

Problema este ca oficial oferta de upgrade gratuit s-a incheiat (mai putin pentru utilizatorii care folosesc tehnologii asistive), chiar daca tehnic este posibil upgrade-ul. Aceasta inseamna ca desi Windows-ul este activat, licenta este posibil sa nu fie tocmai in regula. Cum Microsoft nu a facut nicio declaratie oficiala legata de reiterarea ofertei de upgrade gratuit, doar contactandu-i s-ar putea obtine un raspuns acreditat.

Indiferent daca licenta este sau nu in regula, Windows-ul odata activat se va reactiva automat daca se face clean install (fara a mai fi nevoie de cheia de la versiunea precedenta de Windows). Cine are "licenta digitala" conectata la contul Microsoft va putea reactiva Windows-ul chiar si dupa efectuarea anumitor modificari hardware mai serioase (cum ar fi inlocuirea placii de baza).

Strict in cazul tau, acel cod de activare care te-a costat 29$ nu stiu daca este in regula. Asta din perspectiva legala vorbind. Depinde daca ai sau nu dovada licentierii si pe numele cui este emisa licenta...
Licenta se dovedeste fie prin certificatul de autenticitate (in forma unui sticker), fie cu ajutorul facturii care trebuie sa contina anumite elemente doveditoare ("a paid invoice or receipt in either an electronic or physical form. It specifies the software title and the corresponding number of licenses purchased, and provides proof that your organization bought the licensed software from Microsoft or an authorized reseller and that the software license was paid for").

#632
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
@Magister Ludi,

Desigur ca nu trebuie sa recitesti postarea de acum citeva luni.Dar uitandu-ma mai bine in email box,se pare ca licenta mea de Win 8 este in regula,fiindca am comanda cu #... si o Data Invoice,care-i pe 15.01.2013,ultima zi cind era valabila oferta de la Microsoft.
Mi-amintesc de aceasta data pentru ca aveam indoieli ca imi va fi de folos acest OS.Aveam un Win 7 cu licenta si eram multumit.Dar pentru ca oferta de numai 29$ pentru Win 8 era atit de tentanta,cum se spune-ieftina,am acceptat-o in ultima zi.Si am intrat pe site-ul Microsoft,de unde am dat un click pe un link care m-a dus de fapt pe un site german,si nu olandez cum am crezut initial,si anume:GmbH Benzstrasse 5-7 33442 Herzebrock-Clarholz Germany.Am platit licenta online prin PayPal si in aceasi zi am primit email de la adresa mentionata cu Product Key/My Receipt si un link la Microsoft de unde sa descarc Win 8.Metoda de trimitere a licentei a fost:Digital delivery.Se putea comanda Win 8 si pe support DVD.De fapt email primit de la magazinul german arata ca si cum at fi un formular obisnuit,un fel de chitanta prin care se confirma comanda si plata efectuata de mine si livrarea "produsului".
Cred ca nu ma insel,dar am impresia ca odata cumparata licenta de Win 8 ea nu mai e depedenta de licenta de Win 7 pe baza careia am beneficiat de aceasta oferta.Poate unii din posesorii licentei de Win 7 isi aduc aminte de oferta Microsoft din acea parioada,la sfirsit de 2012 si inceput de 2013!
Deci asta-i situatia cu licenta pentru Win 8.Daca Microsoft mi-a acceptat licenta la instalare,imi place sa cred ca e valabila oricind?! Am instalat Win 10 pe o placa de baza noua si,cine stie,asta m-a ajutat.Daca a fost si "semnat digital" la gigantul din Redmond,atunci parca ma simt linistit.Nu-i asa?
Multumesc de raspuns.

Edited by gnotiseuton, 22 June 2017 - 14:46.


#633
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
"Oferta" respectiva - aici a costat 149 de lei era ptr UPGRADE - adica aveai licenta anterioara de 7, Vista sau XP si in baza ei faceai upgrade la 8.

Licenta e legata de WIdnwosul 7 cu licenta pe care il aveai, sau de alt Windowsul cu licenta avut la data respectiva, dat fiind ca era o licenta de upgarde de tip Retail - se putea transfera pe alt PC.
Cu kit-ul original nu se putea instala pe curat Windwos 8 - trebuia instalat intai XP, Vista sua 7 si abia peste el se instala 8. Cheia insa mergea si ptr activare ulterioara daca aveai un kit Retail de la Microsoft si il instalai pe el pe curat, dadeai skip la cheie si dupa ce se isnatla bagai cheia de upgrade.

Deci nu, acea licenta de 8 de upgrade este in continuare legata de existenta unei licente ptr o versiune anterioara - de 7 in cazul tau. Iar instalarea ulterioara de 10 in baza ofertei de upgrade gratuit va fi si ea legata de celelalte doua Asta in caz de verificare BSA sau mai stiu eu ce. Daca nu esti firma, slabe sanse sa te controleze.

Eu cand am luat-o aveam un PC cu Widnwos OEM si unul cu 7 Home Retail - in baza asteia din urma mi-am pus 10 pe PC-ul pe care il folosesc in mod curent, achizitionat anul trecut.

#634
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
Multumesc @Eiffel de raspunsul tau rapid.
Marturisesc ca nu m-a prea interesat amanuntele pe care le descri,si din acest motiv orice informatie de la un cunoscator,sau si mai bine,de la in insider este binevenita.Si pentru ca spui ca licenta de win 8 e inca legata de cea de win 7,atunci cum sa privesc,sau mai exact,la ce ma pot astepta  ca ma folosesc de ambele licente pe win 10 instalat pe doua calculatoare,de uz personal si nu de firma.Presupun ca avind o licenta primita de la Microsoft,fie si printr-un partener commercial,ea e valabila oricind si poate fi folosita independent de licenta anterioara?Daca-i adevarat ce spui,atunci ce se poate intimpla in caz ca sint "descoperit" de Microsoft ca folosesc o licenta de win 7 si una de 8 pentru win 10?

#635
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgnotiseuton, on 22 iunie 2017 - 15:21, said:

ce se poate intimpla in caz ca sint "descoperit" de Microsoft ca folosesc o licenta de win 7 si una de 8 pentru win 10?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ALZZx1xmAzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#636
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgnotiseuton, on 22 iunie 2017 - 15:21, said:

Daca-i adevarat ce spui,atunci ce se poate intimpla in caz ca sint "descoperit" de Microsoft ca folosesc o licenta de win 7 si una de 8 pentru win 10?
Practic cu una din ele nu esti in legalitate. Sansele sa fi gasit sunt mici ca persoana fizica - daca nu te toarna vreun cunoscut.

#637
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
@f300,mersi de avertisment,dar nu-i cazul   Posted Image
@Eiffel,in situatia descrisa de tine o sa renunt la un Win 10 si gata,daca e adevarat ce spui.Atunci ce se poate face cu licenta de Win 8 pe care n-o folosesc?

#638
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci tu aveai, de fapt, o licenta de upgrade. Abia acum am inteles.
Ideea este ca nu poti utiliza legal decat o singura instalare: fie Windows 7, fie Windows 8 (upgradat de la Windows 7 in baza acelei licente de upgrade care te-a costat 29$), fie Windows 10 in urma upgrade-ului de la Windows 7 sau de la Windows 8.1. Deci poti utiliza oricare dintre licente pe un singur PC, dar nu simultan.
Deoarece ai efectuat upgrade la Windows 10 dupa incheierea ofertei de upgrade gratuit, asa cum spuneam, nu stiu daca este tocmai legal, deoarece Microsoft nu a facut precizari in acest sens. Insa daca Microsoft permite tehnic efectuarea upgrade-ului nici nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme, cel putin atata vreme cat nu folosesti mai multe instalari in paralel: de exemplu, Windows 7 simultan cu Windows 10 obtinut prin upgrade in baza licente pentru acel Windows 7. Daca vrei sa folosesti licenta pentru Windows 8.1, atunci Microsoft iti cere sa renunti ori la Windows 7 ori la Windows 10 (adica sa nu le folosesti in paralel). Daca folosesti mai multe instalari in paralel, atunci risti ca Microsoft sa iti invalideze licenta, dar poti avea si norocul ca Microsoft sa nu se prinda, dar legal tot nu este.
Cu alte cuvinte, tu atat Windows 8 cat si Windows 10 le-ai dobandit prin upgrade (nu sunt licente "full"), adica ambele depind in fapt de acea licenta retail pentru Windows 7 (chiar daca ai trecut prin procesul de upgrade indirect, instaland mai intai Windows 8.1 si apoi upgradand la Windows 10). Aceasta iti da dreptul sa folosesti ori Windows 8 ori Windows 10 oricand, dar nu pe amandoua in paralel, deoarece nu poti utiliza de doua ori in paralel aceeasi licenta de baza pentru a face upgrade la doua versiuni de Windows. Si evident ca nici Windows 7 nu mai poti folosi, decat daca stergi versiunea de Windows la care ai facut upgrade.

Edited by _-_, 22 June 2017 - 18:39.


#639
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
Multumesc @Magister Ludi de precizari.Cu alte cuvinte,din raspunsul tau,inteleg ca pot folosi doar un singur Win 10 chiar daca am doua licente,din care numai una e valabila/legala!
La drept vorbind,in aceste schimburi de replici,am inteles care e situatia cu licenta de win 8 din punct de vedere legal.Si mai inteleg ca atita vreme cit folosesc numai o licenta nu-i nicio o problema cu Win 10!
regards

#640
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se poate considera si ca este o singura licenta, deoarece licenta de upgrade functioneaza doar impreuna cu licenta "de baza", ca un fel de extensie a ei.
Nu cred ca vei avea probleme cu Windows 10, deoarece m-ar mira sa verifice cineva (sa poata verifica cineva) cand ai efectuat upgrade (adica daca ai facut upgrade dupa expirarea perioadei de gratuitate declarata oficial). Daca upgrade-ul a reusit si Windows-ul a fost activat, iar tu detii licenta pentru versiunea de Windows de la care ai facut upgrade, atunci esti in regula.

#641
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Post_-_, on 22 iunie 2017 - 08:18, said:

Problema este ca oficial oferta de upgrade gratuit s-a incheiat (mai putin pentru utilizatorii care folosesc tehnologii asistive), chiar daca tehnic este posibil upgrade-ul. Aceasta inseamna ca desi Windows-ul este activat, licenta este posibil sa nu fie tocmai in regula. Cum Microsoft nu a facut nicio declaratie oficiala legata de reiterarea ofertei de upgrade gratuit, doar contactandu-i s-ar putea obtine un raspuns acreditat.

Atata timp cat Microsoft a activat licenta fara ca tu sa folosesti mijloace ilegale eu nu vad de ce nu ar fi legala.

View Post_-_, on 22 iunie 2017 - 08:18, said:

Licenta se dovedeste fie prin certificatul de autenticitate (in forma unui sticker), fie cu ajutorul facturii care trebuie sa contina anumite elemente doveditoare

Eu nu stiu unde sunt facturile dar mai am cutiile intacte care contin atat DVD-urile cat si serial key-urile printate (asta pentru 7 Home Premium retail si 8 Pro Upgrade). Sunt in regula? Sper sa fiu ca la vremea respectiva mi s-a parut ca am dat o caruta de bani pe licenta de 7 Home Premium si anume 750 de lei. Pentru 10 evident ca nu am nimic ca am facut initial upgrade-ul in perioada de gratuitate si recent mi-am schimbat placa de baza si tot a mers sa activez 10-le instaland 7-le apoi facand upgrade la 8.1 si in final upgrade la 10 (fara serial key). Multumesc.

Edited by e2k, 22 June 2017 - 22:25.


#642
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Degeaba ne dam noi cu parerea atata vreme cat Microsoft nu a facut nicio declaratie oficiala.
Oficial oferta de upgrade gratuit a incetat pe 29 iulie 2016 (daca imi amintesc corect), mai putin pentru utilizatorii care folosesc tehnologii asistive. Aceasta inseamna ca incepand cu data respectiva, utilizatorii care nu folosesc tehnologii asistive trebuie sa cumpere o licenta pentru Windows 10, upgrade-ul costand la fel de mult cat o licenta achizitionata in mod independent: https://www.microsof...store/b/windows
"If you're already a Windows user, get a Windows 10 upgrade so you can experience the latest in Windows technology. Shop Microsoft Store and buy Windows 10 today.".
Cu toate acestea, neoficial Microsoft a lasat deschisa posibilitatea efectuarii upgrade-ului de catre orice detinator al unei versiuni eligibile de Windows (de la care se poate efectua upgrade si care este activata), aparent mai putin pentru userii care detin o licenta pe volum. Si acum vine intrebarea: de ce Microsoft a lasat deschisa aceasta "portita"? Ca sa te prinda intr-o capcana? Sa iti activeze Windows-ul, dupa care sa te traga la raspundere ca folosesti Windows-ul fara licenta? Nu cred ca s-ar preta la asa ceva. Dimpotriva, ar fi chiar posibil (dupa cum observi, ma refer in continuare doar la posibilitati) ca la un moment dat Microsoft sa recunoasca oficial upgrade-ul efectuat de utilizatori chiar si dupa data de 29 iulie 2016. Iar daca pana atunci autoritatile vin peste tine si te intreaba de licenta, eu nu cred ca ar avea posibilitatea sa afle data la care ai efectuat upgrade, adica sa verifice daca ai facut sau nu upgrade (prima oara) inainte sau dupa data de 29 iulie.

#643
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Poste2k, on 22 iunie 2017 - 22:23, said:

Eu nu stiu unde sunt facturile dar mai am cutiile intacte care contin atat DVD-urile cat si serial key-urile printate (asta pentru 7 Home Premium retail si 8 Pro Upgrade). Sunt in regula?
Nu. Spune in licenta ca trebuie sa dovedesti cu acte si nu cutii! Ca ai activat e o treaba egala cu ala care a activat si el prin alte mijloace, tot activat se vede. Dar pe masa judecatorului (daca-i treaba de scandal) nu sta activarea ci documentul de vanzare-cumparare.

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2017 - 08:35.


#644
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@e2k
Uitasem sa adaug. Am postat mai demult in primul post de la topic informatii despre licentiere si despre dovedirea licentierii (intr-o arhiva zip).

Edited by _-_, 23 June 2017 - 09:22.


#645
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Post_-_, on 23 iunie 2017 - 08:27, said:

Si acum vine intrebarea: de ce Microsoft a lasat deschisa aceasta "portita"? Ca sa te prinda intr-o capcana? Sa iti activeze Windows-ul, dupa care sa te traga la raspundere ca folosesti Windows-ul fara licenta? Nu cred ca s-ar preta la asa ceva.
Nuuuuuuuu, asta niciodata. Numai noi romanii ne-am putea gandi la asa ceva. Posted Image Iti dai seama ce ar iesi daca ar face asa ceva. Asta ar fi tzeapa tzepelor. Posted Image Nu cred ca ar fi bine pentru Microsoft sa faca asta.

View Post_-_, on 23 iunie 2017 - 08:27, said:

Dimpotriva, ar fi chiar posibil (dupa cum observi, ma refer in continuare doar la posibilitati) ca la un moment dat Microsoft sa recunoasca oficial upgrade-ul efectuat de utilizatori chiar si dupa data de 29 iulie 2016. Iar daca pana atunci autoritatile vin peste tine si te intreaba de licenta, eu nu cred ca ar avea posibilitatea sa afle data la care ai efectuat upgrade, adica sa verifice daca ai facut sau nu upgrade (prima oara) inainte sau dupa data de 29 iulie.

Pai dupa parerea mea atata timp cat ei iti activeaza Windows-ul fara ca tu sa folosesti nimic ilegal e ca si cum ar recunoaste in mod oficial upgrade-ul. Daca ar fi sa nu recunoasca upgrade-ul in primul rand ar trebui sa invalideze upgrade-urile facute dupa incheierea perioadei de gratuitate si abia apoi putem vorbi de piraterie.

Inteleg si faza cu autoritatile insa atata timp cat Microsoft zice ca esti in regula mi se pare absurd sa fii amendat ca nu ai licenta de catre autoritati.

Ma rog la assitive technologies ai putea fi acuzat ca ai mintit atunci cand ai facut upgrade-ul dar daca l-ai facut normal si s-a activat e problema lui Microsoft. Daca au gresit ei atunci n-au decat sa iti invalideze upgrade-ul si asta e, dar pana atunci eu zic ca esti in regula atata timp cat nu ai folosit nimic ilegal si Microsoft ti-a activat Windows-ul. Parerea mea. Posted Image

Edited by e2k, 23 June 2017 - 13:37.


#646
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Poste2k, on 23 iunie 2017 - 13:36, said:

Ma rog la assitive technologies ai putea fi acuzat ca ai mintit

Nu cred, nu in mod serios. Nu ti-ai activat niciodata din greseala sticky keys stind visator cu mina pe shift si dupa aia apasind ce nu trebuie la meniul care apare? Wikipedia incepe chiar asa la https://en.wikipedia...iki/Sticky_keys : "Sticky keys is an accessibility feature of some graphical user interfaces to assist users who have physical disabilities or help users reduce repetitive strain injury"

#647
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Poste2k, on 23 iunie 2017 - 13:36, said:

Pai dupa parerea mea atata timp cat ei iti activeaza Windows-ul fara ca tu sa folosesti nimic ilegal e ca si cum ar recunoaste in mod oficial upgrade-ul. Daca ar fi sa nu recunoasca upgrade-ul in primul rand ar trebui sa invalideze upgrade-urile facute dupa incheierea perioadei de gratuitate si abia apoi putem vorbi de piraterie.

Inteleg si faza cu autoritatile insa atata timp cat Microsoft zice ca esti in regula mi se pare absurd sa fii amendat ca nu ai licenta de catre autoritati.

Ma rog la assitive technologies ai putea fi acuzat ca ai mintit atunci cand ai facut upgrade-ul dar daca l-ai facut normal si s-a activat e problema lui Microsoft. Daca au gresit ei atunci n-au decat sa iti invalideze upgrade-ul si asta e, dar pana atunci eu zic ca esti in regula atata timp cat nu ai folosit nimic ilegal si Microsoft ti-a activat Windows-ul. Parerea mea. Posted Image

Eu, de exemplu, pe laptopul pe care scriu acum folosesc Windows 10 Pro. Laptopul venise cu Windows 7 Home Premium.
Am folosit Windows 10 ca insider si asa m-am ales cu Windows 10 Pro activat. Pentru orice eventualitate am revenit la Windows 7 Home Premium si am efectuat upgrade la Windows 10 Home care s-a activat fara probleme. Apoi am facut clean install folosind imaginea ISO ce include toate editiile, fara a introduce niciun serial. Dupa instalare am obsevat ca s-a instalat editia Pro si s-a activat automat. Pe aceasta am si pastrat-o. Cam la fel m-am gandit si eu. Nu cred sa am vreodata probleme, mai ales ca detin mai multe licente pentru Windows si chiar pentru Office.
In cazul tau, as zice ca lucrurile stau si mai bine, deoarece detii efectiv o licenta pentru editia Pro (de la care ai efectuat upgrade).

#648
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Win10 fu "penetrat" , prin "expunerea" a peste 32 G date !

Pina la o "noua" varianta , suntem "varza" !

O sa devina free ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate