Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Achizitionare prelungitor multi-priza de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

caut sa cumpar un prelungitor (pana in 3 m) dar cu macar 4 prize, insa sa fie rezistent, nu porcarie de plastic care se "arde" cand scoti si cand bagi priza!
adica vreau ceva cu protectie la astfel de intamplari, precum si la scurtcircuit, suprasarcina etc

cum nu prea am mare incredere in ce zic vanzatorii (care ar spune orice sa vanda marfa), va intreb pe voi - ce astfel de prelungitoare folositi ?
cu link daca se poate.

pe el va fi un calculator, un TV si o imprimanta (posibil si un incarcator de laptop, care nu va sta bagat in el)

multumesc

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca nu ai incredere in marfa expusa la raft in cazul prelungitoarelor cu protectie ( ... ) ar fi bine sa-ti iei un UPS capabil sa le duca pe toate( bun si in caz de pana de curent ) .
P.S. http://www.emag.ro/p...d/pd/EL0MNBBBM/

Edited by cobi1, 16 November 2016 - 10:43.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Buget? In princiupiu un prelungitor mare branza nu poate face.
Uite cea mai ieftina chestie de calitate, APC brand bun in domeniul electric, al UPS-urilor http://www.pcgarage....ie-230v-p5b-gr/
Oricum nu te astepta sa faca mare branza un prelungitor.
Singura chestie care chiar protejeaza e un UPS online care costa cat pc-ul si tv-ul la un loc.

Personal folosesc un din asta http://altex.ro/unit...00va-avr-schuko e doar line interactive nu online.
L-am prins la 600 de lei si tine mult si bine in caz de pana de curent. Cyberpower al doilea brand in domeniu, dar mult mai corecti la pret fata de APC carorta li s-a cam urcat numele la cap, ok sunt calitative dar costa. Inainte aveam un prelungitor bachmann la vreo 60 de lei gen http://altex.ro/prel...-100-2m-4-prize
dar s-au apucat astia din zona de experimente la uzina din apropiere si dupa ce mi s-a prajit o sursa de pc si pene de curent zilnic am revenit la ups. Am mai avut un UPS APC acum ceva ani, au tinut vreo 7 ani bateriile.
In ultimile 24 de saptamani a incasat un supravoltaj, 8 subvoltaje si 24 de pene de curent. Posted Image

Mai e varianta stabilizator de tensiune + prelungitor ieftin. Nu stiu insa care e exact treaba cu stabilizatoarele, nu am avut niciodata unul. Cel mai important eu zic e sa ai o sursa de calitate in pc, din aia 80+ care sa stie gama larga de tensiune, 100-240V.

Edited by SpeedDemon, 16 November 2016 - 11:01.


#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Eu folosesc prelungitoare APC, Bachmann, Tripp-Lite, dar nu cele de 20-30 lei.

Edited by mhanor, 16 November 2016 - 10:43.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pinguinul666, on 16 noiembrie 2016 - 10:33, said:

pe el va fi un calculator, un TV si o imprimanta (posibil si un incarcator de laptop, care nu va sta bagat in el)
multumesc

http://www.dedeman.r...-pt-015115.html

Iti recomand capatul de prelungitor modular cu 6 intrari, de mai sus, e de buna calitate. Ii cumperi separat cablu cu 3 fire (cat ai nevoie) si stecher cu nul de protectie si le montezi singur (albastru si maro - faza si nu si verde/galben nul de protectie). Te costa, cu totul vreo 65 de lei, in timp ce un prelungitor de 5m, de calitate, luat de-a gata e cel putin 90 lei.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
In-cre-di-bil!

#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 rosix, on 16 noiembrie 2016 - 11:01, said:

http://www.dedeman.r...-pt-015115.html

Iti recomand capatul de prelungitor modular cu 6 intrari, de mai sus, e de buna calitate. Ii cumperi separat cablu cu 3 fire (cat ai nevoie) si stecher cu nul de protectie si le montezi singur (albastru si maro - faza si nu si verde/galben nul de protectie). Te costa, cu totul vreo 65 de lei, in timp ce un prelungitor de 5m, de calitate, luat de-a gata e cel putin 90 lei.
Si protectia la supratensiune sau scurt o are " din parti " ....


Toate prelungitoarele cu protectie ar trebui sa aiba specificat cat duc ( W ) ; nu mai zic de priza in care se pune prelungitorul ...

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 pinguinul666, on 16 noiembrie 2016 - 10:33, said:

caut sa cumpar un prelungitor (pana in 3 m) dar cu macar 4 prize...
pe el va fi un calculator, un TV si o imprimanta (posibil si un incarcator de laptop, care nu va sta bagat in el)

ia cu minim 6 prize, ce sa faci cu 4 ??
doar calculatorul ocupa 2-3 prize (unitate + monitor + boxe), nu mai zic de periferice ca HDD extern...

Personal folosesc unul ieftin gembird cu protectie, mi s-a oprit de cateva ori la supratensiune deci sunt multumit.

Edited by sirgoofy, 16 November 2016 - 11:22.


#9
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007
Attached File  IMG_0722.JPG   1.51MB   82 downloads
    am pățit-o eu la birou cu un prelungitor de la "ruși"... noroc că nu a avut oxigen și a ars mocnit pe timpul nopții, altfel ieșea un incendiu numai bun de știrile ProTv.

Edited by gigi_4476, 16 November 2016 - 11:32.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai zi si ce ai alimentat cu acel prelungitor de la rusi, de a ajuns in halul ala. Sa nu zici ca o veioza si incarcatorul telefonului.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gigi_4476, on 16 noiembrie 2016 - 11:31, said:

IMG_0722.JPG
am pățit-o eu la birou cu un prelungitor de la "ruși"... noroc că nu a avut oxigen și a ars mocnit pe timpul nopții, altfel ieșea un incendiu numai bun de știrile ProTv.

Ai lasat caloriferul peste noapte nu-i asa?

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Recomand prelungitor multipriza Legrande. Cum s-a mai scris, atentie la specificarii, sarcinile sa fie mai mici decat puterea maxima admisa (curentul maxim admis).

#13
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 rosix, on 16 noiembrie 2016 - 12:15, said:


Ai lasat caloriferul peste noapte nu-i asa?
Posted Image
sa găsesc dimineața cald, când vin... și am găsit Posted Image

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cap prelungitor Kontavill (de la selgros) 6 prize, 16A (verificat) , duce cu succes fara sa se incalzeasca . Exista cu 3 si 6 prize , nu sunt ieftine dar sunt calitate , parca 35 lei cu 3 prize si in jur de 60 lei cu 6 prize , fara cablu si steker care se cumpara separat .
Atasez o poza sa vezi lamele din interior , sunt solide si bine concepute .

Attached Files



#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 xilo, on 16 noiembrie 2016 - 13:03, said:

Cap prelungitor Kontavill (de la selgros) 6 prize, 16A (verificat) , duce cu succes fara sa se incalzeasca . Exista cu 3 si 6 prize , nu sunt ieftine dar sunt calitate , parca 35 lei cu 3 prize si in jur de 60 lei cu 6 prize , fara cablu si steker care se cumpara separat .
Atasez o poza sa vezi lamele din interior , sunt solide si bine concepute .
Si protectia la suprasarcina unde e ?? Ca de asta e vorba de fapt nu de un rahat de prelungitor .

#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cumperi o duda dinasta http://www.dedeman.r...iune-40568.html, acelasi lucru e si in prelungitoarele ieftine.

#17
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
in anglia majoritatea adaptoarelor sau triplelor au sigurante in ele. de la 5A la 13A, desi unele mai ieftine au "piciorusul" de impamantare din plastic, deci de forma.
in magazine gasesti sigurantele foarte usor. la un uscator de rufe de exemplu nu rezista aia de 5A. ma gandesc ca siguranta aia te asigura in caz de orice, se arde si asta e toata paguba.

totusi am niste nelamuriri, la laptop avem nevoie de asa ceva? in plus, adaptorul lui nici macar nu are impamantare. si alta intrebare, daca nu avem impamantare la priza, mai functioneaza cum trebuie acea siguranta?

Edited by 41ex, 21 November 2016 - 01:18.


#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Disjunctoarele au nevoie de pamantare , sigurantele normale , clasice merg pe consum .
Practic o siguranta in triplu asigura cel de-al doilea capat sa spunem , o siguranta ai la tablou sa nu depasesti 16 A la prize iar la triplu asiguri conductorul din tablou pana la consumator ca nu depasesti 16 A sa arzi conductorul . La consumatori mici nu prea le vad rostul , la o masina de spalat, radiator electric , fier de calcat s.a da, acolo e perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate