Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

5G Orange Romania

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
8877 replies to this topic

#5563
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Orice producator poate avea buguri, la fel si Xiaomi sau Qualcomm. Nu e normal sa crape un telefon ca pana la urma tot pe telefon da omul vina, in final s-a putut face un patch de un an de zile dar nu prea se doreste.
Samsung foloseste n1 de la ORO si nu are probleme absolut deloc. Acum am facut un test cu Samsung , pe B3+n1 am DL 111 Mbps, pe B3+B7 am DL 90Mbps. deci mult mai bine pe 5G.

Edited by SethNY, 25 August 2021 - 09:38.


#5564
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Patch-uri se fac pentru probleme reale detectate in functionalitatea modemului, cauza aici e reteaua, de ce ar investi qualcomm timp de studiu pentru reteaua orange care e stramb pusa in banda? Ca doar nu pot ascunde arfcn-ul, si nici greu de calculat nu e.

La VDF nu sunt probleme, coincidenta sau nu arfcn-urile B1 (498) si N1 (431960) reprezinta  aceeași frecventa centrala.

In afara de Samsung (si acolo cu zero diferente N1+LTE fata de LTE) mai merge vreun telefon in n1 corect?
Pana si pe Mate 40 a pus cineva teste aici comparativ NR-LTE si diferenta e ~0.

Pana la urma si ei au recunoscut ca au o problema, nu stiu de ce am readuce discutia la zero, sa dam vina pe telefoane.

"The issue here is that SMTC is ahead of SSB due to offset, so action time is incorrect."

Doar ca nu le pasa sa corecteze si se apara cu licitații 5G si "5G beta". Pana la swap de vendor cel mai probabil asa ramane.

----

Diferenta de 20Mbps...

De ce iti face B3+n1 doar? Eu nu am vazut asa ceva, merge n1+B3+B7 pe S21.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2021 - 09:46.


#5565
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Bun, deci am clarificat ca pe Samung merge NR n1 OK si merge mai bine decat pe LTE+ , tu spuneai ca merge tot asa.

Faptul ca reteaua e sau nu facuta conform cu standardul trebuie demonstrat clar bazat pe articole din standard, nu pe teste si pe banuieli ca inca o data, orice producator poate avea buguri. Si da, unii producatori fac patchuri chiar daca problema e in cealalta parte, depinde de conjunctura.

In ce mesaj a recunoscut ORO ca are probleme in retea? Imi aduc aminte ca tie ti-au zis ca problema e la telefon.

#5566
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ce reprezinta fraza citata?
Ce au concluzionat ei la suport clienti e irelevant, era absurd s-o dea in scris ca e vina lor.

La ultima sesizare (cred ca ma repet a 4-a oara) au raspuns telefonic ca stiu de probleme, ca 5G e beta, ca nu doar Xiaomi e afectat de problema ci multe altele inclusiv iPhone, si nu se va rezolva pana nu se lanseaza 5G-ul "adevarat" dupa licitatia 5G, cel actual e beta si are "talpa in 4G".

Pentru mine e clar contrariul, ca am facut teste repetate cu S21U in conditii radio foarte bune si rezultatele erau aproape identice ~250Mbps DL atat in LTE cat si in LTE + NR n1. Atat am vazut cu ochii mei momentan.

Dupa toate problemele adunate nu stiu cum am putea concluziona ca NU e reteaua de vina.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2021 - 10:03.


#5567
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu stiu de unde ai tu fraza in limba engleza dar eu nu vad sa fi recunoscut nicaieri ORO ca are vreo problema in retea care sa faca telefoanele sa isi restarteze modemul. Eu inteles ca tot pe telefoane au dat vina. Si cum nu e nimic dovedit tehnic pe standard si doar pe baza de banuieli si teste ... nu cred ca se pot trage concluzii. Ca o fi la ORO buseala, ca o fi in unele telefoane care crapa  ... asta ramane de dovedit cum am mai zis.

#5568
bara4s

bara4s

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 11.03.2021
Nu au nicio problemă telefoanele. Rețeaua Number 1 este de vină. Am 2 telefoane în rețea, unul Samsung care merge cât de cât iar celălalt Xiaomi de la muncă care își ia restart. Le dai email și bagă aceeași vrăjeală tuturor că este beta, să selectezi 4G, că nu este telefonul luat de la ei etc.
Vinzi abonament 5G la 15 euro și ai doar iconiță 5G, limitat la 300mb sau pică într-una, trist.

#5569
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
vad ca de azi ofera acces 5G si la abonamentul de 12 euro
https://www.orange.ro/abonamente/

#5570
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Pai ce mai aștepti? Prinde-l pana nu dispare :)
6 luni esti boss.

#5571
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si restul de 18 luni ai nelimitat pe pinterest :) pentru o economie de 2 euro.

Nu mai zic ca smart15 nu-l iei cu -30% decât dacă nu vrei, se da usor.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2021 - 14:37.


#5572
bara4s

bara4s

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 11.03.2021
VoNR support for Samsung Galaxy Devices on August Update

Samsung brings VoNR support for select regions like North American variant where 5G is readily available. Voice over New Radio (VoNR) is a good addition to T-Mobile. For those confused by the term, VoNR is basically VoLTE, but for 5G.

Când și la noi Orange VoNR?

#5573
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
E 9.60 /luna daca il faci online.

Edited by emanu900, 25 August 2021 - 15:05.


#5574
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
VoNR când or sa aibă și ei rețea corect setata și nediscriminaya pe regiuni ca viteza oferita funcție de clasa de IP alocata.


#5575
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
VoNR nu are nicio treaba cu reteaua actuala care e 5G NSA. Pe 5G NSA merge doar VoLTE.
VoNR merge pe 5G SA, cu totul alta arhitectura ... peste cativa ani buni. Nu sunt bani de astfel de arogante in Romania. Nici in Europa de vest nu prea e VoNR lansat oficial, teste sunt.
N-are treaba VoNR cu viteza si cu clase de IP.

Edited by SethNY, 25 August 2021 - 19:00.


#5576
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,001
  • Înscris: 13.09.2007
Dragon 765 5G pe chinezul de OPPO Reno 4 Pro 5G, Cluj Napoca Alea Putna:

#5577
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Evident ca VoNR nu are treaba cu viteza retelei NR, varsam si eu of-ul :)
VoNR-ul asta tot Volte e pana la urma, dosr ca merge pe 5G.

#5578
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,001
  • Înscris: 13.09.2007
*Aleea

#5579
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Știe cineva care este la Orange ancora N1 ? Pt că am impresia că ăsta al meu știe N1 dar cu ce vrea el ....

#5580
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ancora poate fi orice banda LTE disponibila pe acelasi site cu n1. B3/B7 sau mult mai rar B20.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate