Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Accidente in RO, in cursul lunilor de iarna - in conditii de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Mda...ati gasit scuza ca nu au toti cauciucuri de iarna.Prin alte parti nu sunt obligatorii si se intampla atatea accidente.Oricate scuze ati cauta,principala problema e soferul care nu adapteaza viteza si distanta !

#20
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si urlam ca nu avem autostrazi?Deja doua accidente grave in doua saptamani pe autostrada.Nu drumurile sunt problema grava ci imbecilitatea soferilor.

#21
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postbolo, on 16 noiembrie 2016 - 11:30, said:

Mda...ati gasit scuza ca nu au toti cauciucuri de iarna.Prin alte parti nu sunt obligatorii si se intampla atatea accidente.Oricate scuze ati cauta,principala problema e soferul care nu adapteaza viteza si distanta !
@Bolo tu nu esti sofer. probabil.
Daca tu nu stii ce inseamna sa mergi cu cauciucuri de vara pe polei inseamna ca nu esti sofer.
Cauciucurile de vara se fac de zici ca's din ebonita. Zici ca sunt rotile de plastic.
Nu ai ce sa adaptezi la asemenea cauciucuri. Te duci pe polei unde vrea masina si gravitatia.

In alte parti..... Da! Spania, Italia , Franta.... Poate.
Primul accident pe ceata da il poti pune pe seama doar a neadaptarii vitezei.
Insa astia de azi le mai trebuiau cativa metri buni sa se opreasca.
De aceea nu a iesit mai rau. Oamenii au franat dar .....

Edited by mandrku, 16 November 2016 - 11:49.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAdm, on 16 noiembrie 2016 - 10:08, said:

Ce spui tu acolo ar fi haos.
Accidentele apar in primul rand din prostie, abia apoi teribilism.


care-i diferența?

#23
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postbolo, on 16 noiembrie 2016 - 11:30, said:

Mda...ati gasit scuza ca nu au toti cauciucuri de iarna.Prin alte parti nu sunt obligatorii si se intampla atatea accidente.Oricate scuze ati cauta,principala problema e soferul care nu adapteaza viteza si distanta !

Cauciucurile sunt cele care fac contact cu suprafata pe care rulezi. Daca nu sunt potrivite pentru conditiile meteo, atunci iti ieia adio de la franare ( in primul rand ).  Degeaba adaptezi tu viteza, in conditii de -10 grade (de ex), daca ai cauciucuri de vara care sunt bocna. Daca ai merge cu caucicuri de vara iarna pe zapada/gheata, ai constata ca si cele mai slabe cauciucuri de iarna sunt super cauciucuri.

Trebuie sa intelegem ca materialele se comporta diferit la temperaturi diferite. Daca ne gandim la cauciucuri, poti constata lejer ca un cauciuc de vara iti poate frana de la 100km/h la 0 in 20m (25grade celsius). Acelasi cauciuc, poate frana pe o distanta de 30m ( la 15grade celsius) sau la o distanta de 40m ( la -5 grade celsius).

Cand ai un obsacol la 35 de m in fata, vara la 25de grade opresti si bei ceva racoritor. La 15 grade, esti pe aproape sa-l iei in brate. La -5 este deja infipt in el. Presupune ca drumul va fi la fel pentru toate aceste cazuri.
PS: Este un exemplu si nu sunt date concrete.
Concret iti pot spune ca am mers cu o masina cu 3 cauciucuri de iarna si unul de vara, cand afara erau -10grade. Franarea era greoaie si masina nu tinea deloc directia corect, tragand in partea cu roata de vara... pe jos era gheata.

#24
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmandrku, on 16 noiembrie 2016 - 11:37, said:


@Bolo tu nu esti sofer. probabil.
Daca tu nu stii ce inseamna sa mergi cu cauciucuri de vara pe polei inseamna ca nu esti sofer.
Cauciucurile de vara se fac de zici ca's din ebonita. Zici ca sunt rotile de plastic.
Nu ai ce sa adaptezi la asemenea cauciucuri. Te duci pe polei unde vrea masina si gravitatia.

In alte parti..... Da! Spania, Italia , Franta.... Poate.
Primul accident pe ceata da il poti pune pe seama doar a neadaptarii vitezei.
Insa astia de azi le mai trebuiau cativa metri buni sa se opreasca.
De aceea nu a iesit mai rau. Oamenii au franat dar .....
Eu zic sa cauti in alta parte,sunt sofer profesionist,chiar acum scriu de la volanul camionului,in repaus...am ani de zile dormiti pe autostrada,chiar si in SOS-uri...
Eu cand nu am cauciucuri bune,nu am greutate pe motrica,lecturez pe forum,nu am vizibilitate,mananc sau sunt deconectat de la trafi, reduc viteza si imi las distanta mare fata de cel din fata !!! Restul sunt vorbe !Iar voi vreti sa mergeti " pe pilot " ca avesti distronic plus,ACC,zeci de camere si senzori,Nokian Winter ++++ cu sute de review-uri bune...facute in conditii de laborator!Dar nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti traficul,pentru ca voua nu vi se poate intampla !

Edited by bolo, 16 November 2016 - 12:03.


#25
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cati aveti puse gumele de iarna deja la aceasta data 16 NOV ?
atentie intreb pe bucurestenii posesori de turisme !

nu pe cei de la Predeal, sau Mircurea Ciuc
sau pe cei care conduc masini de marfa.
este lesne de inteles de ce ...nu ?

Eu nu le am inca puse.
wk asta le voi monta (singur).

Edited by Mihai_3, 16 November 2016 - 12:11.


#26
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postbolo, on 16 noiembrie 2016 - 11:57, said:

Eu zic sa cauti in alta parte,sunt sofer profesionist,chiar acum scriu de la volanul camionului,in repaus...am ani de zile dormiti pe autostrada,chiar si in SOS-uri...
Eu cand nu am cauciucuri bune,nu am greutate pe motrica,lecturez pe forum,nu am vizibilitate,mananc sau sunt deconectat de la trafi, reduc viteza si imi las distanta mare fata de cel din fata !!! Restul sunt vorbe !Iar voi vreti sa mergeti " pe pilot " ca avesti distronic plus,ACC,zeci de camere si senzori,Nokian Winter ++++ cu zeci de review-uri bune!Dar nu intelegeti traficul !
Este mai grav atunci.
Diferenta intre dv. si mine este ca ar trebui sa stiti lucruri pe care eu nu le cunosc. Sunteti profesionist. Nu discutam de marci ci de fenomene si proncipii de functionare
Stiu , aderenta pe motrica, bla bla, eu nu fac. eu nu apas... dar vad zilnic camioane in sant pe o parte.
Doar o sa o citesc posturile dv, nu voi mai comenta deoarece nu vad rostul.

Edited by mandrku, 16 November 2016 - 12:08.


#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010

View PostMihai_3, on 16 noiembrie 2016 - 11:59, said:

cati aveti puse gumele de iarna deja la aceasta data 16 NOV ?
atentie intreb pe bucuresteni deocamdata !

nu pe cei de la Predeal...
intelegeti de ce nu ?

Eu nu le am inca puse.
wk asta le voi monta (singur).

Le-am pus de aproximativ 1 luna, nu regret alegerea facuta. In acest interval de timp, au fost multe zile cu temperaturi mai mici de 10 grade.

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
bolo are oarecum dreptate. Am circulat o iarna intreaga cu cauciucuri de vara fara incidente, ca firma unde lucram nu a vrut sa schimbe cauciucurile la masina. Mergi incet si nu te bagi pe drumuri inzapezite si reusesti sa suprevietuiesti. La masina personala nici nu se pune in discutie sa nu schimb cauciucurile in functie de anotimp.

Si sa nu uitam de calitatea cauciucurilor. Unii cica isi pun cauciucuri de iarna second, de 6-7-8 ani. Posted Image

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Nu trebuie sa fii Einstein sa iti dai seama ca daca ninge franezi mai greu. Sau daca e polei, intri in patinaj,

#30
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Eu v-as recomanda tuturor care inca nu le-ati pus sa va duceti de p-acum la service.

Ieri a dat o burnita , daca maine vine o zapada cat de mica doi trei fulgi o sa fie niste cozi de o sa pierdeti juma de zi.
Plus ca temperatura a scazut deja , a cam intrat in plaja de folosire a cauciucurilor de iarna.

Si vad ca spus un coleg mai sus de polei.Ei bine pe polei nu te mai ajuta nici dracu.

Acum doi ani am dat de portiune de polei in rond la Baba Novac si cu toata tractiunea cauciucuri control s-a dus masina drept drept cand eu viram stanga pana cand am dat de zapada si s-a oprit.Noroc ca era doua noaptea si nu mai era cineva in intersectie.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 16 November 2016 - 12:35.


#31
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostAdm, on 16 noiembrie 2016 - 10:08, said:

precum panourile alea mirifice, pe care scrie: "atentie ceata", de parca ceata ar fi ceva invizibil si trebuie sa fii atentionat despre fenomen!

Sunt de acord cu tine, cu o singura exceptie. Pe panourile alea se poate scrie "Atentie ceata", "La Multi Ani ADM", sau "Atentie polei". Da, ceata o vezi, dar poleiul nu cred. Sau il vezi cand deja e prea tarziu.

#32
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Pe polei mai ales de ala oglinda cum sunt in zona podurilor sau padurilor masina se duce sanie indiferent de anvelope vara-iarna...daca nu-s de cele cu tinte poti sa ai si mama cauciucului ptr zapada, pe  polei est titirez . Iar daca ai scapat masina de sub control s-a terminat tot, poti sa fii si profesor de raliu ca se redreseaza tot in parapet sau decor. Deci ATENTIA , cel mai bun brand de anvelope, si cel mai ieftin si cel mai eficient.

Edited by cristian_sen, 16 November 2016 - 13:13.


#33
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Accidentul a fost dimineata.Cum noaptea probabil au fost -4,-5 grade sau chiar mai putin,nu trebuie multa scoala ca sa isi dea lumea seama ca asfaltul nu avea cum sa se incalzeasca,cauciucurile la fel,erau reci,s.a.m.d.Dar daca mergem dimineata cu 130 pe autostrada cand afara e frig..Tot timpul e de vins cineva,doar noi suntem nevinovati ca a aparut poleiul.Inteleg,daca e vara,soare si mergi cu viteza si apare polei...ai o scuza.Fenomen neobisnuit.Asa,este dimineata,frig,nu stiu cum a putut sa apara polei in asemenea conditii.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu am cauciucuri de iarna si nici nu am de gand sa-mi cumpar. Cand aluneca pe jos nu circul cu masina, caut alte solutii, din motive de prudenta, nu de cauciucuri. Poti sa ai mama cauciucurilor de iarna si sa intre un dement cu TIR-ul in tine pentru ca nu a franat la timp.

Pe de alta parte, cum spuneam, va bazati prea mult pe eficienta cauciucurilor de iarna pe gheatza sau polei. Va garantez ca, in afara de zapada afanata, unde clar au aderenta mai buna decat cele de vara, pe gheata sau polei, cauciucurile de iarna aluneca la fel de bine ca si cele de vara, diferenta dintre ele, ca distanta de franare, fiind infima - de 10% (e mentionata cu stelutza si scris mic prin fisele tehice).  Din acest motiv, foarte multi posesori de cauciucuri de iarna nu adapteaza viteza crezand (gresit) ca fac vreo branza daca calca frana. Ideea e ca, daca treci de 60kmh si pui o frana te duci sanie cu orice tip de cauciucuri.  Faceti o proba si o sa va dati seama singuri.

Edited by rosix, 16 November 2016 - 13:14.


#35
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View PostGroh, on 16 noiembrie 2016 - 11:54, said:

Mai pe romaneste,pentru cei care au impresia ca nu au nevoie de cauciucuri de iarna ca temperaturi mici:sunteti niste imbecili si din cauza multora ca voi care faceti pe atotstiutorii,se intampla o gramada de accidente.

La urmatotul derapaj, se lasa cu pauza!

#36
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostGroh, on 16 noiembrie 2016 - 11:30, said:

Si urlam ca nu avem autostrazi?Deja doua accidente grave in doua saptamani pe autostrada.Nu drumurile sunt problema grava ci imbecilitatea soferilor.
Cei (sa zicem) 90% care conduc corect sunt indreptatiti sa spuna ca nu avem autostrazi.Nu avem autostrazi ....ca sa ne ferim de `soferii imbecili`.

In cele doua accidente au fost implicate aprox.40 de masini si au murit 4 oameni.Pe restul drumurilor(DN-uri) se busesc una-doua masini si mor 4 oameni.

Quote

Eu nu-s de acord cu ”RO ONLY” din titlu. De când și până când?
Nici eu. Carambolurile sunt frecvente cam pe toate autostrazile....important este sa vedem cum stam in comparatie cu ceilalti la accidentele (daune/pierderi) produse pe autostrazi. Noi avem o statistica pe tara in care stam prost......dar majoritatea accidentelor sunt produse pe DN-uri cu o singura banda pe sens.(E85/DN1/DN7)

In DE ,ultimul carambol cu 8 masini s-a intamplat acum 2 zile pe A40 http://www.bild.de/r...59652.bild.html

Edited by polizei, 16 November 2016 - 14:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate