Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Levitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zPqEEZa2Gis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
science, bitch

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ati remarcat cat de putin interes este pentru subiect ? Pe vremuri , levitatia era ceva dorit de oameni. Acum , adio ! Daca remarcati , toti ....aaa.....levitangii sau ...levitosii ...adica , cum le zice astora de leviteaza , sunt imbracati tare saracacios. Morala ar fi ca nu-i vreo afacere prea grozava sa levitezi . In schimb ia priviti masinile lui Dani Mocanu sa vedeti ce va curg balele . Pai nu-i mai spectaculos sa-ti dai una cu dosul de la tigaie in fata ( sa semeni cu Mocangiu' ), faci o manea cu ceva bani si dusmani ...si toate toapele se uita dupa tine. Ia sa apareti levitand pe langa Mercedesurile gibonului sa vedeti ce va auziti :
- saracule , zbori ca n-ai bani nici de Logan .

#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postdark, on 16 noiembrie 2016 - 19:39, said:

Nu de trucul prezentat în filmulețele postate de ”casadivino”. Acele levitații sunt arhicunoscute, le regăsești pe străzile din marile orașe din Occident.
Eu mă refeream la cazul din clipul din primul post.
Unul dintre ele seamănă cu acel caz prezentat în clipul lui @casadivino.
Despre el ziceam că este trucat,chiar dacă nu se vede tot din proasta filmare.

Edited by ASCENDED, 16 November 2016 - 20:38.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDestini, on 16 noiembrie 2016 - 19:07, said:

Multi oameni reusesc sa leviteze, dupa cum puteti vedea in acest video
ce parere aveti?

exista un scaunel micutz in spate.... doar ca nu-l vezi...

Edited by rosix, 16 November 2016 - 21:04.


#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,508
  • Înscris: 16.03.2004
Mergeți în Tibet și veți vedea acolo călugări levitând, în realitate.

#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu exista asa ceva , toate sunt facaturi
Si eu pot levita la fel ca pricare dintre aia

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce sa mai mergem pana acolo ? Etnobotanice gasim  si in Romania  Posted Image .

#26
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
A da? Si el tot scaunel a folosit? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BkDIv4nsf84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postdark, on 16 noiembrie 2016 - 21:21, said:

Mergeți în Tibet și veți vedea acolo călugări levitând, în realitate.
Lasă-i pe ăia,că este altă "mâncare de pește".

View PostDestini, on 16 noiembrie 2016 - 21:40, said:

A da? Si el tot scaunel a folosit?
Nu,el a folosit ceva de genul unei macarale,care,evident,l-a ridicat.
Nu ai observat că toți acești "levitatori",doar "se deplasează" într-o singură direcție?În sus?De ce nu și stânga-dreapta,înainte-înapoi,sau în jos,sau oricare dintre ele combinate?
Doar pentru că nu vedem firele sau nu înțelegem trucajul,nu înseamnă că acele persoane chiar levitează așa cum ne lasă să credem.

Caută pe youtube clipuri cu diferiți magicieni care leviteză.
Sunt unele poate mai impresionante și spectaculoase,însă sunt doar niște "trucuri magice".

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,508
  • Înscris: 16.03.2004

View PostASCENDED, on 16 noiembrie 2016 - 21:55, said:

Lasă-i pe ăia,că este altă "mâncare de pește".

Acolo este ”originalul”.Posted Image

#29
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Wau! trucuri magice maica, am sa cred cand o so vad cu ochii mei.

Edited by leomagic44, 17 November 2016 - 07:22.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ca si pe aria de religie, observ ca majoritatea posturilor din acest topic fac doar caz de credinta: cred ca este real/ ca poate fi ceva adevarat sau cred doar daca vad/ nu cred sub nicio forma (nici macar daca vad). Majoritatea posturilor reitereaza strict ideile exprimate in posturile anterioare, desi topicul nu este un sondaj (singura variatie reprezentand-o doza mai mare sau mai mica de sarcasm).
Cine nu are nimic util de adaugat pe tema topicului rog sa se abtina! M-am saturat sa sterg posturi complet aiurea, iar majoritatea celor ramase nu contribuie prin nimic la dezlegarea enigmei. Cititorii asteapta argumente sau contraargumente sau macar explicatii care sa insoteasca opinia.

Fenomenul levitatiei este consemnat in literatura religioasa apartinand unor traditii religioase constituite in spatii culturale care nu s-au intersectat in mod evident (sfinti care leviteaza). Fenomenul levitatiei este mentionat in practici samanice, in scrierile tantrice, in texte si practici Yoga, in magie (atat orientala cat si occidentala) etc. Marturii cu privire la fenomenul levitatiei corpului sau al obiectelor (telekinezie) sunt mentionate atat in traditii orale cat si in literatura ezoterica, proza fantastica, literatura parapsihologica. Toate acestea este imposibil sa nu te puna macar un pic pe ganduri (daca, totusi, este ceva adevarat?).
Pe de alta parte, majoritatea videoclipurilor care prezinta cazuri de levitatie par fake-uri ori sunt in mod evident fake-uri, acest fenomen sfideaza legile fizicii (al stiintei mainstream in general) si este speculat de catre fakiri si magicieni scamatori. Deci probabil ca sunt iluzii perceptive sprijinite de sugestie s.a.m.d. (doar oare toate situatiile de levitatie sunt asa?).
Parerea mea este ca acest fenomen ar trebui tratat ca ipotetic posibil sau imposibil, deci "ipotetic". Ca orice ipoteza (indiferent daca este formulata pozitiv sau negativ) trebuie dovedita pentru a putea fi acceptata universal (ce crede in aceasta privinta unul sau altul nu are valoare).

#31
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca vrei sa fii scrupulos, trebuie sa pleci de la premisa ca levitatia nu exista ca fenomen paranormal!
levitatia e imposibila chiar si ipotetic!
hai sa nu promovam obscurantismul!

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Demonstratia acestei ipoteze?

#33
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Legile mecanicii se pun?

Vorba aia, extraordinary claims require extraordinary evidence. Iar noua ne sunt servite filmulete mai mult ca dubioase drept "dovezi".

Niciodata vreo pretentie paranormala nu a rezistat vreunui test stiintific. Orice om normal ar trebui sa traga o concluzie din asta.

#34
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ce ipoteza? nu e nici o ipoteza! e un fapt!

#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postain, on 17 noiembrie 2016 - 20:07, said:

Legile mecanicii se pun?

Vorba aia, extraordinary claims require extraordinary evidence. Iar noua ne sunt servite filmulete mai mult ca dubioase drept "dovezi".

Niciodata vreo pretentie paranormala nu a rezistat vreunui test stiintific. Orice om normal ar trebui sa traga o concluzie din asta.

Pai tu vii cu legile stiintei mainstream? Tu iti imaginezi ca in mecanica s-a spus tot ce era de spus, ca mecanica nu are lacune?
Nu, nu se pun legile mecanicii, deoarece si mecanica este o stiinta construita paradigmatic. Paradigma mecanicii clasice a fost zdruncinata de paradigma relativista, mecanica cuantica este inca speculativa (se bazeaza pe teorii contradictorii acceptate la nivel de comunitate stiintifica in lipsa altor teorii mai bune).
Stiinta main stream isi are propriile dogme, la fel ca si religia. In esenta tot dogme raman, dogme pe care unii oameni de stiinta le contesta. Exemplu: http://forum.softped.../#entry13438853
Deci concluzia pe care ar trebui sa o traga un om normal care e?

"Pretentia paranormala" nu este un obiect de studiu al parapsihologiei si nici al stiintei mainstream. Daca ma insel, atunci te astept cu referiri la teste stiintifice concrete asupra "pretentiei paranormale".

#36
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Prin stiinta mainstream incerci, probabil, sa spui stiinta. Stii stiinta, chestia aia care impune verificarea experimentala a teoriilor/ipotezelor. Stiinta "paranormala" ca si surata ei religioasa nu au treba cu verifcarea teoriilor/ipotezelor.

Folosirea cuvantului dogma in contextul formularii de ipoteze stiintific denota fie un vocabular redus, fie neintelegere subiectului, fie rea-vointa. Sheldrake este combinatia perfecta a celor trei atribute mentionate anterior. Un tip care nu (mai) are legaturi cu stiinta. Un adept al pseudostiintei, un fel de chiromantie aplicata in biologie.

N-am chef de discutii spiritualiste, dar am o intrebare pentru tine: nu te ingrijoreaza faptul ca niciodata vreo persoana cu pretentii paranormale nu s-a supus unei analize stiintifice obiective? Nu stiu ce fel de educatie ai, insa experimentul e parte integranta a stiintei. Probarea unui fenomen paranormal prin aparate/martori obiectivi/masuratori e stiinta. Inca niciodata nu a fost probata levitatia.  Si, apropo de Sheldrake, nici telepatia. Nu ca teorie stiintifica, ci ca experiment verificabil obiectiv!


Ps: Sheldrake asa e un imbecil 100%. Dintre "dogmele" enuntate de el, multe au fost deja dovedite, iar altele au valoare de ipoteza necontrazise de niciun experiment cunoscut. E genul de biolog care nu are niciun fel de cunostinte de fizica. SI, as adauga, probleme mari cu logica.

Edited by ain, 17 November 2016 - 21:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate