Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport mobila grea la etaje su...

TCL 98X955

Concursuri false, ce ziceti?

Recomandare AC pentru o camera
 Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41438 replies to this topic

Danosul

Danosul

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostCosmain, on 29 noiembrie 2023 - 18:21, said:

La  Sony are loc doar la 4 ore dupa ce TV a fost oprit de la telecomanda. E diferita implementarea fata de Panasonic si LG. E destul de confusing si aiurea asa.

Vezi aici
https://us.community...?language=en_US

Păi daca e așa, probabil inca nu si-a făcut ciclul de compensare automat, dar a zis că i-a dat manual.

calincosma

calincosma

Senior Member

De ce?Crezi ca iese mai ieftin cu o comanda similara in perioada curenta sau urmatoare? :)

Edited by calincosma, 29 November 2023 - 18:44.

Danosul

Danosul

Senior Member

View Postspy0nu, on 29 noiembrie 2023 - 18:23, said:

Cu OLED-urile mele am experimentat altceva legat de banding si anume in primele ore ecran perfect pe 5-10% grey, iar dupa primele cicluri, banding!
Dar lumea pe net scrie la fel ca aici, ca intai banding si dupa primu ciclu perfectiune.
De ce la mine altfel?

Su va ziceam de monitor Asus OLED, tot are o dunga centrala dupa +ceva ore folosita, iar noul 55C3 a dezvoltat o dunga FIX, da FIX tot in centru.
Ambele achizitionate luna asta, cred c-o iau razna.

Nasol, de cât timp îl ai?

steaua23

steaua23

Active Member

• Grup: Members

View PostDanosul, on 29 noiembrie 2023 - 18:43, said:

Păi daca e așa, probabil inca nu si-a făcut ciclul de compensare automat, dar a zis că i-a dat manual.
Daca a dat ceva manual,a dat Panel Refresh,care scrie ca e recomandat sa-l dai o data pe an sau mai putin si (parca) doar in caz de retentie. Mie la peste 6000 de ore nu mi-a cerut el sa-i dau si nici nu i-am dat eu,iar panoul nu prezinta nici o problema!

dba

dba

Senior Member

Radem, glumim, dar testul RTings are corespondent si in viata reala, la Sony.
Din link-ul pus de @Cosmain:
"Hello guys, asking these questions here because I have a very similar concern regarding a Sony A80K purchased in April, 2023 which already has burn in showing. I had purchased this TV for my parents and was NOT aware of compensation cycles that are needed by Sony's OLED TV as it was not shared anywhere in the main product pages or explained to me during my numerous visits to the Sony ADs.
Here is the image, you can see Image Burn of channel logos, even banding overall, 750 hours and 2 months."

La o medie de vizionare de 12-13 ore pe zi timp de 2 luni, rezultatul este ...parafranzandu-l pe Michael Douglas din "One Night at McCool's": you gotta have a ...LCD.

Attached Files

Edited by dba, 30 November 2023 - 09:17.

andreistamate

andreistamate

Member

Sunt încă la început Oled urile. E normal să fie tot felul de probleme

steaua23

steaua23

Active Member

View Postdba, on 30 noiembrie 2023 - 09:16, said:

Radem, glumim, dar testul RTings are corespondent si in viata reala, la Sony.
Din link-ul pus de @Cosmain:
"Hello guys, asking these questions here because I have a very similar concern regarding a Sony A80K purchased in April, 2023 which already has burn in showing. I had purchased this TV for my parents and was NOT aware of compensation cycles that are needed by Sony's OLED TV as it was not shared anywhere in the main product pages or explained to me during my numerous visits to the Sony ADs.
Here is the image, you can see Image Burn of channel logos, even banding overall, 750 hours and 2 months."

La o medie de vizionare de 12-13 ore pe zi timp de 2 luni, rezultatul este ...parafranzandu-l pe Michael Douglas din "One Night at McCool's": you gotta have a ...LCD.
"Initially we used to switch off the power from the remote and after a few minutes, we turned off the electricity switch for fear of power surge burning out this very costly TV as well as fear of regular power drain, but from last few weeks after I found out that TV needs compensation cycles we have been keeping the power on from the switch, even then the burn-in is still showing." O fi fost de la asta!

calincosma

calincosma

Senior Member

Ha ha! La staineji nu a ajuns know-how-ul romanesc: "prostia si domnia se plateste"...Luati d-ici sha lumina sarakilor. :)

Edited by calincosma, 30 November 2023 - 10:27.

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

La OLED-urile Sony ciclurile scurte de compensare rulează după 5 - 6 ore de la trecerea în stand by. Așa spun cei de la rtings. În plus, OLED-urile Sony nu scad luminozitatea logo-urilor canalelor TV, de exemplu. Aceste două implementări imbecile a protecției anti burn in pot crește riscul pentru Burnett în. Sony nici măcar nu recunoaște burn în ca defect de utilizare.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Nu prea am înțeles care sunt implementările imbecile.

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Ciclurile scurte de compensare ar trebui să înceapă să ruleze imediat după trecerea în stand by, iar scăderea luminozității logo-urilor ar trebui să existe și  la Sony, la fel ca la ceilalți.

Edited by eddy_teer, 30 November 2023 - 11:57.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

A... Prima e o alegere nefericită a momentului declanșării și lipsa unor măsuri de a preveni eludarea compensării, iar a doua este o lipsă de implementare.

Edited by Jean-Luc_Picard, 30 November 2023 - 12:07.

Cosmain

Cosmain

Member

JDI - Japan Display Inc. au dezvoltat urmatoarea iteratie a tehnologiei OLED - numita eLEAP.
https://www.oled-inf...na-also-looking

eLEAP =
environment positive
Lithography with maskless deposition
Extreme long life, low power, and high luminance
Any shape Patterning

JDI a postat resultatele cercetarilor si primele prototipuri in Iulie 2023. Conform JDI Aceasta tehnologie noua eLEAP, va aduce inbunatatiri semnificative:
- imbunatateste eficienta de emisie de 2 ori,
- creste valoarea Peak Brightness de 2 ori,
- mareste durata de viata a panoului OLED de 3 ori.
Ramane de vazut cum va evolua pretul si introducerea in productia de masa pe piata de larg consum.

eLEAP Technical Data

Attached Files

Cosmain

Cosmain

Member

A venit jucăria LG G3. Weekendul acesta il pun sus in dormitor pe perete si vedem apoi concluziile.

Attached Files

stormglass

stormglass

Member

@Cosmain

s-a mai discutat pe aici de eLEAP.

In esenta este vorba de cresterea suprafetei fotoemisive utile a pixelilor individuali printr-o mai buna valorificare a suprafetei substratului. Eliminand masca in procesul de fotolitografie dispar si zonele "moarte". Nu e vorba de o noua tehnologie OLED ci de o noua abordare implementabila in procesul de fabricatie. Eu am scris pe aici mai demult ca asta mi se pare o solutie foarte eleganta. Nu re-inventezi roata doar imbunatatesti procesul de fabricatie. Marind suprafata pixelului (chiar realizat cu materialele existente) maresti suprafata de emisie. La aceeasi luminozitate folosesti un curent mai mic prin celula OLED, creste suprafata de disipare a caldurii inerent rezultate in procesele radiative - prin urmare creste durata de viata a panoului. Sau pastrand aceiasi parametri electrici obtii o luminozitate semnificativ mai mare. O victorie decisiva in razboiul nits-ilor.....Posted Image .

Numai sa le bage in fabricatie, ca am mai auzit de tot felul de initiative si incercari japoneze care nu s-au mai concretizat pana la urma. Eu unul de abia astept ceva proaspat facut de japonezi. Si cum m-am plictisit de Sony, Panasonic, LG, Samsung poate se mai ridica si altii si vin cu ceva nou. Nu mi-ar displace ca viitorul TV sa fie Sharp sau Toshiba, mai schimb si eu ceva...Posted Image

Edited by stormglass, 30 November 2023 - 15:06.

Printdivision

Printdivision

Active Member

Parca l-ai luat de la Carrefour , cu pretul 5600 de lei ? .......si eu am avut noroc sa-l prind........dar pana vine , mai este , cica luni apare . in ce zona stai norocosule ? Posted Image , ce firma de curierat a fost ? (intreb , pentru ca la mine initial au pus Fancourier si dupa au schimbat cu Sameday....) . Te-ai uitat la cutie ? , este intacta ? , sigiliul ? , cand este fabricat ? (foarte important) . Ma intereseaza , pentru ca nu am comandat de la Carrefour niciodata si pretul.....a fost bomba . Multumesc anticipat .

crommozom

crommozom

Member

View Posteddy_teer, on 30 noiembrie 2023 - 11:35, said:

La OLED-urile Sony ciclurile scurte de compensare rulează după 5 - 6 ore de la trecerea în stand by. Așa spun cei de la rtings. În plus, OLED-urile Sony nu scad luminozitatea logo-urilor canalelor TV, de exemplu. Aceste două implementări imbecile a protecției anti burn in pot crește riscul pentru Burnett în. Sony nici măcar nu recunoaște burn în ca defect de utilizare.

Povești...
Ciclurile scurte nu rulează într-adevăr imediat după oprire, și bine fac. Oprești scula din greșeală, te răzgândești, etc. Important e că rulează când trebuie și cum trebuie.
Scad luminozitatea când e nevoie.
Într-adevăr, nu recunosc BI ca defect.
Nu recomandă panel refresh decât dacă e nevoie, și nu mai mult de 1 data pe an.

Cosmain

Cosmain

Member

View Poststormglass, on 30 noiembrie 2023 - 14:54, said:

Eu unul de abia astept ceva proaspat facut de japonezi. Si cum m-am plictisit de Sony, Panasonic, LG, Samsung poate se mai ridica si altii si vin cu ceva nou. Nu mi-ar displace ca viitorul TV sa fie Sharp sau Toshiba, mai schimb si eu ceva...Posted Image

Hehe. Pai si JDI - Japan Display Inc a fost format de catre Sony, Toshiba si Hitachi la fel ca si Samsung Display. Deci nu scapi de ei Posted Image
JDI was formed in 2012 by integrating the businesses for small and midsize LCD displays of Sony, Toshiba and Hitachi.

https://en.wikipedia...i/Japan_Display

View PostPrintdivision, on 30 noiembrie 2023 - 15:03, said:

Parca l-ai luat de la Carrefour , cu pretul 5600 de lei ? .......si eu am avut noroc sa-l prind........dar pana vine , mai este , cica luni apare . in ce zona stai norocosule ? Posted Image , ce firma de curierat a fost ? (intreb , pentru ca la mine initial au pus Fancourier si dupa au schimbat cu Sameday....) . Te-ai uitat la cutie ? , este intacta ? , sigiliul ? , cand este fabricat ? (foarte important) . Ma intereseaza , pentru ca nu am comandat de la Carrefour niciodata si pretul.....a fost bomba . Multumesc anticipat .

Da corect tot de la Carrefour l-am luat la 5600 lei, Ieri trebuia sa ajunga in Oradea, cu Sameday, dar eu am cerut sa il aduca la noua mea locatie in oras nu la ap curent. Inca nu am deschis cutia, doar maine o sa il scot din cutie. Am 30 de zile timp de gandire ca am vorbit deja cu Carrefour. O sa verifc maine detaliile ce zici.

Edited by Cosmain, 30 November 2023 - 15:59.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 2 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate