Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Solutie calculare rute

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare,
Caut o solutie cat mai simpla(poate fi un soft PC, aplicatie Android, site, etc.) care sa imi calculeze pana la 20 de rute auto(nu ma intereseaza neaparat sa fie calculate simultan) astfel incat sa pot ajunge la toti clientii in intervalul de timp solicitat de acestia.
Mai detaliat:
Pentru fiecare ruta am definit punctul de plecare(care coincide cu cel de sosire) si un numar de clienti(variabil in functie de comenzile din ziua respectiva) la care trebuie sa ajung la ora ceruta de acestia(in functie de client ora poate fi fixa-astea sunt exceptii sau un interval orar-cel mai des, fata de care am o anumita toleranta-sa zicem +/-20 de minute). Deci ma intereseaza in primul rand sa pot ajunge la ora stabilita, nu neaparat distanta parcursa(de ex. pot pleca de la Sibiu, sa merg la Medias, apoi la Alba Iulia, si ulterior sa ma intorc la Medias pentru un alt client) si nici daca, sa zicem, soferul trebuie sa stationeze o ora intre 2 clienti.
Rutele sunt fie exclusiv urbane, fie acopera mai multe orase si difera de la zi la zi sau de la saptamana la saptamana in functie de comenzile primite, deci nu se poate stabili un tipar pentru fiecare din rute(ele coincid ca si clienti/comenzi in proportie de circa 60% de la saptamana la saptamana).

Modalitatea de lucru cea mai simpla pentru mine ar fi:
- Sa creez un excel cu mai multe sheet-uri, in fiecare sheet fiind clientii de pe ruta respectiva
- In fiecare zi, selectez in fiecare sheet clientii pentru a doua zi, introduc locatia de plecare(aici pot selecta din 3 valori prestabilite), intervalele orare la care trebuie sa ajung la fiecare din ei, eventual toleranta permisa si un timp mediu petrecut in fiecare locatie extras dintr-un istoric, introduc locatia de sosire iar "chestia" respectiva sa imi poata spune la ce ora trebuie sa plec din depozit, ordinea si ora estimata la care ajung la fiecare client(trebuie sa tina cont de distanta dintre cele 2 locatii si traficul de pe sectorul de drum respectiv) si apoi ora de sosire la depozit.

Orice sfat este binevenit! Multumesc anticipat.

#2
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cred ca cea mai buna solutie dpdv al traficului in timp real ar fi sa folosesti google maps
poti pune acolo puncte de navigatie

daca sunt multe (>20) si aceleasi/repetitive, iti faci lista cu punctele, le trasezi intr-un site gen www.plotaroute.com si le exporti csv sau kml sau ceva
apoi in google maps le importi si le rearanjezi astfel incat sa-ti dea timpii doriti

e o estimare de dispecer ce nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 20 de minute

#3
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
E vorba de 15-20 de rute,  fiecare cu cate 20-50 locatii de atins. Nu prea cred ca le poti face pe toate in 20 de minute,  mai ales ca nu se repeta ciclic.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Numai simpla nu e solutia.

As zice ca ai avea nevoie de un server (unde sa se proceseze datele tale) si macar o aplicatie de mobile (yeah, web rulz da' in contextul asta merge fara).

Din ce inteleg e vorba de clienti asa ca adresele lor se pot incarca in sistem fie din programul de conta folosit fie, cum ziceai, dintr-un spreadsheet. Iti definesti tu rutele (numar, nume, clienti, start, end) iar serverul le determina locatia si calculeaza ruta optima folosind google maps(trebuie un google key si sa nu se depaseasca niste limite zilnice).
Aplicatia de pe mobil poate face tracking la coordonatele gps si timpul petrecut intr-o locatie si sa le trimita frumos la server unde-s prelucrate cu un pic de AI (machine learning) astfel ca, in timp, timpii oferiti si ruta optima vor fi tot mai exacti.

#5
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Si, mai pe înțelesul meu(care nu sunt programator, dar nici total atehnic) , cum as putea face asta, cel mai simplu? Sau de unde sa incep sa ma documentez pe acest subiect?
In momentul asta nu ma interesează prea mult partea de dupa rutare,  ci niste algoritmi care sa imi permita sa determin cat mai realist ordinea de vizitare a clientilor astfel incat sa ma incadrez in intervalul de timp pe care ei mi-l solicita. Acest interval este de regula o ora(adica pot ajunge cu 30 minute inainte de ora ceruta sau cu 30 de minute peste aceasta).

#6
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
L. E.  In momentul asta nu ma interesează prea mult partea de comoditate, cat cea de rutare cat mai corecta. Nu ar fi mare problema daca ar fi vorba de 2-3 rute, dar sunt 15, uneori si 18-20, fiecare cu 20-50 locatii fiecare, deci volumul de munca e mare.
Daca iau in considerare doar factorul distanta dintre locatii, e foarte posibil sa dau gres pentru ca traficul pe ruta Iasi-Tg Frumos se face pe un drum european cu 2 benzi pe sens, iar Iasi-Vaslui pe un drum cu 1 singura banda pe sens.
Dar, daca este mai simplu asa, as putea introduce eu niste viteze medii pentru diferite trasee dintr-un istoric al parcurgerii rutelor.

#7
Smserver

Smserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.07.2014
Salut,  daca mai esti inteteresat,  lasa-mi un mesaj pe adresa [email protected].  Iti pot face fara probleme ce ai tu nevoie.

#8
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Stiu o solutie foarte user friendly, insa te va costa bani daca vrei sa implementez eu, fiindca acea solutie necesita mai multe zile de lucru din partea mea.
Va rog mesaj privat daca intereseaza oferta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate