Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
42050 replies to this topic

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

• Grup: Senior Members

korbus, pe 19 mai 2024 - 13:51, a scris:

Boooooooring...

Boring? Păi ăsta e cel mai interesant subiect în legătură cu progresul tehnologiei OLED. Care parcă a cam început să băltească mai jenant chiar decât mult hulita tehnologie LCD. :(

@Printdivision, o duminică plăcută și ție. :)

Edited by eddy_teer, 19 May 2024 - 14:49.

korbus

korbus

Member

• Grup: Members
E de un umor absurd/grotesc faptul ca niciunul din posesorii de oled de pe topicul asta nu-si (mai) fac griji in privinta asta, dar singurul nelinistit esti tu, care nu ai, nu o sa ai si nici nu ai intentionat vreodata sa-ti cumperi unul... Pentru mine nu mai esti nici macar vag amuzant (asta a fost pana acum vreo doi ani), ci doar un troll trist si limitat la un singur subiect.
P.S. de baltit cred ca altcineva balteste, nu tehnologia OLED...

Edited by korbus, 19 May 2024 - 15:23.

Printdivision

Printdivision

Active Member

• Grup: Members
Și eu vorbeam serios cu el , iar el este ironic . Stă să-și "lingă super televizorul" , arătând cu degetul la o tehnologie tv care nu a avut-o , și nu o să o aibe , spunând este pe ducă , iar mărețul LCD....este tot el ce trebuie până la urmă .

Danosul

Danosul

Senior Member

Pai el nici macar un LCD(miniled) nu vrea să-si ia, ce sa mai vorbim de oled? e cauza pierdută oricum :)

De ani de zile bate apa in piuă cu burn'in-ul la oleduri, degeaba, au fost ocazii peste ocazii în magazinele online si oferte foarte bune pentru orice tehnologie TV dacă chiar ar fi vrut un TV, inclin să cred si eu ceea ce spune @korbus despre eddy.

MMike

MMike

Guru Member

dba, on 19 mai 2024 - 11:42, said:

Cand se modfica al treilea set de cifre sunt update-uri de aplicatii, bug-uri, samd - xx.xx.73 la xx.xx.76.
Update-urile majore sunt cand se modifica primul set de cifre - iteratie SO - cat si al doilea set.
De unde stii ?

eddy_teer, on 19 mai 2024 - 12:34, said:

unghi de vizualizare
Se vede si din spate.

korbus, on 19 mai 2024 - 15:10, said:

de baltit cred ca altcineva balteste, nu tehnologia OLED...
De balit la tehnologia oled :)
Vulpea si strugurii....

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View Posteddy_teer, on 19 mai 2024 - 14:47, said:

parcă a cam început să băltească mai jenant chiar decât [...]
Ai o imagine total deformată a felului în care funcționează progresul tehnologic.

dba

dba

Senior Member

View PostMMike, on 19 mai 2024 - 18:31, said:

De unde stii ?

Un tip care lucreaza in domeniul IT imi povestea de cum se incrementeaza versiunile. In paralel vorbea si de actualizarile la alte tipuri de produse.
Despre subiectul de mai jos gasesti la discutii despre LG TV.
LG becomes first TV maker to support Apple Music's Dolby Atmos – update

Iar viitorul pare sa fie QD
Nanosys at Display Week 2024, Quantum Dots everywhere! Nobel Prize 2023, QD-OLED, QD-EL, NanoLED
"Quantum dot OLED (QD-OLED) technology was another highlight, with new models leveraging blue OLED stacks and quantum dots to achieve exceptional color reproduction and brightness. The use of tandem stacks, consisting of multiple OLED layers, allows for brighter and more efficient displays. This technology addresses challenges such as the accurate representation of difficult colors and enhances overall display quality, making QD-OLEDs highly attractive for both consumer and professional markets."

20% EQE Blue QD-EL: An Interview with QNA Technology’s CEO on Breakthroughs and Future Prospects

Edited by dba, 20 May 2024 - 08:33.

dba

dba

Senior Member

Like TCL, Samsung Display showcased the first QD-LED, or NanoLED, display at Display Week 2024. The 18-inch prototype is fully inkjet-printed.
2025/26 at the earliest

MMike

MMike

Guru Member

Deci dupa "upgrade u" cu panou mat, Samsung vor merge pe inkjet printing la panou. Din ce in ce mai bine.

dba, on 20 mai 2024 - 08:32, said:

Iar viitorul pare sa fie QD
Cand ? In ce secol ?
Observ ca Panasonic nici anu asta (la a 3 a gerenatie de panou qdoled) nu a comandat (si merge tot cu woled u).

iZet

iZet

Senior Member

O fi facut LG vreo oferta pe care n-au putut-o refuza. Sau.. daca merge si-asa, de ce sa schimbe ceva? Posted Image Pana la urma, alti bani, alta cercetare ca sa se adapteze la QD-Oled?

Edited by iZet, 20 May 2024 - 12:23.

MMike

MMike

Guru Member

Panasonic sunt cei mai pretentiosi. Nu ii cumpara nimeni cu bomboane sau sa fie comozi. Daca ceva nu le-a placut la panou Samsung, au zis pas.

dba

dba

Senior Member

View PostMMike, on 20 mai 2024 - 11:43, said:

Deci dupa "upgrade u" cu panou mat, Samsung vor merge pe inkjet printing la panou. Din ce in ce mai bine.

Mie mi-a placut S95D. L-am vazut in w/e plasat spate-spate cu S95C pe acelasi demo.
N-o sa vina ei in zona mea de pret, dar nu m-ar deranja sa cumpar unul. Fiind in magazin, cu lumini din toate partile, nu se refelcta nimic in ecran, batea la dos oricare alt panou glossy din punctul asta de vedere. Nu arata diferit fata de S95C - coloristica, profunzime, stralucire.
Daca nu le iese la vanzari, e paguba lor.

View PostMMike, on 20 mai 2024 - 11:43, said:

Cand ? In ce secol ?

Mai repede decat crezi.
OLED-ul - de orice tip - incepe sa-si atinga limitele, iar costurile de productie sunt in continuare mari.
Lumea trece pe low cost si producatorii sunt obligati sa gaseasca solutii mai ieftine.
Cand costul unui miniled de 75" (1100 USD) este 1/3 din costul unui OLED de 77" (3300 USD), viitorul produsului OLED este incert.

Edited by dba, 20 May 2024 - 13:02.

iZet

iZet

Senior Member

View PostMMike, on 20 mai 2024 - 12:31, said:

Panasonic sunt cei mai pretentiosi. Nu ii cumpara nimeni cu bomboane sau sa fie comozi. Daca ceva nu le-a placut la panou Samsung, au zis pas.

Eu ii vad ca fiind cei mai puturosi. Prind un tren, si stau in el pana toti ceilalti nu numai ca au ajuns la destinatie dar deja-s intr-un alt tren. Abia apoi se scarpina-n cap, se-ntreaba de ce-s in urma tuturor si schimba trenul.

dba

dba

Senior Member

View PostMMike, on 20 mai 2024 - 12:31, said:

Daca nu-i listeaza Amazon pe piata americana, vorbim inutil de Panasonic.
In Romania au cel mult 1-2 produse pe magazin, iar in Bucuresti vand mai mult in zona Baneasa.
Anul asta au adus unitati cat sa nu ramana cu ele pe stoc si sa ajunga la destocare. Ati mai vazut promotiile de anul trecut?

In 2024 vin cu trei SO pe televizoare: Fire OS, TiVo (piata americana) si Google TV (Vestel).
Ofera cineva 7000 lei pe un Vestel?

Ca tot ati discutat de G3 de la Carrefour. Acolo a fost campanie de destocare. Imediat dupa, G3 n-a mai fost disponibil prin Carrefour.

Edited by dba, 20 May 2024 - 13:09.

MMike

MMike

Guru Member

dba, on 20 mai 2024 - 12:49, said:

Lumea trece pe low cost si producatorii sunt obligati sa gaseasca solutii mai ieftine.
Mai ieftin, mai prost.

Lumea oled e pretentioasa, a fost si ramane asa indiferent de numaru de clienti. Oled tv reprezinta gama de varf si pentru cine conteaza (ca si producator), o va mentine.

MMike

MMike

Guru Member

View Postdba, on 20 mai 2024 - 12:57, said:

Ca tot ati discutat de G3 de la Carrefour. Acolo a fost campanie de destocare. Imediat dupa, G3 n-a mai fost disponibil prin Carrefour.
Zici tu ? Am zis ca a fost vorba de 2 stocuri diferite, cel din magazin si cel de pe online, preturi diferite. Cel din magazin a mai ramas o vreme, la 7000 lei.

dba

dba

Senior Member

Si lumea plasmelor era pretentioasa.
1995 Fujitsu prezenta prima plasma TV de 42", 2013 EOL plasma.
2013 LG lanseaza OLED, EOL e cu puncte de suspensie...

Tine cont ca tehnologia avanseaza mult mai rapid acum.
Doar TCL a prezentat 10 noutati la Display Week 2024.
Printre ele:
-The World's First 14" Inkjet Printing QD-EL Display
-14" 2.8K Inkjet Printing Hybrid OLED Display by TCL CSOT
-The 85'' UD w-HVA Pro, TCL CSOT's latest flagship 85'' TV designed to rival OLED displays in performance and quality.
-HFR LCD panel – a variant of IPS LCD – with a 4000:1 contrast ratio

View PostMMike, on 20 mai 2024 - 14:30, said:

Zici tu ? Am zis ca a fost vorba de 2 stocuri diferite, cel din magazin si cel de pe online, preturi diferite. Cel din magazin a mai ramas o vreme, la 7000 lei.

Stocul total tine cont de magazine+depozite locale (parca vreo 4 are Carrefour).
Spilul era ca promotia era pe online, in magazin se lua la pret intreg.
Si la Altex intalnesti astfel de oferte - am cumparat din magazin plasand cda online pentru a accesa oferta.
Dupa promotie era stoc zero - am intrebat pentru frati-miu la Carrefour.

Edited by dba, 20 May 2024 - 14:42.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Ne-a explicat colegul @stormglass de ce quantum dot stimulat direct electric are niște probleme greu de depășit și nu prea e o alternativă (poate la ieftinături). Poate ne mai fac o dată un rezumat, că nu mai știu la ce pagină era explicația. Parcă era legat de QD-urile albastre.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate