Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inaltima joaca un rol in complexul inferioritati?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016

View PostRay25tm, on 14 noiembrie 2016 - 01:26, said:



sunt curios ce topice frustrante si complexate am eu pe softpedia ,nici nu am mai intrat de doua luni aici
http://forum.softped...vity&mid=931837

#20
ddanielle

ddanielle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.11.2016
Da, inaltimea are un rol in complexul de inferioritate si poate genera ceea ce Max Scheller a numit "invidie existentiala" in cartea sa "Omul resentimentului". Simpla existenta si proximitate a persoanelor inalte le aduce aminte celor scunde de asa-zisul neajuns cu care s-au nascut (perceput de cele mai multe ori ca pe un defect) si le creeaza un disconfort psihic greu de tolerat.

Edited by ddanielle, 15 November 2016 - 13:25.


#21
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Ihi... [ http://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2012/10/cheloo_sani.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu cred ca de la inaltime pleaca problema, ci de la o anumita atitudine. Aproape oricine are de ce sa fie complexat daca e orientat spre acest tip de fixatie, inaltime, greutate, forma nasului, a sanilor, a urechilor, un accent ciudat... numai ca unii dintre ei aleg sa se accepte asa cum sunt si altii dezvolta obsesii.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postblack_dizzy, on 26 noiembrie 2016 - 11:15, said:

Nu cred ca de la inaltime pleaca problema, ci de la o anumita atitudine. Aproape oricine are de ce sa fie complexat daca e orientat spre acest tip de fixatie, inaltime, greutate, forma nasului, a sanilor, a urechilor, un accent ciudat... numai ca unii dintre ei aleg sa se accepte asa cum sunt si altii dezvolta obsesii.

pentru voi fetele nu conteaza nimic    ,doar sufletul stiu

#24
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Era vorba despre omul cu complex, barbat sau femeie, nu despre ce cred altii de el. Si de la a observa ca nu esti perfect si pana la a dezvolta un complex pe tema asta e cale lunga....

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postblack_dizzy, on 27 noiembrie 2016 - 10:54, said:

Era vorba despre omul cu complex, barbat sau femeie, nu despre ce cred altii de el. Si de la a observa ca nu esti perfect si pana la a dezvolta un complex pe tema asta e cale lunga....


e usor sa vorbesti stiu

#26
MissDraq

MissDraq

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.12.2016

View PostRay25tm, on 13 noiembrie 2016 - 18:20, said:

o persoana mica de inaltime   poate fi mai mult predispusa spre frustrari si complexe decat o persoana inalta?

Inaltimea poate fi un motiv care genereaza complexul de inferioritate, dar clar nu exista un raspuns general valid la o intrebare de genul. Situatia e relativa la persoana. Intr-adevar, la un anumit moment al vietii, orice individ e cuprins de sentimentul de inferioritate; dar nu pentru ca este "mai mic de inaltime" sau mai nu stiu cum fata de "X", ci pentru ca si-a autoindus o parere negativa despre sine. Iar principalul motiv al conflictului e lipsa stimei de sine.

Inferioritatea e oricum un sentiment comun. Mai departe, daca alegi sa suferi constant din pricina respectivei stari sau daca nu ii permiti momentului de inferioritate sa devina un eveniment atat de semnificativ, depinde doar de propria stima de sine. Ea joaca rolul primordial in cazul dat. Nu inaltimea pe care o ai, nici numarul de la pantofi, sau CNP-ul care iti apare atunci cand te urci pe cantar...

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
normal ca ai lipsa stima pentru ca prima impresie conteaza

Edited by _-_, 23 January 2017 - 22:58.
Citarea integrala a ultimului post. Vezi Regulament pct. 3 lit. d.


#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Care e mai natural pe ringul de dans ? Un uscat si inalt sau un pitic burtos ?!

#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Intreaba-l pe Putin. Cine stie, poate invadeaza tari din complex de inferioritate. Dar oare presedintii americani, care-s inalti peste medie, invadeaza tari din complex de superioritate? Interesanta dilema.. Posted Image

Edited by MrReason, 05 March 2017 - 22:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate