Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41418 replies to this topic

#1009
mikeroni

mikeroni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.09.2010

View Postfloraur, on 26 mai 2017 - 19:45, said:

Deci tu ai pus TV-ul pe masa, functioneaza perfect, iar acum stai si te gandesti la cutie...?!
Bai, voi nu sunteti sanatosi!

PS
felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de TV... daca te decizi sa-l pastrezi!
Multumesc! Nu era retorica, aveam asa, o usoara indoiala. Ce draci o cautat DPD in cutie?

#1010
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Intrebare pentru cei care aveti oled - cum sta cu motion blur-ul?

Am gasit pareri contradictorii pe net - unele articole spun ca oled-ul nu are deloc, dar am gasit utilizatori care se plang ca au motion blur, si chiar unul dificil de suportat.
Evident, problema este mai delicata, se pare ca doar o parte din populatie gaseste deranjant acest impediment; din pacate eu cred ca fac parte dintre cei care nu-l pot suporta.

Acum am un LCD de 106 cm LG IPS 120Hz si este decent. Am vrut sa schimb cu un 55UH668V (catalogat ca premium) si am sfarsit prin a-l returna dupa 2 ore de "plans", efectiv imi lacrimau ochii la scenele cu actiune rapida.

Asa ca ...prefer sa mai astept putin si sa iau oled daca nu e atat de obositor.

#1011
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View PostAndreiNR, on 26 mai 2017 - 12:52, said:

Este foarte versatil webos și telecomanda lui magica. Ești sigur ca ai încercat împerecherea cu humax. Ai opțiune de adãugat dispozitive.
Eu folosesc telecomanda tv pentru STB de la UPC fãrã probleme.

Imi cer scuze pentru dezinformare, functioneaza perfect chiar cu prima optiune de telecomanda...
Nu gasesc butonul pentru Meniu.

Functioneaza chiar si butonul din dreapta sus pentru inchidere/deschidere STB... foarte tare!

#1012
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ramane tasta Meniu care nu poate fi folosita deocamdata. In mod normal se acceseaza de pe butonul din dreapta jos, din grupul tastelor numerice. Acesta deschide un set de optiuni, insa cand este apasat, NU activeaza optiunea MENIU. Adica face altceva decat trebuie...

Attached File  IMG_0826.JPG   1.25MB   56 downloads

Am incercat sa gasesc o alta optinue, din cele 11 posibile, insa doar una se mai potriveste, dar cu acelasi neajuns. Poate ca la vreun update se poate rezolva si chestia asta... deocamdata e bun asa rau cum este...

#1013
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007

View Postflorinel, on 26 mai 2017 - 20:32, said:

Intrebare pentru cei care aveti oled - cum sta cu motion blur-ul?

Am gasit pareri contradictorii pe net - unele articole spun ca oled-ul nu are deloc, dar am gasit utilizatori care se plang ca au motion blur, si chiar unul dificil de suportat.
Evident, problema este mai delicata, se pare ca doar o parte din populatie gaseste deranjant acest impediment; din pacate eu cred ca fac parte dintre cei care nu-l pot suporta.

Acum am un LCD de 106 cm LG IPS 120Hz si este decent. Am vrut sa schimb cu un 55UH668V (catalogat ca premium) si am sfarsit prin a-l returna dupa 2 ore de "plans", efectiv imi lacrimau ochii la scenele cu actiune rapida.

Asa ca ...prefer sa mai astept putin si sa iau oled daca nu e atat de obositor.

Buna, sunt doua tipuri de "blur" care se observa la imaginile in miscare.
- unul care tine de timpii de raspuns la aprindere/stingere a pixelilor
- unul care tine de perceptia umana


In legatura cu primul tip de blur, e simplu - pixelii trebuie sa se aprinda si sa se stinga mai repede decat se misca "imaginea" pe ecran. La OLED, timpii de raspuns ai pixelilor sunt cei mai buni. In timp ce la cele mai bune panel-uri de LCD ai timpi de 10ms, la OLED ai 0.1-0.2 ms - e in alta clasa. Ca exemplu, vezi diagramele de motion blur de la Samsung Q7F, si cele de la LG C7 sau Sony A1. Sau un exemplu de panel cu timpi de raspuns slabi la Sony 65ZD9.

rtings, un site de altfel foarte bun pentru cat de detaliate sunt masuratorile pe care le face la TV-uri, se folosesc doar de rezultatul acestui tip de masuratori pentru a da calificativ de "motion blur excelent" tutror OLED-urilor. Din nefericire, desi masuratoarea pe care o fac este foarte bine ca o fac, concluzia pe care o trag e o aberatie.



Din nefericire pentru noi, sistemul vizual uman nu se impaca cu imaginile astea statice de pe LCD-uri si OLED-uri. Noi anticipam unde vor fi obiectele in miscare si privirea noastra se indreapta spre locatia unde obectul pe care il vedem va fi. Cand ai un film cu 24 cadre pe secunda, un cadru al filmului ramane afisat pe ecran o perioada de timp mai mare decat trebuie. Privirea noastra s-a indreptat deja catre viitoarea pozitie, dar imaginea pe ecran nu s-a schimbat. Rezultatul -> blur.

Iar cand miscarea obiectelor vizibile pe ecran e suficient de lenta incat privirea noastra se indreapta spre noua locatie cam in acelasi timp cand se schimba si imaginea pe ecran cu noua pozitie si nu mai apare senzatia de blur, tot apar nepotriviri intre timing-ul anticipat de noi pentru urmatoarea pozitie a obiectelor de pe ecran, si cand anume apare frame-ul cu pozitia corecta. Si atunci ai judder. (judder este si cand miscarea e rapida, dar in cazul in care miscarea e lenta e mai usor sa observi doar judder-ul).

Daca in loc de film cu 24 cadre pe secunda, ai parte de ceva cu framerate mai mare, de exemplu Hobbit-ul ala cu 48 cadre pe secunda mult criticat de toti idiotii cu tastatura, sau un joc cu 60 fps, efectul e puternic redus. Cand ai 120 frame-uri pe secunda, aproape ca nu mai observi blur pentru ca imaginea e schimbata pe ecran suficient de repede incat anticiparea sistemului nostru vizual si imaginea de pe ecran ajung sa se potriveasca. Exista si un film care a fost facut la 120 fps, de Ang Lee. Merita citit interview-ul asta, ca sa se vada ce inseamna 120 fps. Cand s-au uitat la primele scene filmate, si-au dat seama ca toate trucurile de machiaj si decoruri pe care le fac intr-un film arata fals la 120 fps, cand nu mai exista blur-ul sa mascheze imperfectiunile.


Asa ca ajungem la cum anume functioneaza sistemele astea de imbunatatire a perceptiei miscarii pe display-urile LCD/OLED.

- metoda 1: se stie de pe vremea cand s-a facut trecerea de la CRT la LCD, si s-a ajuns sa se observe fenomenul asta de blur, ca daca incerci sa fake-uiesti ce face CRT-ul dispare blur-ul. Cum? Pai la CRT imaginea era reimprospatata punct cu punct, baleind fasciculul de electroni de sus jos, stanga dreapta. Cand fasciculul de electroni ajungea pe un fosfor, acel fosfor emitea lumina. Cand fasciculul de electroni se muta pe alt fosfor, fosforul anterior incepea sa se stinga. Pana ajungea fasciculul de electroni la punctul din dreapta jos, deja fosforii de pe intreg ecranul se stinsesera (partial). De aici metoda de pe LCD-uri: afisezi un frame din film, apoi afisezi un frame negru (sau pur si simplu stingi backlight-ul pentru o periaoda de timp scurta inainte de a-l aprinde pentru a afisa fie acelasi frame, fie un nou frame). Asta e ce gasesti numit BFI (black frame insertion). Aici vezi motivul pentru care toata lumea spune ca scade luminozitatea ecranului cand activezi BFI - pentru ca daca intr-o secunda nu mai tii ecranul aprins timp de o secunda, ci doar o jumatate de secunda de exemplu, iar in cealalta jumatate de secunda tii ecranul stins sau afisand un cadru complet negru, ai redus cantitatea de lumina emisa de ecran intr-o secunda la jumatate. O variatie a metodei este sa nu afisezi pe tot ecranul un frame negru, ci numai o portiune din frame sa fie neagra o bucata de timp, in timp ce restul frame-ului e afisat, apoi o alta portiune de frame e neagra in timp ce restul frame-ului e afisat, si tot asa. Asta la fel, se poate face fie tinand pixeli inchisi ca sa apara negri, fie aprinzand doar o parte din sursele de lumina dispuse pe marginea ecranului. Asta se cheama rolling scan. Apare aici avantajul ca scaderea de luminozitate e mai putin pronuntata.

Ce se intampla in cazul metodei asta de BFI e ca sistemul nostru vizual e "resetat" - anticiparea aia nu mai are loc cand vedem negru in fata ochilor (ca sa spun asa)... Posted Image

Mda, iar la Panasonic DX900 nu e negru frame-ul ci rosu... dar tot acelasi principiu.

Metoda e eficienta, dar nu fara probleme. Cand afisezi doar 24 cadre pe secunda, palpairea de la alternanta dintre frame-urile vizibile si cele intunecate e atat de puternica incat supara puternic.

Si atunci ajungi la metoda numarul 2 (care fie e implementata singular, fie impreuna cu metoda 1).


- metoda 2: interpolare de imagine. Daca tocmai am afisat frame-ul x din filmul nostru, iar ochiul uman se asteapta ca obiectele sa fie intr-o anumita pozitie dupa numai o sutime de secunda, dar materialul nostru are doar 24 frame-uri pe secunda si deci nu avem un frame in material pe care sa-l afisam dupa 1/100 de la frame-ul anterior, atunci de ce sa nu cream noi un frame bazandu-ne pe continutul dintre frame-ul x si x+1 si pe care sa il afisam la acea sutime de secunda dupa afisarea frame-ului x? Asta face sistemul de interpolare de imagine.

Din nefericire, sunt si aici probleme:
- una e faptul ca pentru a afisa o imagine noua la fiecare sutime de secunda, iti trebuie ca si panel-ul sa poata sa aprinda/inchida pixelii suficient de rapid, fara sa ajungi in situatia in care trebuie afisat urmatorul cadru dar pixelii inca nu s-au stins de la cadrul anterior (asta e ce masoara rtings in review-urile lor, cum mentionam mai sus); cand vezi discutii despre "panelul x are rata de refresh 60 Hz nativ, sau 120 Hz nativ, sau 200 Hz nativ" - se refera la chestia asta - cat de rapizi sunt timpii de raspuns ai pixelilor. (a nu se confunda rata de refresh nativa a panel-ului cu prostille de termeni de marketing cu sute si mii de Hz din descrierile oficiale ale modelelor de televizoare)
- alta e ca algoritmii astia de interpolare intre doua frame-uri, sunt uneori destul de prost implementati si genereaza artefacte vizibile in imagine

- metoda 1 + 2: cand combini cele doua metode, obtii cel mai bun rezultat se pare. In loc sa te bazezi doar pe BFI la care afisezi doar frame-uri originale si frame-uri negre, cate 25 ms fiecare, si deci superi ochiul cu palpairea imaginii, alegi sa generezi si cateva frame-uri interpolate si reduci perioada de timp cat timp sta fiecare frame (si de content, si negru) pe ecran. Sa zicem ca generezi 2 frame-uri interpolate, si atunci ai redus perioada cat sta fiecare frame pe ecran la 16 ms. Dintr-o data, senzatia de palpait nu mai e atat de puternica, daca o mai observi!


Ok, ce legatura au toate astea cu OLED-urile de la LG? LG nu are BFI. La ei pe OLED-uri, sistemul de motion blur reduction (TruMotion) e in intregime bazat pe interpolare. Si e acelasi sistem pe OLED-uri ca si pe LED-uri, nu are nimic imbunatatit. Si e acelasi sistem ca si acum cativa ani, ca sa mai adaug.

Sincer, dintre Samsung, Panasonic, Sony, Philips, LG, LG are cea mai proasta implementare, cea mai plina de artefacte. Daca nu ti-a placut pe LED-ul pe care l-ai vazut, foarte foarte mici sansele sa iti placa pe OLED. Oriunde te uti pe forumuri, vei vedea ca lumea sta cu TruMotion-ul dezactivat din cauza artefactelor, sau recomanda sa modifici setarile in functie de ce vezi (sa il activezi doar cand te uiti la material sportiv, de exemplu, si sa suporti artefactele pentru ca e mai bine decat blur-ul in situatia asta). E oribil, eu pe LCD-ul meu Sony nu trebuie sa modific nimic la setari, sta cu MotionFlow pe "Clear" pe orice content si asta e tot. Cine stie, poate daca tii TruMotion pe off e suficient pentru tine, daca cumva erai sensibil doar de la blur-ul cauzat de timpii de raspuns ai panel-ului la LCD-ul pe care l-ai vazut insa?

Daca vrei OLED si esti sensibil la motion si cauti sistem de motion blur reduction bine implementat, ai drept optiuni dupa review-urile de pana acum: Panasonic EZ1000/EZ950, Philips POS901F, Philips POS9002 si Sony A1.

- daca te multumesti cu 55", atunci ai Philips-ul de 55" 55POS901F, care insa e modelul de anul trecut si e scump; s-a anuntat un model nou mai ieftin anul asta, dar tot de 55" 55POS9002; se presupune ca foloseste doar interpolare, dar s-ar putea sa fie si rolling scan ceva (adica nu chiar insertie de frame complet negru); unul din site-urile de review-uri care le-au testat pe toate (francezii de la lesnumeriques) considera ca e pe locul 1 sau 2 la cat de bun e, cam ca Panasonic, dar mai bine decat la Sony; si toate sunt mai bune decat LG

- Sony vine si in 55" si in 65"; are BFI cu palpait vizibil cand Clearness = High; dar Sony au cea mai buna implementare de interpolare si fie doar asta se foloseste cand Clearness = Low, fie e o combinatie cu un pic de rolling scan - oricum, aprecierea e ca motion-ul pe Clearness = Low e superior LG-ului; cei de la rtings mentioneza insa ca au vazut artefacte ocazional, ceea ce i-a surprins pentru ca pe LCD-uri MotionFlow-ul de la Sony nu produce deloc artefacte

- modelele de la Panasonic inca nu au aparut la noi si de obicei doar Altex/MediaGalaxy aduc modelele de la Panasonic dintre marii retaileri de la noi; inca nu prea exista review-uri care sa puna accentul pe motion; au frame interpolation (IFC se cheama la ei sistemul), dar nu e liber de artefacte nici asta - si nu a fost niciodata, nici pe LCD-uri si nici pe plasme; au si setare de BFI care in mod clar foloseste BFI (s-a vazut intr-un video de la Vincent Teoh de la hdtvtest cum palpaia ecranul cand era activat); avem pe moment doar aprecierea despre motion a celor de la lesnumeriques care considera implementarea celor de la Panasonic fie aproape la fel de buna ca cea de la Philips, fie un pic mai buna (in functie de care paragraf din review-ul lor vrei sa il consideri - cel din interior, sau pe cel de la concluzie...)


Ca sa adaug la final: cand vine vorba de LCD-uri, cea mai buna implementare de motion blur reduction o gasesti la Sony. E practic artefact free, si e combinatie de BFI/rolling scan si interpolare. Mi-a cazut inima cand am vazut in review-ul celor de la rtings ca au observat artefacte pe OLED. Ei presupun ca e doar un bug in software, dar cine stie daca va fi corectat. Acum sunt si eu in asteptare, vreau sa vad ce se intampla. Si mai ales sa apara mai multe despre modelele de la Panasonic. EZ950-ul a fost anuntat la un pret foarte bun, dar disponibilitatea pare ca va fi extrem de scazuta. EZ1000 e modelul semi-pro, ce poate fi folosit si in studiouri, si e la un pret ridicol de mare.

Edited by mhstamate, 26 May 2017 - 23:50.


#1014
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View Postmikeroni, on 26 mai 2017 - 20:09, said:

Multumesc! Nu era retorica, aveam asa, o usoara indoiala. Ce draci o cautat DPD in cutie?

Sigiliul e chiar un motiv de ingrijorare, daca ai platit un produs nou. Intrebarea se pune: TV-ul si accesoriile erau sigilate si doar la cutie se umblase sau ai gasit ceva in neregula si inauntrul cutiei?

Cand mi-am luat eu TV-ul (LCD) cutia nu era inchisa cum trebuia si se pusese scotch doar la capete. In schimb, TV-ul si accesoriile erau sigilate asa ca am lasat-o balta.

Edited by MediumPlayer, 27 May 2017 - 10:26.


#1015
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CI0C8UTCtCg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1016
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Attached File  IMG_0834.JPG   1.29MB   92 downloads
Attached File  IMG_0835.JPG   1.38MB   83 downloads

Ce spuneti despre faza asta?
Doi provideri in acelasi timp pe un ecran de 65'?!
Total pusa la punct solutia, cu posibilitate de a schimba posturile din ambele surse, volum alternativ... totul vu aceeasi telecomanda.

Super acest WebOS si am impresia ca in viitor vom vedea multe lucruri frumoase de la LG.
Din acest motiv nu merita sa cumperi Samsung in acest miment, dpdv software sunt la ani lumina in spatele LG.

Edited by floraur, 27 May 2017 - 20:12.


#1017
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Asa, si? Ai folosit functia PIP pe care o are cam orice TV banal. O am pe un Samsung cumparat acum 4 ani si o are si frate-miu pe un LG de 5 ani.

La Samsung, ca tot pomeneai de brandul ala, ai functia Twin Tunner activ, de imparti ecranul in 2 cu 2 posturi tv concomitent (atat pe Ca-TV, cat si pe satelit), nu doar unul de pe cablu si unui de pe hdmi. In 2016 functia e incepand cu KS8002, din 2017 va fi incepand cu MU7002.

Edited by iZet, 27 May 2017 - 20:22.


#1018
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
ce sa-ti raspund la prostia asta... nu prea am ce sa-ti zic!

#1019
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
am stat sute de ore cu 65'ul impartit in doua, eu pe playstation, prietena pe xbox. foarte tare faza, dar nu merge cu hdr, din pacate.

la sony aveam functia asta dar eram limitat la ce surse puteam alege, nu mergea orice hdmi/cablu/aplicatie.

#1020
mikeroni

mikeroni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.09.2010

View PostMediumPlayer, on 27 mai 2017 - 10:26, said:

Sigiliul e chiar un motiv de ingrijorare, daca ai platit un produs nou. Intrebarea se pune: TV-ul si accesoriile erau sigilate si doar la cutie se umblase sau ai gasit ceva in neregula si inauntrul cutiei?

Cand mi-am luat eu TV-ul (LCD) cutia nu era inchisa cum trebuia si se pusese scotch doar la capete. In schimb, TV-ul si accesoriile erau sigilate asa ca am lasat-o balta.
Totul era sigilat - telecomanda, accesorii, suruburi, suportul de sustinere, etc. Scotch-ul era de la DPD Curier, acest lucru m-a frapat, ce treaba aveau ei sa sigileze cutia jos?!

#1021
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View Posttetea, on 23 mai 2017 - 14:11, said:

Posturile tv, fie ele si HD se vad mult mai prost fata de cum se vad pe 55js9000 insa, pe Netflix se schimba situația, b6 este mult peste.

Normal ca pe un 65'' se vad mai prost programele HD decat pe un 55'' cum si pe 55'' se vad mai prost decat pe un 49'' s.a.m.d. ( ca sa mai ascunzi din calitatea proasta trebuie sa maresti distanta de vizionare...:)   )
Din punctul meu de vedere programele HD se vad f ok pe un maxim 40-43'' ( eu fac un compromis ca iau de 49'' seriile de mijloc-varf neavand diagonale mai mici ) .

LE: cat te uiti pe Netflix si cat pe programele Tv ?Posted Image

Edited by dorubm, 28 May 2017 - 09:50.


#1022
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
uitati un test cu principalul concurent http://www.lesnumeri...39257/test.html . concurent la pret ca la restul....

Edited by rzv74, 29 May 2017 - 11:59.


#1023
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Si acum la preturile astea un oled ( care eu cred ca e mai bun dintre oleduri ) e mai scump decat qledul ala :
http://www.emag.ro/t...p/pd/DWF5BDBBM/

( in procesarea LG eu n-am incredere )

Norocul nostru e ca sigur vor scadea preturile la toate un pic mai incolo...

Edited by dorubm, 30 May 2017 - 05:05.


#1024
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lt6IflKAmWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1025
abellu

abellu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2017
Salut,

Am achizitionat un televizor LG Oled B6 si as dori sa ii fac o calibrare profesionala cu cineva din Bucuresti. Ma poate ajuta cineva cu niste contacte (numar de telefon si/sau adresa de e-mail - de preferat un numar de telefon). Dc nu se pot da datele publice aici atunci as prefera sa imi dea un mesaj sau sa imi scrie pe mail: [email protected] si sa imi lase nr de telefon si il voi contacta eu. Numarul meu de mobil este: 0733502416.

#1026
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010
e timpul potrivit, oare, sa trec de la panasonic pdp 50vt60 la lg oled 65g7? sau sa astept 2018, eventual cu hdmi 2.1? cateva opinii, va rog!
offtopic - m-ar interesa si ce formate video stie sa decodeze playerul intern, pe usb si retea [dlna, fara transcoding] - eq. HEVC [email protected]; ARC probabil ca nu stie mai mult de DD+ si DTS, a incercat careva?

Edited by codyrocco, 02 June 2017 - 09:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate