Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Cea mai ieftina farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016
Haideti sa facem un top al celor mai ieftine farmacii.
Vreau sa excludem din start farmacia tei deoarece se gaseste doar in bucuresti si stim cu totii ca e cea mai ieftina farmacie. Pe mine ma interesează restul; La mine in oras sunt 3 mari lanturi de farmacii: Catena, Sensiblu, Dona.
Topul meu e următorul:
1. Sensiblu -> cea mai ieftina. Au preturi decente si au farmacisti ok
2. Dona -> preturi Putin mai mari ca la Sensiblu dar au farmacisti foarte buni. Plus ca au acea lista la medicamente cu pret redus (ex: Paracetamol la 1.5 lei (ca la Sensiblu), vitamina C la 3 lei, parasinus la 9 lei etc.
3.Catena -> preturi mai mari ca la Sensiblu si dona si niste farmacisiti... Mai adaug aici si reclamele alea tâmpite in care se lauda cu preturi fooooarteee mici...pe dracu'...
4. Farmacia de cartier, in cazul meu "Alex-farm" preturi mai mari fata de celelalte.



Eu prefer Sensiblu pentru ca au preturi mai mici fata de celelalte si pentru farmacistii destul de bine pregatiti.

Despre HelpNet, BellaDona, Centrofarm si Punkt(parte a A&D pharma) nu stiu nimic.
Voi de ce farmacie preferati si de ce?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Farmacia Tei............este cea mai ieftina farmacie din Bucuresti / RomaniaPosted Image

Edited by xmanyacs77, 14 November 2016 - 21:44.


#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
In Bucuresti Farmacia Tei, desi este cam departe si aglomerata, in special cu pensionari.

@xmanyacs77 -am scris in acelasi timp :D

Edited by claudiu1, 14 November 2016 - 21:46.


#4
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016

 xmanyacs77, on 14 noiembrie 2016 - 21:43, said:

Farmacia Tei............este cea mai ieftina farmacie din Bucuresti / RomaniaPosted Image
Stiam asta da' eu sunt din Slatina unde nu exista farmacia tei. Si in plus n-as suporta sa stau juma' de ora la coada sa iau "decât" o cutie de paracetamol.

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Lanțurile locale. La noi de exemplu Remedia și Revitalia sunt mai ieftine decât Sensiblu.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

 heinz, on 14 noiembrie 2016 - 21:48, said:

Stiam asta da' eu sunt din Slatina unde nu exista farmacia tei. Si in plus n-as suporta sa stau juma' de ora la coada sa iau "decât" o cutie de paracetamol.
Poti comanda online.........asa nu stai la coada.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 November 2016 - 21:51.


#7
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 heinz, on 14 noiembrie 2016 - 21:40, said:


Despre HelpNet, BellaDona, Centrofarm si Punkt(parte a A&D pharma) nu stiu nimic.
Voi de ce farmacie preferati si de ce?

La Help Net mi s-au parut cele mai mari preturi. Am dat cu 10 lei mai mult pe o sticla de sirop Nurofen pt copil.
Belladonna mi se pare cea mai iefina( bineinteles urmand dupa Farmacia Tei). De acolo cumpar mai mereu.
La Punkt doar anumite medicamente sunt mai ieftine.

#8
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Pe dracu ai vazut tu ieftin la sensiblu?

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am fost și eu odată la Tei-ul ăla mult lăudat, e un coșmar, am stat vreo 30 de minute într-un culoar minuscul undese înghesuiseră vreo 20-30 de clienți la 3 case, în condițiile în care zona și orașul sunt împânzite de farmacii în care bate vântul.
Unul din secretele prețurilor mici constă în aprovizionarea cu stocuri aflate aproape de expirare.

#10
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016

 AlexIP, on 14 noiembrie 2016 - 21:48, said:

Lanțurile locale. La noi de exemplu Remedia și Revitalia sunt mai ieftine decât Sensiblu.
Contează si cum sunt angajatii. Mai bine mă duc la Sensiblu/Dona unde nu stau la coada mult timp si stiu ca cei ce-mi vand mie pastilele sunt profesionisti decât sa mă duc la o farmacie care are produse cu 20-30% mai ieftine dar la lcare tre' sa stau juma' de ora la coada iar cel care îmi vinde pastilele e unu' care a facut 3 ani de facultate/postliceala.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Voi sunteți norocoși dacă Sensiblu este cea mai ieftină farmacie de pe lângă voi. Pe aici, au aproape cele mai mari preturi și nu mă duc la ei decât dacă nu am încotro.
Cred că la Catena găsesc preturi OK, dar nu știu de ce, cozile sunt mereu mari și merg greu.

#12
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,237
  • Înscris: 31.08.2006

 xmanyacs77, on 14 noiembrie 2016 - 21:43, said:

Farmacia Tei............este cea mai ieftina farmacie din Bucuresti / RomaniaPosted Image


   Este cea mai ieftina si cea mai vestita din Bucuresti. Mai mereu e plina de clienti acea farmacie.

#13
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016

 u-k, on 14 noiembrie 2016 - 21:51, said:

Pe dracu ai vazut tu ieftin la sensiblu?
daca le comapram cu dona sau catena preturile sunt mai mici, daca le comparam cu tei preturile sunt mai mari. M-am dus cu o reteta pe la 4 farmacii:Sensiblu, Catena, Dona si farmacia de cartier. La Sensiblu m-a costat 17 lei cu card si 19 fără, la catena 21 cu card, 23 fără, la dona 19 cu card, 20 fără si la farmacia de cartier 26 de lei.

 YOUR_GOD, on 14 noiembrie 2016 - 21:57, said:

Voi sunteți norocoși dacă Sensiblu este cea mai ieftină farmacie de pe lângă voi. Pe aici, au aproape cele mai mari preturi și nu mă duc la ei decât dacă nu am Ă®ncotro.
Cred că la Catena găsesc preturi OK, dar nu știu de ce, cozile sunt mereu mari și merg greu.
Lu' mama ii da reteta moka si mai primeste cadou si un săpun solid (4lei). La alte farmacii plateste 4-5 lei si nu primeste cadou. :D

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Atata timp cat 90% din produse se elibereaza pe baza de reteta , nu are sens sa vorbim de comparatii.

Mai nou, farmaciile au devenit centru de infrumusetare. Doar produse Oriflame si alte rahaturi (ingrijire personala), care nu au nici o (dar absolut nici o) treaba cu conceptul de farmacie.

Inca paracetamolul mai trebuie pus pe reteta...

Si asta din vina noastra. Ca luam pastile fara a ne consulta fie pe Internet (ma refer pe site-ul producatorului de medicament), fie cu un medic. Daca a zis vecina de la 2, e bun, ca si ei i-a facut bine.... nu conteaza ca aceeasi simptomatologie poate aparea in doua afectiuni diferite.

Asa ca totul pe reteta. Dar lasa, faci un drum la medicul de familie care are voie sa-ti dea reteta la antibiotic fara hemoleucograma sau un set de culturi bacteriene ....

Edited by Rhesus, 14 November 2016 - 22:06.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,538
  • Înscris: 07.02.2003

 u-k, on 14 noiembrie 2016 - 21:51, said:

Pe dracu ai vazut tu ieftin la sensiblu?
Destul de scump sensiblu, am renuntat la ei. Am una de cartier, Sorina.

#16
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016

 YOUR_GOD, on 14 noiembrie 2016 - 21:57, said:

Cred că la Catena găsesc preturi OK, dar nu știu de ce, cozile sunt mereu mari și merg greu.
Eu nu calc prin catena aproape deloc! Doar daca am neaaparat nevoie. M-am dus odata sa-mi iau ceva pentru raceala: Asistenat de farmacist d-acolo mi-a aruncat o cutie de coldrex pe care am dat aproape 20 de lei. La Sensiblu m-a întrebat ce simptome am, de cat timp sunt racit si mi-au oferit mai multe variante de tratament. La fel si la Dona.

#17
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 u-k, on 14 noiembrie 2016 - 21:51, said:

Pe dracu ai vazut tu ieftin la sensiblu?

Cred ca e cea mai scumpa farmacie, preturi cu 50% mai mari decat la cele de cartier.

#18
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Nu intru in farmacii, nu am ce lua de acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate