Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41463 replies to this topic

#2773
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdarafifi, on 20 iunie 2018 - 06:45, said:

Chiar nu-ti dai seama ca te contrazici singur ?
Nu trebuie sa fiu "prin zona", mi se pare mai mult decat suficient sa detin ( foarte probabil dinaintea ta ) diverse paneluri, si - de ce nu- sa studiez si sa inteleg articole scrise de persoane cu adevarat competente.
Cred ca te iei de cine nu trebuie. Ar trebui sa te abtii.
Omul este foarte competent. Daca ai citi in urma toata postarile poate ai aprecia.
El si inca cateva persoane au adus o contributie importanta de informatii cu privire la tehnologia OLED.

#2774
spy0nu

spy0nu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.06.2008
Baieti, am probleme cu reteaua electrica in zona si mi se tot inchide TV-u la spike-uri scurte.

Puteti sa-mi recomandati un UPS sau cum ii zice de la Emag?
Va fi folosit doar pt TV-ul OLED B7.

Edited by spy0nu, 22 June 2018 - 16:52.


#2775
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Eu mi-am luat pentru TV, Player, si modem ceva de genul  https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Insa, la modelul pe care l-am luat eu, daca il tii orientat cu ledul spre tine (si cu contactele spre perete) este foarte greoi sa scoti ceva din priza, si ca atare eu tin in priza non-stop playerul, chiar daca de 2 luni nu l-am mai folosit (playerul sta cu ledul rosu tot timpul aprins). Sa te gandesti bine daca in viitor mai vrei sa pui ceva in priza si daca vrei in mod regulat sa-l scoti din priza.

In cazul in care vrei sa-l folosesti si pentru telefon sau pentru altele de genul, ti-as recomanda forma urmatoare, chiar daca ocupa mai mult loc:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#2776
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postforfor, on 22 iunie 2018 - 18:16, said:

Eu mi-am luat pentru TV, Player, si modem ceva de genul  https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Insa, la modelul pe care l-am luat eu, daca il tii orientat cu ledul spre tine (si cu contactele spre perete) este foarte greoi sa scoti ceva din priza, si ca atare eu tin in priza non-stop playerul, chiar daca de 2 luni nu l-am mai folosit (playerul sta cu ledul rosu tot timpul aprins). Sa te gandesti bine daca in viitor mai vrei sa pui ceva in priza si daca vrei in mod regulat sa-l scoti din priza.

In cazul in care vrei sa-l folosesti si pentru telefon sau pentru altele de genul, ti-as recomanda forma urmatoare, chiar daca ocupa mai mult loc:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Atentie ca ups-urile care le-ai enumerat nu au unda sinusoidala pura.

#2777
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Da, nu au sinusoida pura. Nici nu-ti trebuie la TV.  La frigider iti trebuie, la centrala termica iti mai trebuie sinusoida pura.

Se pot folosi UPS-uri cu forma de unda simulata la orice alte aplicatii care nu necesita sarcini inductive (motoare) cum ar fi calculatoare...etc.

Edited by forfor, 24 June 2018 - 18:24.


#2778
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postforfor, on 24 iunie 2018 - 18:19, said:

Da, nu au sinusoida pura. Nici nu-ti trebuie la TV.  La frigider iti trebuie, la centrala termica iti mai trebuie sinusoida pura.

Se pot folosi UPS-uri cu forma de unda simulata la orice alte aplicatii care nu necesita sarcini inductive (motoare) cum ar fi calculatoare...etc.
Nu te apuca acum să îi explici că televizoarele au alimentator în comutație, din care primul etaj este un redresor cu condensator de filtrare, că îi amețești. :)

#2779
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Si in Carrefour este b7 la 6600 + voucher 600 ron

#2780
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare. Revin cu un update la problema pe care o aveam, cea cu dungile veriticale foarte pronuntate. Au venit cei de la service si au schimbat ecranul, acum nu stiu ce sa zic...mi-au spus ca ecranul este de b7....eu am un b6. Difera culoare de pe spate, iar refelexiile ecranului nu mai sunt violet, acum sunt de un negru lucios.  Ce parere aveti...este posibil asa ceva sau a fost o "bascalie" din partea lor. Sa-i spun acum semi b7 sau b6+... Cat timp sa-l las pana la calibrare? Ce vad eu, ca prima concluzie, acum...imaginea este putin mai intunecata si in test de banding parca este mult mai curat ecranul. Zi fina!

#2781
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
B7 este negru. B6 e violet. Deci nu e "vrajeala".

#2782
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte tare! Ms, Andrei!

#2783
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chestie foarte ciudata  dupa schimbare ecran...imaginea este mai inchisa/ intunecoasa. Daca pana acum ma uitam cu gama 2.2, acum am trecut 1.9. Se vede foarte frumos, inainte cand dateam pe 1.9 se vedea spalacit, acum se vede chiar foarte bine. Ma gandesc ca anomalia asta sa fi aparut dupa au schimbat ecranul, cred ca trebuia sa ii schimbe si din setarile service pt ca l-au trecut pe un nou tip de ecran....ce parere aveti?

#2784
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Cate ore de funcționare are? Ai dezactivat eco mode în meniul avansat?

#2785
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aprox 3000 si nu are activ niciun mod eco din meniu. Zi placuta!

#2786
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Am vrut sa intreb cate ore are noul panou?

#2787
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ieri la ora 16 a fost schimbat....

#2788
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ai răbdare putin. Asa sunt la inceput, mai întunecate. După câteva cicluri poti trage concluzii.Al meu B7 e calibrat la 2.2 pentru zi si 2.4/ITU BT1886 pentru noapte.

#2789
crigab

crigab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.07.2006
Salut, Intentionez sa achizitionez un OLED, si nu ma pot decide spre ce model sa ma indrept.
Intre : 1. OLED55B7V - LG
          2. OLED55C7V - LG
          3. OLED55E7N - LG
          4. 55A1 - SONY
          5. 55AF8 - SONY
          6. PANASONIC TX-55EZ950E


Care credeti ca ar fi cea mai buna alegere? Multumesc

#2790
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fara sa va suparati, dar cred ca ce-l mai bun este oled 55C8...modelul de anul aceasta, nu-l aveti in lista. Daca ar fi sa-mi cumpar un tv oled acum, acela ar fi! Altfel oricare dintre ele....preferinta personala din lista dvs...Panasonic (1), Sony Af (2) pt ca este model nou, Lg b7 (3)- pentru pret, in proportie foarte mare nu o sa fie o mare diferenta intre ele, mai ales daca-l calibrati profesional, A1 (4) pt cum arata, ca aparat in sine...
Punctele producatorilor....Panasonic imaginea cea mai "cinematica" de pe piata are doar Hdr; Sony miscare foarte buna, procesarea este foarte buna din cate stiu are doar Hdr si ar urma sa primeasca Dolby Vision printr-un update ( sper sa nu gresesc), desi multi spun ca nu sunt mari diferente; Lg versatilitate, pret scazut si o telecomanda foarte interesanta, Hdr, Dolby Vision...nu am trecut Hlg pt ca nu exista transmisiune pe piata de la noi si nu-i prea vad rostul in acest moment. In mare...pt un ochi neavizat , toate sunt cam la fel, panourile sunt Lg la toate si depinde foarte mult de preferinta personala pentru ochii fiecaruia...

Edited by MembruAnonim, 06 July 2018 - 17:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate