Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

TV vs monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
No, hai că deja de joi a venit televizorul. Doar că din nefericire am avut eu o serie de belele cu calculatorul astfel încât ziuade joi am cam ratat-o.
Hai să încep cu începutul, primul meu șoc l-am avut atunci când nu puteam seta rezoluția la mai mult de HD. Mi-am tot bătut capul pănă să mă prind că, de fapt cablul meu dp-dhmi era defect.
Noroc că am mai avut un adaptor dp-hdmi pe care l-am folosit pentru a funcționa la 4k. Țin să precizez că în HD desktopul se vedea oribil, chiar și de la cca 1.7-1,8 metri la cât stau față de el. în 4K se vede excelent.
Cum eu am avut belele cu calculatorul, a trebuit să ajung în consolă, astfel am constatat că totuși pentru astfel de situații e de preferat monitorul pentru că la rezoluția aia televizorul nu se prea sincronizează și o bună parte din imagine nu (mai) este afișată.
Am citit că totuși ar exista soluție și pentru asta.
Există o setare pentru ceva calitate mai mare pe HDMI însă eu nu văd diferența iar imaginea nu se mai sincronizează când reintroduc cablul. Poate de aceea de fapt nici nu văd diferența pentru că nu ar fi nimic de văzut pănă nu reintroduc cablul.
Un minus ar fi că imaginea are un flicker. Este normal? Am citit că totuși unele ecrane ar sincroniza backlightul cu display-ul pentru a reduce din efectul dat de retenția pixelilor.
Aparent este un flicker de 120 hz, determinat eimpiric cu un obiect mișcat în fața lui (vs un tub fluorescent care are 100 hz).
Problema e că acest flicker este on/off, fiind mai deranjant la mișcarea privirii asupra ecranului (ceea ce faci dez la mărimea asta) decăt cel de la lumina fluorescentă care este oarecum atenuat de caracteristica sinusuidală a acestui fenomen.
Există TV-uri care rezolvă această problemă sau trebuie să o accept ca atare?

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
120hz bip bip, imparte la 2 ca e 50 sau 60hz in functie de pannel
trebuie sa intri in setarile tv-ul si sa-i spui ca e conectat la calculator (sa nu mai poceseze el imaginea)

https://forum.softpe...rol-de-monitor/

Edited by arg, 25 February 2018 - 11:00.


#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Tot așa face,  indiferent ce setez eu acolo . Deci este totuși un defect ..?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cauta un cablu hdmi mai bun.

#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Unde?  Că deja din 2 cabluri,  unul e defect ..

Iatã un close up.  las-o-n spanac , ca la un crt de acum 30 de ani.  Bleah.

Attached Files



#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
tu ce ai setat in calculator la fecventa monitorului?

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
But wait .  Nu poate fi cablul , flickerul din ultimul post e pe imaginea de screensaver de la monitor.  Deci chiar tv-ul e devină . Sau?

View Postarg, on 25 februarie 2018 - 15:41, said:

tu ce ai setat in calculator la fecventa monitorului?
Auto .Am maxim 60Hz . Nu-i diferență .

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ia pune un film de pe un usb, sa vezi cum se vede.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Nu , nu de acolo e.  Cu brightness la maxim nu face . Deci e clar problemă de pwm . Asta e , pleacă înapoi sau la garanție.  Inaceptabil . Gioarsă.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pe tv sau cu un film rulat de pe usb sau youtube cum se vede?

View Postbenis, on 20 februarie 2018 - 17:21, said:

N-am mai găsit modelul acela dar am găsit 65uj620v.
Review-uri excelente pentru unghi de vedere, lag și luminozitate.
deci asta e tv-ul?
vezi ca are:
True Motion refresh 100
Active HDR
HDR10
HLG
Color Master Engine
4K Upscaler
True Color Accuracy
HDR Effect

oricare din optiunile astea activa iti poate face belele daca e pus ca monitor.

Edited by arg, 25 February 2018 - 15:57.


#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Nu știu , nu mă uit la tv . Youtube se pare că nu merge. Nu se conectează telefonul la el.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
leaga tv-ul la wifi si dai un youtube 4k 60hz sa vezi cum se vede

https://www.youtube....h_query=4k 60hz

eu zic ca nu tv-ul e de vina ci ori cablul ori hdmi-ul in care ai bagat cablul.

Edited by arg, 25 February 2018 - 16:15.


#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Tot are flicker și pe youtube cu webosul lui care crashuie din când în când.  Cu lumina la max , flickerul dispare.

Bun,  clar , tv-ul trebe dat înapoi . Flicker la luminozitate scăzută iar browserul crashuie când intru la setarea de luminozitate .

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Colac peste pupăză , nici miracast nu merge sau cum îi spune la feature-ul acela prin care pui youtube de pe telefon pe tv..

Dar eu unul mă mulțumesc cu un tv mai "dumb" dar fără flicker.

#33
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Nu stiu, eu unul sunt rezervat la folosirea TV ca monitor in productie, in special pentru ca se urmareste un content diferit (film/TV vs office, etc). Unele monitoare moderne au setari de optimizare vizualizare text pentru a nu fi obositor; Dell din cate stiu la monitoarele de varf vin calibrate din fabrica cu dE destul de mic.
La TV nu vei gasi multe modele care sa suporte 120Hz/1080p (setare in placa video, nu ma refer la procesare interna), plus DP 1.3 are unele avantaje fata de HDMI 2.0 http://www.planar.co...-13-vs-hdmi-20/

Ia in calcul si ce a spus arg, nu toate cablurile HDMI sunt suficient de bune, cele mai ieftine e posibil sa nu duca rezolutii/refresh mare. Nu iti trebuie cabluri cu 10kg de aur sau ulei de sarpe, doar sa nu cumperi ultimele gunoaie ieftine (Hama sunt ok de exemplu).

Ca avantaj la TV as vedea doar costul mai scazut la diagonale mari.

Edited by Hansolo, 25 February 2018 - 20:21.


#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,077
  • Înscris: 04.02.2011
Da, ce spui tu este și nu este adevărat. De 120 fps nu are rost să discutăm pentru că nu există conținut video la peste 60 fps în afară de jocuri. Și pentru alea, cu o placă video de 1000€ tot nu ajungi la 120 fps în 4k și cu toate setările la maxim.
Culorile deja ajung la calitate similară cu monitoarele. Televizoarele noi suportă 4:4:4. Doar monitoarele de vârf sunt mai bune și asta la peste 1000€. Mai bune însemnând "un picuț mai bune" în realitate.
Dp are niște avantaje irelevante pentru zilele noastre. Cu ce mă deranjează pe mine că hdmi 2.0 duce "doar" 4k 60 fps? Păi nici nu am cum să îi dau mai mult de atâta. Poți lega mai multe monitoare pe Dp. Super. Momentan pe placa mea pot lega deja 4 monitoare/televizoare. Dar cine știe, poate peste ani și ani va fi o chestie să îți tapetezi toți pereții camerei cu monitoare.
În plus, Dp merge maxim 3 metri. Da, asta s-ar putea să deranjeze. Din fericire am calculatorul aproape.
Voi comanda 65XD7505 de la Sony. Sony are pwm-iul la sute de herți iar funcția de pwm la 120 hz  pentru ameliorarea imaginilor în mișcare este opțională.

#35
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
@benis, m-am referit la altceva.
Tu ai spus ca la monitoare lucrezi (n-ai spus ce) iar la TV te uiti la filme.
Daca lucrezi coding/office atunci placa de baza+DP 1.3 iti poate asigura 4k/120Hz (sau cel putin 75Hz) si astfel o imagine mai odihnitoare, asta impreuna cu setari specifice text (acel low blue-light de la Benq sau alti producatori). Monitoarele sunt testate pe content specific de site-uri gen tftcentral iar televizoarele pe alte site-uri, gen hdtvtest, av forums.
Acum content video este YCbCr (aproape majoritatea 4:2:0) iar office, jocuri PC, etc sunt RGB (care e diferit de YCbCr 4:4:4).
Nu stiu de unde ai aflat ca televizorul respectiv are pwm de sute de herti. BFI da, se poate dezactiva dar n-am gasit nicaieri informatia ca ar fi de 120 hz. Daca e sa te uiti aici modelele similare din 2017 au BFI de 50hz https://forum.setcom...
Bine, tot tu judecand cu ochii tai poti aprecia mai bine situatia, parerea mea e ca nu exista ceva universal monitor/TV si de aia prefer sa citesc carti pe e-reader, sa lucrez la monitor si sa ma uit la TV.

#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHansolo, on 01 martie 2018 - 16:58, said:

Daca lucrezi coding/office atunci placa de baza+DP 1.3 iti poate asigura 4k/120Hz (sau cel putin 75Hz) si astfel o imagine mai odihnitoare

La coding/office unde continutul e in mare parte static, la ce-l ajuta 120Hz pe un display non CRT?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate