Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#1189
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postvladutgm, on 21 iulie 2019 - 20:11, said:


Nu imi fac probleme deoarece eu i-am scris in e-mail ca ii platesc daca primesc factura. Factura prin emag nu mai este valabila (am primit factura storno).  
Sunt de buna credinta, dar nu pot da bani fara o dovada. I-am comunicat sa anunte Microsoft sa anuleze licenta daca nu imi da factura.
pai si atunci ce cauta banii vanzatorului la tine in cont, tu avand produsul acestuia ? Tu intelegi ce zic? Ai si banii si produsul la tine. Adica ala ti-a trimis produsul tu nu i-ai dat banii din cauza lui Y.
e treaba ta sa rectificii lucrurile.

#1190
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ai fi surprins sa stii ce "minuni" poate face un executor judecatoresc.Cumpara datoria ii aplica dobanda mare si apoi il executa pentru sume mult mai mari decat 30 de lei.
Trebuie sa rezolve problema pe cale amiabila.
Ca sa ajunga la un executor, trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca.

#1191
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
@vladutgm ai dovada platii catre eMag,ai primit produsul ? Luxury aia cum ti au dat licenta fara sa primeasca banii ?Posted Image  sa isi ia licenta inapoi si gata/tu de fapt ai fost doar un platitor care ai procedat corect si ai dat licenta mai departe,nici macar nu te folosesti de ea Posted Image Eu in locul tau as raporta la Microsoft acest caz si in al 2 lea rand la Protectia Consumatorului,apoi urmeza sa apelezi la un avocat pe motiv ca iti creeaza stress Posted Image
Ce vina ar avea un cumparator care apeleaza la serviciile unui site online ca si eMag si care plateste corect un produs pe care il si primeste , ce inseamna tot rahatul care se intimpla dupa ? vine un tert cu tot felul de bazaconii si amenintari Posted Image

#1192
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019

View Postalxalexander, on 21 iulie 2019 - 16:02, said:

K9k9k9, cam asa e. Sunt si firme serioase. Pacat ca nu se ocupa mai repede de ei si apuca sa pacaleasca foarte multe persoane.

Vezi cazul de mai sus. Omu ameninta ca da in judecata un client dupa ce a tepuit o gramada de clienti.

Sa speram ca vor face ceva sa nu mai accepte astfel de specimene pe marketplace.
Emag merge pe cantitate vs calitate de ceva vreme, din pacate. E absolut patetic ce se intimpla, dar e si vina cumparatorului - daca sa zicem gasesc un produs de la Flanco listat pe Emag cu pret mai mic si specificat clar ca livrarea o face Flanco/Altex/Media Galaxy, atunci cumpar. In alte conditii, prefer sa nu iau de la firme dubioase de apartament (eventual fara sediu cu activitate, ci doar sediu social si atit - prinde orbul, scoate-o ochii; si eu am firma si printre obiectele de activitate am comercializarea de software - as putea lista bine-mersi o gramada de seriale pe Emag marketplace si apoi sa ma fac ca ploua daca au cumparatorii probleme - si vina mai mare ar fi a Emag-ului ca lasa firme cu rulaj foarte mic si credibilitate zero sa se inscrie in marketplace).

#1193
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Posteiffel, on 22 iulie 2019 - 08:45, said:

Ca sa ajunga la un executor, trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca.
pai da, el si cu banii inapoi si cu produsul la el si vanzatorul nu si-a luat banii, nu ti se pare ca este destul de clar si sentinta se da in aceiasi zi ?

View PostSRWP28, on 22 iulie 2019 - 10:18, said:

vine un tert cu tot felul de bazaconii si amenintari Posted Image
pai acel tertz este vanzatorul si nu firma intermediara.Firma intermediara si-a luat comisionul de intermediere si pa la revedere.

#1194
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

pai da, el si cu banii inapoi si cu produsul la el si vanzatorul nu si-a luat banii, nu ti se pare ca este destul de clar si sentinta se da in aceiasi zi ?
Te crezi in US ? Procesul ala va costa vanzatorul mult mai mult decat cei 30 de lei recuperati. De durat... probabil cativa ani ca e si emag-ul la mijloc ca ei au facut miscarea de anulare a tranzactiei si oricum cel mai simplu proces la noi tot dureza aproape un an.

#1195
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
... pai i au dat licenta fara sa primeasca banii ? Posted Image  care i aici vina cumparatorului ? chiar nu inteleg,la o adica iti trimit acel email inapoi cu licenta cu tot si gata Posted Image anuleaz o,fa ce vrei cu ea dar nu ma implicati pe mine ca si cumparator.Licenta am cumparat si eu de pe eBay cu 5 €, merge si in ziua de astazi dar nu a venit nimeni sa ma streseze cu chestii de genul asta.

#1196
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View PostMembruAnonim, on 11 iulie 2019 - 14:07, said:


.... cumpara o licenta de pe emag cu 20 de lei. Emagul si firmele respective garanteaza ca licentele vandute sunt originale. ...
La sfarsitul saptamanii trecute am fost cu un prieten in showroom_emag,
cu intentia de a achizitiona cate o "licenta win10 ieftina".
Persoana care se afla acolo pentru asistenta si indrumare,
ne-a spus ca in magazin putem comanda doar produse ce apar ca vandute de ei (_emag),
iar pentru a achizitiona licente din acelea ieftine de la alti vanzatori o putem face doar cu comanda online.
...
In acelasi timp am rugat, ca in cazul in care ne hotaram sa cumparam de la ei,
sa ne spuna care tip de licenta se poate transfera pe alt calculator, dar se pare ca "asistenta",
nu stia prea multe si a spus ca nu exista asa ceva.
...
In alta ordine de idei, pana la urma cum e cu acele licente ieftine?

#1197
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E asa cum s-a mai discutat pana acum.
Atata dai, atata fac - n-ai suport si pot fi blocate oricand. Nu sunt licente ci doar chei de activare.

Daca ai ghinion sa primesti una care a mai fost activata sau are alta destinatie - gen Edu sau Enterprise ...

Pe alte calculatoare se pot transfera doar licentele RETAIL.

#1198
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
@costeld69...am deja 3 cumparate de pe eBay in urma cu cel putin 1 an si totul este OK deocamdata/ au costat 5€ fiecare.WIN10 functioneaza si fara sa l activezi dar am cumparat o licenta din curiozitate sa vad care i faza si daca a functionat am zis de ce nu si pe celelalte 2 PC uri / daca vor fi blocate  asta este,deocamdata  este totul in ordine Posted Image

Edited by SRWP28, 23 July 2019 - 11:53.


#1199
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se gaseste si cu un dolar.

edit:

casrromd un premiu la loto

#1200
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostIulius-Foyas, on 22 iulie 2019 - 11:14, said:

pai da, el si cu banii inapoi si cu produsul la el si vanzatorul nu si-a luat banii, nu ti se pare ca este destul de clar si sentinta se da in aceiasi zi ?
sa presupunem ca ar fi cumparat acea licenta pe firma. si facea cum doreste vanzatorul, adica vira banii in cont si a doua zi sa zicem ca ii dadeau usa de perete cei de la ORDA si-l puneau sa faca dovada achizitionarii legale a acelui windows. cum sta treaba in cazul asta? el ce a achizitionat acolo? dreptul legal de a folosi acel produs software? stiam ca asta se dovedeste cu ajutorul facturii de achizitie. daca nu, care-i diferenta intre akei key si un altul generat de un key generator sau un activator?

si persoanele fizice pot fi verificate, dar n-am vrut sa devieze discutia de asta am dat cazul cu firma.

#1201
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
22.02 Ron licenta Windows 10 Pro Retail la Emag (Vanduta de Sky Online)

Nu pot pune link

Edited by mirel3003, 05 August 2019 - 09:13.


#1202
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
E mai mult un cd key decat licenta

#1203
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Hello,

De curiozitate
AM cumparat cu un laptop WIN8 OEM la care am facut upgrade la 8.1 si dupa la 10.
In curand o sa imi cumpar ul PC nou si am verificat de curiozitate licenta.
Si cand verific imi arata Retail chanel.
Asta ar insemna ca mi s-a transformat licenta de OEM in Retail?
Daca da atunci este posibil sa mut licenta pe PC-ul nou si daca da atunci cum?

Multumesc

Attached Files



#1204
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Oricum este posibil sa-ti migrezi licenta indiferent de ce tip este.Deci da, poti sa migrezi fara probleme.

#1205
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostFane, on 23 iulie 2019 - 12:31, said:


sa presupunem ca ar fi cumparat acea licenta pe firma. si facea cum doreste vanzatorul, adica vira banii in cont si a doua zi sa zicem ca ii dadeau usa de perete cei de la ORDA si-l puneau sa faca dovada achizitionarii legale a acelui windows. cum sta treaba in cazul asta? el ce a achizitionat acolo? dreptul legal de a folosi acel produs software? stiam ca asta se dovedeste cu ajutorul facturii de achizitie. daca nu, care-i diferenta intre akei key si un altul generat de un key generator sau un activator?

si persoanele fizice pot fi verificate, dar n-am vrut sa devieze discutia de asta am dat cazul cu firma.
Nu e nici una. Din acele activatoare se scot aceste key-uri care se vând apoi.

#1206
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007

View PostIulius-Foyas, on 13 august 2019 - 22:57, said:

Oricum este posibil sa-ti migrezi licenta indiferent de ce tip este.Deci da, poti sa migrezi fara probleme.

Ciudat eu stiam ca nu poti migra numa reteil de pe un PC pe alt PC.
Si care ar fi pasi de migrare?

Edited by Heavyd, 13 August 2019 - 23:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate