Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...
 Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi
 Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...
 Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
40472 replies to this topic

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

• Grup: Members
@Sasenoua te uiti pe un cadru din ala, numeri cate stele se vad, si poti aproxima numarul minim de dimming zones necesare sa te apropii de ce poate reda Oledul.

Bloomingul pe care tot se chinuie producatorii sa il faca sa dispara, e o consecinta directa a faptului ca nu pot implementa suficiente zone de dimming astfel incat efectul sa nu mai fie vizibil. Asta e tehnologia la momentul de fata, si magie nu exista.

Cred ca pe LED s-a ajuns pe undeva pe la 1000 zone, dar asta la diagonale mai mari? Pe oled ai 8.294.400 dimming zones, indiferent de diagonala.
Nitii aia in plus nu ajuta la nimic, daca o mare parte din imagine nu va ajunge sa fie afisata pe ecran. Qledul e bun daca iti bate soarele in TV, sau sa il pui pe terasa, pentru ca intr-o camera neiluminata pentru vizionat filme, nu prea exista termen de comparatie. E jumatate de TV.

@Calin_fdx daca ne spui diagonala si data fabricatiei, poate s-o nimeri la vreounul dintre noi cu un TV din acelasi lot. Posted Image

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostSa_Fugim, on 06 decembrie 2023 - 23:16, said:

@Sasenoua te uiti pe un cadru din ala, numeri cate stele se vad, si poti aproxima numarul minim de dimming zones necesare sa te apropii de ce poate reda Oledul.

Bloomingul pe care tot se chinuie producatorii sa il faca sa dispara, e o consecinta directa a faptului ca nu pot implementa suficiente zone de dimming astfel incat efectul sa nu mai fie vizibil. Asta e tehnologia la momentul de fata, si magie nu exista.

Cred ca pe LED s-a ajuns pe undeva pe la 1000 zone, dar asta la diagonale mai mari? Pe oled ai 8.294.400 dimming zones, indiferent de diagonala.
Nitii aia in plus nu ajuta la nimic, daca o mare parte din imagine nu va ajunge sa fie afisata pe ecran. Qledul e bun daca iti bate soarele in TV, sau sa il pui pe terasa, pentru ca intr-o camera neiluminata pentru vizionat filme, nu prea exista termen de comparatie. E jumatate de TV.
Eu zic sa lasi proverbele si zicatorile deoparte, pune ce content vrei de test la care am acces si eu si te las sa numeri tu stelutele.
Videoclipul postat e al unui ins care e platit sa faca reclama falsa pro oled si nici macar individul nu se chinuie sa ascunda ca minte de rupe. Te-ai uitat pe partea cu stelele in miscare? Pe partea de qled nu se vede nimic si zice idiotul ca ruleaza fix acelasi continut pe ambele in acelasi timp.
Cum naiba daca pe o janghina de tableta  led vezi ce ti reda cica oledul din stanga si qledul din dreapta nu ai nimic?
Nu-ti suna nimic niciun clopotel?
Sau ai impresia ca tre sa ma educi tu cu toti pixelii aia care se autolumineaza fiecare cu dimmingul lui?
Ti am cerut sa mi definesti oledul?
Bine ca n-ai pus un clip cu adeptii pamantului plat.

Edited by Sasenoua, 06 December 2023 - 23:30.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

Mi-am dat seama de-abia acum ca nu intelegi la nivel tehnic cum iti iese lumina din ecran.
O lasam asa. LEDul tau poate arata si negru absolut si lumina orbitoare pe aceeasi zona de dimming. Asta da magie. Posted Image

Tot ce faci e sa respingi evidenta, si ma pui pe mine sa iti demonstrez chestii demonstrate deja.

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostSa_Fugim, on 06 decembrie 2023 - 23:34, said:

Mi-am dat seama de-abia acum ca nu intelegi la nivel tehnic cum iti iese lumina din ecran.
O lasam asa. LEDul tau poate arata si negru absolut si lumina orbitoare pe aceeasi zona de dimming. Asta da magie. Posted Image
Cumpara ti un vortex o sa vezi clar roiurile de stele de pe oledul din stanga. Multe a dracu. Daca nu le vezi iti vand eu tableta samsung din 2019 ca sa te apuci de numarat stelele in miscare.
Maine cand te trezesti aprinde lumina si uita te in calendar. Vezi in ce an suntem.

stormglass

stormglass

Member

@Sa_Fugim

Te rog sa nu interpretezi comentariul meu ca unul ironic sau ofensator, nu e deloc in intentia mea, insa ce rost are sa puna setarile "bune" pe care le obtine pe un anume exemplar?
Chiar daca e produs in aceeasi zi, imprastierea parametrilor de la un exemplar la altul (vorbim de produse de serie mare) este suficient de mare incat sa nu fie relevante masuratorile (si reglajele rezultate din ele).
Si cu slanina-n pod si uns pe la bot, nu merge in toate situatiile. Ne cumparam TV-uri scumpe, avem pretentii sa vedem "creator's intent" dar ne scumpim la o calibrare si cautam tot felul de solutii de"calibrare" moka.

Eu personal, le-as calibra pe ale mele dar, nu ma obosesc pentru ca nu le pastrez prea mult. Pentru 2-3 ani nu merita deranjul. In plus, eu nu tin neaparat sa-l am perfect calibrat, ma multumesc cu mai putinPosted Image  dar, nici nu copii setarile altora facute pe alte exemplare. Prefer sa-l reglez eu singur dupa cum mi se pare ca e OK.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

@stormglas for the sake of science.
Sunt curios dacă panouri din loturi apropiate împărtășesc aceleași caracteristici.
Adică dacă C2ul meu mai arata bine sau e total off cu setările unui C2 din vecinătate.

stormglass

stormglass

Member

Nu vad motive sa nu arate bine. Vechiul meu C9 a ramas tot in familie dar, nu l-am  revazut pana de curand. Am fost placut impresionat de cat de bine "se tine" comparativ cu astea noi. Are peste 4000 ore de functionare si diferentele exista dar, nu stiu daca intradevar justifica upgrade-ul daca ar fi sa judec strict pragmatic.
Trebuie sa realizam faptul ca redarea imaginii pe TV nu mai este o provocare, tehnologia este matura si nu mai aduce salturi fundamental diferite de la o generatie la alta.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

Si chiar daca data fabricatiei e apropiata, asta nu inseamna ca folosesc piese din acelasi lot. Ma gandesc acum ca ar fi un experiment sortit pieirii din fasa. Posted Image

danyristea

danyristea

Member

@steaua23 vezi ca a aparut in stoc 65A95L la Altex.

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Poststeaua23, on 06 decembrie 2023 - 14:54, said:

La 19.500,dupa 17.500 si apoi 15.500,s-au dat toate,cate au fost! La Sony,65A95L au zis ca au avut undeva la vreo 15,pe care le-am dat in aproximativ 2 luni!
Acum la altex la 15500 lei.
https://altex.ro/tel...UHDXR65A95LAEP/

Printdivision

Printdivision

Active Member

Da , acum este șansa lui , a spus că este presat de prietenul lui cu vânzarea televizorului "vechi" , sau aliniat astrele....

dba

dba

Senior Member

Sunt 2 sigilate si 2 expuse, 65A95L.

Danosul

Danosul

Senior Member

@steaua23, ce mai aștepți? sari pe unul din ele si dă comanda până nu dispar.

steaua23

steaua23

Active Member

View PostiZet, on 06 decembrie 2023 - 21:25, said:

Comentariul era la adresa A80L, care-i dintr-o liga inferioara, cand ar putea miza pe G3 sau S90C ori S95C.
A80L la 8100 lei si G3 la 10.100,diferenta de 2000 lei! Stiu si eu ca sunt din ligi diferite,dar nu vad ce rost ar fi avut sa ma complic cu G3 pentru 1 an,mai ales ca nu vad multumire deplina pe aici legata de el. In schimb,cu A80L nu aveam ce gresi.E la 2 ani distanta de A83J,ceva schimbari sunt si e foarte posibil sa fie diferenta mai mare de 5%,cum se spune,ca 5% era si la K fata de J,sau asa se spunea.Cum mai zicea cineva,era si un tv nou,iar costul schimbarii,destul de mic. La revanzare,ca sa se supere carcotasii,nu stiu cati ar fi fost interesati de G3,mai ales daca avea 3000 ore,ca vorba aia,nu-l luam sa-l tin inchis! :)

View Postdba, on 07 decembrie 2023 - 09:19, said:

Sunt 2 sigilate si 2 expuse, 65A95L.
Chiar nu vad unde scrie asta! In momentul asta vad doar 1 produs resigilat si nu scrie cate noi,sigilate!

View PostDanosul, on 07 decembrie 2023 - 09:45, said:

@steaua23, ce mai aștepți? sari pe unul din ele si dă comanda până nu dispar.
Eu m-am uitat si ieri,stai linistit! Merci oricum.

dba

dba

Senior Member

View Poststeaua23, on 07 decembrie 2023 - 11:16, said:

Chiar nu vad unde scrie asta! In momentul asta vad doar 1 produs resigilat si nu scrie cate noi,sigilate!

Rezerva in magazin
Sigilate in Brasov si Cluj.
Expuse in Arad si Bucuresti.

Attached Files

Edited by dba, 07 December 2023 - 11:21.

danyristea

danyristea

Member

Resigilat are alt pret 14.724,91 lei

Pret Produs Nou 15.499,90 lei

MMike

MMike

Guru Member

In Bucuresti in magazinu din Baneasa scrie cantitate redusa. Deci au (cateva) sigilate.
Sa tot iei.

steaua23, on 07 decembrie 2023 - 11:16, said:

nu scrie cate noi,sigilate!
Ce importanta are ? Important e ca au sigilate, cel putin 3 sau 4.

Danosul

Danosul

Senior Member

La banii ăia, pentru doar 800 de lei eu l-as lua nou si nu resigilat, când îți permiți sa dai 15000 lei, ce mai contează 800 lei în plus sau în minus?

Dar nu am înțeles, @steaua23, ai comandat sau nu televizorul?
Parcă până ieri te plângeai că nu există pe stoc nicăieri!

Edited by Danosul, 07 December 2023 - 12:04.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate