Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport mobila grea la etaje su...

TCL 98X955

Concursuri false ce ziceti?

Recomandare AC pentru o camera
 Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41438 replies to this topic

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:41, said:

Daca unele zvonuri sunt adevarate, G4 va avea un salt la fel de mare precum la avut G3 fata de G2. Va avea si procesor nou Alpha 10 si o nou structura a subpixelilor. Procesorul asta nou poate va face treaba mai buna impreuna cu panourile MLA. O sa vadem in curand la CES 2024.
Procesoru alpha 10 se pare ca da. O noua structura a subpixelilor ?  Oricum, se pare ca fosforu pe albastru nu, probabil la G5. Luminozitate mai mare ca G3, da, dar nu cred ca cu mult peste, in niciun caz cum zic ei, adica cu 1000 nits mai mult, poate ceva intre 300 si 500 nits....

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View Posteddy_teer, on 04 decembrie 2023 - 12:48, said:

Până acum ”implementarea pe genunchi” a MLA pare problema ta
Nu e a mea, e a producătorului. Am observat că nu e absolut nimic schimbat prin meniuri, iar televizorul se calibrează mult mai prost decât se calibra C2-ul (când am și scris un comentariu că s-au apropiat de Panasonic la precizia care se poate obține la calibrare). Au uitat într-un an cum să implementeze bine calibrarea? Ai altă concluzie?

View Posteddy_teer, on 04 decembrie 2023 - 12:48, said:

așteptăm detalii, lămuriri, confirmări, infirmări sau rezolvări
N-am nimic de adăugat (oricum, ar fi romane), e feeling-ul meu ingineresc. Recenzorii de pe afară nu sunt ingineri, nici Vincent Teoh nu prea este (nu electronist), m-am uitat peste ce a absolvit și programa lor școlară.

dba

dba

Senior Member

View Posteddy_teer, on 04 decembrie 2023 - 12:56, said:

@MMike, am citit undeva (nu-mi mai aduc aminte unde) că Panasonic ar avea ”rezervată” la LG o linie de producție a panourilor OLED.

Nu exista asa ceva.
Comanda se plaseaza pentru o anumita calitate de panou si se livreaza conform specificatiilor.
Crede cineva ca este ca la piata unde alegi rosiile de pe taraba, pe incercate?
Nu-ti intra nimeni - cu exceptia auditarii - pe fluxul de productie sau pe lantul de distributie.

LG produce 5 tipuri de panou, link aici:
1. LG 3rd Gen OLED 4K with Micro Lens Array (G)
2. LG 3rd Gen OLED 8K with Micro Lens Array
3. OLED EX (seria C)
4. LG OLED 120Hz (B)
5. LG OLED 60Hz (A)

Edited by dba, 04 December 2023 - 13:15.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Dacă nu-ți cere (și plătește în plus) un client bun produse cu anumite modificări incompatibile cu fluxul standard.

dba

dba

Senior Member

Panasonic nu are bani de licenta HBO Max/SkyShowtime...
Modificarile sunt facute in-house de Panasonic, informatiile le-am primit de la cineva de la Panasonic Romania.
Tot de acolo am aflat ca seria MZ800 (cu panou de seria A) este produsa la Vestel Turcia, unde se produce si Horizon OLED.
Ca sa mai reduca si costurile, au mutat asamblarea din Polonia in Vietnam, unde aduc kit-urile.
Livreaza la distribuitorii din Europa pe baza de comenzi ferme ca sa evite suprastocurile.

Toti isi reduc comenzile pentru 2024
Samsung to order only a limited number of WOLED TV panels from LGD in 2024

Edited by dba, 04 December 2023 - 13:35.

MMike

MMike

Guru Member

De la Panasonic, doar seria 2000, 1500 si cel mult 1000 sunt de luat in seama.

@MMike, am citit undeva (nu-mi mai aduc aminte unde) că Panasonic ar avea ”rezervată” la LG o linie de producție a panourilor OLED.
Ei na. Or fi dat spaga :))))

Spune tu ce-ți place și ce nu la G3-ul tău. Toți review-erii importanți îl consideră un TV reușit, dar uite că apar și cârcotași. Nu fi timid, spune tot !
Ce-ar fi sa fii tu un carcotas si sa-ti cumperi unu sa ne zici impresiile.

Edited by MMike, 04 December 2023 - 13:29.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Posteaza non stop aici, era bine daca isi cumpara si oled-ul. Nu se mai baga, in fiecare an exista minusuri si exista la oled si risc de burn-in.

dba

dba

Senior Member

LG Display lanseaza si dimensiunea de 32". (folositi translate to english)
Nu stiu daca va intra doar pe monitoare sau il vor pune si pe TV-uri.

Attached Files

spy0nu

spy0nu

Junior Member

• Grup: Members
Citind despre banding pe net, in special la panouri LG, am descoperit ca se imparte in doua categorii:

1. cei care au banding/dungi verticale la scoaterea din cutie si se rezolva dupa primul ciclu de compensare.
2. cei care au panouri perfecte initial, dar dupa cateva zeci de ore, banding! (cum a fost si cazul meu).

steaua23

steaua23

Active Member

Din ce am mai gasit online,am inteles ca ziua Emag e in prima zi de marti din decembrie,deci anul acesta ar trebui sa fie maine,pe 5! Mi se pare destul de ciudat ca nu e promovata deloc,sau probabil anul asta vor fi reduceri doar la soseste si chiloti!

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Și numai la cele care nu-s de bumbac.

steaua23

steaua23

Active Member

View PostJean-Luc_Picard, on 04 decembrie 2023 - 18:26, said:

Și numai la cele care nu-s de bumbac.
Foarte posibil! Ramane sa vad la 5-6 dimineata cat de dezamagit o sa fiu si anul acesta,ca nu-i vad pe astia de la Emag sa aiba doar ei un stoc pe care sa-l tina ascuns,iar Altex si restul,sa nu aiba nici o bucata de 2-3 saptamani!

Printdivision

Printdivision

Active Member

Venit , verificat , totul perfect , dată fabricație 09/2023 . La înfofolit Carrefour de parcă la trimis în Ucraina . Cutia avea folie buretoasă și folie strech....cam 10 mm grosime cu totul . Mă gândeam , oare ce găsesc când ajung la cutie și o desfac...și o surpriză foarte plăcută , cutie intactă , totul sigilat (ce să zic , bravo Carrefour , nu m-am așteptat) . Panel identic cu celălalt , fără banding (perfect) , dar aceeași tentă verde .

Edited by Printdivision, 04 December 2023 - 21:16.

MediumPlayer

MediumPlayer

Senior Member

View Poststeaua23, on 04 decembrie 2023 - 18:35, said:

Foarte posibil! Ramane sa vad la 5-6 dimineata cat de dezamagit o sa fiu si anul acesta,ca nu-i vad pe astia de la Emag sa aiba doar ei un stoc pe care sa-l tina ascuns,iar Altex si restul,sa nu aiba nici o bucata de 2-3 saptamani!
E maine ziua emag. Pana la ora asta probabil ca ai primit mail de la ei.

korbus

korbus

Member

steaua23 said:

1701707702[/url]' post='30438669']

Attached Files

steaua23

steaua23

Active Member

View PostMediumPlayer, on 04 decembrie 2023 - 22:47, said:

E maine ziua emag. Pana la ora asta probabil ca ai primit mail de la ei.
Da,l-am primit. Vad ca si cei de la Sony au modificat pretul de azi!

Sa_Fugim

Sa_Fugim

Member

View Poststeaua23, on 04 decembrie 2023 - 11:43, said:

Nu gasec nimic legat de faptul ca maine ar fi ziua Emag,iar judecand dupa ce preturi sunt acum,cred ca si anul asta am luat teapa
Inca nu ai luat teapa. Teapa e luata deabia dupa ce ai dat banii pe un produs care face acelasi lucru ca alt produs, dar are un adaos de 200% pentru o sigla schimbata. :))

View PostCalin_fdx, on 04 decembrie 2023 - 08:01, said:

Arata foarte bine... pentru cei care îl vor avea calibrat!

Gogosi. In zona Oled, toate ies bine din cutie, doar sa le scoti din modul Vivid daca se pun pe el by default.
Iti calibrezi TVul doar daca vrei sa-ti faci TVul etalon, sau faci bani din editari foto/video altfel arunci bani de pomana.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Sau dacă nu ești chiar chior. Să spună cei care și le-au calibrat dacă n-au fost diferențe semnificative după.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

1 members, 7 guests, 1 anonymous users

vilica

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate