Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41456 replies to this topic

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pai ASBL nu mai trebuie dezactivat pe G3, C3.

Printdivision

Printdivision

Active Member

• Grup: Members

View PostMMike, on 03 decembrie 2023 - 18:54, said:

Pai ASBL nu mai trebuie dezactivat pe G3, C3.
De ce ? , am înțeles (și observat) că scade deranjant luminozitatea .

MMike

MMike

Guru Member

ASBL sau la LG oled ii zice TPC, dimeaza luminozitatea pe unele scene....intunecate, care le face si mai intunecate daca scena dureaza mai mult. Asta era o hiba la LG oled, LG a rezolvat-o pe G3 si C3.
ABL e altceva, reduce luminozitatea in scenele (foarte) luminoase, dar privitorul nu observa decat daca are alt model de tv langa, in special un lcd. G3 pentru ca are heatsink, permite un ABL mai putin intruziv, dimeaza scena luminoasa, dar nu asa mult ca C3 de exemplu sau C8.

Edited by MMike, 03 December 2023 - 19:54.

MMike

MMike

Guru Member

View PostPrintdivision, on 03 decembrie 2023 - 18:18, said:

Expert (dark space) , oled light este la 60 , cu peak brightness high
Peak Brightness pe High in SDR ? G3 e suficient de luminos si merge cu setarea pe off. Cum crezi.

stormglass

stormglass

Member

Interesante masuratorile de temperatura la G3. Se pare ca regimul termic difera pronuntat fata de G2. Am postat aici masuratorile efectuate asta vara; la o temperatura ambientala de cca. 27oC dupa tot vreo 3-4 ore de functionare, temperatura pe centru era cca. 34oC si pe margini 30-31oC. Il comparam atunci cu S95C care functioneaza usor mai cald fata de G2 (36-37 centru/31-32 margini). Masurat tot cu un termometru IR.

Printdivision

Printdivision

Active Member

Aici și confuzia , inițial ABL-ul l-am asociat cu ASBL-ul , în "ferestre" mari luminoase , se observă scăderea luminozității și am zis că responsabil este ASBL-ul....nu m-am documentat mai mult (acum am făcut-o) . Mulțumesc .

MMike

MMike

Guru Member

View PostPrintdivision, on 03 decembrie 2023 - 18:18, said:

C8-ul era la circa 100 mm , dar , G3-ul este de metal (are heatsink) , este conceput pentru lipirea de perete și logic ar trebui să fie mai rezistent
Daca pui G3 la aceeasi distanta ca C8 e bine. Mai sigur. Da, G3 are heatsink si e facut sa stea pe perete, dar am pus mana pe un G3 (si G2) intr-un magazin, unde ei le pun pe un panou si in spate era cald bine.... Cei din emag showroom mi-au spus ca G2 facuse burn in.... (cam dupa 1 an de functionare la ei in showroom). Desigur ca acasa nu va functiona ca in magazin, dar e bine de stiut :)

View Poststormglass, on 03 decembrie 2023 - 20:11, said:

Interesante masuratorile de temperatura la G3. Se pare ca regimul termic difera pronuntat fata de G2. Am postat aici masuratorile efectuate asta vara; la o temperatura ambientala de cca. 27oC dupa tot vreo 3-4 ore de functionare, temperatura pe centru era cca. 34oC si pe margini 30-31oC. Il comparam atunci cu S95C care functioneaza usor mai cald fata de G2 (36-37 centru/31-32 margini). Masurat tot cu un termometru IR.
Da, dar a zis cu oled light si contrastul pe 100 %.

Edited by MMike, 03 December 2023 - 20:19.

Printdivision

Printdivision

Active Member

View PostMMike, on 03 decembrie 2023 - 20:10, said:

Peak Brightness pe High in SDR ? G3 e suficient de luminos si merge cu setarea pe off. Cum crezi.
Colegu' mă "pun pe picioare" acum , fac și rocada (sper să vină un exemplar la fel de bun...la panel) , și am să mă ocup de el . Inițial am zis că , dacă are oled light pe 60 (SDR), în "vârfuri" să fie luminos (durează mai puțin "solicitarea" panelului .

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View PostMMike, on 03 decembrie 2023 - 20:19, said:

Da, dar a zis cu oled light si contrastul pe 100 %.
Cunoști alt mod corect de funcționare în HDR?

Printdivision

Printdivision

Active Member

View Poststormglass, on 03 decembrie 2023 - 20:11, said:

L-ai pus lipit de perete ? (G2)

Edited by Printdivision, 03 December 2023 - 20:25.

MMike

MMike

Guru Member

View PostJean-Luc_Picard, on 02 decembrie 2023 - 17:55, said:

modul Vivid are 750 niți,  SDR
La multe modele oled, nici in HDR nu ating atat :)

View PostJean-Luc_Picard, on 03 decembrie 2023 - 20:23, said:

Cunoști alt mod corect de funcționare în HDR?
Nu. Dar a nu se confunda cu SDR, la care a zis ca a aplicat o luminozitate mai redusa

View PostPrintdivision, on 03 decembrie 2023 - 20:20, said:

Colegu' mă "pun pe picioare" acum , fac și rocada (sper să vină un exemplar la fel de bun...la panel) , și am să mă ocup de el . Inițial am zis că , dacă are oled light pe 60 (SDR), în "vârfuri" să fie luminos (durează mai puțin "solicitarea" panelului .
Mi se pare ca C8 nu are aceasta setare (Peak Brightness). Probabil ca esti tentat sa o folosesti. Pe G3 nu e neaparat nevoie (in SDR). O am pe CX, dar nu o folosesc, desi poate ca in cazu CX ar merge activata.

Printdivision

Printdivision

Active Member

View PostMMike, on 03 decembrie 2023 - 20:19, said:

Da, G3 are heatsink si e facut sa stea pe perete, dar am pus mana pe un G3 (si G2) intr-un magazin, unde ei le pun pe un panou si in spate era cald bine....
Eu mă uit la filme în weekend.....deci , nici pe departe uzura din magazin....nu fac 500/600 de ore pe an .

Am să măsor temperatura de mai multe ori , în diferite situații (setări,temperatură ambientală,etc.)

Nu , C8 nu are setare pentru peak brightness .

Este sigur , pe aceleași setări , C8-ul are imaginea mai caldă . G3-ul este mult mai luminos , iar cu niște mici reglaje , îl aduc pe calea cea bună , deci peste C8 . Parcă , este mai bine în content SDR (procesarea imaginii) , am văzut un film azi .

MMike

MMike

Guru Member

View PostPrintdivision, on 03 decembrie 2023 - 20:20, said:

în "vârfuri" să fie luminos (durează mai puțin "solicitarea" panelului .
Apropo de Peak Brightness si ABL, ce zice rtings

"Setting Peak Brightness to 'Off' reduces the aggressiveness of the ABL feature but also reduces the peak brightness of the panel in all scenes."

View PostPrintdivision, on 03 decembrie 2023 - 20:48, said:

Este sigur , pe aceleași setări , C8-ul are imaginea mai caldă .
Ca idee, nu trebuie sa folosesti aceleasi setari pe G3 ca pe C8, ca nu (prea) se potrivesc.

Printdivision

Printdivision

Active Member

View PostMMike, on 03 decembrie 2023 - 20:51, said:

Ca idee, nu trebuie sa folosesti aceleasi setari pe G3 ca pe C8, ca nu (prea) se potrivesc.
Păi , de exemplu , pe C8 , pentru SDR , am pus Expert (dark) , pentru HDR , am pus Cinema , nu am ajustat nimic , în lipsa cunoștințelor și aparaturii , mă abțin de la reglaje....dar mă și mulțumesc aceste setări . Pe G3 , am pus același setări , doar că , are setări în plus (mai mult la luminanță).....dar baza este aceeași . Ce nu s-ar potrivi ? Că așa....punem 10 televizoare (același model) unul lângă altul cu aceleași setări...și vor fi diferite (mai mult sau mai puțin)

Edited by Printdivision, 03 December 2023 - 21:17.

MMike

MMike

Guru Member

Profilurile de imagine nu cred ca se pot utiliza 100% cum vin otb. Mai trebuie sau se mai pot face ceva ajustari. Asta depinde de ochii fiecaruia, in conditiile in care nu se apeleaza la o calibrare.

Oricum, G3 e diferit in primul rand de C8 si alte modele LG la luminozitate. O are (mult mai mare) si in SDR mai trebuie redusa....

Printdivision

Printdivision

Active Member

View PostMMike, on 03 decembrie 2023 - 21:24, said:

Profilurile de imagine nu cred ca se pot utiliza 100% cum vin otb. Mai trebuie sau se mai pot face ceva ajustari. Asta depinde de ochii fiecaruia, in conditiile in care nu se apeleaza la o calibrare.
Asta clar , normal că fiecare face reglaje după "simțurile și cunoștințele" lui (pentru că OTB , vin cum vin) . Dar pe mine mă mulțumește C8-ul (chiar dacă roșul avea mai multe "grame"...presupun) . În schimb G3-ul , este mai rece (mai multe "grame" de verde...presupun) .

Una peste alta , pentru simțurile și cunoștințele mele , se pare că G3-ul are capabilități , este peste C8 și viitorul sună bine.....după ziua de astăzi , cred că mă îndrăgostesc de el...❤️😁

"Mă bucur" totuși că nu am simțurile colegilor capabili de calibrări și ca idee , în contrast cu JLP...ridic G3-ul la nivelul că....este ce trebuie majorității .

MMike

MMike

Guru Member

View PostPrintdivision, on 03 decembrie 2023 - 21:49, said:

Dar pe mine mă mulțumește C8-ul (chiar dacă roșul avea mai multe "grame"...presupun
Tu zici ca C8 are mai mult rosu ca G3 (otb). Asa mi s-a parut si mie cand am vazut un G3 ca parca rosu e un pic mai....portocaliu sau uneori mai caramiziu.

Edited by MMike, 03 December 2023 - 21:59.

Printdivision

Printdivision

Active Member

Te rog , nu vreau să mai aud nimic rău de G3 😁 , dacă l-am cumpărat eu , este cel mai bun ! 🤣😇

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

4 members, 0 guests, 0 anonymous users

FeDaYin, Epidaurus, Pascalau, dba

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate