Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Extragere codec audio flac dintr-un film mkv si conversia in ac3, aac, mp3, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Din cauza faptului ca nu pot vedea un film mkv pe un samsung smart tv ( incompatibilitate codec auto flac 2.0 ), as vrea sa stiu cum ar trebui sa folosesc aplicatia " avidemux " pentru extragerea din film a acestui codec si conversia lui intr-un alt format compatibil ( ac3, aac, mp3 ) suportate de televizor, precum si reintroducerea noului codec in film.

#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Odata ce este incarcat filmul, din meniul aflat in partea stanga->chenarul audio, alegi de acolo mp3. . .apoi dai pe discheta de sus "save video" si dai o denumire fisierului. Nu uita sa-i pui si extensia mkv.
In chenarul video lasi optiunea default-> copy.

Incearca mai intai pentru o portiune mica, ca sa nu pierzi mult timp. Eu am avut in trecut probleme cu filme ce foloseau h265.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand tiu confunzi codecul cu pista audio.

Codecul este softul folosit la codarea/decodarea stream-ului audio.

Ce poti face cel mai usor.
1. Instalezi Audacity - tragi filmul peste el si astepti pana este inacrat complet apoi salvezi cu codecul care il vrei tu. O sa dureze ceva pana se face conversia.
2. In MKV Toolnix - preferabil o versiune mai veche - 3.4.0 de ex - ca sa fie compatibila cu TV-ul daca e mai vechi.tragi filmul si iti vor apare pistele - debifezi pista e audio existenta si apoi tragi fisierul rezultat dupa convertirea cu Audacity in casuta - il configurezi cum vrei tu - limba, default sau nu, etc si dai save.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Sau folosesti rapid Handbrake si convertesti totul in ceva suportat.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Problema cu Handbrake este ca va face si codarea video a filmului - poate dura enorm daca nu are calculator puternic si imaginea e full HD. Plus ca scade calitatea imaginii.

#6
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Scuzati-mi ignoranta, dar cunostintele mele sunt destul de limitate in domeniu. Tinand seama insa de postarea mea nu cred ca mai era necesar sa mi se mai aminteasca acest lucru, cu care, de altfel, sunt de acord. O sa tin seama de recomandarile voastre si sper ca ma voi descurca. Multumesc tuturor!

#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Adm, on 13 noiembrie 2016 - 11:38, said:

Sau folosesti rapid Handbrake si convertesti totul in ceva suportat.
Aşa aş fi vrut să zic şi eu la prima tentativă, dar se pare că în ciuda cererilor insistente şi repetate ale utilizatorilor, ăştia de la Handbrake n-au vrut nicicum să implementeze opţiunea de copiere simplă a stream-ului video, fără recodare.

Ce mi se pare suspect e povestea aia cu "flac 2.0", pentru că din câte-am mai aflat codecul FLAC în sine n-a ajuns la versiunea 2 încă. :)

Edited by donjoe, 13 November 2016 - 22:20.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ultima versiune e 1.3.1
Ala de a facut encodarea la pista sonora de la film probabil confunda cu flac fronted ,care intr-adevar a ajuns la 2.1

#9
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Pana la urma am reusit cu Handbrake si am schimbat codecul audio in ac3. Nu se observa modificari ale calitatii video ca urmare a recodarii. Acum filmul poate fi vazut si pe televizor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate