Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Forma restituire imprumut

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015
Buna ziua.
Am facut recent un contract de imprumut intre persoane fizice pentru o suma in euro, fara dobanda, la notar, pentru un termen limitat. Imprumutatorul mi-a spus ca, pentru usurinta mea, sa-i inapoiez banii in rate lunare sau, oricum, in cateva rate, oricand doresc, pana la termenul limita al contractului.
Acum tocmai am strans o suma, asa ca pentru o prima rata, si doresc sa i-o dau. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cam ce si cum ar trebui scrisa o hartie care sa consemneze ca ii restitui imprumutatorului o transa de X bani. Este suficient doar sa scriu o hartie ca in ziua y, eu, imprumutatul, i-am inapoiat suma x imprumutatorului, parte din suma imprumutata z conform contractului de imprumut cutare, semnaturi, nume in clar? Sau invers, ca el, imprumutatorul, a incasat de la mine suma x, parte din suma imprumutata din contractul de imprumut cutare, etc?
Daca poate cineva, eventual sa-mi dea un format, cum si ce sa scriu.
Multumesc anticipat.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
are cont? faci transfer/depunere in cont cu mentiunea rata conform contract imprumut nr etc...

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Să scrie el că a primit în data de... suma X, parte din contractul de împrumut făcut între voi în data ....

Edited by althea, 16 November 2016 - 12:17.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 AroundYou, on 16 noiembrie 2016 - 11:56, said:

Buna ziua.
Am facut recent un contract de imprumut intre persoane fizice pentru o suma in euro, fara dobanda, la notar, pentru un termen limitat. Imprumutatorul mi-a spus ca, pentru usurinta mea, sa-i inapoiez banii in rate lunare sau, oricum, in cateva rate, oricand doresc, pana la termenul limita al contractului.
Acum tocmai am strans o suma, asa ca pentru o prima rata, si doresc sa i-o dau. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cam ce si cum ar trebui scrisa o hartie care sa consemneze ca ii restitui imprumutatorului o transa de X bani. Este suficient doar sa scriu o hartie ca in ziua y, eu, imprumutatul, i-am inapoiat suma x imprumutatorului, parte din suma imprumutata z conform contractului de imprumut cutare, semnaturi, nume in clar? Sau invers, ca el, imprumutatorul, a incasat de la mine suma x, parte din suma imprumutata din contractul de imprumut cutare, etc?
Daca poate cineva, eventual sa-mi dea un format, cum si ce sa scriu.
Multumesc anticipat.

suna-l sau du-te la notarul la care ai facut contractul si intreaba-l cum trebuie sa procedezi, ca sa nu ai surprize sau probleme mai tarziu.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Chitanta datata, semnata de cel care primeste plata, specificarea motivului platii. E bine ca pe fiecare chitanta (rata) sa se arate suma ramasa de achitat pana la stingerea datoriei.
L.E.
Daca sunt dubii in privinta celui  care primeste banii, e bine ca respectiva chitanta sa fie olografa, sa fie scrisa de persoana respectiva. Daca nu recunoaste plata, se ajunge in instanta, etc, cred ca o expertiza grafologica e binevenita.

Edited by altuser09, 16 November 2016 - 12:42.


#6
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015

 corinadaniela, on 16 noiembrie 2016 - 12:21, said:

du-te la notarul la care ai facut contractul si intreaba-l cum trebuie sa procedezi, ca sa nu ai surprize sau probleme mai tarziu.
M-am gandit si eu sa ma duc sa-l intreb insa presimt ca notarul imi va zice ca, din punctul sau de vedere, sa mergem de fiecare data (pentru fiecare rata) la el sa ne faca hartii parafate de catre el; notarii doar asta fac... iar costurile cu notarul, daca in fiece luna i-as da cate o rata, s-ar ridica in final la mai mult decat daca as fi luat imprumut cu dobanda la banca :) Nu mai zic ca imprumutatorul imi va stramba din nas daca aude si ca ii cer sa mergem la notar si ca trebuie sa lipseasca de la munca in fiecare luna, vreo ora-doua pe zi. Din cate am citit pe ici pe colo, cadrul legal nu impune sa fac neaparat astfel, sunt destule si hartiile de mana, asa ca nu o vad ca o forma buna si nepaguboasa in cazul meu. Practic, eu va ceream ajutorul in ideea ca nu cumva sa fac vreo greseala de formulare, etc.

 jericho, on 16 noiembrie 2016 - 12:04, said:

are cont? faci transfer/depunere in cont cu mentiunea rata conform contract imprumut nr etc...
Nu vrea sa-i fac plata prin virament sau depunere, vrea sa-i inapoiez numerar, in mana, asa cum mi i-a dat si el...are nush'ce proprire... treaba lui...

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 AroundYou, on 16 noiembrie 2016 - 12:44, said:

M-am gandit si eu sa ma duc sa-l intreb insa presimt ca notarul imi va zice ca, din punctul sau de vedere, sa mergem de fiecare data (pentru fiecare rata) la el sa ne faca hartii parafate de catre el; notarii doar asta fac... iar costurile cu notarul, daca in fiece luna i-as da cate o rata, s-ar ridica in final la mai mult decat daca as fi luat imprumut cu dobanda la banca Posted Image Nu mai zic ca imprumutatorul imi va stramba din nas daca aude si ca ii cer sa mergem la notar si ca trebuie sa lipseasca de la munca in fiecare luna, vreo ora-doua pe zi. Din cate am citit pe ici pe colo, cadrul legal nu impune sa fac neaparat astfel, sunt destule si hartiile de mana, asa ca nu o vad ca o forma buna si nepaguboasa in cazul meu. Practic, eu va ceream ajutorul in ideea ca nu cumva sa fac vreo greseala de formulare, etc.


Nu vrea sa-i fac plata prin virament sau depunere, vrea sa-i inapoiez numerar, in mana, asa cum mi i-a dat si el...are nush'ce proprire... treaba lui...

decat sa presimti, mai bine te asiguri, nu crezi ? macar pentru plata primei rate, ocazie cu care vezi exact cum e formulat documentul. ulterior, poti face plata ratelor pe baza unui document identic, fara sa mai treci pe la notar. ar trebui sa ai si un martor la fiecare tranzactie, daca nu-l cunosti prea bine pe cel care ti-a imprumutat banii. paza buna trece primejdia rea.
e ciudat cum omul ala te poate imprumuta, dar are popriri pe cont, deci e dator pe undeva-cumva, adica rau-platnic. cu ce se ocupa, care e sursa banilor lui ?

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
E suficientă ''chitanța de mână'' pentru împrumutul de bani, e probă în instanță în caz că nu ar recunoaște plata.

Art. 279
Registrele şi hârtiile domestice
Registrele şi hârtiile domestice nu fac dovadă pentru cel care le-a scris. Ele fac dovadă împotriva lui:
1. în toate cazurile în care atestă neîndoielnic o plată primită;
2. când cuprind menţiunea expresă că însemnarea a fost făcută în folosul celui arătat drept creditor, pentru a ţine loc de titlu.
http://legeaz.net/no...-civila/art-279

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
traducerea la ce a scrie althea e ca cel care ti-a imprumutat banii trebuie sa scrie in chitanta ca a primit de la tine xxxx lei in contul datoriei, iar chitanta ramane la tine.

Edited by _Smiley_, 16 November 2016 - 13:08.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
cel mai simplu cu martor

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 _Smiley_, on 16 noiembrie 2016 - 13:08, said:

traducerea la ce a scrie althea e ca cel care ti-a imprumutat banii trebuie sa scrie in chitanta ca a primit de la tine xxxx lei in contul datoriei, iar chitanta ramane la tine.
Era tradus deja de două ori:

 althea, on 16 noiembrie 2016 - 12:05, said:

Să scrie el că a primit în data de... suma X, parte din contractul de împrumut făcut între voi în data ....

 altuser09, on 16 noiembrie 2016 - 12:25, said:

Chitanta datata, semnata de cel care primeste plata, specificarea motivului platii. E bine ca pe fiecare chitanta (rata) sa se arate suma ramasa de achitat pana la stingerea datoriei.
Am pus și textul pentru că se insista pe mersul la notar - cheltuială inutilă, cred eu, din moment ce are valoare și sub semnătură privată.
Cât despre păstrarea chitanței, e foarte bună precizarea însă mă gândesc că i-a dat asta prin minte și fără să-i spun(em).

#12
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cat a costat sa faci hartia asta la notar? ma refer cat te-a costat notarul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate