Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41645 replies to this topic

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostSasenoua, on 05 decembrie 2023 - 21:56, said:

Asta daca reusesti sa scapi din fanboismul cu Lg care acum cand vorbim este o mare dezamagire pe toate planurile.
Tu nici macar n-ai oled si te bagi aici cu Samsungu tau lcd si incepi sa zici ca sunt cei mai buni. Cine e fan boy ?....

Sunt f curios cum calibrezi tu in ghilimele din meniu.
Crezi ca nu se poate decat cu "consultanta" de la altii si aplicare ca Bula copy paste ?

Sasenoua

Sasenoua

Member

• Grup: Members

View PostMMike, on 05 decembrie 2023 - 22:24, said:

Tu nici macar n-ai oled si te bagi aici cu Samsungu tau lcd si incepi sa zici ca sunt cei mai buni. Cine e fan boy ?....
Zici tu am C2 la birou si G1 de 65 la un munca... Tare logica ta, deci tu mare analist de televizoare in showroom e parere pertinenta, iar noi cu tv in fata nu sau in showroom, nu se pune.
Trezeste-te cx nu mai e de actualitate. Ca-ti place sau nu.
Tot n-ai zis cum iti faci tu calibrarile ca-mi scapa.

MMike

MMike

Guru Member

Eu iti spun doar atat Samsung nu poate fi batut la culori de Lg
In grafice poate, dar ochiometric o spun multi ca nu e mare diferenta ! Ma refer dupa calibrare, ca asa, la liber la ochi, fiecare poate face propriile setari.
Ca fapt divers, am facut o comparatie intre un G3 si Sony A95K si am ramas surprins ca G3 avea aceleasi culori, ba chiar uneori erau mai intense, iar luminozitatea era clar in favoarea lui G3. Nu am vazut G3 sau alt LG langa Samsung. O sa vad cu prima ocazie.

View PostSasenoua, on 05 decembrie 2023 - 22:30, said:

Tare logica ta, deci tu mare analist de televizoare in showroom e parere pertinenta,
Tu cum ai comparat Samsungu tau sau Samsugurile oled ? Nu te laudai cu showroomu ?....

View PostSasenoua, on 05 decembrie 2023 - 22:30, said:

Tot n-ai zis cum iti faci tu calibrarile ca-mi scapa.
Recunosc ca nu am priceperea ta si siguranta ca dupa "calibrarea" mea sa pot zice 100% convins ca bocancu de pe tv are culorile naturale.

Edited by MMike, 05 December 2023 - 22:41.

Sasenoua

Sasenoua

Member

@Print: G3 l-am vazut vreo 2 ore in showroom la Baneasa cu lz1500. Nu am vazut diferente evidente intre ele, dar am ales natural Panasonic pentru ca vine cu un mod calibrat aproape perfect din fabrica. Plus ca la aceeasi diagonala Panasonic era la oferta, G3 era cu fudulia mare ca vezi doamne 5 ani, evo bla bla. Am postat si atunci impresiile mele, domnul Mike m-a corectat foarte prompt zicand ca G3 e alta clasa.
Nu stiu pe ce s-a bazat atunci, dar vazand ce a spus Jlp are probleme grave pt un top de gama. Deci domnul Mike sau Mihai nu are nimic care sa demonstreze afirmatiile facute vs Panasonic si asa cum stiu si am Samsung nici la Samsung habar n-are ce e cu ele. Cand o sa aiba Samsung acasa, sa-si ia un S90 sau un qn de top sa zica ce si cum.
Eu pot sa-ti spun clar, ca sa ajung la culorile sterse sau alea fortate grav de pe intens la Samsung si la qn si la fra su tre sa-l duc oe la jumate, intrebarea este cat de tampit sa fii sa ti faci tu, cu mana ta televizorul handicapat...
Asta e relatia faptica si asa cum se prezinta in realitate.
Eu nu am avut Samsung pana acum si am spus foarte clar am un Lg 3d foarte bun care a fost top gama la vremea lui si care acum e depasit din toate unghiurile si de qn si de oled si de ce vreti voi.
Este mai putin important ce preferinte are unu si altul, pt mine imaginea tre sa fie corecta. Nu am ajuns la ea usor, dar in lipsa de calibratori, este excelenta si nu sufera comparatie. Am zis si imi asum qn bate c2 si c3. Credeti sau nu e alta poveste, in primavara o sa iau si s90c de 77 ca sa-mi zica Mike ce prost e.
Adica omu n-a inteles nimic din poza postata si vine si mi zice ca ce caut eu cu qn aci. Imaginea e identica pe frasu si pe S95. Evident alea vor sta mai bine pe deep black dar nu sesizabil usor. Mergeti in oricare showroom azi am fost la flanco aveau unu langa altu s95c, qn80 nu 90 sau 95 si un c3 langa. Astept sa-mi spuneti care e mai dotat... Asta se vede si asa stau lucrurile.
Imi pare rau dar Lg nu ma va convinge sa-i iau chestiile alea ordinare doar daca le dau la pret bun. Altfel sa stea acolo. Pret calitate is la vale ca si Sony.
Astept Sharp si Panasonic sa vedem cu ce vin. Daca nu Samsung.
Primul pas mergeti si le vedeti. Nu ma credeti pe mine. Chiar aveti impresia ca fac poze ca sa justific un lucru care nu merita? Daca era ceva de comentat cred ca se gasea cineva sa zica ba uite nu e in regula. Total de acord. Se poate si mai bine. Nu exista televizor perfect. Diferenta este pt mine daca poti sa-l faci acceptabil din setari sau nu. Nu pot, nu-l iau. Dar nici nu ma puteti convinge ca pot accepta ca culorile de baza sa fie toate anapoda si fetele sa arate galbejite Lg style.

Edited by Sasenoua, 05 December 2023 - 22:58.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View PostSa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 19:25, said:

Samsungul daca ar avea DV, intr-un an ar deveni top 1 cu 80% din market Posted Image
Păi de aia nu pun Dolby Vision, le e frică să nu fie acuzați de monopol. Posted Image Tot de aia au evitat OLED-urile aproape un deceniu. Posted Image
Unul dintre lucrurile care nu îmi plac la Samsung este meniul de reglaj. De exemplu, nivelul de negru, botezat "Shadow Detail", merge numai între -5 și +5, ceea ce e mult prea grosier.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

View PostMMike, on 05 decembrie 2023 - 21:29, said:

Am impresia ca nu esti multumit de C2.

Din contra. A strans 3100 ore intr-un an.
Nu-s multumit ca nu are DTS, si acum dupa 1 an de 55 inch, parca as fi pregatit de un 65 inch. xD

MMike

MMike

Guru Member

View PostJean-Luc_Picard, on 05 decembrie 2023 - 23:00, said:

Unul dintre lucrurile care nu îmi plac la Samsung este meniul de reglaj. De exemplu, nivelul de negru, botezat "Shadow Detail", merge numai între -5 și +5, ceea ce e mult prea grosier.
Te iei de nimicuri ?? Acusi apare sasenoua si zice ca esti super exagerat cu Samsung, de care zice ca ei fac tv-uri perfecte, the best :)

View PostSa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 23:12, said:

parca as fi pregatit de un 65 inch. xD
Care va fi urmatorul ? Tot LG sau ?

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

Anul asta nu am ce lua si sa simt ceva semnificativ imo. MLA e prima generatie si e prea scump. La 65 inch foarte greu apar oferte din ce am vazut in trecut.
Cine stie ce va fi la anul pe vremea asta? Deja qdoled va fi la a 3a generatie. Ar trebui sa fie rock solid. DV pe Samsung? I'll dive. Mai mult ca sigur, pretul va decide urmatorul meu TV. Posted Image

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostMMike, on 05 decembrie 2023 - 23:21, said:

Te iei de nimicuri ?? Acusi apare sasenoua si zice ca esti super exagerat cu Samsung, de care zice ca ei fac tv-uri perfecte, the best :)

Domn Mihaita, setarea corecta e intre -1 si plus trei, o fi grosiera dar functioneaza de minune. O zic altii pe care i-am copiat si eu ca Bula, vorba autorului,dar ce sa vezi merge perfect. Iti recomand hateful eight de test sa faci o analiza profunda a shadow detail. Sunt scene destule pe interioare in penumbra.
Din punctul meu de vedere nu intelege gresit cumpara-ti juma de televizor cand poti sa-ti iei cu aceeasi bani un tv intreg. Firma conteaza mai putin.
Poze cu bocancii nu-ti pun mergi la himalaya si vezi ce nuante are galbenul ala in realitate. Are vreo 3, da te las pe tine sa tragi concluzia finala si indubitabil corecta.

MMike

MMike

Guru Member

View PostSasenoua, on 05 decembrie 2023 - 23:43, said:

Domn Mihaita, setarea corecta e intre -1 si plus trei, o fi grosiera dar functioneaza de minune.
.
Domnu sesica amator de 69, vezi ca nu eu am facut afirmatia.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View PostMMike, on 05 decembrie 2023 - 23:21, said:

Te iei de nimicuri ??
Posted Image Am dat un exemplu despre ceva care știu în acest moment că este prezent și pe S95C și e una dintre caracteristicile care îmi fac dificilă sau chiar imposibilă ajustarea televizorului conform cerințelor mele.
În decursul timpului am întâlnit multe altele („nimicuri”):
Televizor cu suprasaturare „built-in” pe tonuri de piele, astfel că și dacă reduceam reglajul de saturație până toate celelalte culori arătau precum spălate de 500 ori la mașină la temperatură prea mare, oamenii tot portocalii arătau.
Televizor care cu OSD-ul afișat modifica parametrii întregii imagini, chiar și zona fără elemente de meniu, astfel că pentru fiecare ajustare de reglaje trebuia să ies complet din meniu, să măsor, apoi să mă întroc unde eram în nu tocmai puține apăsări pe telecomandă. Eram la Brașov și a trebuit să mă întorc noaptea la 2 pe ploaie pe Valea Prahovei, nu tocmai ceva plăcut și lipsit de riscuri.
Televizor la care Local Dimming-ul nu se putea dezactiva, exista doar poziție de minim, nu și de oprit, astfel că nu se putea face un reglaj corect de curbă gama.
Și mai sunt. În general reglaje de calibrare care nu fac ceea ce trebuie, dar trebuie obligatoriu folosite, pentru că imaginea de fabrică nu e ok.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 December 2023 - 09:14.

Printdivision

Printdivision

Active Member

@Sasenouă , nu te supăra pe mine , dar ce îmi spui , nu sunt argumente , cumpără G3-ul și S95C-ul (le dai retur) , comparăle (și cu ce ai tu) și după aceea spui aici părțile bune/rele (și te cred pe cuvânt 😁) , că așa....bla bla bla , ăla este de rahat , celălalt este realitatea pură.....

Edited by Printdivision, 06 December 2023 - 09:39.

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostPrintdivision, on 06 decembrie 2023 - 09:34, said:

@Sasenouă , nu te supăra pe mine , dar ce îmi spui , nu sunt argumente , cumpără G3-ul și S95C-ul (le dai retur) , comparăle (și cu ce ai tu) și după aceea spui aici părțile bune/rele (și te cred pe cuvânt 😁) , că așa....bla bla bla , ăla este de rahat , celălalt este realitatea pură.....
Cine a zis ca este de rahat? Am zis de Dolby vision, iar pentru G3 imi pare rau dar la un tv de top, are multe probleme. Constatate de cei care se pricep. In ceea ce priveste compararea a 2tv acasa hai sa fim seriosi, da-mi un exemplu cu unul de pe aici care are instalatia sa vizioneze 2 tv in paralel,  am facut-o in showroom cu cele 3 Samsung si cu C3. Sunt expuse pe toate gardurile la marii retaileri asa ca nu tre sa crezi ce spun eu. Mergi si vezi. Acasa nu are cum sa fie mai rau ca in showroom pentru ca are de unde da jos si are ce si cum sa fie calibrat si recalibrat pe mai multe puncte. La Lg nu. Tanda pe manda, G3 mi-a iesit complet din cap, pentru ca nu este nimic obiectiv de natura sa justifice achizitia. C3 este sa zic singurul care e bun la toate dar nu straluceste la nimic.
Sunt sigur ca G3 este un tv bun, sa-l porti sanatos, eu as ramane cu acesta, atata timp cat culorile nu o iau razna din nou, dupa catva timp.
Pentru un tv cu luminozitate mai mare ca C3 nu vine cu nimic in plus sa justifice pretul retail. Cumperi ce nu are. Si nu ma intelege aiurea, nu vreau sa conving pe nimeni de fratele oblic. Luati ce credeti si fiti foarte fericiti cu achizitia. Nu trebuie sa aveti acordul nimanui pentru asta. Ca idee eu am incercat sa schimb pe 77 ori qn ori s90c dar waf factor s-a opus, e non stop pe netflix. Daca prind si eu un loc e foarte bine dar nu.

Cine a zis ca este de rahat? Am zis de Dolby vision, iar pentru G3 imi pare rau dar la un tv de top, are multe probleme. Constatate de cei care se pricep. In ceea ce priveste compararea a 2tv acasa hai sa fim seriosi, da-mi un exemplu cu unul de pe aici care are instalatia sa vizioneze 2 tv in paralel,  am facut-o in showroom cu cele 3 Samsung si cu C3. Sunt expuse pe toate gardurile la marii retaileri asa ca nu tre sa crezi ce spun eu. Mergi si vezi. Acasa nu are cum sa fie mai rau ca in showroom pentru ca are de unde da jos si are ce si cum sa fie calibrat si recalibrat pe mai multe puncte. La Lg nu. Tanda pe manda, G3 mi-a iesit complet din cap, pentru ca nu este nimic obiectiv de natura sa justifice achizitia. C3 este sa zic singurul care e bun la toate dar nu straluceste la nimic.
Sunt sigur ca G3 este un tv bun, sa-l porti sanatos, eu as ramane cu acesta, atata timp cat culorile nu o iau razna din nou, dupa catva timp.
Pentru un tv cu luminozitate mai mare ca C3 nu vine cu nimic in plus sa justifice pretul retail. Cumperi ce nu are. Si nu ma intelege aiurea, nu vreau sa conving pe nimeni de fratele oblic. Luati ce credeti si fiti foarte fericiti cu achizitia. Nu trebuie sa aveti acordul nimanui pentru asta. Ca idee eu am incercat sa schimb pe 77 ori qn ori s90c dar waf factor s-a opus, e non stop pe netflix. Daca prind si eu un loc e foarte bine dar nu.

Printdivision

Printdivision

Active Member

Am cerut eu acordul cuiva ?(poate o părere,da).
Da , nu ai spus de rahat (am exagerat , scuze) , dar uită-te în urmă ce ai scris de G3 (neavândul acasă , cu o părere din magazin) . Nu este cel mai bun televizor ce am cumpărat ! , nici unul nu este cel mai bun , toate au plusuri și minusuri....mai multe sau mai puține în funcție de necesiți , educație , simțuri , etc.....dar să spunem că diferențele sunt foarte mari....

dba

dba

Senior Member

.... că așa....bla bla bla , ăla este de rahat , celălalt este realitatea pură.....

Bla, bla, bla este cand afirmi ca ai butonat in magazin un televizor si prezinti niste concluzii aflate la ani lumina de ce a gasit un recenzor respectat.
Iar omul s-a folosit de un juriu format din persoane calificate. Sau nici alea n-au treaba cu domeniul?

@calibratori, pasionati, "optometristi", habarnisti, restul utilizatorilor
Referitor la controalele de calibrare de la Samsung, cu ce-l afecteaza pe utilizatorul final?
Si cum se face ca tocmai firmele cu controalele de calibrare perfecte se duc la vale an de an?
Poate aveti voi un raspuns, eu inca nu l-am gasit.

Ma duc cu masina de serviciu in service ca sa schimb becul de la far, fiind undeva prin tara.
Seful de service incepe: cea mai de cacat masina, proiectata cu curu', inginerii lui peste, trebuie sa dai farul jos ca sa schimbi becul samd.
Intreaba: Cati km aveti la bord si ce probleme ati mai intampinat?
Zic, ~200000 km si doar revizii, dar din noroc, ca altfel e de cacat.
Expresia lui a meritat tot timpul petrecut in service.

V-ati batut "lupa" sa facem subiecte separate si tot aici vreti sa purtati razboaie pe calitatea testata ochiometric.

Edited by dba, 06 December 2023 - 10:54.

Printdivision

Printdivision

Active Member

Ce să mai zic , nu mai zic nimic.....vorba aia , "când doi îți spun că ești beat....înseamnă că sunt beat" 😁 , nu mai comentez nimic , mă duc la culcare 😁

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View Postdba, on 06 decembrie 2023 - 10:48, said:

Referitor la controalele de calibrare de la Samsung, cu ce-l afecteaza pe utilizatorul final?
Poate că nu-l afectează pe cel care oricum nu vrea să intervină asupra aparatului dincolo de setările de fabrică (deși calitatea imaginii - aici e altă discuție, ce înseamnă calitate? - pare să-l intereseze atunci când laudă aparatul sub acest aspect și când nu-și cumpără altceva decât OLED, la preț sensibil mai mic, că doar și acela afișează o imagine, acolo).
Pentru mine înseamnă:
1. Întrebarea privind ce altceva au mai ratat în afară de controalele de calibrare. În general, când vezi că ceva este făcut neîngrijit sub un aspect, devii precaut.
2. Că nu pot să fac așa cum trebuie operații pe care le fac pentru alții, adică să fiu pantofarul fără ghete.
3. Că producătorul este mai preocupat să „ia ochii” decât să ofere calitate tehnic obiectivă. Centrul de greutate al dezvoltării de produs nu se află acolo unde mi-aș dori. Se fac compromisuri în zone cu care nu sunt de acord.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 December 2023 - 11:13.

dba

dba

Senior Member

@Printdivision
Nu e vorba de tine si chiar nu vreau sa "intep" pe nimeni.
Dar toate au o limita.
Vreti sa ne contram pe ce vedem in magazin?

Am spus datile trecute ca am vorbit cu un rep Panasonic.
Era la standul Pana dintr-un magazin de profil. Baiat destept, cu bun simt.
Panasonicul expus era pe modul dinamic si nestiind asta i-am spus ca arata groaznic.
Mi-a spus ca este obligat sa tina TV pe mod magazin, altfel nu vine nimeni la standul Panasonic.

Si cum zice google translate: imi odihnesc cazul...

Edited by dba, 06 December 2023 - 11:14.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate