Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme/nelamuriri Panasonic 4K 3DTV TX-48CX400E

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,am probleme in legatura cu noul TV Panasonic TX-48CX400E achizitionat saptamana trecuta,este ok in general,dar am unele nelamuriri/probleme legate de el,nu le am gasit rezolvare/raspuns in 3 zile de cand il detin.Am cumparat pt el o pereche de ochelari 3D activi Panasonic TY-ER3D6ME.Nu am gasit nicaieri,nici in manual sau google o lista cu ochelari 3D acceptati de acest TV.

O sa incep cu PROs:
-imaginea este ok,mai buna decat la TV anterior LG 32LA6130,se vede mult mai realist,mai ales la filmele 1080p MKV/4k sau BD ISO/BD ISO 3D,la fel si cele de pe YT
-sunet decent,se audea ok in majoritatea cazurilor,calitate medie
-smart TV,aplicatiile native FB,twiteer,Browser Opera,Voyo,Netflix
-retea WiFi Dual band,vede ambele retele pe 2,4 si 5 GHz
-3D activ 1080p @ 24Hz
-4k (4096x2160 sau 3840x2160 @ 60Hz)
-4x HDMI 2.0,3x USB


Si aici incepe lista CONs:
-cea mai mare problema este ca la filme,la scenele cu cadre rapide,unde actiuna se petrece alert are un fel de lag ca si cum cadrele raman blocare pt cateva milisecunde,seamana putin cu macroblocurile/antefactele care apar pe Digital TV cand semnalul nu este corespunzator.Se manifesta atat la filmele BD cat si cele MKV,atat 1080p cat si 2160p,se manifesta si pe YT 4k dar la un efect mai slab
-pe partea de SmartTV nu straluceste,in afara de aplicatiile native nu are nimic special,browserul Opera ruleaza cam greoi,nu ma pot loga pe Google cu adresa de mail,aplicatia FB raspunde greu,iar pe YT nu se poate selecta manual rezolutia la clipuri,plus ca nu cred ca are acces la vreun market/magazin pt descarcare de aplicatii noi.
-nu are setari avansate video/imagine,doar setari de baza(culoare,zgomot,zoom,hdmi,nuanta,economire energie,etc)
-playerul multimedia integrat nu recunoaste filmele in format .m2ts si nici cele cu sunet DTS
-calitatea pe canalele HD(UPC)nu este cum ma asteptam,stiu ca au bitrate mic dar cateodata parca ar fi doar 720p upscaled to 1080p

Conectica,player folosit,setari,etc
-problema legata de imagine de la filme se manifesta atat 2D cat si 3D,testat cu PowerDVD16 si Kodi cu desktop resolution 1080p sau 2160p
-testat pe cablu Gembird HDMI-DVI (2D) https://www.pcgarage......-18m-retail/ cu rezolutie 1080p si 2160p
si cablu Gembird HDMI v1.4 https://www.pcgarage....ernet-negru-2/ pt 3D 1080p @ 24hz
-HDD Fujistu 60 GB SATA pt OS Windows 10(din nefericire SSD este la garantie) + HDD Seagate 1TB pt stocare,restul configuratiei este la PC Specs
Este posibil sa fie problema/setare de la TV sau ceva de la configuratie PC(suspectez HDD Fujitsu) sau eventual de la cablurile HDMI/DVI ?
Urmeaza sa testez cu filme 2D/3D de pe Memory Stick si eventual sa testez si pe LAN.Intentionez sa cumpar 2 cabluri HDMI V2.0 in urmatoarele zile.

Am testat si pe monitor 1080p(Benq EW2740L) si se vad filmele normal cum ar trebuii sa se vada,fara antefacte/macroblocuri
Link clipuri filmate cu camera smartphone Total Recall 1080p format .m2ts :
-monitor Benq http://sendvid.com/vxjjq7h0
-TV Panasonic http://sendvid.com/ipj9ngxk

Multumesc.

#2
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
offtopic:Nu,l-am ales întâmplător.
ontopic: Ma poți ajuta cu problema specificata ?

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Eu nu am inteles nimic din lista ta cu probleme. TV-ul este prost pentru ca UPC nu emite 4K ci 720? Posted Image

#4
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
Nu m-am referit la semnal TV ca se vad macroblocuri/artefacte, am vrut sa spun doar ca seamana problema ca și cum ar fi asemănătoare cu semnal TV prost, se manifesta la filme văzute pe pc văzute prin hdmi cu PowerDVD sau Kodi, antefactele strica calitatea dar ma și oboseste la ochi

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Din pacate nu prea ai ce sa faci sa se vada mai bine, este un low end 4k si procesarea de imagine e cea mai slaba din seria de la Panasonic, poti sa rulezi filmele de pe calc direct prin HDMI si nu vor mai ,,agata" la scene rapide, o alta imbunatatire simtitoare a semnalului tv ar fi daca ai folosi un receiver audio-video capabil sa faca un upscaling de calitate la 4K a canalelor receptionate pe cablu, dar asa ceva te costa mai mult decat ai dat tu pe tv.
P.S. acum am ob ca te uiti de pe calc direct pe tv, ai setat placa video din calc sa iti redea semnalul la rezoluta tv?

Edited by baribalu, 14 November 2016 - 13:47.


#6
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
deci eu nu am probleme cu vizionarea de filme de la tv adică tuner, am probleme cu vizitarea de la pc catre tv, adică pe post de monitor,face asa și pe rezoluție desktop 1080p si film 1080p dar si la rezoluție desktop 4k si film 1080p sau 4k

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Sa nu fie din cauza placii video, pt 4K stiu ca ti ar trebui o placa de la seria 960 de la NVidia in sus sa se miste fluent in 4K. Vezi si alte opinii.

#8
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
Dețin gtx970 care duce 4k lejer pe dvi si hdmi chiar daca cablurile teoretic nu ar trebui sa ducă

Sa zicem ca ar fi de la cabluri, dar de ce face probleme si pe rezoluție desktop 1080p si film 1080p iar pe monitor se vede bine cu aceleași rezoluție?

#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Intrebare de 100 de puncte: ce format au filmele?

#10
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
am testat/urmărit pana acum doar filme format.m2ts, .m2ts din BD ISO si .mkv

#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Incearca si de pe stick direct in tv, atat in format blu-ray, cat si hd sau 4k.

#12
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
player-ul integrat nu suporta decât .mkv cu sunet ac3/dd,nu prea se găsesc filme 4k în acest format,voi incerca vad un film de pe stick ca sa vad daca se persista problema.

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ia vezi aici.

Attached Files



#14
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
as vedea daca s-ar vedea, poza are rezoluție prea mica(270x480)ca sa pot desluși ceva

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
https://www.manualsl...0e.html?page=21

#16
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
Am verificat și eu în manual secțiunea acesta,nu am aflat nimic nou din păcate.Am pus aseară câteva filme pe stick USB,urmează sa le vad astăzi când revin de la munca.Posibil sa ajungă si ssd de la garanție astazi(a fost înlocuit),il voi monta și revin cu impresii ulterioare.

#17
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,ieri am testat din nou cu filme cu ssd montat, am testat și de pe stick, pe stick categoric nu se vede ca pe PC,nu apar macroblocuri/lag/ dar nici pe PC de când am re-montat SSD parca nu mai e asa accentuat. Mai rămâne doar sa testez cu filme 3D și sa-mi cumpăr si 2 cabluri hdmi 2.0 . Poate găsesc ceva la preț avantajos de BF

#18
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Eu am un Philips din seria 7000, atât de pe stick precum și de pe laptop, cu cablu hdmi 1.4, se vad perfect.
Playerul este powerdvd.
Nu știu ce sa zic, posibil atât sa ducă tv-ul tău.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate