Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41448 replies to this topic

Adrian P.

Adrian P.

Active Member

• Grup: Members

View Postoaspetele, on 01 martie 2024 - 11:24, said:

Cablu nu prea am cum...
Poti lua un range extender, de ex acesta si tragi un cablu de la el la Tv

ioany

ioany

Active Member

Am achizitionat zilele trecute un LG OLED evo 55G33LA. Observ dupa indepartarea foliei de pe ecran la colturile din partea de jos un gol de cca 1 mm intre rama de aluminiu si panel ce se intinde de la colturile inferioare pe o lungime de vreo 4-5 cm in sus fapt destul de inestetic. A mai constatat cineva acest aspect ?

dorubm

dorubm

Active Member

View Postioany, on 02 martie 2024 - 16:03, said:

Am achizitionat zilele trecute un LG OLED evo 55G33LA. Observ dupa indepartarea foliei de pe ecran la colturile din partea de jos un gol de cca 1 mm intre rama de aluminiu si panel ce se intinde de la colturile inferioare pe o lungime de vreo 4-5 cm in sus fapt destul de inestetic. A mai constatat cineva acest aspect ?

M-am uitat acum si eu si nu observ asa ceva

Edited by dorubm, 02 March 2024 - 17:08.

Cosmain

Cosmain

Member

View Postioany, on 02 martie 2024 - 16:03, said:

Da, acesta este designul gândit de LG pentru G3.
Nu este un defect.

Attached Files

dorubm

dorubm

Active Member

M-am mai uitat acum inca o data cand am vazut ca si Cosmain a scris;
Este o distanta de la rama la ecran dar nu de 1mm , poate de 0.1mm :)
Adica cum sa spun ...cu ochiul liber la mine nu se vede ...doar daca fac poza si dau zoom se observa :)

ioany

ioany

Active Member

Intre rama si ecran intra un card , e normal sa fie o asa diferenta ? Si merg cu el de jos pana sus.

Edited by ioany, 02 March 2024 - 17:56.

dorubm

dorubm

Active Member

View Postioany, on 02 martie 2024 - 17:54, said:

Intre rama si ecran intra un card , e normal sa fie o asa diferenta ?

La mine clar nu intra , doar daca l-as forta ...Ma repet, daca nu ziceai eu nici nu observasem, Nu se vede nimic nelalocu lui vizibil cu ochiul liber!

LE:
In schimb zilele trecute am trecut pe la unul din magazinele MG din Cluj unde era expus un Sony 55A95LA expus:
Eu atata pot sa zic ...imi pare rau ca nu am vazut inainte de a lua LG-ul acest TV. E ce trebuie! No...culorile alea ma satisfac pe mine pe deplin;
Rosul e ce trebuie si ce NU am vazut pe nici un G3; Nici albastrul vazut pe Sony nu l-am vazut pe LG;  Dar nu numai culorile m-au impresionat; Si procesarea imaginilor; Este alceva fata de G3; I-am intrebat pe cei de acolo daca nu putem pune acelasi material vazut pe Sony si pe Lg.  Nu prea au fost de acord asa ca n-am mai insistat stiind ca-i deranjez doar necumparand acum nimic;  Asa ca doar am stat uitandu-ma ca prostu aproape o jumate de ora la superbul Sony;
Dar si ei au confirmat ca cele doua nu se prea pot compara ( si nu doar pt sunet ca la unu "ii vine din ecran"  sau ca e "mai bine calibrat" ci "si la procesare imagine") dar sa nu uit si de diferenta mare de pret.

Daca il vedeam inainte,  fata de un G3 nici nu stateam pe ganduri sa nu-l fi luat pe Sony; Bucuria placerii a ce am vazut pe Sony ma facea instant sa uit de diferenta mare de pret intre cele doua.

Acum insa , ma multumesc si asa:
Ma multumesc ca in loc de un singur tv foarte bun oled (sony)  am luat:
-un tv bun oled LG G3,
-un monitor bun oled Asus PG27AQDM,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IpeIrnizxsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mi-au mai ramas bani de care i-am luat sotiei inca niste chestii:

-un Air Fryer MultiFunction de la Tefal,
-un Blender Nutribullet de 900W
-si un Dampfmop de la Vileda

Attached Files

Edited by dorubm, 02 March 2024 - 18:10.

dani.user

dani.user

Guru Member

• Grup: Senior Members
Cat dai pentru un reglaj sa arate si G3ul la fel de rosu?

dorubm

dorubm

Active Member

Cat costa o calibrare dar nu anul asta, mai incolo dupa ce iau urmatorul TV -obligatoriu Sony.
M-as bucura sa vad ca dupa calibrare vad toate culorile frumoase de pe Sony dar sincer nu sunt prea optimist.
Din cate tv uri LG am vazut chiar nici unul sa nu aiba "calibrare buna"?Posted Image

Cum de Sony au toate "calibarare buna",  de imi plac culorile la ele ( vb de modelul de varf 55A95L -si posibil si pe altele tot de varf )

Si pe
https://forum.softpe...tach_id=2816154
v-am spus am culori mai faine decat pe G3

Edited by dorubm, 02 March 2024 - 18:29.

dani.user

dani.user

Guru Member

De ce nu invers? Sony sa fie "in balarii" si de aceea sa-ti placa.

dorubm

dorubm

Active Member

Se poate si asta ...adica sa aiba culori mai vii dar mie personal chiar astea imi plac ..Si nu doar mie ...v-am mai spus ...si cand am avut acel Sony W905 multe cunostiinte ce au venit la mine uitandu-se la tv faceau ...waw ...ce fain se vede Posted Image

Posibil ce imi place mie altora sa nu le placa ... ( tin minte de pe vremea plasmelor...ce la altii le placea ca vad pe ele , culori naturale , mie mi se pareau culori banale , sterse , palide , preferam culorile mai vivid Posted Image  )

Eu vreau mie sa-mi placa.
Dar nu stiu cui nu i-ar place sa vada un rosu frumos , sau albastru sau verdele ala inchis frumos ...sau altele ...

LE: si iar revin la culori...
Ma joc acum aceleasi jocuri ce le-am jucat de multe ori...
E o placere sa vad ca in aceleasi jocuri exista atatea nuante cu noul monitor oled...ce pe vechile monitoare led nici nu stiam ca exista ( exista ca si culoare dar nu cu atatea nuante )

https://forum.softpe...tach_id=2816154

Edited by dorubm, 02 March 2024 - 18:38.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Te-ai gândit să-ți cumperi o prismă, să o pui în soare și să te uiți toată ziua la ea? Culori mai vii nu exisă. Costă mult mai puțin decât un televizor.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

Multi se gandesc doar la ei, si nu cumpara si nevestii distractii sa o faca fericita. Un mop, o tigaie, mai trebuie rasfatate si ele. Posted Image

MMike

MMike

Guru Member

dorubm, on 02 martie 2024 - 17:57, said:

Daca il vedeam inainte,  fata de un G3 nici nu stateam pe ganduri sa nu-l fi luat pe Sony
Inca poti face retur si apoi iei acel Sony. Nu mai sta.

dorubm

dorubm

Active Member

View PostMMike, on 02 martie 2024 - 20:12, said:

Inca poti face retur si apoi iei acel Sony. Nu mai sta.

Au trecut 14 zile in care puteam face returul.
Nu-i bai ...poate la anu ii gasesc un loc LG ului si vine Sony:)

View PostSa_Fugim, on 02 martie 2024 - 19:16, said:

Multi se gandesc doar la ei, si nu cumpara si nevestii distractii sa o faca fericita. Un mop, o tigaie, mai trebuie rasfatate si ele.
Eu am pomenit aici doar minuni de-astea electrocasnice. Fii sigur ca si-a luat si ea ce-a vrut Posted Image
Sanatosi sa fim ! Ca o sa vina si Sony-ul

View PostJean-Luc_Picard, on 02 martie 2024 - 19:06, said:

Te-ai gândit să-ți cumperi o prismă, să o pui în soare și să te uiți toată ziua la ea? Culori mai vii nu exisă. Costă mult mai puțin decât un televizor.

Asta suna a rautate. Prin asta inteleg ca accepti ca LG-ul nu poate reproduce atatea nuante ca unele prisme cum ar fi tv ul Sony  :)

Edited by dorubm, 02 March 2024 - 20:22.

MMike

MMike

Guru Member

dorubm, on 02 martie 2024 - 20:16, said:

poate la anu ii gasesc un loc LG ului
Il poti vinde. Va fi inca in garantie la anu si vei obtine un pret destul de bun.

iZet

iZet

Senior Member

View PostJean-Luc_Picard, on 02 martie 2024 - 19:06, said:

Daca nu-i prisma Sony, e degeaba...

dorubm

dorubm

Active Member

View PostMMike, on 02 martie 2024 - 20:19, said:

Il poti vinde. Va fi inca in garantie la anu si vei obtine un pret destul de bun.

La anul sper sa mai remobilez o camera in care o sa tin cont si de LG

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate