Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job

Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...
 Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!

Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...
 V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

Boala mar

Schimbare bascula (si altele) For...
 Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri

F.Charm - La inalțime

Marker de scris pe bidoane

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
40454 replies to this topic

Printdivision

Printdivision

Active Member

• Grup: Members

View PostCosmain, on 30 noiembrie 2023 - 15:57, said:

Hehe. Pai si JDI - Japan Display Inc a fost format de catre Sony, Toshiba si Hitachi la fel ca si Samsung Display. Deci nu scapi de ei Posted Image
JDI was formed in 2012 by integrating the businesses for small and midsize LCD displays of Sony, Toshiba and Hitachi.

https://en.wikipedia...i/Japan_Display

Da corect tot de la Carrefour l-am luat la 5600 lei, Ieri trebuia sa ajunga in Oradea, cu Sameday, dar eu am cerut sa il aduca la noua mea locatie in oras nu la ap curent. Inca nu am deschis cutia, doar maine o sa il scot din cutie. Am 30 de zile timp de gandire ca am vorbit deja cu Carrefour. O sa verifc maine detaliile ce zici.
Sa inteleg ca zona este Oradea ? , pai eu , dupa mai multe telefoane , (Carrefour si dupa Sameday , pentru ca la Fan Courier sa renuntat) , au zis ca coletul meu este in Carrefour Constanta si ca va fi ridicat azi (acum doua zile) de Sameday . coletul a fost ridicat (cum a zis Carrefour) in ziua respectiva.......si sta in depozitul Sameday Constanta aproape doua zile , iar azi dimineata il vad in aplicatie ca este in depozitul central Bucuresti , dau telefon si imi spun ca din pacate coletul va ajunge luni la mine , nu se poate mai devreme . acum intelegi de ce te fac norocos ? Posted Image  . Tu nu ai desfacut cutia , sa vezi daca televizorul este in regula , nu iti este teama ? Sunt tare curios sa-mi spui ce data de fabricatie are (sa vedem daca coincide cu lotul Emag-ului .

dba

dba

Senior Member

• Grup: Senior Members
Probleme in paradisul "fauritorilor" de WOLED.
Dupa ce au inregistrat pierderi 3 trimestre consecutive anul trecut (1.5 miliarde USD), situatia este aemanatoare si in 2023 (pierdere 1.5 miliarde USD).
LG Display Keeps Shaking in Search of Business Transformation
LG Display's 'savior' is LG Innotek CEO Cheol-dong Jeong... What is the background of the appointment?

Tipul e meserias in bransa lui, dar are si rolul de killer.
Ce este aprobat in productie, va trece, ce se afla pe planseta de lucru, doar daca zornaie banii.
"In addition, new CEO Jeong Cheol-dong strengthened the company's profitability by withdrawing from loss-making businesses, such as the smartphone main substrate (HDI) business in 2019 and the light-emitting diode (LED) business in 2020, when he was president of LG Innotek."

Se pare ca prima decizie va fi sa micsoreze productia la panourile mari, acolo unde LG "crede" ca vinde televizoare cu 25000 EUR in timp ce chinezii le aduc la 5000-9500 EUR.
Sau diferente de dublu sau nimic intre ei si malefici, pe acelasi segment pe care maleficii produc televizoare OLED cu panouri LG.
83C31LA vs 83" Class OLED S90C.
Alta masura este sa restructureze gama LCD, "intubata" de ceva timp.

Asta este rezultatul a 10 ani de politici gresite de pret si pozitionare.

Cosmain

Cosmain

Member

View PostPrintdivision, on 30 noiembrie 2023 - 16:48, said:

Sa inteleg ca zona este Oradea ? , pai eu , dupa mai multe telefoane , (Carrefour si dupa Sameday , pentru ca la Fan Courier sa renuntat) , au zis ca coletul meu este in Carrefour Constanta si ca va fi ridicat azi (acum doua zile) de Sameday . coletul a fost ridicat (cum a zis Carrefour) in ziua respectiva.......si sta in depozitul Sameday Constanta aproape doua zile , iar azi dimineata il vad in aplicatie ca este in depozitul central Bucuresti , dau telefon si imi spun ca din pacate coletul va ajunge luni la mine , nu se poate mai devreme . acum intelegi de ce te fac norocos ? Posted Image  . Tu nu ai desfacut cutia , sa vezi daca televizorul este in regula , nu iti este teama ? Sunt tare curios sa-mi spui ce data de fabricatie are (sa vedem daca coincide cu lotul Emag-ului .

L--am scos din cutie. Impecabil ecranul. Manufacrured 06/2023. Ce data era al tau? Urmează să îl pun sus pe perete diseară cu ajutorul fratelui meu, si sa testez uniformitatea si omogenitatea panoului.

Attached Files

Printdivision

Printdivision

Active Member

Excelent pe partea de integritate a panoului , pe partea cu data de fabricare......al meu (de la EMAG) este confecționat în octombrie . Nu știu ce să zic (mă refer la mine , acelasi scenariu , lot iunie) , o renta diferența de 1400 de lei , iunie versus octombrie ?....or mai fi fost schimbări la linia de producție în....4 luni ? Grea decizie , aștept de la tine (te rog) informatii după o verificare amănunțită (oricum verific si eu săptămâna viitoare , dar de....nerăbdător) . Mulțumesc .

Aaa...avea folie de protecție ecranul și pe spate (niște fâșii laterale) ? , toate accesoriile sigilate ?

Cosmain

Cosmain

Member

View PostPrintdivision, on 01 decembrie 2023 - 11:49, said:

Excelent pe partea de integritate a panoului , pe partea cu data de fabricare......al meu (de la EMAG) este confecționat în octombrie . Nu știu ce să zic (mă refer la mine , acelasi scenariu , lot iunie) , o renta diferența de 1400 de lei , iunie versus octombrie ?....or mai fi fost schimbări la linia de producție în....4 luni ? Grea decizie , aștept de la tine (te rog) informatii după o verificare amănunțită (oricum verific si eu săptămâna viitoare , dar de....nerăbdător) . Mulțumesc .

Aaa...avea folie de protecție ecranul și pe spate (niște fâșii laterale) ? , toate accesoriile sigilate ?

Da totul sigilat. Impecabil pe partea asta. Dar vom vedea la testul adevarului, omogenitate si uniformitate si stare subpixeli diseara si maine

Edited by Cosmain, 01 December 2023 - 12:11.

Cosmain

Cosmain

Member

Excelent pe partea de integritate a panoului , pe partea cu data de fabricare......al meu (de la EMAG) este confecționat în octombrie . Nu știu ce să zic (mă refer la mine , acelasi scenariu , lot iunie) , o renta diferența de 1400 de lei , iunie versus octombrie ?....or mai fi fost schimbări la linia de producție în....4 luni ?

Aceasta nu este deloc o problema. Am lucrat 10 ani la o corporatie multinationala IT din top 5 mondial direct cu Developmentul (cea care a furnizat sistemele informatice pentru programul Appolo pe luna), dar nu dam nume.
Deci stiu foarte bine multe.
Primele loturi scoase la inceput la un produs varf de gama au cele mai bune si scumpe componente hardware. Pana la faza de ramp up si pana la stabilizarea vanzarilor se pastreaza in Bill of Material cele mai scumpe componente.
Dupa aceea exista o perioada de consolidate a vanzarilor pe piata se incepe cu ECs / Engineering Changes de cost reduction in BOM. Unde sigur se scot cele mai scumpe items din AVL - Approved Vendor List, AML - Approved Manufacturing List ca sa maximize profitul
Deci e mai indicat sa cumperi din prima faza de viata a produsului decat mai tarziu cand intra ECs de cost reduction.
Evident ca se stabilizeaza Firmware-ul in a doua jumatate, dar pe partea de componente scumpe sursate in AML se va face cost reduction.

Edited by Cosmain, 01 December 2023 - 12:40.

Printdivision

Printdivision

Active Member

View PostCosmain, on 01 decembrie 2023 - 12:36, said:

Aceasta nu este deloc o problema. Am lucrat 10 ani la o corporatie multinationala IT din top 5 mondial direct cu Developmentul (cea care a furnizat sistemele informatice pentru programul Appolo pe luna), dar nu dam nume.
Deci stiu foarte bine multe.
Primele loturi scoase la inceput la un produs varf de gama au cele mai bune si scumpe componente hardware. Pana la faza de ramp up si pana la stabilizarea vanzarilor se pastreaza in Bill of Material cele mai scumpe componente.
Dupa aceea exista o perioada de consolidate a vanzarilor pe piata se incepe cu ECs / Engineering Changes de cost reduction in BOM. Unde sigur se scot cele mai scumpe items din AVL - Approved Vendor List, AML - Approved Manufacturing List ca sa maximize profitul
Deci e mai indicat sa cumperi din prima faza de viata a produsului decat mai tarziu cand intra ECs de cost reduction.
Evident ca se stabilizeaza Firmware-ul in a doua jumatate, dar pe partea de componente scumpe sursate in AML se va face cost reduction.
Suna bine ce spui (tare bine) , ideea este ca , acum coincide cu o noua tehnologie (MLA).....si poate mai sunt schimbari pe parcurs...in bine Posted Image  . Eu cumpar un televizor la 4 - 8 ani si ma gandesc sa fie cat mai... Interesanta comparatia cu Sony si Panasonic (care le detii) , astept cu nerabdare Posted Image

dba

dba

Senior Member

View PostCosmain, on 01 decembrie 2023 - 12:36, said:

La produsele astea se mizeaza pe pasionati/fanii marcii (early adopters) care scot banul fara sa clipeasca.
Serios acum, ude ar putea face reduceri de costuri:
-Panou?
Asta se produce la LG Display. Crezi ca o sa puna panou pentru seria A sau B, la care adauga MLA, pentru loturile cu pret scazut?
-Procesor?
Arhitectura este realizata in-house de LG inca din 2012, la fel cum face si Samsung, productia este facuta de terti.
Crezi ca difera procesorul din primul lot fata de loturile urmatoar?
-alte componente electronice?
Ce componente ar putea sa contina 55G3 de la lansare (11500 lei) si G3 de BF (5600 lei)

Am lucrat cu productia in 2 domenii de activitate si prin noi se faceau toate achizitiile.
N-am auzit de loturi premium de fabricatie si de loturi pentru saraci.
Intr-adevar, un lot de fabricatie putea sa contina materii prime de la un furnizor, altul de la furnizorul de siguranta (in cazul in care primul avea probleme de productie/aprovizionare/logistica), dar produsul final avea aceeasi calitate.

A fost doar o simpla campanie de destocare a unui hypermarket.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Iartă-l... omul ți-a dat indiciul cheie... IT...

La modul pur teoretic, s-ar putea lucra cu piese de toleranțe mai strânse sau mai largi, dar nu poți să faci două proiecte, că te costă dublu, deci proiectarea s-a făcut să meargă (bine, că vrei și randament) și cu piese mai puțin precise. La fel, nu faci două seturi de proceduri de control de calitate, ai unul singur. Și atunci de ce să faci la început un produs cu costuri mai mari? Să ți se ducă vorba pe Facebook (între noi fie vorba, oamenii mai degrabă scriu la supărare decât atunci când produsul face ceea ce se așteaptă de la el)? E mai ușor să plătești o recenzie favorabilă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 December 2023 - 15:15.

Cosmain

Cosmain

Member

View Postdba, on 01 decembrie 2023 - 13:58, said:

Serios acum, ude ar putea face reduceri de costuri:
-Panou?
Asta se produce la LG Display. Crezi ca o sa puna panou pentru seria A sau B, la care adauga MLA, pentru loturile cu pret scazut?
-Procesor?
Arhitectura este realizata in-house de LG inca din 2012, la fel cum face si Samsung, productia este facuta de terti.
Crezi ca difera procesorul din primul lot fata de loturile urmatoar?
-alte componente electronice?
Ce componente ar putea sa contina 55G3 de la lansare (11500 lei) si G3 de BF (5600 lei)

Nu e vorba de loturi premium, ci de Cost reduction. Bine si Industria unde am fost eu nu era consumer, ci profesional si produsele finite costau mult mai mult decat un TV.
1. De ex. sa zicem la inceput pentru un anumit controler de memorie/ modul de memorie sau un alt integrat scump ai 4 MPN aprobate de la producatori diferiti care au aceasi functionalitate - 3F ( Fit, Form & Function) deci toate au acelasi PN in BOM,
dar au MPN diferite ca sunt de la producatori diferiti. Toate sunt in AML deci pot fi utilizate doar ca pretul difera mult.
De ex. MPN#1 120 USD, MPN#2 55 USD, MPN#3 40 USD, MPN#4 35USD. Dupa ce produsul are asigurata o marja confortabila in vanzari, se face un ECN care scoate din AVL MPN#1 si MPN#2 si introduce alti 2 unul de 28 USD si altul de 25 USD.
Ai tot 4 aprobati dar cei 2 scumpi au fost scosi si au intrat altii mai ieftini.
2. Alt ex. des intalnit: MPN de Rawcard. Ai un  MPN de furnizor de ex. TTM la 100 USD, alt MPN de la E&E 55 USD si alti 2 de 40 si 38 USD. La inceput primele luni se folosesc toate MPN aprobate, dupa o perioada cele mai scumpe sunt scoase si inlocuite cu MPN mai ieftine.
3. Alt exemplu este un Re-Design pe cost reduction al unui subansamblu foarte scump, care ajunge la jumate BOM cost dupa redesign.

Edited by Cosmain, 01 December 2023 - 16:28.

Cosmain

Cosmain

Member

Au mai bifat inca un Top choice award 2023 in US AVSforum.
https://www.avsforum...splays.3289379/

MMike

MMike

Guru Member

al meu (de la EMAG) este confecționat în octombrie .
In altex, mai de mult, am vazut fabricat in 05.2023 si cica ar mai fi si in 09.2023, al tau (emag) si a lui spheedy 10.2023. Posibil sa fie si alte date. Posibil sa nu fie diferente (deocamdata). Din ce zicea un coleg pe aici, la G2 au fost, lot 2022 vs lot 10.2022, panou mai bun, uniform acum.

View PostCosmain, on 01 decembrie 2023 - 12:05, said:

Da totul sigilat. Impecabil pe partea asta. Dar vom vedea la testul adevarului, omogenitate si uniformitate si stare subpixeli diseara si maine
Verifica te rog si upscalingu, nivelu de negru, contrastul, in diverse scene.

stormglass

stormglass

Member

Inclin sa-i dau dreptate lui Cosmain si intradevar sa existe niste ajustari de calitate (si scadere a costurilor de fabricatie) pe parcurs.
Chiar daca nu se umbla la schema, pot fi facute economii substantiale din selectia componentelor. Un exemplu: condensatorii electrolitici. Una este sa folosesti un condensator de 6800uF/50 V ( de exemplu) din seriile de varf de la Nichicon si cu totul altceva acelasi condensator (capacitate, tensiune etc) din seriile mai putin performante sau de la alti producatori (tot din cei buni dar, totusi sub Nichicon/Panasonic/Rubycon/Nipon Chemicon). Poti face o economie substantiala numai de la condensatori. Sursa de tensiune in orice produs electronic este printre cele mai scumpe subansamble. Apoi sunt atatea alte componente: IC-uri generice, inductori, rezistente etc. Par fleacuri dar economiile pot fi importante. De ex. un condensator de 100uF/35V/5000h@105oC seria FM/FC de la Panasonic este dublu la pret fata de unul tot de 100uF/50V tot de la Panasonic dar din seriile "economice".

Eu inainte de a cumpara ceva fac tot posibilul sa gasesc niste poze cu "interiorul" acelui obiect. Se pot afla multe despre "zgarcenia" producatorului...

MMike

MMike

Guru Member

Cosmain, on 01 decembrie 2023 - 16:21, said:

Nu e vorba de loturi premium, ci de Cost reduction. Bine si Industria unde am fost eu nu era consumer, ci profesional si produsele finite costau mult mai mult decat un TV.
1. De ex. sa zicem la inceput pentru un anumit controler de memorie/ modul de memorie sau un alt integrat scump ai 4 MPN aprobate de la producatori diferiti care au aceasi functionalitate - 3F ( Fit, Form & Function) deci toate au acelasi PN in BOM,
dar au MPN diferite ca sunt de la producatori diferiti. Toate sunt in AML deci pot fi utilizate doar ca pretul difera mult.
De ex. MPN#1 120 USD, MPN#2 55 USD, MPN#3 40 USD, MPN#4 35USD. Dupa ce produsul are asigurata o marja confortabila in vanzari, se face un ECN care scoate din AVL MPN#1 si MPN#2 si introduce alti 2 unul de 28 USD si altul de 25 USD.
Ai tot 4 aprobati dar cei 2 scumpi au fost scosi si au intrat altii mai ieftini.
2. Alt ex. des intalnit: MPN de Rawcard. Ai un  MPN de furnizor de ex. TTM la 100 USD, alt MPN de la E&E 55 USD si alti 2 de 40 si 38 USD. La inceput primele luni se folosesc toate MPN aprobate, dupa o perioada cele mai scumpe sunt scoase si inlocuite cu MPN mai ieftine.
3. Alt exemplu este un Re-Design pe cost reduction al unui subansamblu foarte scump, care ajunge la jumate BOM cost dupa redesign.
Ce spui tu, ar putea sa se aplice (si) in politica producatorului in functie de piata de desfacere, cum ar fi europa de vest si cea de est, cutting cost sa fie in modelele comercializate in europa de est (si alte piete similare), modelul fiind acelasi dar cu cod diferit si cum s-ar spune, seamana (pe dinafara) dar nu rasare (pe dinauntru dar si cu o reflectare in calitatea imaginii).

freddy2017

freddy2017

Active Member

Cosmain, on 01 decembrie 2023 - 11:30, said:

Urmează să îl pun sus pe perete diseară cu ajutorul fratelui meu, si sa testez uniformitatea si omogenitatea panoului.
Cum testezi uniformitatea și omogenitatea panoului?Doar vizual sau și rulând un videoclip?
Ce trebuie sa observi când testezi uniformitatea și omogenitatea unui panou?

Sasenoua

Sasenoua

Member

View PostCosmain, on 01 decembrie 2023 - 17:17, said:

Au mai bifat inca un Top choice award 2023 in US AVSforum.
https://www.avsforum...splays.3289379/
Intre alea doua BOM si 5 cost reduction prima serie am inteles ca e descantata.
Pretul pe aghiazma e inclus nu?

Srachi

Srachi

Senior Member

View Postfreddy2017, on 01 decembrie 2023 - 18:55, said:

Ce trebuie sa observi când testezi uniformitatea și omogenitatea unui panou?

Cand testezi uniformitatea trebuie sa observi uniformitatea, looool.

Edited by Srachi, 01 December 2023 - 19:03.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Nu pune nimeni condensatorul mai scump că arată frumos în poză și scrie Nichicon pe el. Îl pune pentru că are un anumit parametru (de exemplu rezistența serie) critic ce se încadrează într-o anumită limită necesară funcționării schemei conform foii de catalog. Înlocuirea cu o piesă mai ieftină (a se citi: mai proastă) poate crea și probleme de garanție sau de ieșire din specificații. În plus, aceste lucruri se pot afla și crea o imagine de neseriozitate producătorului, care nu oferă aparate de o calitate consistentă de la lot la lot transformând achiziția într-o loterie (ceea ce ține poate la consumatorul obișnuit, dar în domeniul profesional nu mai este tratat la fel de indulgent).
De asemenea, în inginerie nu se lucrează pe bază de generozitate/zgârcenie (din nou, nu contează cât de frumos e marcată sigla producătorului pe capsulă), ci se face atât cât este necesar pentru îndeplinirea funcției și nu mai mult. Un aparat de serie nu se face pentru concursuri de frumusețe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

5 members, 2 guests, 0 anonymous users

RFL, cosma1313, Eddy67, hightech, Calin_fdx

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate