Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ce treaba are telefonul cu PC-ul ?
Evident ca update-ul primit pe telefon nu poate fi folosit pe pC.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Posteiffel, on 01 iunie 2015 - 06:47, said:

Ce treaba are telefonul cu PC-ul ?
Asta intrebam si eu:

View PostBucifon, on 09 aprilie 2015 - 08:25, said:

Current users of Windows 7, Windows 8.1, and Windows Phone 8.1 will be able to upgrade to the new operating system for free as long as they do so within one year of Windows 10's launch—even if your version of Windows is pirated.


#21
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Deci ca sa concluzionam:

Daca am windows 8.1 licentiat si instalez in primul an de la lansare windows 10 - > este gratis pe viata.

Daca extrag serial numberul si il pastrez bine, il pot instala ulterior de cate ori doresc, pe un singur PC evident. Sau daca schimb hardware-ul, activez serialul pe alt hardware.

Corect?

P.S. Misto chestia asta cu rezervarea downloadului. In felul asta Microsoft se asigura ca x useri descarca de pe serverele lor la un momentdat, pe rand, functie de latimea de banda, in asa fel incat sa nu se ingramadeasca sute de milioane de useri si sa nu poata sa descarce niciunul.

Edited by Groot, 01 June 2015 - 07:18.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGroot, on 01 iunie 2015 - 07:14, said:

Daca extrag serial numberul si il pastrez bine, il pot instala ulterior de cate ori doresc, pe un singur PC evident. Sau daca schimb hardware-ul, activez serialul pe alt hardware.
Daca ai avut o licenta OEM si nu una Retail atunci va trebui numai pe acel PC (placa de baza individualizeaza dispozitivul). In cazul Retail merge transferul pe un alt PC (nu mai multe in acelasi timp).

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2015 - 07:32.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, in cazul asta upgrade-ul nu va merge decat pe acel hardware pe care s-a activat. Si atat. Chiar daca ai Retail.
Daca vrei ulterior sa muti windows-ul pe alt PC poti muta licenta de Retail, dar nu vei mai avea upgrade gratuit.

La fel a fost si la 8/8.1 cu licentele Media Center Pack.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Instalezi Windows 7 , activezi, faci toate update-urile la zi, si in ziua lansarii oficiale iti va apare ca update la Windows 7.

#25
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Si eu daca vreau sa fac un clean install de W10 , ce cheie bag? Daca o am pe cea de 7 nu trebuie sa o bag pe aia?

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu vei putea face clean install. Nici nu vei avea cu ce - se descarca pe post de upgrade.

O solutie probabila - dar cum nu a aparut inca RTM-ul ptr testare - neverificata decat in 8/8.1 - copierea fisierelor de activare - backup-ul lor si al cheii - citite cu un program dedicate ( e posibil sa se schimbe ) si apoi dupa reinstalare pe curat - daca vei avea cu ce sa o faci, sa copiezi din nou fisierele si sa introduce manual serialul, sperand la o activare.

#27
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu sper ca vei putea face cum se poate cu licenta Win8 folosit dupa clean install Windows8.1.
Instalat Win8.1 cu cheie generica, dupa care activat cu cheia win8.

#28
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View Post123321, on 02 iunie 2015 - 09:17, said:

Valabil doar pt. acele versiuni anterioare de Windows care au o licență validă.
E 100% sigură acea dată de lansare 29.07.2015, pt. versiunea finală?
Eu cel puțin știam de 31.08.2015.

Si cele fara licenta primesc upgrade gratuit, dar W10 tot fara licenta va ramane.
Da, data de 29 iulie a fost anuntata in mod oficial.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar ptr asta trebuei sa faci rost de iso-uri de undeva, si in prima faza nu o sa ai de unde. Imaginile care vor fi descarcate ptr uograde nu permit instalarea pe curat.
Si daca in ce priveste 8.1 e posibil sa marga serialul, nu stiu cum o sa afca si cu 7.

La capitolul asta trebuei sa mai asteptam intai sa apara oficial si pe urma abia vom vedea solutiile.

Ideea e ca Microsoft vrea pe cat posibil sa renunte al instalarile pe curat.

#30
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Am primit si eu mesaj de la Microsoft. M-am intregistrat cu adresa de mail. Am W7, cu licenta. Cam ce aduce nou acest W10? Merita update-ul?

#31
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
m-am trezit si eu aseara, dupa ce am venit din vacanta cu iconita de windows jos langa ceas, curios sa vad ce e, am descoperit ca se ofera gratuit upgrade-ul la windows 10, repede am sa sarit sa fac si eu rezervare :D

#32
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
voi cum primiti aceste mesaje? eu am win 8.1 retail si n-am primit nimic...trebuie sa-mi fac cont pe microsoft?

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, il vei primi la un moment dat si tu.

E un update care il ai deja in sistem - daca ai update-uriel la zi. insa se pare ca se activeaza in functei de compatibilitate. Daca tot ce e instalat in sistem ( soft si drivere ) e 100% compatibil il primesti de-acum, daca nu, pe masura ce se rezolva problemele. Pe 29 se va activa ptr restul.

#34
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Am primit si eu oferta de la ms azi dimineata.

Am pe undeva aruncat (nu-l folosesc) un laptop acer cumparat de "afara" caruia i-a crapat hdd. Licentiat win8, i-am reinstalat (dupa ce am schimbat hdd) win 10 tech preview. Cum as putea sa aflu cheia de licentiere pentru un eventual upgrade la win10? Ma rog, nu m-a interesat pana acum.

Edited by constant7, 02 June 2015 - 11:17.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E in BIOS. N-ai nevoie sa o aflii - cand instalezi windows 8 si-o ia singur.

#36
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Multumesc. N-am reinstalat win8 pentru ca voiam sa vad cum arata win10 la momentul respectiv. Apoi am abandonat laptopul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate