Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

TV vs monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am in prezent un monitor ASUS ML239H pe care am incercat sa-l schimb cu un TV Samsung P2470HD. Cele 2 sunt ambele HD, aceeasi diagonala, acelasi timp se raspuns (5ms), conectate cu calculatorul cu cablu HDMI.
In timp ce monitorul pe care-l folosesc de ceva ani, se vede impecabil in orice tip de aplicatie, cand am pus TVul lucrurile s-au schimbat drastic. La texte, grosimea scrierii literelor variaza parca sunt scrise cu pana de gasca (definitie f. proasta), iar culorile in gaming sunt intunecate si ireale (ca TV are culori superbe). Nu va ganditi ca n-am incercat toate setarile posibile.
Ma duce mintea ca panelul unui monitor este construit altfel decat cel al unui TV si de aici diferentele de definitie. Asta sa fie problema ? sau alta ?
Multumesc anticipat de ajutor.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Rezolutia, diagonala, timpul de raspuns, etc nu spun nimic despre cum reproduce TV-ul culorile.

Se calibreaza ambele cu un colorimetru (dupa aducerea la setari cat mai apropiate de neutru) si apoi se compara din nou. Abia atunci poti spune ca diferentele (probabil minore) ce le mai observi sunt datorate panelurilor diferite.

Grija sa n-ai si ceva soft care sa-ti aplice setari specifice vizionarii de filme cand conectezi TV-ul

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Samsung ala e mai putin TV si mai mult banal monitor TN cu tv-tuner. E batran, pe vremea aia nu prea se faceau monitoare pe HDMI. Leaga-l prin DVI si se schimba povestea. TV-urile erau optimizate sa afiseze imaginea de pe pc prin HDMI (ca nu aveau DVI).
Asus are unghiuri mai bune si culori mai frumoase ca e IPS.

Edited by vimann, 13 November 2016 - 14:32.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Vezi ca trebuie sa ai in meniul tv-ului o setare in care reglezi "conturul", da-o la minim.  Sau vezi daca merge sa editezi numele conexiunii HDMI in "PC", asta la Samsung isi face el singur toate setarile.

#5
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am elucidat.
Daca Tvul este conectat prin HDMI, asta e considerata conexiunea de TV si se vede rau prin PC (nu stiu de ce).
In schimb l-am conectat prin VGA, conexiunea recomandata de TV pentru PC si se vede bine. Mai mult, TVul blocheaza toate setarile de contrast, gamma, culoare, etc., le pune el automat.
Am spus doar ca am elucidat, nu ca am inteles procesul !

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Conecteaza-l prin DVI (cum am zis si mai sus) daca vrei imagine buna si clara.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Ca să nu deschid alt subiect, că văd că așa e la modă, să faci mizerie peste tot, am să scriu aici povestea mea.

Momentan folosesc 2 monitoare de 24 și un tv LG de 108 cm. Pe monitoare lucrez iar pe TV mă uit la film(e). Am început în ultima vreme să citesc pe TV și am ajuns la concluzia că la TV nu îmi obosesc ochii. Având în vedere că oricum la lucru stau pe monitoare, am zis că măcar acasă să am ceva ok. Și am decis să îmi iau mouse și tastatură wireless  și să-mi achiziționez un TV LG de 164 de cm. 65UH661V are review-uri excelente.

Cu toate astea, cer și o a doua, a treia sau chiar și a patra părere înainte arunca să dau cu mia aia de euro pe TV.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am pe masa un tv de 43 full hd
din fotoliul din fata mesei se vad pixeli, nu deranjant dar se vad
destul de deranjante sunt (uneori) neuniformitatile de alb ale tv-ului.

Edited by arg, 20 February 2018 - 15:48.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Da, știu, așa e și la mine cu LG-ul actual. Dar cel nou are 4K deci nu ar mai trebui să fie bai. Pete are și al meu însă doar la unghi orizontal de vedere mai mare de 30 de grade. Adică atunci când stau în pat. Însă în cazul acesta nu deranjează.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Daca vrei acuratete de culori (editare foto/video) , TV-ul nu e recomandat decat daca e calibrat cum trebuie.
Daca vrei gaming, trebuie sa stii ca TV-ul are latenta si input lag (mult) mai mari decat la monitoare. In plus, esti imitat la 60FPS.
Daca stai prea aproape de TV urmaresti mouse-ul ca mingea de tenis din primul rand de la teren.

Daca poti trece peste toate neajunsurile astea, absolut, foloseste un TV pe post de monitor.

Eu imi pun compul la TV doar daca vreau sa ma joc deva RPG sau simulatoare, in rest, monitorul e baza.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Samsungurile mele sunt praf la culori oricum. Gaming.. e prea puțin cazul la mine. La 1 metru distanță de monitoarele mele, la fel e cu mouse-ul.

PS: mă aștept ca acest LG nou să fie totuși mai performant ca al meu. Dacă ar avea minusuri, sigur că nu mi-ar conveni. Însă nu văd cum..

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 20 februarie 2018 - 16:01, said:

Daca stai prea aproape de TV urmaresti mouse-ul ca mingea de tenis din primul rand de la teren.
exact ceea ce-mi place....

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu, ca TV-uri pe care le-am utilizat si ca monitor in diverse ocazii, am/am avut:

Philips LCD 42" (praf la imagine si meniuri, input lag simtibil si cu controller pe console)
Samsung LCD 32" (praf la culori dar in rest decent)
Sony LED 60" (super la tot, inclusiv gaming - pacat ca mi l-a rezolvat juniorul cu o jucarie aruncata drept in mijlocul ecranului)
LG OLED de 65" (super imagine, input lag mic dar meniuri si user-interface praf, poate cel mai praf din toate pe care le-am avut, numai ca nu merge ca monitor din cauza de burn-in).

Edited by ro_explorer, 20 February 2018 - 16:33.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
al meu e 42PFH6109
ei zic intrari computer "până la 1920x1080 @ 60 Hz"
in cs go s-a descurcat binisor, cert e ca era ai jucabil decat pe monitorul de 19'
(sa nu ma intrebi de meniul tv-ului ca-mi creste barba pana schimba postul)

Edited by arg, 20 February 2018 - 16:39.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
N-am mai găsit modelul acela dar am găsit 65uj620v.
Review-uri excelente pentru unghi de vedere, lag și luminozitate.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
E un TV foarte ok, numai sa nu ai asteptari prea mari de la partea "smart" a tv-ului si nici a modului cum se prezinta si manipuleaza meniurile :)
2 cele mai sacaitoare chestii (pentru mine):
- ma trezesc ca vreau netflix si se restarteaza ca sa "eliberereze memorie" asta dureaza cam 1 minut, poate un pic mai mult.
- cuplez castile bluetooth la el ca sa ma uit la un film in liniste si apoi, cand le opresc, in loc sa treaca pe intrarea selectata anterior (in cazul meu, "wired headphones" unde am boxele din sufragerie de fapt), sare direct pe difuzoarele TV-ului (care sunt groaznice) si la 2AM urla TV-ul cu o reclama tampita sau ceva de genul.

In rest e super, dupa cum spuneam :)

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Perfect,  oricum niciodată nu am considerat tv-urile ca fiind prea "Smart".

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Momentan când va ajunge,  distanța de vizualizare va fi de cca 1.8-2 metri . Eu estimez că er trebui să fie optim . Să vedem dacă socoteala de acasă se potrivește cu cea din târg .

Edited by benis, 21 February 2018 - 13:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate