Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41693 replies to this topic

steaua23

steaua23

Active Member

• Grup: Members

View PostSa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 00:06, said:

Inca nu ai luat teapa. Teapa e luata deabia dupa ce ai dat banii pe un produs care face acelasi lucru ca alt produs, dar are un adaos de 200% pentru o sigla schimbata. Posted Image)
Inca n-am vazut din ce mi-a fost dat sa vad,ca face fix acelasi lucru!

memo7gy

memo7gy

Member

Jean-Luc_Picard said:

1701731598[/url]' post='30439567']
Sau dacă nu ești chiar chior. Să spună cei care și le-au calibrat dacă n-au fost diferențe semnificative după.

Nu sunt un expert profi ca mulți dintre voi pe aici , să observ pixelul mort sau beteag si toate nuanțele Rozului sau Magentei, dar sunt un consumator de  audio-video,  de calitate pe cât posibil, , filme , muzica etc…Posted Image
Toate genurile de muzica , inclusiv Maneua aia bună și veche mai merge atunci când sunt beat și mă cert cu nevastă-mea din cauza lu Fimiu că ie foame si nu are ce mânca, după ce i-am cumpărat FIFA 2023 la 550 lei  când a părut la pre-sale …Posted Image
Am si eu ceva ani petrecuți intr-o sala de cinema printre Filme și lumea lor ,unde am trăit și văzut multe lucruri si calibrări audio dar si ceva  video făcute by recomandare soft….dar oameni buni VĂ JUR cu mâna pe inima , la modul cel sincer si onest că mai ȘOCAT  de discrepanța dintre un  OledTv  “out of The box” si un OledTv calibrat,  de foarte puține ori am fost năucit…si aici vorbesc de ce am respectiv Sony A90J.
Electronica am schimbat-o (placa de baza si sursele) iar valorile  s-au schimbat rău fata de calibrarea anterioară ….deci uitați Legenda ca dacă Rtimgs calibrareaza si publica valori , gata le luam copy/paste si “s-a îmbunătățit simțitor imaginea si curlorile “spuneau unii colegii pe aici..
Am comparații eu valorile calibrării Rtings cu valorilor celor 2 calibrări făcute la A90j meu si nici măcar pe aproape nu erau …deci evident ca fiecare Tv/ electronica/panel are particularitățile lui si trebuie calibrate cineva profesionist dare care si studii/talent/ ochi de interpretare si nu doar ce recomanda un soft sau un Algoritm by default..
Ar fi minunat si bine daca s-ar întâmpla ca cei care vând TV-URI in magazine,  să aibă cel puțin un model în dublu exemplar before și after calibrare și cred că tot mai mulți dintre noi e-am dezvolta,  si am înțelege mai bine ce înseamnă calibrare , sau  o imagine cât mai aproape de realitate si nu am mai avea nevoie de colegi/prieteni  care bat câmpii cu tv -uri fabuloase , OZN -uri superbe, oameni  ce nu au nevoie decât de un prieten care are notițe într-un caiețel , detine un telefon cu soft special de calibrare sau despre valori modificate din meniul SERVis.
Acești Oameni care pe vremuri puneau celebrul panou colorat în fața tubului catodic pentru coloristică,  iar acum au cumpărat o cinezărie si brusc e Fabulos , se calibreaza din cariocă si dă de pereți  cu LG , Sony,  Panasonic , Phillips,  oameni în fapt nevinovați , de neblamat dar care totuși ar trebuie să păstreze o decența a Superlativelor unor “cazane” de Branduri.
Și clar ,  oamenii/ cumpărătorii ar avea mult de câștigat văzând side by side un brand calibrat și unul necalibrat ..

Sfat : CALIBRATI, CALIBRATI …odată la 4-5  ani cât are durata vieții un Oled , merita tot efortul

Edited by memo7gy, 05 December 2023 - 08:29.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

În cazul tău, schimbând tot interiorul TVului, normal ca s-a bușit orice calibrare de fabrica. Eu îl dădeam înapoi sa se spele pe cap cu el.

Uitați-vă pe Rtings la TVurile din ultimii 2 ani și veți vedea ca toate sunt bine la măsurătorile pre-calibrare, out of the box. O deviație de 2-5% de la standard nu te va face sa vomiți.

Sasenoua

Sasenoua

Member

View Postmemo7gy, on 05 decembrie 2023 - 08:26, said:

Sfat : CALIBRATI, CALIBRATI …odată la 4-5  ani cât are durata vieții un Oled , merita tot efortul

Pai si ti se pare corect? Luam exemplul ultim G3 un tv in care culorile vireaza de dracu il ia, (alb verde???) negrul care e sexul tare la oled, nici la asta nu poate fi umblat  decat de calibrator ca sa arate bine, cum naiba la un tv de top producatorul sa nu te lase sa setezi tu ceva optim, chiar ca neustiutor, dar cu un pic de bibileala sa-l aduci pe calea cea dreapta?
Sau LG crede ca toti clientii sai sunt calibratori si daca nu, in pretul ala nesimtit mai adaugi si manopera unui profesionist? Ca sa se vada cum trebuie?

Nu vezi ceva gresit aici? Vad ca ai un cui cu chinezismele dar strict din punct de vedere al ofertei lor stii la ce sa te astepti. Nu vopsesc gardul ca maritul Sony(si altii), in paranteza fie spus destule firme mari au componente chinezesti in ele(inclusiv panoul), unde schimbi placi de baza ca pe sosete sau daca lasi senzorul de lumina activat dupa un an juma iti ramane poza cu Esca pe fundal. Eu il prefer pe Smiley, deja m-am apucat sa strang bani de un Sony, sa-mi zambeasca asta in fiecare dimineata.

fgk

fgk

Member

M-am uita la emag si nu e nici o reducere serioasa la oled,cred ca pe anul asta cea mai buna si singura a fost la  carrefour.

memo7gy

memo7gy

Member

View PostSasenoua, on 05 decembrie 2023 - 09:46, said:

Pai si ti se pare corect?

Nu am vorbit despre ce este corect sau incorect ....ci despre ce este piata la ora actuala si cum se poate imbunatati..doar

Nu vezi ceva gresit aici? Vad ca ai un cui cu chinezismele dar strict din punct de vedere al ofertei lor stii la ce sa te astepti.

Am si voi avea cu Superlativele fantasmagorice al acestor device-uri...altfel sunt ok ..am si eu chinezarii , ma folosesc de ele, iti faci treaba temporar, dar de aici si pana a le face Fabuloase e cale lunga......despre asta am vrut sa punctez

Edited by memo7gy, 05 December 2023 - 10:09.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

• Grup: Senior Members

Nu vezi ceva gresit aici?
Nu e neapărat greșit. Sunt destui precum colegul care ori nu vede (am întâlnit și un asemenea exemplu) ori îl lasă indiferent abaterile, colorat să fie. Am mai zis-o, la producția de masă nu crești prețul cu o caracteristică pe care majoritatea nu o cere sau apreciază.

Printdivision

Printdivision

Active Member

Foarte corect ce ai spus !

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostJean-Luc_Picard, on 05 decembrie 2023 - 10:10, said:

Am mai zis-o, la producția de masă nu crești prețul cu o caracteristică pe care majoritatea nu o cere sau apreciază.

Caracteristica asta de care zici e de baza, nu e ca si cum iti iei tv sa-l folosesti pe post de stroboscop sau sa proiectezi imagini cu reclame vazute de pe luna.
Tre sa ai un mod natural, mai ales la televizoarele pe care se cer preturi nesimtite.

Eu cred ca realitatea unei imagini este cea care trebuie sa primeze, indiferent ce argumente s-ar aduce impotriva, iar producatorul nu are voie sa faca cutting costs tocmai la caracteristica esentiala, sa taie de la altele, nu de la asta. Nu luam in calcul intentii artistice samd, pentru ca cel care creeaza continutul e liber sa adauge sau sa scoata culori mai mult sau mai putin naturale.

Edited by Sasenoua, 05 December 2023 - 10:51.

dba

dba

Senior Member

View Postmemo7gy, on 05 decembrie 2023 - 10:08, said:

Am si voi avea cu Superlativele fantasmagorice al acestor device-uri...altfel sunt ok ..am si eu chinezarii , ma folosesc de ele, iti faci treaba temporar, dar de aici si pana a le face Fabuloase e cale lunga......despre asta am vrut sa punctez

La ce marci faci referire?

memo7gy

memo7gy

Member

View PostSa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 09:11, said:

În cazul tău, schimbând tot interiorul TVului, normal ca s-a bușit orice calibrare de fabrica. Eu îl dădeam înapoi sa se spele pe cap cu el.

Uitați-vă pe Rtings la TVurile din ultimii 2 ani și veți vedea ca toate sunt bine la măsurătorile pre-calibrare, out of the box. O deviație de 2-5% de la standard nu te va face sa vomiți.

Ca sa detaliez :

A venit OTB decent dar nu bine, iar dupa 5 luni l-am Calibrat...și atunci a devenit alt televizor , absolut senzational ...abia dupa aceea am schimbat placa de baza si am reintrodus valorile de la calibrarea inițială și surpriza nu se potrivea batea spre portocaliu-maro..am tot încercat din setări din tot dar nu i-am putut da de cap....și dupa o o luna am schimbat iarasi placa de baza inclusiv placile/surse din el , deci practic televizor nou din punct de vedere al electronicii si atunci cu aceiasi calibrare initiala era clar o îmbunătățire a imaginii , nu mai aveam tenta aia de portocala maro dar s-a virat spre verde..si atunci m-am gandit ca o totuși cu o mica reglare a calibrarii initiale  , dar tot cu apratura si talentul lui JLP se  va rezolva problema repede...dar de unde , praf ...a trebuit sa refac calibrarile de la inceput,  caci diferentele erau mari...JLP daca are graficele le poate pune pentru comparatie..

MMike

MMike

Guru Member

Nici Samsung nu vine otb cum trebuie si trebuie calibrat. A zis si Calin in review lui pe emag.

Printdivision

Printdivision

Active Member

View PostMMike, on 05 decembrie 2023 - 12:34, said:

Nici Samsung nu vine otb cum trebuie si trebuie calibrat. A zis si Calin in review lui pe emag.
Păi care vine ? , Panasonic-ul se apropie foarte mult (din ce am înțeles) , dar până la urmă....nici unul .

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

Călin din asta trăiește. Doar nu o sa îți spună vreodată ca nu ai nevoie de calibrare.

Vezi pe Rtings S95c before and after calibrare.
I modul Film maker deviația între pre și post calibrare e
Color dE 0,57%
Gamma 0,03%

Huuuuge difference. Lol

MMike

MMike

Guru Member

View Postfgk, on 05 decembrie 2023 - 10:04, said:

M-am uita la emag si nu e nici o reducere serioasa la oled,cred ca pe anul asta cea mai buna si singura a fost la  carrefour.
Depinde ce modele urmaresti. Au fost si la emag de BF pe 10 noiembrie la 55S90C si la 55G2 si parca si la C3 de 65 inch.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View PostSa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 13:05, said:

Călin din asta trăiește. Doar nu o sa îți spună vreodată ca nu ai nevoie de calibrare.
Vei surprins, dar nici Călin nu trăiește din asta. Ocupația lui de bază nu este atât de bine plătită ca a mea, dar nici el nu trăiește din calibrări, e ceva auxiliar.

View PostSa_Fugim, on 05 decembrie 2023 - 13:05, said:

Vezi pe Rtings S95c before and after calibrare.
I modul Film maker deviația între pre și post calibrare e
Color dE 0,57%
Gamma 0,03%
Nu există televizor care vine din fabrică cu delta 0,5 (iar alea nu sunt procente). Am o solicitare în curs pentru un S95C (trebuie să adune orele), voi relata aici ce valori ies la măsurătoare.
Samsung a stat întotdeauna cel mai prost atât la acuratețea de fabrică, cât și la capabilitatea de calibrare precisă.

Pentru ca un televizor să aibă delta 0,5 din cutie, trebuie fie o aliniere a astrelor, fie să fie calibrat din fabrică, iar atunci ar scrie cu litere de o șchioapă în orice prezentare de produs „factory calibrated”, cum scrie la atâtea (am și eu un monitor marketat așa și bate în roșu de nici n-ai nevoie să măsori ceva) și când le măsori nu prea e cum trebuie.

Edited by Jean-Luc_Picard, 05 December 2023 - 13:53.

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

@JLP exprimarea mea nu a fost tocmai fericita. Trebuia sa o scriu între ghilimele.
Dacă era sa facă moca calibrări, puteam sa ii privesc afirmațiile cu alți ochi, pentru ca nu ar fi nici un interes la mijloc. Cât timp e sursa de venit, a ista tot interesul în a-și promova serviciile. Indiferent de natura lor.

Ai dreptate. Sunt pe telefon și mi-e peste mana sa calculez, dar pot da diferențele și în procente.

Eu ma uit doar la măsurătorile pre calibrare, de când mi-a întrat Ledul în vizor ca și achiziție personala. În ultimii 2 ani, cam tot ce iese din fabrica vine bine din punctul asta de vedere. La generațiile vechi, era treaba la ele.

spy0nu

spy0nu

Junior Member

ati incercat cu voucher   emag22ani ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate