Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Accidente in RO, in cursul lunilor de iarna - in conditii de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Mi se pare ca Germania detine "recordul" , cu peste 250 de masini intr-un accident ?

#38
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Cred ca da.

259 de vehicule in 2009 si 80 de vehicule in 2011. (ambele s-au produs primavara-vara)

Edited by polizei, 16 November 2016 - 14:32.


#39
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Jammalan-the-Prophet si polizei ....
aici discutam depsre RO. Posted Image

#40
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Atunci roaga un moderator sa schimbe titlul....pentru ca are doua intelesuri.

#41
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Oricum ar fi..cauciurile de iarna sunt necesare,nu zic obligatorii conform legii si cei ce nu respecta ar trebui penalizati drastic.
Din pacate vad iarna multe masini de politie cu anvelope de vara,de autobuze nu mai zic ca au niste anvelope de formula 1.De iarna ce sa mai zic.

#42
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostAdm, on 16 noiembrie 2016 - 10:08, said:

Fa autostrazi

Degeaba, daca romanul e analfabet functional   si nu realizeaza ca in conditii de  ceata densa nu se merge cu 130 la  ora, chiar pe banda doi.
Ma scuzati, dar daca romanii sunt atat de idioti incat nici macar nu invata  nimic din accidentele cu victime care se repeta dupa 2 saptamani, indraznesc sa spun ca nici  nu  merita autostrazi!
Si  oricum nu vad sensul la replica "fa autostrazi" la  un accident, culmea, fix pe autostrada. Daca era  pe DN din cauza de depasiri, etc, avea sens. Asa, nu vad  vreun sens. Facand  mai  multe autostrazi se evita accidentele pe...autostrada?
Iar eu nu am intalnit intrari si  iesiri  "fara vizibilitate". Nu exista asa ceva. Si chiar de exista, acolo unde n-ai vizibilitate nu te arunci ca berbecul.  Dar din pacate  pe  soselele de la noi gradul de prostie si neatentie /iresponsabilitate  este  imens.

@aris86: eu  i-as amenda cu minim 1000 lei pe aia care vin cu 160-180 din spate in timp ce tu depasesti un sir de camioane  pe banda  2 a autostrazii  cu 140 la ora si ei,  idiotii vin pana in curul tau cu flash-uri desi n-ai  unde sa  te dai. Chiar nu  inteleg cum  pot fi atat de retardati. Probabil la scoala de  soferi ar trebui  un test  psihologic mult mai serios care sa trieze oamenii normali de astfel de animale. Cred ca la reinoirea permisului tot asa, trebuie  un  test  psihologic din ala dur de tot, s-ar face curatenie  pe sosele pentru ca sunt prea multi  nebuni la cap.

View Postpolizei, on 16 noiembrie 2016 - 14:12, said:

Cei (sa zicem) 90% care conduc corect sunt indreptatiti sa spuna ca nu avem autostrazi.Nu avem autostrazi ....ca sa ne ferim de `soferii imbecili`.


Nici pe autostrada nu te  poti feri daca vine imbecilul cu 200 si se infige in spatele tau.
Si cred ca cifra de 90% soferi corecti este mult  prea  optimista. Indraznesc sa spun ca mult  mai  putini sunt, in  primul rand, normali la cap,  inainte de-a le analize  aptitudinile soferistice si respectarea regulilor.

View Postmiki07, on 16 noiembrie 2016 - 12:26, said:

Nu trebuie sa fii Einstein sa iti dai seama ca daca ninge franezi mai greu. Sau daca e polei, intri in patinaj,

Nu supraestima "inteligenta" unora...

Edited by epetroiu, 16 November 2016 - 17:46.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Accidentul ăsta ar trebui să fie un exemplu pentru toți cei care susțin că nu este nevoie de anvelopele de iarnă decât dacă ninge: poți întâlni drumuri alunecoase și dacă nu a dat zăpada. Cu toate astea, chiar și aici, se încearcă să fim convinși că nu contează anvelopele. Surpriza mare o să apară în momentul în care asigurătorii vor refuza să achite despăgubirile pentru cei care nu le au.

#44
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2016 - 18:09, said:

Surpriza mare o să apară în momentul în care asigurătorii vor refuza să achite despăgubirile pentru cei care nu le au.

Doar daca scrie asta in contractul de asigurare.
Da, este  o  nerespectare a  legii,  insa accidentele  se  produc  in 99% din cazuri din cauza nerespectarii legii, ar insemna ca nimeni sa nu mai fie despagubit.

Edited by epetroiu, 16 November 2016 - 18:37.


#45
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Mie mi se pare amuzant (de-a râsu-plânsu) că tocmai auzeam la radio o știre că 2 instituții (ceva administrator de drum, și ceva instituție meteorologică, sau cine or fi fost cele 2) se acuzau reciproc că nu s-ar fi trimis o avertizare de temperatură scăzută și pericol de îngheț/polei, și că de-aia nu au ieșit drumarii azi-dimineață să dea cu soluții antiderapante pe A2. Scuze, nu am sursă - cum ziceam, auzeam la radio și n-am reținut denumirile instituțiilor.

Păi dacă e așa, ăia-s mai idioți ca șoferii care au nevoie de avertizări să afle că e ceață în fața mașinii. Culmea, oamenii ăia, special puși acolo să aibă grijă să nu fie polei, nu se așteptau ca la 0-2 grade să fie pericol de polei. Trebuia să-i tragă cineva de mânecuță.

Tot așa mai auzisem acum vreo 2 zile o știre, pe când ningea și era viscol, că în nu știu ce județ/localitate, drumarii au ”ezitat” să iasă la dezăpezit, pentru că nu le venea să creadă că ninge în noiembrie. Eu parafrazez, dar auzisem pe moment (tot la radio) înregistrare cu comentariul respectivului responsabil (sau purtător de cuvânt, ce spanac o fi fost). Chiar îmi pare rău că nu găsesc știrea (ambele erau pe EuropaFM, dar nu știu dacă au apărut pe site).

Băi, ăștia sunt cretini complet? Chiar merită scoși în curu' gol în zăpadă și bătuți cu furtunul ud să-și dea seama că e frig și ninge? Mă scuzați, dar chiar mă enervează incompetența unora, așa, pe față. Chiar nu se poate să fie naibii dați jos ăștia?

EDIT: Na, că tocmai mai făceau oleacă mișto crainicii de la EuropaFM, pe aceeași temă: Temperaturile prin țară oscilează acum în jurul a 0 grade și pe alocuri e și ceva ceață. Oare or fi șanse de polei, domnul administrator?

Edited by alexcrist, 16 November 2016 - 18:49.


#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ce îmi place cînd aud: poleiul a fost de vină, ploaia, vintul, zăpada, gheata... :D

#47
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Nu poți nega efectul lor. Da, responsabilitatea și vina șoferilor etc etc etc... dar sunt unii acolo care au niște treabă de făcut. Și nu și-o fac.

#48
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postalexcrist, on 16 noiembrie 2016 - 19:07, said:

Nu poți nega efectul lor. Da, responsabilitatea și vina șoferilor etc etc etc... dar sunt unii acolo care au niște treabă de făcut. Și nu și-o fac.

Asa este, nu si-o fac.
Dar, totusi, azi dimineata  geamurile  masinilor erau inghetate.
In momentul  in care razuiesti parbrizul ca sa  poti  pleca, e asa de neasteptat sa  ai de-a face cu polei pe drum?

Edited by epetroiu, 16 November 2016 - 20:43.


#49
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postmandrku, on 16 noiembrie 2016 - 11:19, said:

Am bagat 20 milioane in jante si 32 in anvelope de iarna sa fiu in siguranta si sa vina unu sa ma rupa cu tot cu familie in masina?
Pe bune?

Caat? Dar ai Ferrari sau ce?

View Postrosix, on 16 noiembrie 2016 - 11:10, said:

In primul si in primul rand nu inteleg rostul gropilor / plombelor intr-o autostrada europeana (A2), adica drum presupus a fi "de mare viteza", pe sectorul Bucuresti - Fundulea.

Asa este, portiunea aia de autostrada este o rusine. Langa o capitala europeana!
S-o repare  odata!

#50
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006

View Postepetroiu, on 16 noiembrie 2016 - 21:03, said:


Caat? Dar ai Ferrari sau ce?
Asa este, portiunea aia de autostrada este o rusine. Langa o capitala europeana!
S-o repare  odata!

O repara sigur, in 10-15 ani.... si de preferat in lunile de sezon estival, ca deh, e mai liber.....

#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalexcrist, on 16 noiembrie 2016 - 19:07, said:

Nu poți nega efectul lor. Da, responsabilitatea și vina șoferilor etc etc etc... dar sunt unii acolo care au niște treabă de făcut. Și nu și-o fac.

Să vegheze pentru cei fără aptitudini, zici.
Ca pe același polei, ghetusi... etc. alții nu fac accident :)
Dar, de ce au ei permis, nu ne întrebăm ?!

Edited by crisstonne, 17 November 2016 - 00:14.


#52
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postepetroiu, on 16 noiembrie 2016 - 21:03, said:


Caat? Dar ai Ferrari sau ce?
Chiar deloc.
Mondeo
235/45/R17 da si tu o privire. Pleaca preturile de la 500ron si pana la 1200ron bucata.
Dar sa stii ca nu se pun lanturi pe ele.
Iar jantele 2000ron sunt ieftine. Nimic extraordinar.

Eu nu stau la coada an de an sa schimb anvelope. Sa le mut pe jante la fiecare 6 luni.

Edited by mandrku, 17 November 2016 - 07:53.


#53
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postcrisstonne, on 17 noiembrie 2016 - 00:12, said:

Să vegheze pentru cei fără aptitudini, zici.
Ca pe același polei, ghetusi... etc. alții nu fac accident Posted Image
Dar, de ce au ei permis, nu ne întrebăm ?!
Și-atunci la ce mai dăm bani de contracte de deszăpezire?

Sau ducând logica mai departe, la ce mai dăm bani pe semne și marcaje (și de ce ne plângem de lipsa lor)? Că doar nu-ți trebuie o bucată de tablă să vezi că urmează o curbă. Și de ce mai asfaltăm gropile și ne plângem de drumuri proaste? Că un șofer adevărat cu permis luat pe bune știe să adapteze viteza și să facă slalom în siguranță printre obstacole.

Și ia uite cum se face economie la buget. Păi ce mama naibii, suntem șoferi sau plângăcioși cu mofturi?

Edited by alexcrist, 17 November 2016 - 08:23.


#54
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
O dăm în extreme :)
Primul accident în lanț a fost pe ceata, ultimul, de la neadaptarea vitezei la... un pic de polei, unii nu ,,simt " mașina, forțele inerțiale, nu înțeleg gravitația.
Ar fi simplu, dacă te bucuri de condus, si nu faci masina sala de mese, sala de videoconferinte, ori casa gindurilor plecate pe coclauri, în mers, la viteze mari.
Cam asta este, aptitudini ori lipsa lor.
Bucuria de a conduce, ori necesitatea de a te deplasa, că îți place ori nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate