Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plata diferentelor salariale la profesori

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
maincamea profesoara de romana a murit in anul 2009 pe 7 noiembrie . am sunat la scoala sa intreb de plata diferentelor salariale si mi s-a zis ca numai daca se da in judecata se pot obtine banii, maicamea fiind si membra de sindicat.
este corect ce mi-a spus secretara de la scoala unde a lucrat?
mai sunt profesori pe forum din olt care vor sa dea in grup in judecata ?
care e procedura?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Adica are salariul neridicat din 2009? Procedura e simpla: amnezie (cu sensul ca poti sa uiti ca mai sunt de luat bani).
Motiv: prescriere in termen de 3 ani.

LE: secretara a zis ca se rezolva prin judecata e de fapt constatarea prescrierii (adica vine mostenitorul sau cine are drept sa ridice banii, da in judecata iar instanta constata ca a intervenit prescrierea si nu mai acorda dreptul), iar banii vor (fi deja) reveniti scolii ca venituri extraordinare (chiar asa se cheama contul: venituri extraordinare)

Edited by Pololica, 15 November 2016 - 13:21.


#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
...adica a murit in 2009 si de atunci noi (eu cu taicameo) nu am stiut nimic de legea asta pana anul asta cand s-aa anuntat la televizor

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
citeste cu atentie legea asta: http://www.dreptonli...e_2008_2011.php
apoi citeste cu atentie normele de aplicare: http://lege5.ro/Grat...11-din-31082016
dupa asta completeaza cererea din normele de aplicare, mentionand acolo ce calitate ai tu si in baza caror acte (mostenitor), si depune-o la scoala unde a predat mama ta in perioada respectiva.

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
exact la datul in judecata a ministerului ma refeream...

View Post_Smiley_, on 15 noiembrie 2016 - 13:27, said:

citeste cu atentie legea asta: http://www.dreptonli...e_2008_2011.php
apoi citeste cu atentie normele de aplicare: http://lege5.ro/Grat...11-din-31082016
dupa asta completeaza cererea din normele de aplicare, mentionand acolo ce calitate ai tu si in baza caror acte (mostenitor), si depune-o la scoala unde a predat mama ta in perioada respectiva.
a depus taicameo cererea aia....insa ce ne nedumereste pe noi este ca atat in lege cat si in norme de aplicare nu se spune nimic de personalul decedat ci doar de cel care a lucrat in perioada aia sau o bucata din perioada aia ..... si de cel pensionat dupa data intrarii legii in vigoare...care in ultimul caz se zice ca se va plati esalonat pana la data pensionarii suma integrala....
insa maicamea nu era pensionata la acea data si a lucrat pana in zilele in care a murit

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvyctoras1985, on 15 noiembrie 2016 - 13:38, said:

a depus taicameo cererea aia....
A primit răspuns în scris? Din lege rezultă că e suficient să se facă cerere.

Cred că nu scrie în lege cum se procedează în cazul celor decedați pentru că e prevăzut în codul muncii cum se face cu salariile în cazul ăsta:
Art. 167. [persoana către care se face plata]
...
(2) În caz de deces al salariatului, drepturile salariale datorate până la data decesului sunt plătite, în ordine, soţului supravieţuitor, copiilor majori ai defunctului sau părinţilor acestuia. Dacă nu există nici una dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt plătite altor moştenitori, în condiţiile dreptului comun.

Uite ce scrie pe portalinvatamant.ro:

Quote

- daca beneficiarul sumelor de bani a decedat, de sumele respective vor beneficia urmasii sai si vor fi acordate intr-o singura transa
https://www.portalin...-2011-6578.html

Edited by althea, 15 November 2016 - 14:03.


#7
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu a primit .....doar am dat telefon la secretariat si mi s-a zis ca s-a vorbit cu nu stiu care inspector exact de cazul nostru ....si a zis ca se primesc banii daca se actioneaza in instanta....
cererea o depusesem inainte sa primim raspunsul acesta cu mult timp....cam acum juma de an poate mai mult

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nomele au apărut abia în august, eu zic că o puteți face din nou.
Interesați-vă ce trebuie să anexați la ea, fiind situația asta e posibil să fie nevoie de copie după certificatul de deces, cele de moștenitor... poate o procură din partea ta pentru tata ca să poată primi toți banii.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postvyctoras1985, on 15 noiembrie 2016 - 13:23, said:

...adica a murit in 2009 si de atunci noi (eu cu taicameo) nu am stiut nimic de legea asta pana anul asta cand s-aa anuntat la televizor


Cei 3 ani privind prescriptia sunt in Codul Civil, nu il legi aparute ulterior. Puteti incerca, vezi ce se intampla.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu are a face prescripția cu cazul ăsta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate