Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vătămare din culpă

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 kruger, on 16 noiembrie 2016 - 11:33, said:

dar ai discutat cu cineva posibilitatea ca femeia sa scoata certificat medico-legal si sa te dea in judecata?

Pe ce baza?

#38
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
pe baza de vatamare corporala.
femeia are tot dreptul sa dea in judecata .

dar tinand seama de imprejurarile reale soferul nu va pati nimic nici din partea politiei si nici la un eventual proces. pentru ca este nevinovat.

#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Exact așa am procedat. Femeia a intrat cu copilul la urgențe, eu am abordat doi polițiști pe care i-am informat ce s-a întâmplat, m-am prezentat și i-am rugat să-i apeleze pe colegii de la circulație. Am considerat că nu este cazul să apelez la 112 pentru asta.

#40
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bossake, on 16 noiembrie 2016 - 11:46, said:

Poti detalia putin? Despre ce e vorba? La ce service? Te-au obligat cei de la politie sa mergi undeva? Ce anume au testat la masina.

Eu daca as fi in locul tau as sta linistit. Nu patesti nimic. Din bun simt as merge totusi sa ma interesez de starea copilului ba chiar sa ii iau si o ciocolata ceva.

Initiator 'YOUR_GOD' un "avocat bun" iti recomanda sa eviti a face prostia asta: "Din bun simt as merge totusi sa ma interesez de starea copilului ba chiar sa ii iau si o ciocolata ceva."
Daca o faci intr-un eventual proces poate fi luata in calcul si sa se considere ca te-ai simtit vinovat intr-un fel sau altul chiar daca nu esti. Posted Image

Nu, nu sunt avocat, dar intr-un caz de accident diferit de acesta, dar cu victima, acest lucru i-a fost recomandat de catre avocat soferului, mai ales ca era ca si tine fara vina. Posted Image

Pare foarte dur sau nepotrivit sfatul, dar este bine sa fii prevazator.

Edited by poadol, 16 November 2016 - 14:26.


#41
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Dany_Darke, on 16 noiembrie 2016 - 11:52, said:

colegi, .... nu discutam despre etnii, indieni, ciori si alte apelative folosite deja pana acum. un singur cuvant de genul sa mai apara si userul in cauza va lua o pauza ca sa poata iesi la aer curat.

Pentru ca afara este extrem de frig , cu permisiunea moderatorului voi reformula :
" initiator , acele persoane minunate care din durere si prea multe necazuri arunca cu copiii proprii in masinile aflate in trafic ( preferabil masini scumpe si inmatriculate pe Bucuresti ) , din aceeasi durere,  este extrem de probabil sa se mobilizeze in ...... grup organizat in vederea savarsirii unui act de dreptate ....si se poate sa iti administreze o bataie serioasa ( nu ca-s rai , dar sufletele lor sensibile dicteaza constiintei de grup sa ia masuri ) , situatie in care politia nu va interveni ....aaaaa ...nu de teama ( Politia Romana nu se teme de nimic ) ci din respect pentru suferinta micului blond ca urmare a accidentarii produse de neatentia ta .
Acum urmariti-ma . Daca nu intru cateva zile , faceti o sesizare la divinitatea suprema a formului , cum ca unii moderatori nu au simtul umorului . Posted Image

#42
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bossake, on 16 noiembrie 2016 - 13:40, said:

pe baza de vatamare corporala.
femeia are tot dreptul sa dea in judecata .

dar tinand seama de imprejurarile reale soferul nu va pati nimic nici din partea politiei si nici la un eventual proces. pentru ca este nevinovat.
Asa pare ca soferul nu va pati nimic, dar este bine sa fie prevazator, si-a facut datoria i-a dus la spital in rest se va vedea, bineinteles de catre initiator.

Edited by poadol, 16 November 2016 - 14:30.


#43
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 YOUR_GOD, on 16 noiembrie 2016 - 11:34, said:

S-ar părea că nu știi cum stau lucrurile. Dacă ii permiteam să plece, suna la 112 și ar fi fost groasă treaba pentru mine. Prietene, legea mă obligă să duc accidentatul la spital. Mă obligă, nu-mi recomandă. Dacă nu eram categoric, astăzi lucrurile ar fi fost grave pentru mine.

Aripa a sărit la loc. Se vede puțin, dar...asta e.

tocmai aia trebuia facut, sunat la 112. nu ai dreptul sa pleci, nu ai calificarea medicala necesara sa stii daca produci leziuni mai grave copilului daca il misti sau transporti.
avand in vedere evenimentul in sine, eu zic ca ai scapat ieftin.... nu ma refer legal.
daca ai casco, casco se poate indrepta catre cel vinovat. daca nu ai casco, da-i in judecata si anunta-ne si pe noi ce ai obtinut. ma gandesc ca daca familia e pusa la plata, cu ordin judecatoresc, or gasi aia ce sa ii ia.
dar pentru 100 lei si o aripa infundata, eu as zice doamne ajuta ca nu a fost mai grav

#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am de gând să întreprind alte demersuri pe acest plan. Sper ca cel mic să fie bine și cred că va fi. În rest, vreau timp ca să uit asta. Sunt intrigat de faptul căci, cu vină sau nu, plătești oricum. Și sunt mulțumit de profesionalismul de care au dat dovadă polițiștii.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001

 YOUR_GOD, on 16 noiembrie 2016 - 11:18, said:

Aveam vreo 40, frânez puțin, până pe la 30, copilul îi fuge din mână, sare în fața mea, frânez, iau ușor dreapta, îl ating cu partea stângă de deasupra farului. Mi se înfundă aripa on zona respectivă, cam de o palmă. Copilul este aruncat înainte, se lovește de asfalt, umflătură în frunte, sânge pe nas.
Ceva nu e conform fizicii aici.
Daca a sarit copiluldin lateral si ti-a infundat aripa, NU poti sa il arunci in fata.
Sau l-ai lovit cu partea de desupra farului?
Dar de ce s-a infundat aripa?

A venit copilul cu asa viteza din lateral ca ti-a infundat aripa?
Pune o foto cu aripa aia infundata, ca nu e verosimil ce zici.
Ca doar nu ai tabla din folie de aluminiu pt ciocolata.

#46
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
nu cred ca problema aici e fizica...nici pozele...nu prea conteaza...familia era in mijlocul drumului si ala mic a sarit...politia i-a zis ca nu e vina lui, deci nu cred ca trebuie sa mai analizam noi dinamica accidentului. vezi ca a zis ca a tras si de volan. important e ca toti sunt bine, desi s-a lasat cu pagube pentru sofer. mie unul mi-e mila si de un caine. si nu stiu daca ati vazut vreodata un caine abia lovit, zvarcolindu-se pur si simplu. acea imagine te urmareste toata viata, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi la om.

your_god, mi se intampla des sa vad pietoni pe mijlocul drumului, sotia ma ia la suturi ca nu incetinesc, eu zic ca ce cauta ala acolo....dar incep sa ii dau dreptate...mai bine merg cu 10 la ora pe langa el, sa nu am parte de vreo surpriza d-asta si ii umplu si frigiderul de carne, macar sa ma descarc.

Edited by spe_ripper, 16 November 2016 - 15:25.


#47
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 dorin_2k, on 16 noiembrie 2016 - 15:15, said:


Ceva nu e conform fizicii aici.
Daca a sarit copiluldin lateral si ti-a infundat aripa, NU poti sa il arunci in fata.
Sau l-ai lovit cu partea de desupra farului?
Dar de ce s-a infundat aripa?

A venit copilul cu asa viteza din lateral ca ti-a infundat aripa?
Pune o foto cu aripa aia infundata, ca nu e verosimil ce zici.
Ca doar nu ai tabla din folie de aluminiu pt ciocolata.
Cu farul l-am lovit. S-a îndoit deasupra farului. Copilul a fost proiectat în lateral față stânga.

#48
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 sfantu.dracu, on 16 noiembrie 2016 - 11:44, said:

Am o prietena care a fost vizata pe acolo.
Si pentru ca s-a prins din timp de manevra lor si a accelerat, i-au spart luneta cu lopata.
Nu a lovit pe nimeni.
Ar fi bine sa citeasca si cei care au sarit in apararea etniei pirandei, deoarece se vede treaba ca totusi etnia conteaza in cazul accidentului de mai sus. Sunt ai nostri si trebuie sa traim cu ei, dar sa nu ne dam dupa cires !
Dar cred ca este bine de stiut lucrul asta pentru a spori precautia peste limita, pentru se a evita specularea unor astfel de incidente.

P.S. Am formulat etnia astfel deoarece cuvantul gypsy, zingaro, zigeuner, gitan, etc. forumul nu ma lasa sa-l folosesc de parca ar fi jignitor si-mi impune sa folosesc un cuvant inventat nenatural.

L.E. Ulterior am vazut indemnul lui Danny Drake, dar las postul deoarece nu este rasist ci doar real si consider ca are legatura cu topicul in modul de preventie.

Edited by mufasa, 16 November 2016 - 15:48.


#49
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Proiectat, nu în sensul că s-a rostogolit. A picat practic, la vreun metru de mașină, poate 1.5.

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
"profesionismul" politistilor il vezi doar negru pe alb!!!
nu te increde in spusele lor...
pana nu vezi rezolutia, nu esti scapat!

nici in al 44-lea ceas nu realizezi ca primul lucru pe care-l faci in caz de accident cu victima e sa suni la 112!!! si nu misti masina decat dupa venirea politiei (daca nu esti amenintat sa fii linsat iminent)!! Posted Image
dar... toate au un inceput!

Edited by Nero-d, 16 November 2016 - 18:13.


#51
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 JurasikMan, on 16 noiembrie 2016 - 14:25, said:

Acum urmariti-ma . Daca nu intru cateva zile , faceti o sesizare la divinitatea suprema a formului , cum ca unii moderatori nu au simtul umorului . Posted Image

cand este vb despre legi si accidente, nu stiu ce poate fi atat de amuzant. data viitoare sper ca vei renunta la ironii.

#52
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 Nero-d, on 16 noiembrie 2016 - 18:11, said:

"profesionismul" politistilor il vezi doar negru pe alb!!!
nu te increde in spusele lor...
pana nu vezi rezolutia, nu esti scapat!

nici in al 44-lea ceas nu realizezi ca primul lucru pe care-l faci in caz de accident cu victima e sa suni la 112!!! si nu misti masina decat dupa venirea politiei (daca nu esti amenintat sa fii linsat iminent)!! Posted Image
dar... toate au un inceput!
Nu știu. Au fost câteva situații în care s-au comportat ok.
Am contactat poliția la spital. Nu am încălcat legea. Copilul era transportabil.

#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ai incalcat sau nu legea, va decide organul in scris!... doar in scris!
momentan s-a deschis dosar de cercetare penala!... e posibil sa mai fii chemat la audieri!, e posibil sa nu! asteapta asteapta solutionarea dosarului rezolutia de la parchet!
doar cand ai hartia cu NUP. sau SUP poti rasufla usurat...

n-ai chemat politia sa faca cercetare la fata locului deci aia poate sa declare ce vrea mușchiul ei...

Edited by Nero-d, 16 November 2016 - 19:39.


#54
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Cam cât durează chestia aceasta? Aşteptarea vreau să zic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate