Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
42023 replies to this topic

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members

Srachi, on 20 aprilie 2024 - 12:42, said:

Aia de la RTINGS is tâmpiți? Cum naiba sa zici de televizor ca build quality-ul este bun si spoi sa zici ca doua porturi HDMI sunt inutilizabile si ca panoul este strâmb, pai mai poti zice ca build quality e bun?
Or fi facut mai multi articolul. Unul a facut prima parte si altul partea cu mufele si panou stramb :)

Daca si la rtings ajunge un Samsung cu probleme....

freddy2017

freddy2017

Active Member

• Grup: Members

Jean-Luc_Picard, on 21 aprilie 2024 - 14:14, said:

Apropo de niți. Am calibrat ieri un 55LZ1500E. Maxim în HDR10: 1000, maxim în Dolby Vision: 938.
Cum ți se pare fata de LG G3 ca și calitate a imaginii?

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

N-am avut timp de vizionat materiale, omul avea oră fixă de plecat undeva. Dar oricum nu prea e relevantă o comparație care nu este side-by-side la aparate din clasa superioară. Comparația unei imagini pe viu cu una dintr-o amintire (nici la G3 n-am petrecut ore de vizionări atente) va fi inevitabil subiectivă. Ceea ce mi-a atras atenția este că 1000 niți pe LZ1500 față puțin peste 1100 pe G3 nu prea justifică a alerga după MLA doar pe baza luminozității sporite.

dba

dba

Senior Member

Alta tehnologie OLED intra in fabricatie la final de an - initial pentru laptop, smartphone si wearables
New type of OLED to enter mass production in December 2024

La care se adauga TCL Unleash 163-inch Micro LED TV with 10,000 Nits HDR! pentru cei cu panouri solare, eoliana si sonda de petrol in curte.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View Postdba, on 23 aprilie 2024 - 08:38, said:

Alta tehnologie OLED intra in fabricatie la final de an - initial pentru laptop, smartphone si wearables
New type of OLED to enter mass production in December 2024
Acest anunț ar fi foarte interesant pe forumul de telefoane, ceasuri și tablete. Posted Image (Panouri mari nu mai devreme de 2027. Pe eddy sigur îl interesează, pentru că oricum nu-și cumpără OLED până atunci.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 April 2024 - 10:05.

dba

dba

Senior Member

Ideea este ca OLED-ul printat iese-n piata si nu mai este o poveste.
eLEAP
S-ar putea ca si TCL sa vina cu propria varianta de OLED printat in 2025.

Cascati ochii (lupa, fotografie cu tel mobil) pentru cine se gandeste la OLED Samsung seria 90D in 2024.
Samsung cumpara 1 mil de panouri WOLED in 2024, exact cate au vandut in 2023 (QD-OLED + 83" WOLED), avand o cota de piata de 22.7%.

Cat priveste fiabilitatea, cum se numi ea - arsura, prajeala, burn, remanenta permanenta - Samsung QD-OLED TV, no burn-in even after 10 months of evaluation

iZet

iZet

Senior Member

Cica doar seria S85D si diagonalele de 42", 48" si 83" de la seria S90D ar avea panouri de la LG. In rest, ce e 55", 65" si 77" de la S90D si S95D ar fi panouri Samsung.

Iar Oled printat, Samsung foloseste Piko Inkjet la seria D, n-o fi tot panou printat?

http://tftcentral.co...nd-improvements

Edited by iZet, 23 April 2024 - 11:29.

stormglass

stormglass

Member

• Grup: Members
Este semi-printat. Doar straturile de compozit polimer-QD (conversia fotonica B->R si B->G) sunt printate pe suprafata sandwich-ului OLED primar, cu emisie in albastru.

Edited by stormglass, 23 April 2024 - 12:05.

iZet

iZet

Senior Member

Aha, interesant. Invatam lucruri noi. :) O fi de bine ca-i semi-printat?

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Jean-Luc_Picard, pe 23 aprilie 2024 - 10:03, a scris:

Acest anunț ar fi foarte interesant pe forumul de telefoane, ceasuri și tablete. Posted image (Panouri mari nu mai devreme de 2027. Pe eddy sigur îl interesează, pentru că oricum nu-și cumpără OLED până atunci.)

Văd că voi știți mai bine ca mine când voi cumpăra televizorul, sunt pe mâini bune, nu trebuie să îmi mai bat capul. LOL

Am spus de mai multe ori că după 10 luni de test burn in intensiv, (echivalent a 4 ani la felul meu de utilizare) S95C nu prezintă semne evidente de burn in. Toate celelalte WRGB-OLED-urile arată foarte rău după aceeași perioadă de test.

Am înțeles că de fapt display-ul lui S95C nu ar fi mai rezistent la burn in decât un WRGB-OLED, dar algoritm-ul de "netezire" a ecranului de pixelii uzați ar fi foarte eficient, parcă am citit undeva că acest proces de "netezire" ar rula chiar și când televizorul funcționează  ! Poate confirma cineva bazaconia asta, sau e doar marketing tipic Sammy ?

Edited by eddy_teer, 23 April 2024 - 12:37.

iZet

iZet

Senior Member

Ar avea trei straturi de emitator albastru (sau cum s-o numi, in termeni tehnici), poate il ajuta si asta.

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

A apărut review-ul pentru S95D al celor de la rtings.

https://www.rtings.c...msung/s95d-oled

Foarte interesant, S95D consumă mai puțin, dar e mai luminos  ca S95C.

Ecranul mat e o adevărată catastrofă. Există o comparație excelentă cu G4 și S90D în mai multe scenarii de lumină ambientală

La fereastra de 10% luminozitate maximă, S95D se încinge puternic.

Srachi

Srachi

Senior Member

View Posteddy_teer, on 23 aprilie 2024 - 12:36, said:

Am înțeles că de fapt display-ul lui S95C nu ar fi mai rezistent la burn in decât un WRGB-OLED, dar algoritm-ul de "netezire" a ecranului de pixelii uzați ar fi foarte eficient, parcă am citit undeva că acest proces de "netezire" ar rula chiar și când televizorul funcționează  ! Poate confirma cineva bazaconia asta, sau e doar marketing tipic Sammy ?

Poate funcții de genul pixel shift si logo dimming sau se refereau exact la reîmprospătare pixeli/ciclu compensare ?

dba

dba

Senior Member

View Posteddy_teer, on 23 aprilie 2024 - 16:37, said:

La fereastra de 10% luminozitate maximă, S95D se încinge puternic.

Vezi si concluzia celor de pe RTings:
"After a few minutes with a sustained 10% window on screen, the TV gets very hot and starts thermal throttling, so it becomes drastically dimmer. Strangely enough, this doesn't happen with any other sustained windows. When displaying a 10% checkerboard pattern (the orange line in the graph), the TV only gets dimmer due to the TV's ASBL, but no thermal throttling occurs, which suggests that the TV detects a 10% window and displays it as bright as possible before overheating occurs."
This behavior isn't noticeable with most real-world content since very bright highlights typically don't stay on screen for that long."
Alt drob de sare.

Ecranul mat e o adevărată catastrofă. Există o comparație excelentă cu G4 și S90D în mai multe scenarii de lumină ambientală

Catastrofa curata, dar aici discuti despre S95D:
"Colors are vibrant, bright, and lifelike."
Nu ma mai obosesc cu recenziile fara numar pana nu-l vad in magazine.

Taie-l de pe lista, tinand cont ca ai de unde alege.

Foarte interesant, S95D consumă mai puțin, dar e mai luminos  ca S95C.

In HDR, S95D este mai lacom. Luminozitate = curent!
In timp ce in SDR este cu 2 kwH mai economic, la aceaiasi diagonala.
Pe cablu TV castigi 2 kwH la 1000 de ore de vizionare.
Halal!

Attached Files

Edited by dba, 24 April 2024 - 08:40.

iZet

iZet

Senior Member

L-am vazut expus in magazin si nu e deloc "o adevărată catastrofă". Ba chiar isi face foarte bine treaba, ca nu stralucea de la reflexii ca celalalte televizoare. Si era si foarte luminos, pacat doar ca au pastrat demo ala tampit de anul trecut.

isr2002

isr2002

Senior Member

... dar e mai luminos  ca S95C.

...
"decat", nu "ca".

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Vizualizare mesajSrachi, pe 23 aprilie 2024 - 17:08, a scris:

Poate funcții de genul pixel shift si logo dimming sau se refereau exact la reîmprospătare pixeli/ciclu compensare ?

Nu găsesc acum la repezeală articolul ăla, dar eu așa am înțeles că e vorba de un fel de compensare în timp real, nu de pixel shift sau logo dimming.

@dba, da, cred că e ceva bug. Consumul de energie nu mă interesează decât prin prisma consum mai mare = uzură panou mai mare.

@iZet, mai bine vedem cu ochii noștri.

iZet

iZet

Senior Member

Pai, tocmai, ca l-am vazut, de aia am si comentat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

Printdivision, Srachi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate