Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai ieftina farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View PostCristianVv, on 15 noiembrie 2016 - 14:03, said:

Intram in notiuni precum automedicatia dupa ureche, supradozaju' si polipragmazia care intradevar sunt greseli medicale mai mult sau mai putin grave. Eu nu m-am referit la asa ceva, boss.
Nicidecum automedicatie. Daca ai o raceala usoara si te duci la medicul de familie, nu iesi de acolo fara o reteta la cel putin doua medicamente... asta in cazul fericit, ca unii sunt mai harnici si pluseaza generos peste doua.

Edited by cdsoft, 15 November 2016 - 22:57.


#56
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Postheinz, on 15 noiembrie 2016 - 20:41, said:

Nu stiu de unde ai scos pretul asta.
Am sunat. Am intrebat cat costa. Am sunat la toate alea 3, la tei au pretul pe site. Am specificat Cui nu ii vine sa creada sa sune la oricare farmacie din cele prezentate. Tu de unde ai scos pretul ala?

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostGeorgianaCandrea, on 09 februarie 2017 - 21:36, said:

Toate lanturile insirate de voi au preturi mari, la OTC,suplimente etc. poate Dona e un puc mai ieftina. Catena - o rusine, mincinosi ordinari, ii poti verifica lejer daca mergi la orice farmacie apropiata. Lucrez in dimeniu si va spun ca nimeni nu merge in pierdere. La Dona au un soft pe calculator unde ii invata ce sa asocieze iar angajatii sunt mai degraba penalizati decat rasplatiti- imi place faza cu anamneza si asocierea dar sa fie un pret total decent. Va invit pe site-ul farmaciei independente www.silvafarm.ro- acolo gasiti otc-uri, suplimente ieftine plus Laborator- unde prepara chestii utile


Cateva lucruri despre astea 2 posturi ale tale:
1. Nu se sta la coada? Nu aveti pacienti> nu va permiteti pret competitiv
2. Ai auzit de spam?
3. lanturile isi vor permite oricand sa aiba un pret mai mic decat individualii. Si-ti zic pentru ca am lucrat in Dona. Aveam (si Dona inca are) cam cele mai mici preturi, unele OTC-uri si la jumatate de pretul pietei.
4. Targeturi exista in orice farmacie, haide sa nu ne dam dupa counter.

#58
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Actualizez topul:
1. Farmacia punkt-->cea mai ieftina de la mine din oras
2. Farmacia Sante Farm-->farmacie locala, sunt 2 in tot orasul
3. Farmacia Dona-->gasesti generice ieftine
4.MedimFarm-->lant National, nu i se face reclama la TV
5.Sensiblu-Catena-->cam la egalitate; depinde de ce vrei sa cumperi. La catena mai gasesti cate un generic, la Sensiblu nu prea, au doar acel brand propriu, Dr Hart.
6.Alex-Farm-->Farmacie locala, gasesti generice dar sunt cam scumpe fata de celelalte farmacii Ex:ibuprofen simplu 6 lei(4-5lei in alta parte
7. Galenus-->Preturi mari, farmacie urata si niste farmacisti vai de ei. Nu recomand!

#59
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
@heinz, farmacia Punkt e varianta mai ieftina Sensiblue. Sunt controlate de aceeasi firma. Dovada ca produsele/suplimentele Dr. Hart se gasesc de cumparat in ambele farmacii.

#60
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
http://www.mediafax....tinuti-10187771

cand vine vorba de "marile lanturi"

Catena da cate €10k (poate si mai mult) celor 4 fantastici sa le faca reclama + cat mai dau pe reclame (care sunt pe toate posturile... m-am saturat)

preturile ieftine mai degraba le gasiti la cele de cartier, in Craiova spre ex asa se intampla... fara carduri de pacaleala, pardon fidelitate si alte smecherii tipice granzilor :)

de multe ori s-a intamplat sa intru in Catena/Sensiblu/Dona sa intreb de un produs si sa fie mai scump (cu tot cu cardul vietii) decat intr-o farmacie de cartier (fara babauri plastifiate)

deci cascatii bine ochii inainte sa dati cu banul

#61
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 18.06.2009
In Bucuresti sunt ieftine farmaciile private (ascunse printre blocuri de obicei), Tei si Belladona. Catena vinde la suprapret, cu asa zisa reducere ca ai card ajungi sa platesti tot mai mult fata de o alta farmacie. Cele mai mari preturi le au Sensiblu, HelpNet si Catena. Farmaciile Punkt sunt tot Sensiblu, preturile difera putin intre cele 2. Totusi toate farmaciile vand mai scump anumite produse care sunt fara reteta si se regasesc si in hypermarketuri (un exemplu este crema Gheara dracului care costa 7,5 lei la Cora, 13 lei cu reducere la Catena, 10 lei la Belladona).

#62
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View Postborhot, on 12 februarie 2017 - 08:12, said:

@heinz, farmacia Punkt e varianta mai ieftina Sensiblue. Sunt controlate de aceeasi firma. Dovada ca produsele/suplimentele Dr. Hart se gasesc de cumparat in ambele farmacii.
Stiam asta. Tocmai, aici e problema:cum pot tine preturile mai mici la punkt fata de Sensiblu? Nu vad mari diferente intre punkt si Sensiblu in afara de preturi.

View PostRainwish, on 12 februarie 2017 - 14:51, said:

In Bucuresti sunt ieftine farmaciile private (ascunse printre blocuri de obicei), Tei si Belladona. Catena vinde la suprapret, cu asa zisa reducere ca ai card ajungi sa platesti tot mai mult fata de o alta farmacie. Cele mai mari preturi le au Sensiblu, HelpNet si Catena. Farmaciile Punkt sunt tot Sensiblu, preturile difera putin intre cele 2. Totusi toate farmaciile vand mai scump anumite produse care sunt fara reteta si se regasesc si in hypermarketuri (un exemplu este crema Gheara dracului care costa 7,5 lei la Cora, 13 lei cu reducere la Catena, 10 lei la Belladona).
eu urăsc catena din cauza reclamelor. Deci nu-i suport! Preturi mici mici mici...o p*la

#63
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Farmacia Tei
Punkt
Drogheria Auchan

#64
user007sighetumarmatiei

user007sighetumarmatiei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2017
da` de Psalmul 103 ati auzit ? E gratis si vindeca` orice boala`

#65
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

spuneti-mi si mie, cum reuseste farmacia Tei sa aiba preturi atat de mici? Rulajul?

Tot auzisem de ei si ieri m-am invrednicit sa ma duc pana acolo. Ce-am vazut, nu mi-a venit sa cred: un adevarat pelerinaj farmaceutic! E drept, era si sambata.
Ma interesa un sampon de genul Foltene / Revalid / Vichy. Foltene le stiam ca fiind pe la 42-49 de lei flaconul de 200 ml. Aici era...29 de lei!
Am mai luat doua flacoane de Klorane cu chinina (800 ml in total) cu 57 de lei. Ce tampit am fost sa folosesc Head & Shoulders cand exista produse de calitate la pret doar un pic mai mare...

O pasta de dinti Parodontax (folosesc din asta) era...9 lei. In Carrefour e 17 lei, sa nu mai zic ce pret are pe la alte farmacii...

Incredibil si impresionant in acelasi timp. E si un adevarat "turnesol" pentru a vedea ce adaos nesimtit isi pun alte farmacii... Cel putin la produsele de tip "Beauty/Cosmetics" e jale.

Iesind, mi-am imaginat sloganul "Farmacia Tei - Iti doresti sa fii bolnav!" Posted Image

Edited by cattavencu, 02 April 2017 - 09:26.


#66
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View Postcattavencu, on 02 aprilie 2017 - 09:20, said:

E si un adevarat "turnesol" pentru a vedea ce adaos nesimtit isi pun alte farmacii..
Mai voi aveti o viziune gresita asupra ce inseamna acest adaos. Pretul de vanzare la orice produs se calculeaza astfel: la pretul cu ridicata se adauga TVA si adaos comercial. Sa luam de pilda un produs cu pretul cu ridicata de 10 lei, pretul lui final de vanzare va fi 10 plus 9% plus adaos comercial (farmaciile lucreaza undeva la un "nesimtit" 20%). Astfel pretul fjnal va fi 10 x 1,09 x 1,2 = 13 lei.
In aceasta formula se observa ca cel mai important este pretul cu ridicata, daca tu o farmacie independenta cumperi produsul X cu 10 lei Farmacia Tei negociaza volume mai mari pe care o farmacie independenta nu le poate achiziona, mii de cutii la care  primeste DISCOUNT sau RABAT.  Introducand in aceasta formula pretul nou cu ridicata putem avea un nou pret de genul 3 lei x 1,09 x 1,2= 3,90 lei. E o diferenta nu ?

Gurile rele mai vorbesc de anumite exporturi paralele prin care se obtin zeci de mii de uro / TIR, sume cu care se subventioneaza vinderea anumitor produse la pret de dumping. Cand parintii/buncii vostri nu gasesc medicamente vitale in farmacii de genul insuline sau oncologice ganditi-va si la treaba asta.

#67
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
La care farmacii independente faci referire? Cumva la Catena? Sau poate la HelpNet, Dona sau Sensiblue? Oare ar trebui sa le plangem de mila pt ca ei nu pot sau mai exact nu vor sa ofere preturi competitive cu cele oferite de Farmacia Tei? Catena spre exemplu prefera sa bage sute de mii de euro in campanii publicitare in loc sa ofere medicamente mai ieftine. In fine, e strategia lor de marketing, ii priveste.

Numarul foarte ridicat de farmacii din Romania denota faptul ca e o afacere foarte profitabila. Iar sa faci profit pe spatele bolnavilor mi se pare cea mai parsiva metoda de imbogatire. Se merge dupa principiul ca omul aflat in suferinta e in stare sa-si dea si camasa de pe el in schimbul unei sperante de mai bine.

#68
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Catena, Helpnet, DONA, Sensiblu sunt lanturi. Farmacii independente sunt cele neafiliate unui lant, deobicei au proprietar un farmacist care are maxim 1-2 unitati.

Aici vorbim de adaos comdercial, nu discut numarul de farmacii la mia de locuitori , nu suntem pe primul loc in Europa.

Acelasi  "om aflat in suferinta e in stare sa-si dea si camasa de pe el" nu are nici o problema sa fumeze, bea alcool peste masura, pune 10 sticle de CocaCola/Sprite etc in carucior sau sa consume o franzela alba pe zi.

#69
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Si lanturile alea de farmacii cum de nu reusesc sa obtina discounturi si sa aibe preturi ca cei de la farmacia Tei?

#70
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu știu, nu cunosc amănunte din bucătăria lor internă, eu lucrez la o farmacie independenta cu adaos la OTC și parafarmaceutice de 15-20%. Postul meu vroia sa spună ca dacă pleci de la un pret diferit de achiziție ajungi la un preț cu amănuntul diferit, ceea e si logic evident. Nu pune Farmacia Tei adaos de 0,05% și restul 300%.

#71
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Nu stiu cat de corecta este generalizarea asta a ta, mai ales ca angajat al unei farmacii, sa vezi in toti clientii/bolnavii doar chipurile unor viciosi care-si merita soarta.

#72
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu știu cât de corecta este și generalizarea ta de a vedea toate farmaciile ca o mafie care profita de boala unui pacient.

Citez "metoda parșiva de îmbogățire". Conduc Logan după 17 ani în domeniul farma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate