Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Are voie politia sa imi verifice masina sub capota?

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012
Salut!

Acum cateva zile, circulam linistit prin Bacau cu masina unui prieten si am avut surpiza sa fiu oprit de politie. Dupa ce mi-au cerut actele si au vazut ca totul este in regula in ele, m-au pus sa ridic capota, apoi observand droserele de xenon s-au hotarat ei sa-mi dea o amenda frumoasa deoarece seriile nu erau trecute in talon.. eu stiam ca doar RAR-ul are voie sa iti verifice masina in toate incheieturile.

Intrebarea mea este : au voie sa-mi verifice masina sub capota daca nu au un motiv specific, sa-mi spuna clar de la inceput de ce m-au oprit?

#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Da.

#3
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012

 bietu, on 13 noiembrie 2016 - 20:14, said:

Da.

Din tot ce am putut gasi pe internet, nu au voie sa imi verifice masina fara sa aiba un motiv anume, deci nu ma poate pune sa le ridic capota sa se uite ce e acolo daca nu imi spun si de ce. Nu sa gaseasca ei un motiv de amenda ca nu au ce face.

#4
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Păi ce motiv „specific” mai bun vrei decât faptul că ai modificări la instalația de iluminat care nu sunt în regulă?

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

*
POPULAR

Exista un dumnezeu in ceruri, si un garcea caree vegheaza. Multumesc ambilor pentru inca un cioban cu xenoane aftermarket neomologate amendat. La mai multe! Sa fie primit! Amin!

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 virusdorw21, on 13 noiembrie 2016 - 20:13, said:

si am avut surpiza sa fiu oprit de politie.
E surpriza pt tine?
Nu doar ca are voie, e chiar obligatie in caz ca esti suspect.

#7
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cand esti corect in comportament si dotare auto, este foarte normal sa-I rogi tu sa se uite sub capota, portbagaj, in habitatul auto.
Cand ai tunat auto cu xenoane care sigur deranjeaza partenerii de trafic, ai senzatia ca are cineva ceva cu tine.
Meriti amenda si poate pe viitor te gandesti ca si un membru al familiei tale primeste noaptea intr-o zona dificila, prea multi lucsi in ochi.
Totul are o limita care nu poate sa depaseasca o anumita bariera de bun simt.

#8
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012

 flomelomanul, on 13 noiembrie 2016 - 20:24, said:

Păi ce motiv „specific” mai bun vrei decât faptul că ai modificări la instalația de iluminat care nu sunt în regulă?


Pai nu au zis de la inceput asta. Doar au cerut actele, apoi i-a mancat in cur sa ma puna sa ridic capota ca erau actele in regula.

 dorin_2k, on 13 noiembrie 2016 - 20:26, said:

E surpriza pt tine?
Nu doar ca are voie, e chiar obligatie in caz ca esti suspect.


Suspect? Nu am jefuit vreo banca, mergeam si eu ca omul. Macar nu era masina mea..

 1orgu, on 13 noiembrie 2016 - 20:26, said:

Cand esti corect in comportament si dotare auto, este foarte normal sa-I rogi tu sa se uite sub capota, portbagaj, in habitatul auto.
Cand ai tunat auto cu xenoane care sigur deranjeaza partenerii de trafic, ai senzatia ca are cineva ceva cu tine.
Meriti amenda si poate pe viitor te gandesti ca si un membru al familiei tale primeste noaptea intr-o zona dificila, prea multi lucsi in ochi.
Totul are o limita care nu poate sa depaseasca o anumita bariera de bun simt.

Asta asa e. nici eu nu ii suport pe aia cu xenoane fara lupa carora le bate faza scurta zici ca e faza lunga..Cel putin nu era masina mea aia,desi pot spune ca si eu am xenon dar cel putin am lupe, iar pana acum nu s-a luat nimeni de mine deoarece nu deranjeaza lumina chiar deloc.

#9
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Eu din ce povestesti tu inteleg ca politistul a suspectat ca esti in neregula si ti-a cerut sa ridici capota si tu ai ridicat si ce a vazut acolo a confirmat suspiciunea.
Nimic in neregula cu asta.

#10
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012

 RealThing, on 13 noiembrie 2016 - 20:25, said:

Exista un dumnezeu in ceruri, si un garcea caree vegheaza. Multumesc ambilor pentru inca un cioban cu xenoane aftermarket neomologate amendat. La mai multe! Sa fie primit! Amin!

Pe mine ma interesa daca are voie garcea sa se uite sub capota asa degeaba. Nici mie nu imi plac ciobanii cu xenon de tot rahatul fara lupe, alea chiar deranjeaza grav...masina cu care mergeam nu avea lupe, deci amenda sa fie primita, ca macar nu o platesc eu ci prietenul meu. Si eu am xenon pe masina, dar am lupe si nu dereanjeaza pe nimeni.

#11
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
E normal ca intai sa iti ceara actele... nimic neobisnuit.

#12
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012

 cdsoft, on 13 noiembrie 2016 - 20:29, said:

Eu din ce povestesti tu inteleg ca politistul a suspectat ca esti in neregula si ti-a cerut sa ridici capota si tu ai ridicat si ce a vazut acolo a confirmat suspiciunea.
Nimic in neregula cu asta.

Probabil, dar a stat putin pe ganduri dupa ce mi-a inmanat inapoi actele apoi i-a venit asa dintr-o data sa zica sa ridic capota..ca na..o fi ceva acolo din care sa scoata o amenda.

 cdsoft, on 13 noiembrie 2016 - 20:31, said:

E normal ca intai sa iti ceara actele... nimic neobisnuit.


De acte stiu, e normal, nu am zis nimic de asta. Dar daca avea treaba cu motorul meu, zicea de la inceput ca am ceva la faruri si vrea sa verifice..nu sa imi dea actele inapoi si sa-mi spuna ca sunt bune apoi pe picior de plecare sa ma puna sa-i ridic capota.

#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Care serii nu erau trecute in talon?
Seria de sasiu?

#14
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 virusdorw21, on 13 noiembrie 2016 - 20:31, said:

Pe mine ma interesa daca are voie garcea sa se uite sub capota asa degeaba. Nici mie nu imi plac ciobanii cu xenon de tot rahatul fara lupe, alea chiar deranjeaza grav...masina cu care mergeam nu avea lupe, deci amenda sa fie primita, ca macar nu o platesc eu ci prietenul meu. Si eu am xenon pe masina, dar am lupe si nu dereanjeaza pe nimeni.

Are voie, si te poate amenda linistit. Ceea ce a si facut, bravo lui.

Si ca sa intelegi ma bine: noapte, DN1, pe undeva pe langa Tancabesti. Apare un Logan cu xenoane, freza mea se duce usor pe spate, trece boul si fix cand trece vad ceva care apare din stanga (ceva pentru ca efectiv nu vedeam nimic clar, fiind orbit de xenoanele imbecilului). Am apucat sa ating frana (aveam 60 si NU eram in localitate, am redus din cauza imbecilului), si trosc. Un caine, de talie mare, mi-a refacut designul barei fata si portierei sofer. Bun, a fost un caine si aveam CASCO.

DAR DACA ERA UN OM?

De aia ti-o meriti. Inca o data, felicitari garcea!

Edited by RealThing, 13 November 2016 - 20:41.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Amenda nu e pe numele tau? De ce o plateste prietenul? Asa de bun prieten ai?

#16
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012

 alexa32, on 13 noiembrie 2016 - 20:34, said:

Care serii nu erau trecute in talon?
Seria de sasiu?

Cica de pe drosere.

 dorin_2k, on 13 noiembrie 2016 - 20:37, said:

Amenda nu e pe numele tau? De ce o plateste prietenul? Asa de bun prieten ai?

Pai din moment ce m-a luat ca sofer si am luat amenda din cauza masinii lui, de ce sa o platesc eu?

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 virusdorw21, on 13 noiembrie 2016 - 20:31, said:

Pe mine ma interesa daca are voie garcea sa se uite sub capota asa degeaba.

Pai nu degeaba... voia sa-ti dea o amenda si nu avea pentru ce. Ideea e ca are voie sa verifice masina daca exista suspiciuni de contraventie la codul rutier... Ca si cu anvelopele de iarna. Daca te-a oprit, are voie sa se uite la ele, chiar daca nu sunt sub capota.

#18
virusdorw21

virusdorw21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.07.2012

 RealThing, on 13 noiembrie 2016 - 20:36, said:

Are voie, si te poate amenda linistit. Ceea ce a si facut, bravo lui.

Si ca sa intelegi ma bine: noapte, DN1, pe undeva pe langa Tancabesti. Apare un Logan cu xenoane, freza mea se duce usor pe spate, trece boul si fix cand trece vad ceva care apare din stanga (ceva pentru ca efectiv nu vedeam nimic clar, fiind orbit de xenoanele imbecilului). Am apucat sa ating frana (aveam 60 si NU eram in localitate, am redus din cauza imbecilului), si trosc. In caine, de talie marr, mi-a refacut designul barei fata si portierei sofer. Bun, a fost un caine si aveam CASCO.

DAR DACA ERA UN OM?

De aia ti-o meriti. Inca o data, felicitari garcea!

Nu stiu ce xenoane au unii, dar ale mele nu deranjeaza pe nimeni, bat mai slab ca alea galbene.

 rosix, on 13 noiembrie 2016 - 20:40, said:

Pai nu degeaba... voia sa-ti dea o amenda si nu avea pentru ce. Ideea e ca are voie sa verifice masina daca exista suspiciuni de contraventie la codul rutier... Ca si cu anvelopele de iarna. Daca te-a oprit, are voie sa se uite la ele, chiar daca nu sunt sub capota.

da, la anvelope e altceva, inteleg..bine ca nu m-a pus sa ii arat si ce am in torpedou, poate gasea vreun buton de NOS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate