Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41746 replies to this topic

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

• Grup: Members
Stiu eu ca Samsungul e bun cu ceva bibileala pe care o gasesti pe net. Si eu stiu ce sa ii fac, si nu am Samsung.
La fel cum la LG trebuie sa treci pe warm 2, si ce mai era.
Casesti chestiile astea intr-o zi de cautari pe net, apoi esti bine.

Daca tot te duci la butonat, pregateste-te de acasa cu un plan, altfel te vei intoarce si ne povestesti convins cum un TV arate pielea pamantie, sau culori din plastic,

Samsungul daca ar avea DV, intr-un an ar deveni top 1 cu 80% din market Posted Image

Sasenoua

Sasenoua

Member

MMike, on 05 decembrie 2023 - 19:12, said:

Cum sa vina Samsung otb accurate cu culorile cand in toate modurile saturatia e la maxim ???? N-am vazut pana acum la niciun alt brand asa ceva.
Serios, vezi poza de mai sus e mod standard otb.  Care e vai mama brightness 48 contrast 50, etc. Mai rau ca asta e dinamic si modul intellimode care amandoua sunt batute in prostie de modul lor de magazin. Dar Culorile sunt fix cat de naturale se poate.  Si imaginea e foarte realista pe zi.Asta daca mergi pe munte, stii cum arata un bocanc tehnic de iarna pentru coltar automat, ce culori ai pe ala. Daca vrei iti pozez si bocancul. O sa fii surprins dar nu e chiar galben, e cu 2 nuante, iar tvul il arata corect.
Daca esti din Bucuresti mergi la Himalaya si cere bocanc tehnic de iarna pentru coltari automati. Sa mi zici si mie ce e gresit comparand cu poza de mai sus, ca vad ca tot o dai cu plasticul. Si verdele ala fosforescent este natural asa sunt colorate corzile de alpinism.

Edited by Sasenoua, 05 December 2023 - 19:38.

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members
@Sa_Fugim
Era vorba de acuratete otb. Nu de post reglaje. Reglajele trebuie facute, nu il iei din magazin si il aduci acasa si il pui direct in priza si gata de vizionat.
Nu-mi trebuie siteuri sa ma iau dupa altii la copiat setari.

Edited by MMike, 05 December 2023 - 19:36.

Sasenoua

Sasenoua

Member

Sasenoua, on 05 decembrie 2023 - 19:31, said:

Serios, vezi poza de mai sus e mod standard otb.  Care e vai mama brightness 48 contrast 50, etc. Mai rau ca asta e dinamic si modul intellimode care amandoua sunt batute in prostie de modul lor de magazin. Dar Culorile sunt fix cat de naturale se poate.  Si imaginea e foarte realista pe zi.Asta daca mergi pe munte, stii cum arata un bocanc tehnic de iarna pentru coltar automat, ce culori ai pe ala. Daca vrei iti pozez si bocancul. O sa fii surprins dar nu e chiar galben, e cu 2 nuante, iar tvul il arata corect.
Daca esti din Bucuresti mergi la Himalaya si cere bocanc tehnic de iarna pentru coltari automati. Sa mi zici si mie ce e gresit comparand cu poza de mai sus, ca vad ca tot o dai cu plasticul. Si verdele ala fosforescent este natural asa sunt colorate corzile de alpinism. Imaginile alea de plastic sunt ele suprasaturate ca masterizare sa te convinga sa cumperi. De aia impresia gresita pe care o ai. Le deviaza aia grav.

MMike

MMike

Guru Member

Serios, vezi poza de mai sus e mod standard otb.  
Serios vorbeam ON de Samsung OLED,nu de lcd u tau.

Sasenoua

Sasenoua

Member

MMike, on 05 decembrie 2023 - 19:38, said:

Serios vorbeam ON de Samsung OLED,nu de lcd u tau.
Intre s90c, s95c si qn90c eu nu am vazut diferente in showroom la ochi. Motiv pt care am luat ledul ca era cu 2000 mai ieftin. Este imposibil sa-ti dai seama din ochi si la luminozitatea de acolo care e care.

MMike

MMike

Guru Member

crommozom, on 05 decembrie 2023 - 19:24, said:

:) :) Mie OTB mi-a venit cu eco on. Execrabil. :) A trebuit să-l calibrez...
Daca tie iti plac culorile pe maxim ca pe Samsung....

dennis_2005

dennis_2005

Senior Member

Daca esti din Bucuresti mergi la Himalaya si cere bocanc tehnic de iarna pentru coltari automati. Sa mi zici si mie ce e gresit comparand cu poza de mai sus, ca vad ca tot o dai cu plasticul. Si verdele ala fosforescent este natural asa sunt colorate corzile de alpinism.
Zici ca imaginea este foarte realista pe timp de zi.Cum este imaginea, pe intuneric sau semi-intuneric?Daca ar fi fost foarte bună, ai fi spus-o.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

MMike, on 05 decembrie 2023 - 19:33, said:

@Sa_Fugim
Era vorba de acuratete otb. Nu de post reglaje. Reglajele trebuie facute, nu il iei din magazin si il aduci acasa si il pui direct in priza si gata de vizionat.
Nu-mi trebuie siteuri sa ma iau dupa altii la copiat setari.

Am vesti noi pentru tine. Toate Oledurile trebuiesc bibilite. Bine ca suntem pe o arie dedicata Oledului, si putem impartasi din experienta acumulata, in asa fel incat colegii fara experienta sa fie mai luminati in domeniu.
Nu esti in stare sa acumulezi niste informatii - te uiti la plastic. Posted Image

crommozom

crommozom

Member

MMike, on 05 decembrie 2023 - 19:42, said:

Daca tie iti plac culorile pe maxim ca pe Samsung....

Nu îmi plac pe maxim. Normal că nu îmi plac. Dar eu am reușit să le reduc, bine eu sunt și mai tehnic, pentru restul da, nu știu ce să zic.

Sasenoua

Sasenoua

Member

dennis_2005, on 05 decembrie 2023 - 19:48, said:

Zici ca imaginea este foarte realista pe timp de zi.Cum este imaginea, pe intuneric sau semi-intuneric?Daca ar fi fost foarte bună, ai fi spus-o.
Aberant de proasta, este Samsung si se stie inseamna plastic si ieftineala. Se stie blooming masiv, culori incorecte etc. Au un singur minus major pe posturi sd si alea zise hd nu se vad grozav. Dar pentru asta e bun si un led de 1000 lei. In rest nu lua, ca-s proaste. Garantat si n-ai nici dolby Vision. Am vazut Matrix 4k cand am timp fac poze. O desfatare vizuala in hdr.Are si pista dolby vision. Sa-mi ziceti si mie ce vedeti in plus fata de hdr.

https://photos.app.g...CvMF68Q3ktWUZn7

dennis_2005

dennis_2005

Senior Member

Sasenoua, on 05 decembrie 2023 - 20:03, said:

Aberant de proasta, este Samsung si se stie inseamna plastic si ieftineala. Se stie blooming masiv, culori incorecte etc. Au un singur minus major pe posturi sd si alea zise hd nu se vad grozav. Dar pentru asta e bun si un led de 1000 lei. In rest nu lua, ca-s proaste. Garantat si n-ai nici dolby Vision. Am vazut Matrix 4k cand am timp fac poze. O desfatare vizuala in hdr.Are si pista dolby vision. Sa-mi ziceti si mie ce vedeti in plus fata de hdr.

https://photos.app.g...CvMF68Q3ktWUZn7
Faci bășcălie.Lasand bășcălia la o parte, cum este calitatea imaginii Samsungului tău, inclusiv în comparație cu cea din timpul zilei, când te uiți seara sau noaptea la un film pe Netflix?Crezi ca imaginea nu ar fi mai buna pe Netflix dacă televizorul ar avea Dolby Vision?

Edited by dennis_2005, 05 December 2023 - 20:23.

Sasenoua

Sasenoua

Member

dennis_2005, on 05 decembrie 2023 - 20:21, said:

Faci bășcălie.Lasand bășcălia la o parte, cum este calitatea imaginii Samsungului tău, inclusiv în comparație cu cea din timpul zilei, când te uiți seara sau noaptea la un film pe Netflix?Crezi ca imaginea nu ar fi mai buna pe Netflix dacă televizorul ar avea Dolby Vision?
Am mai zis-o e mai buna ca la un C2 sau C3. Pe netflix anumite seriale au ceva tenta de laptisor de matca dar in anumite scene.  Nu pot preciza daca e de la tv parerea mea e ca nu toti trag cu panavision seriale obscure.Am vazut ieri Equalizer 2 si este impecabil.
In rest, eu am vazut a sasea oara Matrix, pe disc4k dupa ce am vazut pe blu ray(versiune care e gunoi) dvd si la cinema. Ei bine 4k remasterul asta e poezie. Sunt multe scene cu un banding vertical care e intentia creatorului gen secventele alea de coduri binare care sunt in scenele de actiune de la mijloc spre sfarsit. Nu stiam ca exista nu le-am vazut nici la cinema. Apoi ai culorile clare albastru viata reala si verde matrix. Nu stiu ce ar putea face Vision in plus. Iar daca face puneti poze si discutam.
Tantra cu dolby Vision e fix ca aia cu Mqa din audio fix rahat pe bat, in cel mai bun caz era calitate cd nealterata, dar placebo face minuni.
Decizia apartine utilizatorului asta nu inseamna ca e si obiectiv corecta.
Pe hd si 4k ireprosabil. Punct.

Edited by Sasenoua, 05 December 2023 - 20:36.

dba

dba

Senior Member

MMike, on 05 decembrie 2023 - 19:12, said:

Cum sa vina Samsung otb accurate cu culorile cand in toate modurile saturatia e la maxim ???? N-am vazut pana acum la niciun alt brand asa ceva.

Cum e sa faci televizoare premium de 10 ani de zile si sa te scoata din maroneala divizia de electrocasnice?

Daca doriti sa revedeti: TV Shootout - Here's The best TV of 2023 as Voted by Experts in A Blind Test
Un cuvant inainte al CEO Samsung, Han Jong-hee
3:04
"13 video professionals, including colorist editors and post Engineers (DNA, sa vina sa va ia!), mostly from British TV and Film Production Company Fulwell 73 took part in the voting process"

Min 9:10
"...finally, after all the voting for all the categories had been completed, I reset the televisions to out of the box filmmaker mode and professional mode on the Sony Bravia a95l, since it doesn't have filmmaker mode and asked the judging panels to get out of the Box color accuracy by rewatching the same HDR scene from The Avengers with reference to the mastering monitor. the two QD oled's outperformed the two wrgb OLED TVs in this area, possibly helped by QD oled's excellent color uniformity with the Samsung s95C peeping the Sony a95L to top spot."

Iar juriul respectiv este mult mai capabil sa ia o decizie, chiar si ochiometric, fata de noi care doar le butonam prin magazine.
Adversitatea asta fata de alte marci - cu exceptia LG/Panasonic - face mai mult rau decat bine.

Si ca fapt divers, un fan al unei marci cumpara produsul la lansare, ca sa sustina marca, si nu asteapta sezonul de reduceri.

Edited by dba, 05 December 2023 - 20:46.

MMike

MMike

Guru Member

Sa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 19:53, said:

Am vesti noi pentru tine. Toate Oledurile trebuiesc bibilite. Bine ca suntem pe o arie dedicata Oledului, si putem impartasi din experienta acumulata, in asa fel incat colegii fara experienta sa fie mai luminati in domeniu.
Nu esti in stare sa acumulezi niste informatii - te uiti la plastic. Posted Image

Cine e chior, normal ca il va lasa cu culorile pe maxim. Unii au orbu gainii, deh. Noroc cu siteurile pentru copy paste (pentru unii).

Am impresia ca nu esti multumit de C2.

dba, on 05 decembrie 2023 - 20:42, said:

Vorbele astea au fost si anu trecut zise de unii si din cauza asta LG s-au oprit sa mai fabrice oled.

Sasenoua

Sasenoua

Member

MMike, on 05 decembrie 2023 - 21:29, said:

Cine e chior, normal ca il va lasa cu culorile pe maxim. Unii au orbu gainii, deh. Noroc cu siteurile pentru copy paste (pentru unii).

Am impresia ca nu esti multumit de C2.
Sunt f curios cum calibrezi tu in ghilimele din meniu. Intamplator pot sa ti dau un pont gratuit care merge la Samsung la s90,s95c si la qn90 si 95, mergi pe ce zice classy tech si avsforum. Asta daca reusesti sa scapi din fanboismul cu Lg care acum cand vorbim este o mare dezamagire pe toate planurile. Preturi retardat de mari si un flagship foarte prost care nu concureaza S90C.
Sunt chiar curios cum setezi tu si pe ce criterii.
Eu iti spun doar atat Samsung nu poate fi batut la culori de Lg si nici la implementarea acestora tonuri naturale si de piele.
A doua chestie este ca din ce observ tu confunzi implementarea fmm cu cea naturala. Implementarea fmm inseamna ca televizorul indiferent de marca tre sa implementeze unu la unu ideal masterul. Master care vine deviat de la natural ca aia e intentia creatorului.
Daca vrei natural pune un documentar pe televizoarele alea care au plastic mult si sa vedem cat e de plastic sau nu.
Lg fara calibratori ca Jlp sau Calin e degeaba daca vrei ca ambele moduri sa fie corecte cat de cat.
La Samsung il mai poti trage pe linia corecta si din setarile alea pe care le consideri nu stiu din ce motive proaste( eu pot sa ti zic si de ce unele sunt proaste argumentat) dar generalizarile nu si au locul, parerea mea.
Iar daca la Samsung il poti scoate la capat la Lg e destul de aiurea ca mergi cu culori si contrast in blana ca sa ai jumate de cat are Samsung si Sony fix la aceeasi setare.
Ca sa nu mai vorbesc ca si la calibrare nu ai multe optiuni.
Deci e varza absolut, G3 un tv pe care l-am vrut este un mare fail asa cum l-a analizat Jlp. Sigur la pretul de careffour merita, dar atat. Deci la anul nu?

MMike

MMike

Guru Member

Nu am mai putut edita mai sus.
Repostez.

dba, on 05 decembrie 2023 - 20:42, said:

Cum e sa faci televizoare premium de 10 ani de zile si sa te scoata din maroneala divizia de electrocasnice?
Vorbele astea au fost si anu trecut zise de unii si din cauza asta LG s-au oprit sa mai fabrice oled.

Printdivision

Printdivision

Active Member

@Sasenouă , nu știu pe ce bază scrii tot ce ai scris mai sus.....ai acasă un G3 și un S95C , puse unul lângă altul ?
De ce "fuge" JLP de Samsung ? și dacă nu are Panasonic , alege totuși LG....cel puțin asta înțeleg eu în timpul petrecut aici pe topic.....sau poate am înțeles eu....

Edited by Printdivision, 05 December 2023 - 22:26.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Printdivision

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate