Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Facultate - S-a redus numarul de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005
Foarte bine că s-a redus numărul anilor. Multe materii absolut imbecile trebuiau de mult să fie scoase din programă. Era prea multă pierdere de vreme prin facultate.

Plus că așa... intri mai repede în producție, și statul are mai repede de profitat de pe urma ta :)

#38
Andra BeBe

Andra BeBe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.02.2006
nu stiu cat de bine e. eu sunt la cibernetica, anul I. noua ni s-a redus de la 5 la 3 ani si dupa ce terminam sectia de info iesim doar administratori de sistem sau subingineri. suntem, deci, obligati sa facem un master in domeniu, care costa. si nu costa un an, costa 2, fiindca nr de ani de master a crescut.
in plus, ni s-a schimbat si structura anului universitar, ami multe sesiuni, materie ingramadita. a trebuit sa invatam limbajul de asamblare in 2-3 saptamani  :death: si acum avem de invatat bazele programarii © tot in atatea saptamani. e groaznic! si nu reusesti sa inveti nimic.
Poate, intr-adevar, la unele facultati era necesar reducerea nr de ani, dar la cele tehnice este absurd.  :rolleyes:

#39
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View PostAndra BeBe, on Mar 16 2006, 17:19, said:

nu stiu cat de bine e. eu sunt la cibernetica, anul I. noua ni s-a redus de la 5 la 3 ani si dupa ce terminam sectia de info iesim doar administratori de sistem sau subingineri. suntem, deci, obligati sa facem un master in domeniu, care costa. si nu costa un an, costa 2, fiindca nr de ani de master a crescut.
in plus, ni s-a schimbat si structura anului universitar, ami multe sesiuni, materie ingramadita. a trebuit sa invatam limbajul de asamblare in 2-3 saptamani  :death: si acum avem de invatat bazele programarii © tot in atatea saptamani. e groaznic! si nu reusesti sa inveti nimic.
Poate, intr-adevar, la unele facultati era necesar reducerea nr de ani, dar la cele tehnice este absurd.  :rolleyes:
Avantaje si dezavantaje... depinde cum privesti!

#40
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Este un fapt negativ.Rezultatul dorintei cadrelor didactice de a se plimba prin
strainatate(Procesul Bologna-echivalarea studiilor si interschimbabilitatea).
Asa zisele congrese ale profesorilor sau perioadele de studii ale studentilor
in strainatate sunt in realitate turism mascat cei in cauza navand ce asimila
de la un sistem de invatamant mai slab.
Mai este si rezultatul dorintei statului de a desfiinta treptat  invatamantul
gratuit.Diferenta merge la master,iar acesta trebuie platit.
Cat despre materie nu s-a scos din cea mai putin folositoare este neadevarat.

#41
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Adica gata baieti, invatamintul superior gratuit e o valoare din comunism. Scoateti banu' daca vreti facultate.

#42
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Putina matematica: 19 ani bac+ 4 ani fac=23 ani cel putin varsta la care incepi sa iti cauti de lucru in domeniul in care te-ai pregatit. Iti trebuie 2-3 ani ca sa gasesti ceva care sa iti placa, si abia cand ai cel putin 5 ani experienta in domeniu se poate discuta despre un loc de munca stabil.
Deci implinesti 30 ani si in sfarsit simti ca esti la sigur, dar urmeaza familia, achizitionare unei locuinte, copii etc.
La 40 ani cand deja esti implinit profesional si financiar e deja prea tarziu..cine se mai bucura ca in tinerete?
Oricum e un drum lung si macar bine ca facultatea se scurteaza....si cine este/a fost student stie cate lucruri inutile se invata, si mai ales cate materii predau acelasi lucru de unspe' ori numai ca sa aiba profii catedre.
Speranta de viata la noi e  de 65 ani si macar sa ne bucuram de ei, fara sa numaram anii irositi

#43
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Asa e Ninja. Eu cred ca asta trebuie sa doara mai tare decat numarul de ani.

#44
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Daca s-ar fi renuntat la materiile de "umplutura", atunci acest demers ar fi fost bun, insa condensarea materiilor ce se faceau in 4-5 ani in 3 ani este o prostie. Si eu banuiesc ca se incearca renuntarea la locurile f multe surventionate de stat

#45
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Pentru ca sunt anul 2 si am prins seria de 5 ani (la Politehnica), daca repet un an, sau daca am de gand sa-mi inghet vre-un an, intru in serie cu ce care fac 4 ani! (si care primesc diploma de subinginer, si au si materii diferite). E o tampenie!!
Nu prietene primesc diploma de inginer.Invatamantul de colegiu s-a desfiintat.

#46
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postplantron, on Jun 7 2006, 19:21, said:

Pentru ca sunt anul 2 si am prins seria de 5 ani (la Politehnica), daca repet un an, sau daca am de gand sa-mi inghet vre-un an, intru in serie cu ce care fac 4 ani! (si care primesc diploma de subinginer, si au si materii diferite). E o tampenie!!

In plus materia nu s-a redus de la 5 la 4 ani ci de la 4 1/2 la 4. La poli, in anul 5 se faceau ore doar in sem. 1, in timp ce sem. 2 era doar pt elaboararea pr. de diploma. Acum toate cele 8 semestre au ore. Asa ca mare lucru nu s-a pierdut.
Materiile sint de multe ori diferite doar cu numele.

#47
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
de ce Farmacia nu se reduce macar cu un an de la 5 la 4 ani? :huh:

asa cum la Politehnica s-a redus cu un an.....de la 5 la 4 ani

As vrea sa urmez Farmacia dar cei 5 ani de facultate simt ca voi innebuni de atata timp :o  in timp ce majoritatea se face cu 3 sau 4 ani in functie de facultate.....

farmacia mi se pare cea mai mare prostie din cauza celor 5 ani de truda si chin :puke:   ajungand in cele din urma vanzator de medicamente asa cum zice toata lumea.......


DAve -_-

#48
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postdave, on Jun 18 2006, 20:32, said:

de ce Farmacia nu se reduce macar cu un an de la 5 la 4 ani? :huh:

asa cum la Politehnica s-a redus cu un an.....de la 5 la 4 ani

As vrea sa urmez Farmacia dar cei 5 ani de facultate simt ca voi innebuni de atata timp :o  in timp ce majoritatea se face cu 3 sau 4 ani in functie de facultate.....

farmacia mi se pare cea mai mare prostie din cauza celor 5 ani de truda si chin :puke:   ajungand in cele din urma vanzator de medicamente asa cum zice toata lumea.......
DAve -_-
no shit? ai vrea sa urmezi farmacia dar ti se pare cea mai mare prostie din cauza celor 5 ani de truda si chin? pai nu mai urma tata farmacia, si lasa-i pe altii...daca asta ai vrea cu adevarat nu ai vb asa si nu ti-ar pasa atat de mult de 1 an. in domeniul asta 1 an NU face diferenta. daca te gandesti ca cei d ela ase cu 3 ani au obligatoriu 2 de master, tot acolo ajungi. da' du-te la ase, ca nu sunt " 5 ani de truda si chin"

#49
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Dupa 5 ani de facultate, cum sa explic eu angajatorului care vrea musai "master" desi e clar ca nu stie prea bine ce e aia? Ce ii zic umflatului?

#50
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostEpurica, on Feb 7 2006, 13:57, said:

Nu s-au scos gunoaiele, ci s-au comasat, s-au indesat, ca sa incapa in 3 ce se facea in 4.  :death: Asta e problema mare.

Personal, e o porcarie.  :mellow:

exact . de parca au devenit studentii mai destepti peste noapte .
doctoratul s-a redus de la 4 ani la 3 , examenele care se dadeau in 2 ani se dau acum intr-un singur an si binenteles ca multi nu vor asimila toata informatia iar examenele vor deveni superficiale .
Reducerea numarului de ani se dataoreaza tratatului de la Bologna .
In loc sa se investeasca in educatie , ministerul reduce numarul de ore pentru ca nu le poate plati . S-a ajuns sa se faca laboratorul cu grupa intreaga , nu cu semigrupa cum se practica mai demult . In felul asta studentii vor mai prost pregatiti iar laborantii mai prost platiti , laboranti care in mare parte sunt doctoranzi iar multi dintre ei vor ajunge profesori ...profesori mai slab pregatiti din cauza lipsei de practica cu studentii .
Ne ducem in cap incet dar sigur .

#51
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006

View PostEpurica, on Feb 9 2006, 23:08, said:

Senzatia mea in legatura cu facultatea este ca, dupa ce ca se face cum se face, daca mai reduci si numarul de ani atunci se alege praful. Mie inca nu-mi vine sa cred ca mai e putinel si dau licenta.. Unde dracu s-au dus 4 ani? Unde? Dar cand vor fi 3... si ce e tragic este ca materiile nu se reduc...
Poate ca in capul meu e o idee de continuitate, de simetrie, legata atat  de ciclurile gimnaziale si liceale, cat si de cele ale dezvoltarii.  :huh:
Eu vreau sa inteleg motivele pentru care se reduc anii, in afara de motivul cu "asa cum se freaca menta in 4 ani se poate freca lejer si in 3".


ai dreptate, acum cu UE o sa se reduca si ratia de paine nu numai nr anilor de studiu

#52
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

View Postxnick, on Jul 12 2006, 07:49, said:

Dupa 5 ani de facultate, cum sa explic eu angajatorului care vrea musai "master" desi e clar ca nu stie prea bine ce e aia? Ce ii zic umflatului?
Daca respectivul te angajeaza doar pentru diplomele pe care le ai la activ atunci nu accepta jobul si nu te chinui prea mult sa dai explicatii. Incearca in alta parte.

Edit (de data asta legat de subiectul threadului):

"S-a redus numarul de ani pentru facultate" imi pare o expresie fortata si nedocumentata. Spun asta pentru ca studiile universitare se reorganizeaza dupa modelul bachelor/master (sau undergraduate/postgraduate), conform Conventiei de la Bologna.
Pe langa reorganizarea in bachelor/master se doreste uniformizarea titlurilor universitare, introducerea unui sistem comun de punctare-evaluare-notare, cresterea mobilitatii studentilor si a profesorilor si asigurarea unui invatamant superior de calitate. Toate astea la nivel european si cu data limita de implementare 2010.

Asadar, studiul echivalent unui bachelor va dura minim 3 ani fiind urmat de un master.

Edited by magister, 06 August 2006 - 20:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate