Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Meseria de IT-ist

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Ce parere aveti despre meseria de IT-ist , nu ma refer la venitul pe care ti-l aduce , ci mai mult daca este o meserie de viitor.
Un absolvent de automatica  are ,in general, un salariu ceva mai bun in primii sai ani de anagajare , dar pe termen lung trebuie sa invete constant .
Nedumerirea mea este urmatoarea : Cum se poate adapta un om (pe la vreo 40+ de ani) constant pentru a nu-si pierde job-ul, adica merita ca specializarea ta de baza sa fie de it-ist?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca nu va mai avea nevoie omenirea de dispozitive smart si implicit de constructia/programarea acestora? Eu cred ca-i abia inceputul.

Am +40 ani. Si invat mereu. Iar asta se aplica oriunde vrei sa fii in breasla.

Daca merita... fiecare sa-si raspunda pentru el, nu pentru altcineva. Din perspectiva mea, da.

Edited by neagu_laurentiu, 12 November 2016 - 21:41.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca ai lucrat cel putin 10-15 ani pe domeniu, la 40 ani deja ai propria afacere din care faci bani Posted Image

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Meseria de IT-ist este una dintre cele mai bănoase pentru tinerii din generaţia actuală

#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
din ce vad pe payscale, in state de la "programmer", oamenii tind sa se specializeze, pe urma o iau spre management, pe la 40-50 ar trebui sa ajungi mai "sef" si sa ii lasi pe aia mai tineri sa faca munca de "palmasi"

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
IT e un termen cam vag. Cand zici meseria de IT-ist nu spui defapt nimic concret.

#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 mickefly, on 12 noiembrie 2016 - 21:35, said:

Ce parere aveti despre meseria de IT-ist , nu ma refer la venitul pe care ti-l aduce , ci mai mult daca este o meserie de viitor.
Un absolvent de automatica  are ,in general, un salariu ceva mai bun in primii sai ani de anagajare , dar pe termen lung trebuie sa invete constant .
Nedumerirea mea este urmatoarea : Cum se poate adapta un om (pe la vreo 40+ de ani) constant pentru a nu-si pierde job-ul, adica merita ca specializarea ta de baza sa fie de it-ist?

Este, si IT-ul e atat de vast, incat mereu ai ceva de invatat.
Sunt oameni care au inceput cu Fortran 77 si Pascal-cate 2 ore pe saptamana pe un 286(atat aveai voie la facultate) si acum invata Java
alaturi de colegi cu 15-20 de ani mai tineri care au avut acasa laptop de mici.
Depinde doar de tine.
Si IT nu inseamna numai programare ci si analiza, project management, solution achitecture, data architecture, admin unix/windows/baze de date, network admin, support, QA and testing, N nise

Trebuie sa-ti alegi ceva si sa te specializezi

Edited by marius.bunu, 12 November 2016 - 22:24.


#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Intrebarea este : poti sa o faci?
Eu personal inainte sa imi aleg o noua cariera m-as intreba daca as putea sa fac lucrul respectiv. Daca as putea sa suport stresul si orele lungi de lucru.


#9
alexmihalcea87

alexmihalcea87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.04.2011
Orele lungi de lucru - asta e discutabil. Depinde de tine daca esti dispus sa accepti sa stai dupa program.
Legat de 40+ ani, am un coleg ce are 40+ si invata tehnologii noi fara mari probleme. Da, unii ajung in management, arhitectura, consultanti etc, dar nu tuturor li se potriveste asta.
Eu de exemplu am mers pe project management si am ajuns la concluzia ca mi se potriveste mai mult programarea in loc de comunicare si planning. Afacere proprie in IT, nici vorba sa iau in calcul acum, prefer sa scriu cod decat sa caut potentiali clienti, parteneri etc.

#10
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Depinde ce intelegi prin ITist...
In principiu nu e de viitor, adica e genul de job pe care il faci cand esti mai tanar si fraier si vrei sa faci bani, apoi te indrepti catre management, al unei companii sau managerul propriei afaceri.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mickefly, on 12 noiembrie 2016 - 21:35, said:

Ce parere aveti despre meseria de IT-ist , nu ma refer la venitul pe care ti-l aduce , ci mai mult daca este o meserie de viitor.
Un absolvent de automatica  are ,in general, un salariu ceva mai bun in primii sai ani de anagajare , dar pe termen lung trebuie sa invete constant .
Nedumerirea mea este urmatoarea : Cum se poate adapta un om (pe la vreo 40+ de ani) constant pentru a nu-si pierde job-ul, adica merita ca specializarea ta de baza sa fie de it-ist?


Daca pui astfel de intrebari, "meseria de IT-ist" te depaseste !
Apuca-te mai bine de fotbal. E singurul domeniu unde nu mai ai nimic de invatat.

Edited by cspot, 13 November 2016 - 01:09.


#12
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 cdsoft, on 13 noiembrie 2016 - 00:58, said:

Depinde ce intelegi prin ITist...
In principiu nu e de viitor, adica e genul de job pe care il faci cand esti mai tanar si fraier si vrei sa faci bani, apoi te indrepti catre management, al unei companii sau managerul propriei afaceri.
Dar de ce sa nu fie? N-are cum sa ajunga toata lumea in management.

 cspot, on 13 noiembrie 2016 - 01:09, said:

fotbal. E singurul domeniu unde nu mai ai nimic de invatat.
Poate nu din carti, dar de invatat tot ai. :) Si cred ca-s mai mici sansele de reusita(cati fotbalisti traiesc din fotbal vs cati "IT"-isti)

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 alexmihalcea87, on 13 noiembrie 2016 - 00:16, said:

Orele lungi de lucru - asta e discutabil. Depinde de tine daca esti dispus sa accepti sa stai dupa program.


    Inseamna ca nu ai lucrat in IT niciodata. Nu poti ca la ora 16:30 sa strangi taraba si sa pleci acasa si a doua zi sa o iei de la inceput.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ce e aia meserie de IT-ist ?
Ca nu exista in COR.

Exista zeci de meserii care se incadreaza in categoria IT.
Deci trebuie sa fi mult mai concis.

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Depinde de om.
Depinde de oras.
Depinde de pretentii.

Citeste de aici postul #1602 sa intelegi ca nu toti oamenii sunt egali
http://forum.softped...4#entry20098911
acu intervine si norocul plus alte skill-uri.

Sunt prea multe de explicat, prea multe de luat in calcul. Poti la 40 de ani sa fii project manager peste 5 insi, sa te uiti toata ziua intr-un tool de bug-tracking cum e JIRA ori IBM ClearQuest, sa tii evidenta la ce se repara, ce se strica si ce mai trebuie facut. Sa stresezi developerii si testerii, si sa raportezi mai departe la client. Dupa cum vezi paritatea, nu oricine poate sa devina project manager.

Daca te bagi in hora WEB, la cum apar la 2-3 ani cacaturi noi, de la jQuery la Angular si la MEAN si multe altele, ca developer la 40+ nu zic ca va fi usor, dar nici imposibil daca esti capabil.
Daca te bagi undeva mai low-level, in zona linux kernel & middleware, e cam acelasi cacat in mod constant. Bineinteles, trebuie sa-ti mearga capul pentru development & debug, chiar daca nu tre sa inveti de la 0 odata la 2 ani un framework nou impreuna cu trucurile aferente.

Tu vrei totodata si un sfat batranesc clasic: e de viitor, de parca stie cineva ce-o sa fie peste 21 de ani cand faci tu 40.
Fa-te doctor. Wait, dar daca peste 22 de ani vor fi doctori roboti si atat ?

#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
IT-ist este prea general.
Programator aplicatii, Administrator Sisteme. Tehnician Retele, Support, Sale etc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate