Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Vecin galagios cu dementa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 18.10.2011
Mai mult de curiozitate:

Un cunoscut de-al meu are un vecin, om in varsta cu dementa (cred), cu care nu se poate colabora. Omul face galagie, mai ales atunci cand bea si in general nu s epoate discuta cu el. Varsta = 75 de ani.

Rude prin tara nu prea are sau daca are il viziteaza foarte rar.

Ce se poate face in aceasta privinta? Omul e destul de intreg fizic, la trup, deci nici nu poate fi convins sa mearga la doctor.

Multumesc anticipat.

#2
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Are 75 ani si bea... Nu stiu cum ii tine pe unii planeta asta. Altii cad din picioare la 40-50 ani de boli necunuscute si nea asta e bine merci.
As chema politia de fiecare data cand face scandal. Dupa cateva interventii, as apela si la alte institutii care au treaba cu sanatatea mintala.
Nu prea am auzit cazuri de batrani sa se sinucida dand foc la casa, dar daca are probleme psihice orice e posibil. De obicei la varsta asta singura avere e locuinta si cu greu ii desparti de ea.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
nu pot chema vecinii salvarea sa-l ia la ospiciu! nici macar famila, daca are asa ceva. numai politia poate sa-i restranga drepturile. asa ca de fiecare data cand face scandal: telefon la 112 si reclamatie scrisa a doua zi la politie. asa si aia la politie aduna un dosar in baza caruia sa ceara internarea si se si satura de reclamatiile facute de voi. cum am mai scris nu de mult pe un alt topic: reclamatiile se scriu in doua exemplare semnate si datate, una se da functionarului si celalta il puneti sa semneze de primire si sa scrie pe ea numarul de inregistrare si ramane la voi, nu se fac reclamatii verbal si nici nu se lasa un exemplar pe un colt de masa ca dupa o luna probabil "s-a ratacit".

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaaaa4567, on 16 noiembrie 2016 - 06:48, said:

Un cunoscut de-al meu are un vecin, om in varsta cu dementa (cred), cu care nu se poate colabora.

Este foarte interesant cat de repede sarim la gatul cuiva,doar pe baza unor presupuneri sau pe baza unor lucruri spuse de altcineva.
Am putea de asemenea sa spunem ca acel cunoscut are dementa (credem noi) si el este sursa problemelor.Am gresi cu ceva?

Cazul expus ce legatura are cu dreptul civil?

Edited by adisz, 16 November 2016 - 10:20.


#5
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
La 112 nu suni decat pentru urgente.

Cazul tau nu este o urgenta.

Pentru asta trebuie sa apelezi la sectia de politie de care apartii.

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 18.10.2011

View Postxwildmanx, on 16 noiembrie 2016 - 11:21, said:

La 112 nu suni decat pentru urgente.

Cazul tau nu este o urgenta.

Pentru asta trebuie sa apelezi la sectia de politie de care apartii.
Am inteles, se va incerca rezolvarea cu Politia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate