Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme/nelamuriri Panasonic 4K 3DTV TX-48CX400E

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Si eu tot PowerDVD folosesc,voi da comanda astăzi pt 2 cabluri hdmi 2.0,posibil sa dispară de tot problema atunci când le voi conecta.

#20
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Au venit și cablurile,problema persista atat la filme 2D/3D de pe PC cat si de pe stick,pe stick se manifesta asemănător dar mai puțin frecvent.

Am decis sa ii dau retur si sa iau un model identic,dacă și celalalt va face la fel cer retur direct pt restituire bani.

#21
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
As zice sa renunti definitiv la acest model. Cum a zis si un coleg mai sus, atat poate duce.
In locul tau m-as axa pe ce vreau. De ex. eu am decis ca vreau 3d in locul lui 4k.
Doar cateva televiziuni transmit hd, ce sa mai vorbim de 4k.
Pt 4k, un film are minim undeva la 100 giga, si deocamdata prea putine filme am vazut in acest format sa fie.
Sa nu crezi ca daca ai un tv 4k, programele tv sd se vor vedea in 4k, va fi la fel ca pe oricare tv, nu va fi nici o diferenta.

#22
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Într-adevăr dar nu înțeleg unde e problema,am testat și pe alt TV Hitachi FHD și nu se manifesta problema,una peste alta nu pierd nimic dacă ii dau retur și cer altul nou,dacă tot nu rezolv păstrez banii,iar sa cumpăr altul in aceasi preț cam greu de găsit,chiar și de BF nu am găsit nimic asemănător.

Cele relativ asemănătoare nu mai sunt pe stoc, costa 3000 lei fara ochelari și costau 300 lei ochelari separat la Sony Center


Nu tin neapărat la partea 4k/smart tv, vreau doar sa se vadă bine la filme 1080p atât 2d cat și 3d

Cerințele sunt cele de mai sus, cele 3 branduri(Panasonic,Sony,Samsung), 1080p,3D activ

#23
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Încearcă sa renunti doar la 4k.
Doar în România se vinde un tv 3d fără ochelari.
Vezi și la varianta cu 3d pasiv, prea mare diferență între 3d activ și pasiv nu prea e.

#24
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Am avut Pasiv si era cam saracios in opțiuni,filmele nu se vedeau la fel,mai ales de pe stick.

Referitor la ochelari probabil se considera doar accesoriu opțional,nu este un musai pt toată lumea.Mai ales ca vizionarea de pe PC  nu este asa simpla pt toată lumea,majoritatea prefera sa le vada de pe stick.

In cazul meu filmele 3D de pe stick se vad mai bine decât cele prin hdmi pe PC.

#25
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
La ce te referi cu "vizionarea de pe PC nu este asa simpla"?
La mine, atât de pe stick cat și de pe PC, filmele în 3d se vad la fel.
De obicei caut sa fie în orice format în afara de bd.iso. Doar în cazul asta ma uit de pe pc.

Are DTS sau doar DD?

#26
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
o sa fac comparație 3D ISO vizionat pe PC si mkv sbs/oar de pe stick, revin cu detalii

TV-ul nu are support DTS

M-am referit ca pe PC trebuie activat din Nvidia CP, setat din Stereoscopic 3D acel wizard,setat TV ca primary display, setat rezoluție 3D 1080p @ 23/24Hz de abia atunci PowerDVD recunoaște filmele 3D

Dacă nu urmez pașii de mai sus nu prea se vede deloc 3D pe PC


#27
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
La mine, am filmul ISO, conectez laptopu la tv cu rezoluția specifica lui (deci am 2 monitoare), deschid ISO cu Explorer, deschid powerdvd și îl mut pe monitorul tv, apoi aleg dvd-ul virtual cu filmul, și din powerdvd activez 3d.
Tv-ul este setat automat sa citească semnalul 3d.

#28
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
La fel și la mine dar daca nu activez 3d mode,setez rezoluție 1080p 3d nu apare "mod 3d disponibil,purtați ochelari 3d", TV tot pe 3d automat este setat,altfel nu vede semnal 3d de pe pc

#29
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
În fine, bine ca merge oricum.
Cred ca lipsa DTS este un minus cam mare, dacă te uiți de pe stick.
Vreun film în 4k ai urmărit? merita?


#30
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Ca sa fiu mai explicit:
Am un monitor și TV in cauza,monitorul este setat Primary Display, TV este secondary display in Windows/Nvidia CP,ca sa pot viziona filme 3d ISO trebuie sa urmez următorii pasi

1.setez TV ca Primary Display in Windows si activez 3d mode
2.setez rezoluție 3d 1080p @ 23/24 hz in Nvidia CP(acesta rezoluție apare doar după ce setez primary display + activat 3d mode)
3.apare primul mesaj pe tv "mod 3d disponibil, purtați ochelari 3d"
4.mount imagine in Daemon Tools sau din Windows Explorer
5.deschid imaginea cu PowerDVD
6.dupa deschidere apare al 2 lea mesaj "mod 3d disponibil, purtați ochelari 3d"

De abia acum se vede 3d,altfel nu am reușit.


Am observat ca pe PC trebuie sa las ochelari mod 3d,dacă vizionez de pe stick format sbs/oar trebuie setati 2d.

M-am obișnuit sa caut filme DD/Ac3, oricum nu prea le vizionez de pe stick,am încercat acum sa vad doar cum se vad. In 99% din cazuri am vizionat de pe PC.


Filme 4k nu prea se găsesc,cele care sunt 4k sunt mai mult upscaled de la 1080p la 4k,nu este 4k pur ca bitrate și calitate.Un 4k real trece de 35-45mbps bitrate si trece lejer de 45gB.
Se vad într-adevăr mai bine decât 1080p dar nu este o diferență enorma. Am văzut pana acum doar Batman Vs Superman Dawn of Justice mkv si câteva clipuri YT

Oricum am dat deja comanda la FanCurier,mâine vine si il ridica,iar pe evomag apare cu stoc epuizat, cel mai probabil o sa imi iau banii înapoi in caz ca nu revine pe stoc cat de curând.

#31
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
In privinta sunetului poti converti in ac3 cu mkvdts2ac3.

#32
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
După o săptămâna în care am încercat toate variantele posibile problema tot se manifesta atât pe hdmi cat și pe memory stick ,am observat ca are și ghosting accentuat pe lateral in ambele parti, pe lângă asta se restartează destul de des chiar și la navigare prin meniuri.


L-am trimis înapoi pt retur astazi.

#33
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Mai bine alegi altceva.

#34
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
I-ati banii pe el si incerca un proiector FULL HD s-ar putea sa iti schimbi total preferintele.

#35
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Nu prea am loc de el,trebuie montat in tavan,vad ca conteaza durata e viata a lampii,nu are tuner TV,trebuie cumparat si ecran de proiectie...Si unul decent are pret de TV decent

Am mai cautat putin pe net si am gasit acest TV FHD Panasonic TX-50DS603E la aproximativ 2900 lei  
http://www.cel.ro/te...d--pMyo0MjQr-l/
http://www.panasonic...x-50ds630e.html

M-am uitat la manual online si are foarte multe optiuni si setari,pare un model mai nou si mai performant decat anteriorul Panasonic in toate aspectele : 3D,smart TV,setari audio-video,etc

#36
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sigur e mai bun ca celalalt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate