Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41156 replies to this topic

#16309
piticu2015

piticu2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 16.06.2015

View Postmopy, on 12 decembrie 2020 - 11:35, said:

Ultimul firmware oficial pt. B8 este 5.20.01 din 12.08.2020

https://www.lg.com/r...OLED55B8PLA.AEE

Nu vorbeam de firmware oficial, dar tot de LG facut, alte servere de update, sunt 2-3 versiuni in avans fata de cele publice.
Am reusit downgrade-ul intre timp, trecut la 4.10, dar acum ma intreaba TV-ul din cand in cand daca doresc update la 5.10, desi e dezactivat update-ul, nu am taiat legatura cu serverele LG din router si cred ca l-a downloadat deja silent, Se pare ca se opreste update-ul automat , dar nu si actiunea de download....Mi-e teama ca pana la urma inevitabilul se va produce si va deschide altcineva din familie TV-ul si cu promptul e cu default-ul selectiei pe Yes... o sa ajung iar la 5.x in scurt timp Posted Image

View Postbaribalu, on 11 decembrie 2020 - 10:23, said:

La B8 nu este.

Cum adica nu este aplicatia Cloud Photo  &Video pe B8 ? Tocmai am spus ca am avut-o instalata si mergea pe B8, decie este sau era. Dupa resetarea TV nu mai apare, nici pe Romania nici pe alta zona setata. .Adica s-a scos de pe B8 doar ? Cred ca s-a scos de pe toate....o are cineva in LG content sotre pe B/C9 sau B/CX ?

Edited by piticu2015, 13 December 2020 - 20:09.


#16310
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View Poststearom, on 13 decembrie 2020 - 18:30, said:

Exista sanse sa ajunga CX in plaja de maxim 5000 de lei?
A ajuns o data pana acum, in ziua inaugurarii unui magazin Altex de pe langa Bucuresti. Dar l-ai fi prins doar daca ai fi mers in magazin si l-ai fi cumparat de-acolo. Colegul MMike a prins unul.

Stii cum e, precedentul exista, asa ca nu e nimic exclus pana la disparatia acestui model de pe piata, candva in 2021.

#16311
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
L-am luat pe cel BX la 4950 lei. M-am purtat ca un bibelou cu el. Asa subtire e partea de sus si trebuie manevrat cu foarte mare grija. La asta nu m-am gandit decat cand am ajuns acasa.

#16312
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
SA -l stapanaesti sanatos si sa te bucuri de el! Ai facut o alegere buna.

#16313
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Cu toate ca partea de sus a televizorului este foarte subtire, acesta are display-ul foarte rezistent la incovoiere.

Edited by testing1b, 13 December 2020 - 23:10.


#16314
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postedigee, on 13 decembrie 2020 - 23:02, said:

SA -l stapanaesti sanatos si sa te bucuri de el! Ai facut o alegere buna.
sa-l folosesti sanatos ! sa revii cu impresii.)))

#16315
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

View Poststearom, on 13 decembrie 2020 - 22:50, said:

L-am luat pe cel BX la 4950 lei. M-am purtat ca un bibelou cu el. Asa subtire e partea de sus si trebuie manevrat cu foarte mare grija. La asta nu m-am gandit decat cand am ajuns acasa.
Felicitări , ai făcut o alegere foarte bună , oledul care l-ai luat , bănuiesc că  este cel mai accesibil oled de pe piață (seria B de la LG) , este peste seria 9 de la Samsung (cea mai bună de la ei)......și tu îl comparai cu seria 8 ?!?!
Să te bucuri de el !


#16316
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Multumesc tuturor de aici care m-au ajutat sa fac alegerea corecta. Multumesc si pentru ca mi-ai luat o grija cu partea de sus ca m-am speriat putin.

Inca nu am descoperit totul la el, pe parcurs o sa ma joc cu el sa vad ce poate la capacitatea maxima.

Ca o prima impresie dupa 3 ore de utilizare pot spune ca se vede MAGNIFIC, telecomanda e foarte ascultatoare, iar ca un minus: bass-ul e cam mult, dar o sa rezolv asta in zilele urmatoare si are un mic delay prin cablu hdmi de pe laptop dar ar putea fi din cauza cablului poate:)

#16317
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,187
  • Înscris: 07.01.2007
Probabil merge la 30Hz de pe laptop, contează si cablul, ar trebui ca laptop-ul să aibă HDMI2.0 pentru 4k 60Hz sau mai mult.

#16318
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Laptopul e lenovo cu placa video 2070 8gb si 144hz. Ar putea fi cablu cu toate ca baiatu de acolo mi-a garantat ca e bun ca are cablu aur si ca e bun.

#16319
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

View Poststearom, on 13 decembrie 2020 - 23:16, said:

Multumesc tuturor de aici care m-au ajutat sa fac alegerea corecta. Multumesc si pentru ca mi-ai luat o grija cu partea de sus ca m-am speriat putin.

Inca nu am descoperit totul la el, pe parcurs o sa ma joc cu el sa vad ce poate la capacitatea maxima.

Ca o prima impresie dupa 3 ore de utilizare pot spune ca se vede MAGNIFIC, telecomanda e foarte ascultatoare, iar ca un minus: bass-ul e cam mult, dar o sa rezolv asta in zilele urmatoare si are un mic delay prin cablu hdmi de pe laptop dar ar putea fi din cauza cablului poate:)
Colegu'......., acum pot să-ți spun așa 😁 , ai intrat în "familie" , tu , te gândești la sunet la un televizor ???
Imaginea contează , important este să-i pui ceva de calitate....., crede-mă , că după un timp , o să-ți dai seama ce probleme au LCD-urile , inclusiv QLED-urile Samsung-ului , cu atât marketing în spate !
Setează-l la imagine pe modul ISF (zi sau noapte) când este pe un semnal "obișnuit" , iar pe HDR , HDR-HLG sau Dolby Vision , setează pe cinema . Nu da pe alte setări , care nu au treabă cu realitatea . Este părerea mea (în caz de...ai nevoie) , iar colegii de aici , te pot ajuta .

#16320
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
E important si sunetul la un televizor atunci cand nu ai alte modalitati sa redai audio. Oled-urile au sunet bun si foarte bun, peste medie.

#16321
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttesting1b, on 13 decembrie 2020 - 23:08, said:

Cu toate ca partea de sus a televizorului este foarte subtire, acesta are display-ul foarte rezistent la incovoiere.
E mai bine să nu-l pui la încercare. Trebuie apucat doar de zonele groase.

View Poststearom, on 13 decembrie 2020 - 23:16, said:

Ca o prima impresie dupa 3 ore de utilizare pot spune ca se vede MAGNIFIC
Așa e trecerea de la LCD la OLED.

View PostPrintdivision, on 13 decembrie 2020 - 23:46, said:

Setează-l la imagine pe modul ISF (zi sau noapte) când este pe un semnal "obișnuit" , iar pe HDR , HDR-HLG sau Dolby Vision , setează pe cinema . Nu da pe alte setări , care nu au treabă cu realitatea . Este părerea mea (în caz de...ai nevoie) , iar colegii de aici , te pot ajuta .
E un sfat bun atunci când nu îți propui să recurgi la calibrare. Unele vin cu exces de verde în modurile „bune” și asta poate deranja, dar la fel de neplăcut (pentru mine cel puțin și față de standard) este și excesul masiv de albastru din anumite moduri (cam toate celelalte).

#16322
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

View PostMr. Incredible, on 14 decembrie 2020 - 00:06, said:

E important si sunetul la un televizor atunci cand nu ai alte modalitati sa redai audio. Oled-urile au sunet bun si foarte bun, peste medie.
Da , așa este , nu am pus problema așa .

View PostJean-Luc_Picard, on 14 decembrie 2020 - 00:41, said:

E un sfat bun atunci când nu Ă®ți propui să recurgi la calibrare. Unele vin cu exces de verde Ă®n modurile „bune” și asta poate deranja, dar la fel de neplăcut (pentru mine cel puțin și față de standard) este și excesul masiv de albastru din anumite moduri (cam toate celelalte).
Foarte adevărat , dar vezi tu , nu sunt multe persoane care au "ochiul educat" nici eu nu îl am (presupun) , eu m-am referit la minim posibil (ce are) , fiind la început , poate să strice și să se obișnuiască cu un "dinamic" 😉

#16323
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View PostPrintdivision, on 14 decembrie 2020 - 09:10, said:

Foarte adevărat , dar vezi tu , nu sunt multe persoane care au "ochiul educat" nici eu nu îl am (presupun) , eu m-am referit la minim posibil (ce are) , fiind la început , poate să strice și să se obișnuiască cu un "dinamic" ��
Am fost de acord cu ceea ce ai scris. Am adăugat doar care cauze ar putea să facă aceste moduri (repet, oricum cele mai apropiate de corect) ușor neplăcute.

Și mai e foarte adevărat că odată ce te obișnuiești cu un Vivid sau altă bazaconie și ți se pare bun, e greu să te dezvețe cineva.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 December 2020 - 09:53.


#16324
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.11.2007

View Poststearom, on 13 decembrie 2020 - 22:50, said:

L-am luat pe cel BX la 4950 lei. M-am purtat ca un bibelou cu el. Asa subtire e partea de sus si trebuie manevrat cu foarte mare grija. La asta nu m-am gandit decat cand am ajuns acasa.
Stau cu el in cos si am aceeasi nedumerire: BX sau Q80T. E o diferenta de 900 lei aproximativ intre ele, s-ar merita efortul?

#16325
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

View PostRedogs, on 14 decembrie 2020 - 10:12, said:


Stau cu el in cos si am aceeasi nedumerire: BX sau Q80T. E o diferenta de 900 lei aproximativ intre ele, s-ar merita efortul?
Oameni buni , nu au comparație !
Oled-ul , este superior , contrast , culori , unghi de vizualizare , timp de răspuns , etc.


#16326
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostRedogs, on 14 decembrie 2020 - 10:12, said:

Stau cu el in cos si am aceeasi nedumerire: BX sau Q80T. E o diferenta de 900 lei aproximativ intre ele, s-ar merita efortul?
Acum sincer, din ce ai citit aici...are vre-o legatura BX cu Q80T??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

10 user(s) are reading this topic

1 members, 8 guests, 1 anonymous users

MMike

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate