Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

TS vs IPS 60hz vs 144hz

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Ok... pe scurt , o sa iau , candva , un gtx 1060 , si ceva mai incolo treb sa schimb si monitorul pentru ca e de 22 si nici macar fullhd .

Ideea e , merita sa treci la ceva peste 60hz doar cu pierderea din ceva culoare ?  Fps uri nu joc zilnic , doar cand mai apare unu , ajuta hz si la ochii , sa te simti mai bine dupa ore de stat la pc? E chiar asa deranjanta diferenta de culoare? etc etc .

Ma interesau pareri personale ca poze tot am vazut pe net , la unele se vedeau o oarecare diferenta de culori dar asta nu insemna neaparat ca e mai ok ips ul .

ms.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Nu mai bine revii cand vrei sa faci achizitia?

Edited by miki07, 15 November 2016 - 09:07.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postrazvan2k5, on 15 noiembrie 2016 - 08:47, said:

Ok... pe scurt , o sa iau , candva , un gtx 1060 , si ceva mai incolo treb sa schimb si monitorul pentru ca e de 22 si nici macar fullhd .

Ideea e , merita sa treci la ceva peste 60hz doar cu pierderea din ceva culoare ?  Fps uri nu joc zilnic , doar cand mai apare unu , ajuta hz si la ochii , sa te simti mai bine dupa ore de stat la pc? E chiar asa deranjanta diferenta de culoare? etc etc .

Ma interesau pareri personale ca poze tot am vazut pe net , la unele se vedeau o oarecare diferenta de culori dar asta nu insemna neaparat ca e mai ok ips ul .

ms.
E ca si cum te-ai uita la recenzii de monitoare pe un ecran alb-negru. - Adica nu ai cum sa vezi mare diferenta intre TN si IPS pe un monitor TN.
DPMDV. 144Hz merita doar daca are G-Sync/FreeSync si GPU compatibil.
FreeSync - AMD G-Sync - NVIDIA

Edited by easy90rider, 15 November 2016 - 09:32.


#4
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nu vad ce legatura are asta , oricum discutia asta s-ar putea sa dureze ceva....
1060 are gpu compatibil , doar ca g-Sync e foarte scump pe monitoare , free ul parca era mai ieftin dar merge cu orice gpu?

mai era sio ideea flicker free , asta nu ajuta?

Edited by razvan2k5, 15 November 2016 - 09:31.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Flicker free nu are tangenta cu G-sync sau Free-sync,dar este o componenta de avut in vedere cand achizitionezi un monitor.Ar trebui sa fie criteriul nr.1.
Sincer sa fiu,am placa video compatibila,puternica chiar,de la AMD,monitorul meu este setat pe 144 rata de refresh,de asemenea si free-sync-ul este activat,dar sa ma pici cu ceara daca vad diferenta dintre 60,100,120 sau 144 Hz.Nu vad si pace.Am tot scris de treaba asta.
Si am dat si o caruta de bani pe monitor,sa fie,sa nu cumva sa raman eu mai prejos.
Singurul avantaj,major zic eu,al monitorului meu este cromatica senzationala.Are niste culori de nota 100.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postadisz, on 15 noiembrie 2016 - 09:59, said:

Flicker free nu are tangenta cu G-sync sau Free-sync,dar este o componenta de avut in vedere cand achizitionezi un monitor.Ar trebui sa fie criteriul nr.1.
Sincer sa fiu,am placa video compatibila,puternica chiar,de la AMD,monitorul meu este setat pe 144 rata de refresh,de asemenea si free-sync-ul este activat,dar sa ma pici cu ceara daca vad diferenta dintre 60,100,120 sau 144 Hz.Nu vad si pace.Am tot scris de treaba asta.
Si am dat si o caruta de bani pe monitor,sa fie,sa nu cumva sa raman eu mai prejos.
Singurul avantaj,major zic eu,al monitorului meu este cromatica senzationala.Are niste culori de nota 100.

Ce monitor ai ?

Exista si S IPS si AH SPVA cu 100/120/144/240 Hz.

Ba chiar si cu latenta de 3 ms si 4ms ( grey to grey).

Daca si backlight-ul este OK, putin obositor, pt. ca si el are refreshul lui si el este probabil elementul principal considerat la asa numitul  flicker free, LCD-urile datorita latentei mari estompeaza flickerul de refresh real al monitorului, chestie care reduce si stresul dar introduce blur.

Am vazut teste in care se evidentia ca ar fi diferenta vizibila intre 144 si 120 hz.
Problema e ca intre 60 si 120 e o dublare de refresh, si pt. jocuri cu actiune rapida, simulatoare sau shutere, daca refreshul este real si nu e mancat de multiplele latente ale monitorului si interfetei, diferenta este destul de mare incat sa conteze.

Cea mai importanta latenta este latenta LCD-urilor. ( si asa numitele LED-uri tot LCD-uri sunt)
Doar AMOLED-urile sau TRUE LED nu au latenta LCD.
Apoi este latenta TFT-ului - toate au TFT, inclusiv AMOLED-urile ( Thin Film Thransistor este panoul de control al subpixelilor, si cu exceptia CRT-urilorilor toate au asa ceva)
Apoi este latenta de procesare care la monitoarele digitale, mai ales cu diverse setari activate, poate sa fie uneori foarte mare, chiar absurd de mare, si sa introduca un lag imens intre sursa video si redare.
Apoi este latenta interfetei video, in general mica, dar depinde de interfata si performante.
Apoi este latenta placii grafice, memorie, GPU, buffere, poate sa fie mare cu pipelineuri lungi.
Daca monitorul este conectat pe interfata digitala, nu se mai foloseste RAMDAC-ul analogic, dar exista si alte buffere si latente de interfata, pe langa cea de procesare si memorie grafica.

Si CPU-ul limiteaza performanta fps, si atunci nu ai cum sa vezi mare diferenta.
De ex. FX-urile de la AMD au pipelineuri lungi si cache nu foarte rapid, motiv pt care mai ales la rezolutii mari, este limitata performanta fps.
Daca CPU-ul limiteaza la 50 fps, degeaba ai o placa video f. performanta - chit ca ar fi interesant de vazut despre ce combinatie de placa grafica + rezolutie + setare AA + joc + moment anume al actiunii si incarcarii grafice... este vorba.
Si despre ce setare de AA nx este vorba...
Cu AA 4x activat in full HD, sunt putine placi grafice care indiferent de solicitarea grafica pot pastra performanta fps la o valoare minima de +/- 100 Hz.
Am subliniat minima, pt. ca nu conteaza cea maxima si nici cea medie, daca in toiul actiunii, acolo unde e important, performanta scade la 0 - 30 fps, sau chiar si 50-60 dar nu 100+.
Majoritatea nu scot minime de 100+ nici la 900 p cu AA 4X activat.
Si fie ca e AA 4X fie ca e MAA 4X care consuma mai putine resurse dar da o imagine mai soft, oricum e o setare normala ca sa nu vezi marginile zimtate.
Insa AA4X calculeaza imaginea full HD la 8K !!!!!
Practic MAA 4X este alegerea rezonabila, deoarece consuma mai putine resurse, insa imaginea este mai soft (blurata).
Daca aveti monitoare care redau OK si alte rezolutii decat cele native, incercati rezolutii mai mici.
De ex 900p cu aceeasi setare de AA sau MAA pe care o folositi la full HD.
Daca nu face fata cu 900p, incercati cu o rezolutie si mai mica.
In 720p, chiar cu MAA 4X activat, placile asa zis performante din ziua de azi ar fi cazul sa pastreze minime de ~ 100 fps, desigur - daca si jocul permite asta.
Si 720p este rezolutie HD, cu MAA 4X nu e rea. S-au jucat oamenii multi ani in rezolutii mult mai mici de atat...

Edited by loock, 15 November 2016 - 11:02.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Monitorul meu este ACER XF270HU
http://www.pcgarage....ange-free-sync/

#8
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nu cred ca imi permit un monitor mai scump de 1500 , undeva pe acolo , am un i5 2500k gen ivy , nu am de gand sa joc la mai mult de fulhd . Poate imi permit un free sync dar nu stiu daca merge cu nvidia . Ideea e ca sunt destul de sensibil la ochi si ziceam ca ajuta , nu trebuie neaparat 144hz dar daca ridic ceva eu zic ca ajuta. Daca nu sa inteles eu plec de la 60hz.

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
FreeSync = AMD. Un monitor decent cu FreeSync pentru jocuri nu costa mult : http://www.pcgarage....black-freesync/

Daca vrei sa beneficiezi de FS va trebui sa te reprofilezi pe RX 480.

#10
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
ma gandeam poate la un TN , cam vreau fregventa mai mare , sa fie si freesync si flicker free cam astea sunt , http://www.pcgarage....re-freesync-da/ si sa caut ceva de la amd atunci...480 e ceva mai slab......

AOC par foarte ieftine dar cum sunt ?

Edited by razvan2k5, 15 November 2016 - 18:27.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu n-as mai cumpara monitor cu TN in 2016, diferenta dintre IPS si TN la timpii de raspuns e insesizabila. Un monitor precum cel din lista ta cumperi doar daca esti jucator profi.

AOC sunt bune.

#12
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
De ce ? un ips la 144 e o gramada de bani!!! si daca diferenta de culoare nu e cine stie ce , atunci de ce nu?

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Chiar ai avea nevoie de 144Hz? 75 nu-ti ajung? :D

#14
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
ba da , dar vad ca sunt destul de limitat http://www.pcgarage....black-freesync/ mai bine de atat nu vad... cel putin in limita banilor , sa renunt la flickerfree si freesync?

se apre ca e o eroare in pagina lor , cred ca ar merge bine asa http://www.pcgarage....inch-5ms-black/

sau asta http://www.pcgarage....inch-5ms-black/

sau poate asta si am terminat balciu :D http://www.pcgarage....black-freesync/

gata ma opresc aici , pareri?

Edited by razvan2k5, 15 November 2016 - 19:45.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrazvan2k5, on 15 noiembrie 2016 - 08:47, said:

Ok... pe scurt , o sa iau , candva , un gtx 1060 , si ceva mai incolo treb sa schimb si monitorul pentru ca e de 22 si nici macar fullhd .


View Postrazvan2k5, on 15 noiembrie 2016 - 19:26, said:


sau poate asta si am terminat balciu Posted Image http://www.pcgarage....black-freesync/

gata ma opresc aici , pareri?

Daca tot ai zis ca o sa iei candva GTX 1060,la fel de bine poti sa cumperi candva si RX 480.Le gasesti la preturi aproximativ egale,iar performantele sunt de asemenea asemanatoare.Eu as opta pentru AMD.
Un plus ar reprezenta acel freesync.
Iar LG-ul recomandat de jegmihai si amintit si de tine mai sus se potriveste ca o manusa.
Combinatia RX 480 8Gb + monitor LG mi se pare varianta optima pentru tine..

Despre monitoarele wide,29" sau 34",nu-ti pot spune chiar nimic.

In ceea ce priveste culorile,eu zic ca este o diferenta enorma intre TN si IPS.Aceasta diferenta am sesizat-o si la TN de top,adica Benq XL 2730Z pe care l-am returnat pentru ca n-am reusit sa-i setez combinatia de culori acceptabila,nu buna,doar acceptabila si am cumparat ACER XF270HU.Pentru ochiul meu este diferenta de ani-lumina intre BENQ SI ACER,in favoarea ACER.Are o imagine si claritate fantastica.
Daca ar trebui sa cumpar acum,n-as mai lua in veci monitor capabil de 144Hz.Motivele le-am expus mai sus.

Cum am mai mentionat,flicker free-ul este un lucru obligatoriu.Indiferent de marca,tipul sau pretul monitorului ales de tine,sa aiba aceasta proprietate.

ps.
Vremea cand AMD era blamat pentru placile consumatoare de energie sau foarte "calduroase" a trecut demult.Cei care le denigreaza acum,sunt in marea majoritate a cazurilor habarnisti care au preluat anumite informatii trunchiate si doresc sa iasa in evidenta cu "eruditia" lor si vorbesc discutii sa se afle-n treaba.

#16
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
se pare ca emag da posibilitatea de 12 rate si am alte optiuni disponibile .
ce parere aveti despre monitor-led-ips-philips-27-full-hd-vga-mhl-hdmi-alb-275c5qhgsw-275c5qhgsw-00/pd/DFP8G2BBM/###cart_item
Monitor LED IPS Philips, 27", Full HD, VGA, MHL-HDMI, Alb, 275C5QHGSW

Edited by razvan2k5, 26 November 2016 - 20:05.


#17
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Daca este flickerfree si freesync mai are rost cei 75 hz? Sunt limitat mult de aceasta combinatie si parca as vrea sa iau unu ceva mai mare ...

#18
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
se pare ca o sa raman la monitoru asta http://altex.ro/moni...-freesync-negru , zilele astea primesc raspuns de la banca daca aproba sau nu ....

pareri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate