Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Procedura emigrare in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postnotrust, on 14 noiembrie 2016 - 18:10, said:

O fi si Argentina vreo tara de prima mana ?
Ca la noi, poate chiar mai rau.
Imi place ca e cald in rest, nu e prea mare diferenta.

Salariile sunt cam ca pe la noi, o idee mai mari. Ea lucreaza ca proiectant in industria petroliera, si are pe undeva pe la 1400-1500 EURO. Preturile la mancare acceptabile, dar mai mari decat la noi. Un pranz la restaurant pentru doi este cam 100 RON. Am fost insa la ambasada, si responsabilul economic peste chiar am avut ocazia sa dau imediat ce am intrat, mi-a expus situatia lor: 40% inflatie anuala. Au avut o luna in care inflatia a fost 7%. Cand am discutat cu ea despre asta, m-a luat peste picior: "la noi a fost intotdeauna inflatie". Este imuna deja la problemele lor economice. Preturile la chirii sunt mai mari cu 25-30% decat la noi. Tipul de la ambasada mi-a sitetizat in doua cuvinte: "Argentina macroeconomic este precum Romania anilor '90".

Mi-e imi este oarecum convenabil in ambele tari. Am lucrat la multinationale o lunga perioada, iar acum ca freelancer.

Edited by CTP2016, 14 November 2016 - 18:21.


#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Daca tu esti freelancer poate e mai bine sa te muti tu acolo

#21
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postpetre69, on 14 noiembrie 2016 - 18:20, said:

Daca tu esti freelancer poate e mai bine sa te muti tu acolo

Asa zice si ea :)
Cam greu cu incasatul banilor. Argentina este una din tarile din lume unde cardul bancar este o gluma buna. Nu poti plati aproape niciunde cu card decat la restaurantele scumpe, hoteluri si eventual la Carrefour. Statul incearca sa controleze orice miscare de valuta. Ea de exemplu cand a fost aici nu putea cheltui mai mult de 100 de EURO per zi. La intrarea in Argentina te intreaba de telefoane celulare, ce marca este telefonul personal, si daca ai bunuri personale ce valoreaza mai mult de 300 de dolari.

#22
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostTheStarkestTruthMatters, on 14 noiembrie 2016 - 19:17, said:

Sul-América/ América del Sur e o cloacă coruptă, e de jde-mii de ori mai multă corupție și violență acolo, în țigănia lor de continent-incontinent,
decât ici-ișa la noi în România măiastră și mereu surprinzătoare Posted Image Posted Image !

Ella Posted Image este la dueña de tu corazón ciertamente Posted Image

Tocmai de asta vreau sa o fac romanca!

#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,684
  • Înscris: 13.10.2003
Cine stie sa raspunda la subiect, si anume care sunt procedurile, conditiile, etc de emigrare in Romania a unui cetatean argentinian va rog sa raspundeti.
Restul: caterinca, offtopic si intepaturi inutile, va rog sa va abtineti. Sterg posturile offtopic iar cei ce insista sa posteze astfel se vot trezi avertizati!

Edited by radumiki, 14 November 2016 - 23:45.


#24
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mulțumesc și îmi cer scuze
Cu respect maxim,
Vlad

#25
hermes79

hermes79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.06.2015
Salut, aveti grija unde va casatoriti, noi am patit-o grav, eu personal ajunsesem in stadiul de a renunta la cetatenia romana, dupa 9 ani de alergatura am avut in sfarsit parte de o hartoaga care se numeste transcriere. Mergeti la starea civila si Ministerul de externe. Curaj

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate