Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

copil de 3 ani se linge constant in jurul buzelor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013
Buna, daca nu este sectiune buna mutati topicul va rog.
As dori sfaturi de cum as putea sa il dezobisnuiesc pe copil sa se linga in jurul buzelor ? Defapt nu se linge ca nu foloseste limba dar e ca si cum si-ar musca buzele numai ca nu le musca doar le umezeste si in jurul buzelor este iritat aproape constant din cauza salivei.
Ce am incercat :
1. vb cu frumosul sa inteleaga ca il doare daca tot face si nu e frumos -> nu tine mult
2. rastit la el cand face -> nu tine, de nervi mai mult face.
3. dat cu creme e ok ma lasa sa il dau dar dupa linge si crema si nu tine mult, noaptea il dau si e ok dar ziua este teribil

Ce as putea sa ii mai fac ? am inteles ca ar exista ceva creme care au gust amar si daca nu ii place poate nu ar mai linge, nu gasesc in farmacii daca stie cineva despre asa ceva ar fii minunat.
Poate o sa treaca de la sine cu timpul dar mi-e frica ca poate ii raman urme definitive daca continua mult timp. Banuiesc ca deja a format un fel de tic ca face asa si face foarte des, nu cred ca trec 5 minute fara sa faca. Din cate am observat face indiferent de situatie, si cand ne jucam si cand stam la tv. Acum ca a venit frigul afara face si mai mult.

Mersi anticipat !

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
E greu! Maica-mea s-a chinuit sa ma dezvete sa nu mai imi rod unghile. M-am dezobisnuit singur cand unghiile au devenit prea groase si ma chinuiam practic sa le rod, devenise un calvar :lol:

Singura metoda e sa exerseze singur sa nu mai se linga la buze si sa devina obisnuinta. Poate sa il recompensezi cu ceva daca ii trece/scade iritatia. Il duci undeva unde-i place, ii faci un cadou fain etc. Insa la 3 ani e greu ...

#3
GradinariuD

GradinariuD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.09.2016
Sunte creme/uleiuri care contin niste arome "nu foarte placute" .

#4
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Înainte de a lua măsuri punitive pentru „dezvăț”, v-aș sfătui să consultați neapărat un medic în legătură cu micuțul. Poate nu e o problemă de comportament, de obișnuință. Uscarea buzelor, cu senzația de uscăciune a gurii, sete permanentă etc. apare deseori și în diabet, de exemplu, are legătură cu un dezechilibru glicemic în organism. Deci măcar la medicul de familie ar trebui să mergeți pentru un consult, mai ales dacă aveți istoric de diabet în familie (în special pe linie maternă a copilului).

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
poti incerca cu o crema bogata in oxid de zinc (dar o sa arate ciudat, ramane alba pe piele), e foarte rezistenta la umezeala si frecat, plus ca vindeca rapid pielea iritata. o astfel de crema este cea impotriva iritatiilor grave de scutec, de la mustela, din gama stelatopia. da, chiar daca e din gama produselor de ingrijire poponet de bebe, aceasta crema e nemaipomenita si in alte scopuri : vindeca rapid zgarieturi sau arsuri superficiale, mici taieturi.
crema de galbenele iarasi este foarte buna pentru vindecarea leziunilor/iritatiilor de pe piele.
glicerina boraxata (sau cu nistatin ?) stiu ca e rea si scarboasa la gust - ma gandesc ca o poti folosi pentru a-l impiedica sa mai dea cu limba in jurul buzelor.

de cand a aparut acest tic ? il poti lega de o intamplare anume, o imprejurare care a avut loc cu putin timp inainte de declansarea acestui obicei ?

bursul, acum exista lacuri speciale pentru dat pe unghii, nu numai copiii se confrunta cu rosul unghiilor, ci si adultii, din motive de stres de obicei.
asa am reusit s-o scap pe fii-mea de acest obicei daunator, am folosit acel lac special, si in aproximativ 6 saptamani s-a lasat definitiv de ros unghii. lacul e amar si ti se duce amareala aia instant pana in fundul gatului (am testat inainte sa-i dau pe unghii, sa stiu despre ce este vorba si cat de rau e la gust). la fetita mea cred ca s-a declansat ticul pe fondul stresului indus de inceperea scolii (cand a inceput clasa a II-a).

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sunt niste "oje" de genul Mavala Stop. De dat deasupra buzei e imposibil. Cum spunea KoShiMin, ticul poate ascunde si altele iar un drum la medic + ceva analize nu strica.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 KoShiMin, on 14 noiembrie 2016 - 14:12, said:

Înainte de a lua măsuri punitive pentru „dezvăț”,
Iar eu as recomanda ca "dezvatul" sa fie de tip cooperare cu baiatul si nu pedepsa. Cel mai bine e sa-si puna singur crema in jurul buzelor (in caz ca crema va fi cea mai buna solutie).

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
uite o idee : copilului tau ii place sa-i faci face-painting ? ar fi oare de acord sa nu-si mai linga buzele si zona din jurul lor, daca l-ai "machia" precum personajul preferat, cu mustati sau alte desene in jurul nasului si gurii ? ramane doar sa gasesti niste culori de calitate si non-toxice pentru face-painting.

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Copiii sunt diferiti si reactioneaza in mai multe moduri. Cel mai bine este sa speculati lucrurile care au efect asupra lor. Daca stai cu ei, e imposibil sa nu iti dai seama de un atuu pe care sa-l folosesti in favoarea ta.

Copilul cel mare sugea degetul si nu puteam sa il dezvatam deloc. I se subtiase degetul, unghia devenise moale, incepuse sa i se deformeze dantura. Am vorbit, i-am explicat, l-am certat, i-am dat cu diferite solutii pe deget. Nici un efect. Intr-o zi l-am luat la calculator si i-am aratat pe Google imagini oameni fara dinti. Am gasit si pe you tube niste filmulete cu extractii dentare. Din momentul acela nu a mai bagat niciodata degetul in gura! La inceput prinsese frica de stomatolog. Cateva luni i-am explicat ca doctorul de dinti este un om bun care ne face bine ... i-a trecut pana la urma teama.

Cel mic nu se dezvata de san. Plangea de rupea daca nu-i dadea sa suga. Mi-am adus aminte ca ii este frica de betadina. El avea probleme cu murdarirea, voia sa fie tot timpul curat. Cand i-am dat cu betadina pe o rana a fost maxima tortura pentru el. I-am zis sotiei sa ii spuna ca o dor sanii si i-a dat cu betadina. De atunci nu a mai supt! A mai cerut de vreo doua ori dar cand auzea de betadina se razgandea instant. La vreo jumatate de an dupa, s-a imprietenit cu betadina, deci nu a ramas cu sechele.

Asadar, rabdare si imaginatie!

Edited by ionut27, 14 November 2016 - 15:32.


#10
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
seara trebuie uns cu crema de galbenele.
intr-o saptamana i se duc escoriatiile si atunci ii spui:

noa vezi ce bine e asa? nu te mai ustura nimic, dar trebuie sa nu mai te lingi pe buze, ca nu esti pisoi!!

sa vezi cum te crede, ...

Edited by suciu2016, 14 November 2016 - 15:20.


#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Bursul, on 14 noiembrie 2016 - 14:34, said:

Cel mai bine e sa-si puna singur crema in jurul buzelor (in caz ca crema va fi cea mai buna solutie).
Sub supravegherea parintilor...

#12
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
al meu cand l-am dus prima data la mare  isi lingea continuu buza inferioara si barbia..am dat vina pe gradul ridicat de sare ...

in ce zona stati?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 KoShiMin, on 14 noiembrie 2016 - 14:12, said:

Înainte de a lua măsuri punitive pentru „dezvăț”, v-aș sfătui să consultați neapărat un medic în legătură cu micuțul. Poate nu e o problemă de comportament, de obișnuință. Uscarea buzelor, cu senzația de uscăciune a gurii, sete permanentă etc. apare deseori și în diabet, de exemplu, are legătură cu un dezechilibru glicemic în organism. Deci măcar la medicul de familie ar trebui să mergeți pentru un consult, mai ales dacă aveți istoric de diabet în familie (în special pe linie maternă a copilului).

Am impresia ca, din totalitea raspunsurilor "docte " de aici, este singurul de bun simt si "la obiect" de pe acest topic.

#14
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013
Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc si aceste sugestii. Si o sa intreb si la medic, nu avem diabet in familie pe nici o parte dar ce e sigur e sigur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate