Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cea mai ieftina farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostRhesus, on 14 noiembrie 2016 - 22:02, said:


Inca paracetamolul mai trebuie pus pe reteta...
Asta-i cel mai scump medicament pe care l-am luat vreodată :D 1.5 lei 20 de pastile
Dar in combinatii e...
Ex fervex:paracetamol cu vitamina C -> ~12 lei 10 plicuri. Paracetamol 20c 1.5 lei; vitamina c 20com. 3 lei ->4.5 lei echivalentul a 20 de plicuri de fervex (~25 de lei)

#20
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Asta cu personalul cred ca depinde de la oras la oras, la mine catenele sunt super. Eu cumpar de la Catena deoarece sunt in drumurile mele, adica au locatii cu parcare in fata farmaciei si nu implica sa fac vreun efort suplimentar sa ajung la ele.
Acolo am gasit personal care sa nu ma puna sa completez nush ce pliante pt card de fidelitate ci doar i-am dat buletinul. Cu card de fidelitate au reduceri semnificative.
Astfel din cauza ca n-am nu stiu ce rabdare si nici nu o sa umblu pe jos nu stiu cat sa ajung la farmacii cu parcari la distanta mare sau in parti ale orasului in care nu ajung in mod obisnui prefer catena. Contribuie si faptul ca am deja card la ei si nu mai stau sa imi fac in alta parte. Daca as face un efort suplimentar sa ajung la altele oare ar renta timpul suplimentar pierdut si consumul suplimentar de carburantpt o diferenta de 1-2 lei?
Eu de la o cunostinta mai bolnavicioasa stiam ca sensiblu e aia scumpa.

Edited by SpeedDemon, 14 November 2016 - 22:11.


#21
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postheinz, on 14 noiembrie 2016 - 21:40, said:

4. Farmacia de cartier, in cazul meu "Alex-farm" preturi mai mari fata de celelalte.
Nu stiu cat de locala e asta. Cred ca nu e oras sa nu aiba o farmacie Alex Farm, e unul din numele cele mai utilizate pentru farmacii... Posted Image

Edited by cdsoft, 14 November 2016 - 22:12.


#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postbadsica, on 14 noiembrie 2016 - 22:06, said:



Cred ca e cea mai scumpa farmacie, preturi cu 50% mai mari decat la cele de cartier.
hai ca exagerati...

View PostSpeedDemon, on 14 noiembrie 2016 - 22:10, said:

Asta cu personalul cred ca depinde de la oras la oras, la mine catenele sunt super. Eu cumpar de la Catena deoarece sunt in drumurile mele, adica au locatii cu parcare in fata farmaciei si nu implica sa fac vreun efort suplimentar sa ajung la ele.
Acolo am gasit personal care sa nu ma puna sa completez nush ce pliante pt card de fidelitate ci doar i-am dat buletinul. Cu card de fidelitate au reduceri semnificative.
Astfel din cauza ca n-am nu stiu ce rabdare si nici nu o sa umblu pe jos nu stiu cat sa ajung la farmacii cu parcari la distanta mare sau in parti ale orasului in care nu ajung in mod obisnui prefer catena. Contribuie si faptul ca am deja card la ei si nu mai stau sa imi fac in alta parte. Daca as face un efort suplimentar sa ajung la altele oare ar renta timpul suplimentar pierdut si consumul suplimentar de carburantpt o diferenta de 1-2 lei?
Eu de la o cunostinta mai bolnavicioasa stiam ca sensiblu e aia scumpa.
aveam si eu card la catena, nu l.am mai folosit de mai bine de 2ani. Cred ca a fost dezactivat deja :lol:

Comparatie: Nurofen raceala si gripa: Sensiblu-25 de lei, 22.5 cu card; tei 20.5 lei. Pentru o diferenta de 2 lei ar trebui sa stau la coada juma' de ora. "Nu merita..."

Edited by heinz, 14 November 2016 - 22:18.


#23
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postheinz, on 14 noiembrie 2016 - 22:10, said:

Asta-i cel mai scump medicament pe care l-am luat vreodată Posted Image 1.5 lei 20 de pastile
Dar in combinatii e...
Ex fervex:paracetamol cu vitamina C -> ~12 lei 10 plicuri. Paracetamol 20c 1.5 lei; vitamina c 20com. 3 lei ->4.5 lei echivalentul a 20 de plicuri de fervex (~25 de lei)

Tine putin si de educatie. Nu spun ca oricine are o vocatie spre partea medicala, iar o greseala poate fi fatala. Dar foarte putini sunt interesati despre ce contine un medicament, cand se administreaza, ce efecte adverse are, etc. etc.

Si ajungem sa dam pe un plic de Coldrex sau alte prostii 4-5 lei, care e un paracetamol chior inmuiat in vitamina C,.... ? Pentru ca nu ne intereseaza.

Daca am fi mai implicati, am dori sa cunoastem putin din tot ce inseamna latura asta, farmaciile ar muri. Nu e cazul nostru ....

Edited by Rhesus, 14 November 2016 - 22:19.


#24
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,947
  • Înscris: 13.11.2016
Hyperici, Reteta....mai usurel cu Catena si Sensiblu.
Mai e si in functie de medicamente....daca te duci la miezul noptii, nu cred ca gasesti un pret foarte ok.

#25
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Farmacia Tei a mai deschis o unitate in Dristor, lângă metrou.
Au vreo 14 case si o zona cu autoservire, ca la supermarket, cu produse naturiste.
Cel putin acum la început nu prea e aglomerat.

#26
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Sensiblu e al dracu' de scump, fata de Catena unde am card nici nu se compara! Daca iau si retetele la toata familia +medicamente la liber sa ai prin casa, gen nurofen, mezym, vitamine pt. ficat etc. si sa zicem ca sar de 100 de lei, fac economie chiar si de 20 de lei. Ca nu ma duc toata ziua buna ziua.
Daca te uiti cat de mult s-au impanzit farmaciile ca ciupercile in ultimii 10 ani, ai zice ca romanii sunt bolnavi copti! Si n-am vazut pana acum vreuna sa se inchida, chiar daca merge prost, voi ati vazut? :D

#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,821
  • Înscris: 26.02.2010
Farmacia Catena are preturi mari in general, insa daca le folosesti cardul au preturi mai mici ca la Donna, mai apropiate de realitate. Angajatele imi spun ca imi fac o favoare ca este redus pretul cu card si le spun ca o companie nu vinde in pierdere, doar ca pretul produsului este mai aproape de adevar.

View Posttoto_riina, on 14 noiembrie 2016 - 22:41, said:

Sensiblu e al dracu' de scump, fata de Catena unde am card nici nu se compara! Daca iau si retetele la toata familia +medicamente la liber sa ai prin casa, gen nurofen, mezym, vitamine pt. ficat etc. si sa zicem ca sar de 100 de lei, fac economie chiar si de 20 de lei. Ca nu ma duc toata ziua buna ziua.
Daca te uiti cat de mult s-au impanzit farmaciile ca ciupercile in ultimii 10 ani, ai zice ca romanii sunt bolnavi copti! Si n-am vazut pana acum vreuna sa se inchida, chiar daca merge prost, voi ati vazut? Posted Image
Da, au dat faliment la Cheia (jud. PH) ca oameni sunt sanatosi si se trateaza cu plante, din mosi/stramosi.

#28
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Imi pare rau ca unii oameni au nevoie de farmacii atat de mult incat pot sa faca si comparatii de pret. Din fercire ultima data cand am calcat intr-o farmacie a fost prin februarie si am luat un amarat de Lioton Gel.

#29
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Farmaciile vand cai verzi pe pereti in proportie de peste 50%.
Catena, sensiblu si helpnet sunt pe lista neagra pt mine.

In iasi, farmaciile de cartier sunt mai ieftine.

#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Acuma depinde si ce iei, daca doar un paracetamol de-ala ieftin de 1-2 lei, sau un Fasconal care a ajuns vreo 12 lei, si Colebil la fel sau Triferment etc. Preturile la medicamentele astea sunt cam pe acolo +/- 1 lei. Noi ne uitam la pret pt. ca luam mai multe odata cand luam retetele (o data pe luna) si de-aia.
Au scumpit in draci nurofenul si trifermentul ca au vazut ca se cumpara, ca sunt cele mai cumparate, si atunci de ce sa nu scumpeasca? Nici lumea n-are educatie, ca nu se face nici la tv, nici de catre doctori sa nu se mai ia pastile cu pumnul, si apoi si farmacistii dau multe la liber desi n-au voie fara reteta, ca doar interesul lor e sa vanda cat mai mult, pt. comision din partea gigantilor pharma!
Daca lumea n-ar cumpara cu duiumul, jumatate din farmaciile alea aflate una langa alta ar da faliment, asa insa prospera, ba se deschid altele noi, nu mai ai loc de ele!

#31
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
Sensiblu și HelpNet sunt cele mai scumpe. Eu folosesc Dona și Belladona; prețuri aproape la fel de mici.

#32
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Post-same-, on 14 noiembrie 2016 - 22:50, said:

Imi pare rau ca unii oameni au nevoie de farmacii atat de mult incat pot sa faca si comparatii de pret. Din fercire ultima data cand am calcat intr-o farmacie a fost prin februarie si am luat un amarat de Lioton Gel.
Unii pur si simplu simt nevoia sa bage chestii inutile in ei, sa aiba un placebo.
Eu si cand sunt bolnav evit medicamentele cat pot de mult... asa se fac gene bune.

Edited by cdsoft, 14 November 2016 - 23:20.


#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005

View Postyanni17, on 14 noiembrie 2016 - 23:09, said:

Sensiblu și HelpNet sunt cele mai scumpe. Eu folosesc Dona și Belladona; prețuri aproape la fel de mici.
Eu pe alea care au medicamentul de care am nevoie,

plus ca detest tampenia asta de plasa farmacile una langa
Catena, Dona, SensiBlu
desi parerea cea mai proasta mi-o face tampenia aia de cruce care beculeste poate provoca criza de epilepsie
asta noaptea cand farmacia este inchisa

#34
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Posttoto_riina, on 14 noiembrie 2016 - 23:05, said:

Fasconal care a ajuns vreo 12 lei
Cam mult. Asta e singurul medicament pe care-l iau eu (nu ma intereseaza nimic altceva din ce se mai cumpara in casa) si acum cateva luni am dat 8 lei pe o cutie, la farmacia Belladona (la Dona, despre care mi s-a spus ca e cea mai ieftina farmacie, nu aveau). Partea buna e ca o cutie ma tine un an.

#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postheinz, on 14 noiembrie 2016 - 22:10, said:

Paracetamol 20c 1.5 lei

sa-mi arati si mie bonul cu care cumperi tu o cutie de paracetamol cu 1,5 lei. daca ar fi un asa pret, pai ar da navala pensionarii, ori compania producatoare ar vinde pe pierdere. mai exagereaza omul, dar noi nu suntem atat de bolnavi incat sa nu ne prindem de poanta.

View Postandreim77, on 14 noiembrie 2016 - 22:52, said:

Farmaciile vand cai verzi pe pereti in proportie de peste 50%.
Catena, sensiblu si helpnet sunt pe lista neagra pt mine.

In iasi, farmaciile de cartier sunt mai ieftine.

este o farmacie in dacia si una pe arcu. au cele mai mici preturi care le-am gasit. pt afectiunea mea, pastile care le-am gasit in alte parti cu 60 de lei, la ei le-am luat cu 45. dat fiind ca le iau periodic, le stiu preturile. terbuie doar sa te feresti de rechini.

#36
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Farmaciile...un mare făs. Din păcate foarte mulți românii, ca și alți balcanici în general, greci etc., sunt pe de-a dreptul "fascinati" de cultura asta auto-administrarii de pilule cu pumnul. Foarte bine pentru farmacii si marile companii pharma care încet încet au papat și vor continua să înghesuie producătorii locali (nu că aia ar fi ceva sfinți).

Așa că...treceți (mult mai) rar pe la farmacie, în felul ăsta veți economisi o grămadă de bani. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate