Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41645 replies to this topic

Epidaurus

Epidaurus

Active Member

• Grup: Members

View Postfgk, on 05 decembrie 2023 - 10:04, said:

M-am uita la emag si nu e nici o reducere serioasa la oled,cred ca pe anul asta cea mai buna si singura a fost la  carrefour.

Așa este . Am luat un C2 de 55 la 4.000 de lei.

dennis_2005

dennis_2005

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostEpidaurus, on 05 decembrie 2023 - 14:16, said:

Așa este . Am luat un C2 de 55 la 4.000 de lei.
De la Carrefour?

steaua23

steaua23

Active Member

View Postspy0nu, on 05 decembrie 2023 - 14:15, said:

ati incercat cu voucher   emag22ani ?
E doar pentru produsele care apar cu -10% Extra !

Epidaurus

Epidaurus

Active Member

View Postdennis_2005, on 05 decembrie 2023 - 14:40, said:

De la Carrefour?

Da. A fost 4.999 minus 20% banii înapoi pe bon. Cumpărăturile în general le fac tot la ei.

Edited by Epidaurus, 05 December 2023 - 15:12.

spy0nu

spy0nu

Junior Member

Se poate sa-mi recomandati un stand sau picioare pentru 55G3 si care sa aibe timp de livrare saptamana asta?

Si as vrea sa-l pot adjusta astfel incat sa fie cat mai aproape de masa.

dennis_2005

dennis_2005

Senior Member

View PostJean-Luc_Picard, on 05 decembrie 2023 - 13:52, said:

Vei surprins, dar nici Călin nu trăiește din asta. Ocupația lui de bază nu este atât de bine plătită ca a mea, dar nici el nu trăiește din calibrări, e ceva auxiliar.

Nu există televizor care vine din fabrică cu delta 0,5 (iar alea nu sunt procente). Am o solicitare în curs pentru un S95C (trebuie să adune orele), voi relata aici ce valori ies la măsurătoare.
Samsung a stat întotdeauna cel mai prost atât la acuratețea de fabrică, cât și la capabilitatea de calibrare precisă.

Pentru ca un televizor să aibă delta 0,5 din cutie, trebuie fie o aliniere a astrelor, fie să fie calibrat din fabrică, iar atunci ar scrie cu litere de o șchioapă în orice prezentare de produs „factory calibrated”, cum scrie la atâtea (am și eu un monitor marketat așa și bate în roșu de nici n-ai nevoie să măsori ceva) și când le măsori nu prea e cum trebuie.
Și Călin a făcut o calibrare la S95C.Recenzia lui o găsiți în acest link.
https://www.emag.ro/..._medium=android

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Și zice că pe modul Film bate evident în verde (la ochi, nu la citire), deci nici vorbă de delta 0,5. E drept că nu pomenește despre Filmmaker, dar din experiența mea Filmmaker vine la fel ca modul Cinema sau modul Expert (ISF/Profesional/Pro) la toate mărcile.

Mai văd că lumea se plânge de HDMI-uri, cum am avut și eu probleme cu A95K, deci ar fi de pas din punctul meu de vedere.

Edited by Jean-Luc_Picard, 05 December 2023 - 15:46.

steaua23

steaua23

Active Member

Pare ca am avut ghinion si anul asta! Daca anul trecut nu am avut toata suma pentru un 65A95K,anul asta nici prin cap nu-mi trecea ca n-o sa am ce face cu banii si asta pentru ca tv-ul nu mai este de gasit in tara,de o luna de zile! Mi s-a spus sa mai revin luni (premiumbrand), dar nu pot promite nimic,nici macar ca se va mai gasi de cumparat anul asta. Ce porcarie!

dennis_2005

dennis_2005

Senior Member

View Poststeaua23, on 05 decembrie 2023 - 16:29, said:

Pare ca am avut ghinion si anul asta! Daca anul trecut nu am avut toata suma pentru un 65A95K,anul asta nici prin cap nu-mi trecea ca n-o sa am ce face cu banii si asta pentru ca tv-ul nu mai este de gasit in tara,de o luna de zile! Mi s-a spus sa mai revin luni (premiumbrand), dar nu pot promite nimic,nici macar ca se va mai gasi de cumparat anul asta. Ce porcarie!
Nu a fost adus pentru ca nu exista suficiente comenzi ca să merite sa fie adus.Poti sa îl comenzi din alta tara însă pierzi garanția.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

View PostJean-Luc_Picard, on 05 decembrie 2023 - 15:48, said:

Mai văd că lumea se plânge de HDMI-uri, cum am avut și eu probleme cu A95K, deci ar fi de pas din punctul meu de vedere.

Asta am observat-o si eu din reviews. Probabil e pentru faptul ca S95C foloseste acel connect box care nu are suficient bandwith pentru HDMI 2.1, si pierde ocazional conexiunea cu dispozitivele care folosesc HDMIul aproape de maximul de transfer.
Din punctul asta de vedere S90C pare mai solid decat modelul mai scump.

De Sony nici nu are rost sa mai vorbim. Au 2 HDMI 2.1 din care unul e eArc, si mai ramane doar unul pentru un echipament care necesita bitrate ridicat, gen PC, PS5, Xbox, etc.

steaua23

steaua23

Active Member

View Postdennis_2005, on 05 decembrie 2023 - 16:45, said:

Nu a fost adus pentru ca nu exista suficiente comenzi ca să merite sa fie adus.Poti sa îl comenzi din alta tara însă pierzi garanția.
Pai cine da comanda inainte sa apara tv-ul in magazin? A fost stoc mic la ei de 65 inci,mare de 55 si 77 si zicea ca in alte tari este cerere de 77 si sunt de 65,care se cumpara mai putin.Ce-au facut Emag,Altex si restul nu inteleg. Ok,nu are unul stoc,dar cum sa nu fie in tara,la nimeni,doar la bisnitarii aia de Expert Audio? Si cum sa nu ai stoc de o luna de zile,sau ce asteapta de o luna de zile,sau cat dureaza livrarea unor tv-uri,ca tot de pe planeta asta sunt trimise in Romania?

@Sa_Fugim
Asa mare bataie de cap e pentru persoanele care se joaca, de trebuie sa-si aleaga tv-ul in functie de niste hdmi-uri? Nu sunt atatea splittere din care sa alegi,daca n-ai un amarat de receiver?

Edited by steaua23, 05 December 2023 - 17:25.

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostJean-Luc_Picard, on 05 decembrie 2023 - 15:48, said:

Și zice că pe modul Film bate evident în verde (la ochi, nu la citire), deci nici vorbă de delta 0,5. E drept că nu pomenește despre Filmmaker, dar din experiența mea Filmmaker vine la fel ca modul Cinema sau modul Expert (ISF/Profesional/Pro) la toate mărcile.

Reviewurile pe hdmi sunt baliverne tipice ale indivizilor care cred ca totul e plug n play. Am experimentat si eu aceleasi erori la qn90c, pana i -am dat de cap. Tre sa ai in lant la toate echipamentele conectate acelasi tip de hdmi de mare viteza, evident si cablu compatibil. Daca nu ai primesti un semnal de eroare device not found dar chiar si asa daca pui de exemplu un blu ray dupa ce playerul iti incarca iti da imaginea pe televizor. Remediul este daca stii ca un aparat din lant are alta versiune de hdmi decat tvul, se debifeaza din setari input signal plus pe porturile respective si nu mai ai nicio problema. La S95C au remediat problema de la b in care unele exemplare aveau un bazait de retea generat de cutia aia. Deci nu compara cu Sony ca n-ai de ce.
La S90C, S95C si qn90 C nu se vede la ochi nicio tenta de verde, pe standard merge mai degraba spre warm1 adica un alb usor albastrui dar nu in genul de voal pe toata imaginea afisata. Otb vine cu culorile cele mai corecte intre G3,A95, sta mai bine decat G3 la black crush, poate fi calibrat in mai multe puncte singurul minus fata de Sony e abl mai agresiv la S90C. Si cica mai mult detaliu pe anumite scene, classy tech ala a zis ca este cel mai bun oled ca valoare de pe piata. S90C. In 2023. Cum deja depasesc 2 luni cu fra su, eu zic ca l-am scos perfect natural la ochi din setari. Galbenul e galben, albul e alb, granitul e granit iar combinatii de culori sunt corect redate. In mod cert Calin nu dadea 5 stele de aiurea si ca observatie generala posesorul nu prea vedea diferente intre miniled si asta. Ceea ce si eu pot confirma. Televizoare f reusite.
Si o mostra de imagine corecta, upscaling 720p, SDR, fix culori pe care le am si eu pe bocanci de acest gen. Filmul e Meru si ca sa fortez nota am mers pe gama de culori standard sa vad cat de aiurea e. N-a fost, am stat cu bocancul langa. Ca sa compar ce da televizorul fata de realitate. Sa depasim faza cu placebo.Galbenul ala e complicat de redat cum arata in realitate.
https://photos.app.g...uQtE7tU5c3w412A

Edited by Sasenoua, 05 December 2023 - 17:48.

steaua23

steaua23

Active Member

View Postdennis_2005, on 05 decembrie 2023 - 16:45, said:

Poti sa îl comenzi din alta tara însă pierzi garanția.
In alta tara sigur e mai scump decat la noi,nu ti-l livreaza nimeni si daca ar face-o,sigur nu ar ajunge intreg! Grantia nu se pierde,atata timp cat produsul cumparat e insotit de factura si se vinde si in Romania. Nu beneficiaza de garantie,produsele cumparate de afara,care nu se vand si in Romania,atata tot!

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View PostSasenoua, on 05 decembrie 2023 - 17:42, said:

In mod cert Calin nu dadea 5 stele de aiurea
Călin nu prea dă cu ele de pământ cum fac eu, e o chestie psihologică să nu-și necăjească clienții că și-au luat un televizor prost.

MMike

MMike

Guru Member

Cum sa vina Samsung otb accurate cu culorile cand in toate modurile saturatia e la maxim ???? N-am vazut pana acum la niciun alt brand asa ceva.

iZet

iZet

Senior Member

Asa-i cand ai LG si esti obisnuit cu oamenii hepatici pe care ii afiseaza...

MMike

MMike

Guru Member

Si mai are activat si o amplificare de culoare. Iar ca sa sa scoti o imagine cat de cat, trebuie dezactivate o gramada. Asa era pe un S90C pe care l-am butonat.

E bine ca oamenii sunt manechine din plastic la Samsung.

crommozom

crommozom

Member

:) :) Mie OTB mi-a venit cu eco on. Execrabil. :) A trebuit să-l calibrez...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Printdivision

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate