Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5
 Recomandare pentru un acoperis di...

Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...

Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...
 Racirea camerei

Incident in trafic

Boilere electrice slim / compacte

Problema de sunet tv LG conectat ...
 Intrebari legate de CERBO GX

Sfat achizitie masina buget 35k e...

transport mobila grea la etaje su...

TCL 98X955

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41438 replies to this topic

MMike

MMike

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostSrachi, on 26 noiembrie 2023 - 21:07, said:

@cristicriro, si eu as fi interesat sa aflu mai multe de acel stand pe care ai tv, un link ne dai?
Pare ca talpa e din sticla. Am vazut ceva asemanator pe emag. Nu stiu daca e chiar ok faza asta.

View Postcalincosma, on 26 noiembrie 2023 - 21:14, said:

Se vede bine pe Tvr3, sau e nevoie de un tv cu mai multi niti? :)
E nevoie de tvr3 ? :)

cristicriro

cristicriro

New Member

• Grup: Junior Members
Standul il am de vreo doi ani. Cred ca este acesta: Suport TV cu talpa Blackmount, diagonale 37"-60", maxim 30 kg, Negru, Cod produs: SUPLCD-BM-LDT03-14L
Nu il pot recomanda pentru G2 si nici C2 sau C3.
Gaurile VESA la aceste televizoare sunt asezate relativ jos pe spatele televizorului asa ca a trebuit sa  mai dau un rand de gauri in tija.
Nu am vrut sa renunt la el pentru ca este solid si in general bine construit.
Am uitat sa va spun ca TV-ul are data de fabricatie octombrie 2023.
Nu am mai postat poze cu uniformitate 2,3,4,5,10% pentru ca telefonul meu nu focalizeaza bine pe intuneric. Oricum dupa 2-3 cicluri de compensare (automate) putinele dungi verticale initiale s-au estompat aproape complet. Oricum nu se vede nimic in continut. Si l-am verificat pe trei productii ale baiatului aluia, Denis Villeneuve: Arrival (2016), Blade Runner 2049 (2017) si Dune (2021). Toate trei filmele au o imagine in ciuda omului detinator de TV cu uniformitate precara in nuante inchise de gri.
Niciodata sa nu cautati dungi verticale in filme ca cele de mai sus. Odata descoperite nu le veti mai putea ignora.
Nu va ajuta nici o meditatie ZEN de genul “Eu pot sa stau un minut fara sa ma gandesc la cuvantul lup
Numai eu pot: despre ce cuvant era vorba ? :)
Luminozitatea a ramas 50 pe canale tv de la reglajele initiale pentru ca pur si simplu nu prea urmaresc canale TV.
Streaming pe Apple TV 4K si filmele alea din reteaua locala. Pe intuneric.
Luminozitatea suplimentara G3 nu cred ca ma ajuta la modul meu de vizionare. Are avantaj clar in luminozitate SDR pe ecran complet, dar luminozitatea G2 este mai mult decat suficienta.

Attached Files

• Attached File  111.jpg   245.64K   66 downloads
  • Attached File  222.jpg   200.84K   71 downloads

max_01

max_01

Guru Member

View Postcalincosma, on 26 noiembrie 2023 - 21:14, said:

Se vede bine pe Tvr3, sau e nevoie de un tv cu mai multi niti? :)
Pentru acele posturi, la ce calitate de transmisie a imaginii au, foarte probabil,  sunt suficienți și 200 de niti.😀

Edited by max_01, 26 November 2023 - 21:33.

calincosma

calincosma

Senior Member

View PostMMike, on 26 noiembrie 2023 - 21:28, said:

E nevoie de tvr3 ? :)
Nu, nici macar pentru palmares. :) Poate va fi nevoie atunci cand va avea VOD.Dar atunci unii probabil vor regreta vremurile cand nu costa nimic. :)

Edited by calincosma, 26 November 2023 - 21:37.

max_01

max_01

Guru Member

View Postcristicriro, on 26 noiembrie 2023 - 21:28, said:

Repet intrebarea, pe fond alb, din lateral, se observa tenta roz-verde, mult amintita  în trecut, la G2?

Edited by max_01, 26 November 2023 - 21:37.

MMike

MMike

Guru Member

View Postcristicriro, on 26 noiembrie 2023 - 21:28, said:

Am uitat sa va spun ca TV-ul are data de fabricatie octombrie 2023.
Foarte interesant. Deci LG mai fabrica si acum G2....
In cazu asta, e chiar nou, sa-l stapanesti sanatos.

cristicriro

cristicriro

New Member

@max_01

TV-ul nu are nuante roz - verde nici din fata nici din laterale. Am crezut ca s-a inteles din explicatiile din prima postare si pozele din unghi cu brazii inzapeziti.
Pun doua poze pe alb din laterale. Raman valabile explicatiile privind nuanta cyan din unghi.

Attached Files

• Attached File  333.jpg   254.73K   49 downloads
  • Attached File  444.jpg   259.77K   47 downloads

max_01

max_01

Guru Member

View Postcristicriro, on 26 noiembrie 2023 - 22:04, said:

@max_01

TV-ul nu are nuante roz - verde nici din fata nici din laterale. Am crezut ca s-a inteles din explicatiile din prima postare si pozele din unghi cu brazii inzapeziti.
Pun doua poze pe alb din laterale. Raman valabile explicatiile privind nuanta cyan din unghi.
Mulțumesc frumos.

cristicriro

cristicriro

New Member

@MMike

Multumesc.
Si eu am ramas placut impresionat cand am vazut data fabricatiei.
De fapt de aici au plecat intrebarile cu privire la aceste loturi “speciale” puse la bataie de LG. Si o eticheta mica pe cutie pe care nu am mai vazut-o pana acum (dar poate ca anul acesta este pe toate TV-urile LG OLED, nu am de unde sa stiu, vezi foto).
Oricum, cel mai mult ma incanta uniformitatea panoului.

Attached Files

• Attached File  555.jpg   289.5K   66 downloads

MMike

MMike

Guru Member

View Postcristicriro, on 26 noiembrie 2023 - 22:16, said:

De fapt de aici au plecat intrebarile cu privire la aceste loturi “speciale” puse la bataie de LG.
Cine stie cine le-o pune la vanzarea asta de BF.... Oricum, ce te mai intrebi, chiar ai tv nou nout (fabricat). Stiam ca LG a inclus in gama 2023 si G2 dar doar cel de 97 inch, insa se pare ca au intrat si celelalte diagonale. Oricum, tare faza asta cu data fabricatiei. Ca idee, G2 e urmatorul dupa G3, privind performanta, apoi C3. De adaugat si garantia de 5 ani.

Danosul

Danosul

Senior Member

@cristicriro, frumos tv-ul mai ales cu acel stand, ai prins un exemplar de excepție, probabil au folosit panouri mai noi care nu mai au problemele celor de anul trecut, se vede data fabricației, e cald încă ;)
Ce sa zic, să-l folosești cu placere, ai făcut o alegere bună, degeaba G3-ul e mai luminos daca are alte probleme.

MMike, se fabrică  în paralel televizoare din ultima si penultima generație, nu e nimic nou, si eu am CX-ul fabricat in Aprilie sau Mai 2021, la 1 an de la lansarea lui,ba chiar are panou care s-a folosit la C1, adica prima generație de evo.

MMike

MMike

Guru Member

View PostDanosul, on 26 noiembrie 2023 - 22:35, said:

probabil au folosit panouri mai noi care nu mai au problemele celor de anul trecut
Exact.

View PostDanosul, on 26 noiembrie 2023 - 22:35, said:

am CX-ul fabricat in Aprilie sau Mai 2021, la 1 an de la lansarea lui
Stai putin ! Aici e vorba de peste 1 an, cu mult ! Octombrie, foarte recent ! Am vazut recent intr-un magazin, un G3 facut in 05.2023....

MMike

MMike

Guru Member

@cristicriro o intrebare la moda :) , e cald panou lui G2 (SDR, HDR (DV)) ?

dba

dba

Senior Member

Oled TV LG G4, Meta Technology 2.0 on the program

"Another development on the program is the presence of Meta 2.0 technology on future Oled LG G4 televisions, with a light peak announced at 3,000 nits. As a reminder, the Meta 1.0 technology appeared on the LG G3 TV series makes it possible to boost the brightness of LG Oled TVs up to an APL (Average Picture Level) of more or less 25%, i.e. a white window occupying 25% of the surface area. of the screen. The Meta Technology 2.0 process (already unveiled at the CES show in Las Vegas 2023 by LG Display to a very small group of journalists) is active up to an APL of 100%, i.e. on the entire Oled panel. Thus, the figure of 3,000 nits becomes possible on low APLs (1%, 5%, etc.) while for larger APLs, beyond 25%, the peak should be approximately doubled, i.e. 1,300 nits for a window of 25%"

cristicriro

cristicriro

New Member

@MMike
In conditiile mele de utilizare (in general filme SDR, Filmmaker, oled 65, contrast 85, luminozitate maxima oprit, BT.1886) panoul functioneaza rece. In HDR am vizionat ceva documentare despre natura - cateva episoade din continuarea la Our Planet, iar panoul functioneaza cel mult la temperatura corpului (stii cand atingi ecranul cu dosul palmei si nu simti nimic). Sa nu uitam totusi ca sticla are conductivitate termica mica, spre deosebire de metal,  deci treaba cu atinsul e inselatoare. Filmele pe streaming le urmaresc in SDR (Apple TV 4k, potrivire rata de cadre activat, potrivire gama dinamica dezactivat). In toate cazurile, dupa parerea mea, filmele se vad mai bine in SDR decat in DV. Bineinteles ca mai urmaresc videoclipuri HDR pe YouTube, dar cand este vorba de filme si seriale (stiti voi, productiile alea cu actori oameni), prefer SDR. Dar cum filmele DV nu presupun neaparat un APL mai ridicat, nu vad de ce panoul ar functiona mai cald.
O chestie interesanta la G2: spatele TV se incalzeste intr-un singur loc – dreapta sus vazut din spate, in spatiul de o palma delimitat de conectori. Insa panoul este la fel de rece in acel loc ca si in restul suprafetei. Asta inseamna ca placile electronice (sursa, logica si ce o mai fi pe acolo) sunt fixate la o distanta rezonabila de panou (ma rog, de heatsink,  care este o folie metalica aplicata pe spatele panoului). Vincent  incepe recenzia la G2 cu descrierea acestui sistem (Hdtvtest LG G2 Review). Se pare ca este eficient si te linisteste privind evolutia in timp a panoului, bineinteles in conditii rezonabile de utilizare. Oricum are o disipare a caldurii mai eficienta decat C2-C3 care au spatele din plastic.
Parerile despre SDR vs HDR (DV) in filme sunt pur personale, asa ca nu le bagati prea mult in seama.

MMike

MMike

Guru Member

Shadow detail in SDR si DV cum sta G2 ?

View Postcristicriro, on 27 noiembrie 2023 - 12:42, said:

panoul functioneaza rece. In HDR....panoul functioneaza cel mult la temperatura corpului
Inseamna ca o sa te plictisesti de el dupa cativa ani buni :)
E buna chestia cu garantia de 5 ani, dupa 4 ani - 4 ani jumate, il poti vinde astfel incat sa mai poti obtine ceva pe el cat de cat, daca tv e ok.

filmele se vad mai bine in SDR decat in DV
De ce ?

calincosma

calincosma

Senior Member

In toate cazurile, dupa parerea mea, filmele se vad mai bine in SDR decat in DV...
Asta e foarte tare!!!Cum poti explica?Da niste detalii/surse utilizate sa verific si la mine.

Edited by calincosma, 27 November 2023 - 13:23.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

1. Nu toate materialele au puncte de strălucire intensă care să justifice HDR, nici toată lumea nu se așteaptă ca soarele din film pe ecran să te orbească precum originalul de pe cer (și nici nu e neapărat necesar chiar și în filme cu scene ale soarelui pe cer senin) sau, hai, un exterior de zi însorită să fie la fel de strălucitor ca în realitate.
2. Compresia de două ori mai puternică necesară pentru UHD HDR tinde să distrugă anumite nuanțe cu care suntem foarte obișnuiți. După atâția ani încă n-am găsit un material UHD HDR pe care să-l pot folosi ca demo de ten uman natural. În continuare fac aceste teste pe SDR.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate