Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Fermele de struti

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postperseu77, on 6th April 2011, 08:48, said:

Akomar, esti un frustart care probabil nu a reusit sa faca o facultate de veterinara si iti dai impresii pe aici. nu stii decat sa rastalmacesti si sa despici firul in 4.
Daca ai stat pe langa un medic veterinar asta nu inseamna ca omul respectiv ti-a insuflat toata stiinta lui. vad ca iti dai cu parere in orice ramura de crestere a animalelor, nimic de zis... foarte bine ca te informezi. Cat despre obraznicie, e de dsicutat.
Daca doresti sa transmiti ceva mie personal fa-o prin Pm . Mai bine ai iesi sa muncesti decat sa freci menta pe aici.

Daca tu nu esti in stare sa iti sustii propriile-ti idei aici, nu vad cum ai face-o pe PM.

#56
andrei0014

andrei0014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.05.2014
ce ati mai facut cu strutii ?? era un subiect interesant
As vrea si eu sa cumpar 4-5 pui de 1 luna (cam 500 euro toti )
Ce parere aveti ?

#57
maxfilip91

maxfilip91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.07.2014
...ca afacere, o ferma de struti poate ar merge combinat cu altceva, in zona mea este o astfel de afacere care continua sa merga de mai bine de 7 ani, la 3 km de oras intr-o zona ceva mai retrasa 1 km de DN princilal are cineva o pensiune care se numeste''la struti'', este o amplasare f. frumoasa care pe langa cazare, masa, etc. ofera si preparate din carne de strut, pe langa atractia turistica care o ofera strutul,nu au f multi creca 20-30, dar probabil ca e rentabil din monent ce sau dezvoltat de la an la an, acum au inclusiv mini teren de fotbal si multe alte, si nu duc lipsa de clienti, e locul perfect in care sa.ti petreci o dupa amiaza de duminca si sa manaci si o ciorba din carne de strut!
-mai bine va ganditi la o asfel de afacere care dupa parerea mea ar merge fain, in functie de zona

#58
balaflorian

balaflorian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2009
Numele meu este Bala Florian m-am distrat copios citind postarile de mai sus ,sunt crescator de struti din anul 2000 si nu cresc 1-2 struti pe an ci intre 200si 300 de capete pe an si le vind pentru sacrificare in tara si in strainatate in cei 18 ani de activitate nu am avut nici o data probleme cu desfacerea dar sunt ferm convins ca daca detii 3-5 struti vei avea probleme cu desfacea deoarece cel mai mic mijloc de transport are capacitatea de 14 capete ,va incarca la o ferma la care poate incarca la capacitate . Daca vreti sa cresteti struti cumparind furaje cu sacu (banita ) la un leu kg mai bine va lasati pagubasi , aprovizionarea cu furaje se face la recoltare cind un kg costa 50-60 de bani ,kg de srot de floarea soarelui costa 1 leu iar cel de soia 2 lei .Furajul se prepara in ferma dupa reteta ,costul la mine este de 1,08 Lei /kg de furaj,lucerna costa 20 bani/ kg ,in aceste conditii intretinerea unei pasari 12-13 luni pentru a ajunge la greutatea de 120 kg costa 110 E valoarea intrinseca a unui pui este de 20 E (pret de cost) Pretul de vinzare a unei pasari de 120 KG se incadreaza intre 250-300E avind o anumita variatie anuala in functie de prezenta sau absenta din piata a crescatorilor de struti din Africa de Sud .Nu va ateptati sa faceti profit peste noapte cresterea strutilor nu este o afacere care sa-ti asigure profituri precum drogurile dar are o profitabilitate care depaseste multe domenii de activitate . In acest moment nu am de vinzare pui sau tineret dar va asigur consultanta pentru reusita in afacerea cu struti cu deosebita placere fara nici o plata.0744165787

#59
balaflorian

balaflorian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2009
Ferma de struti este o afacere rentabila spun acest lucru deoarece eu ma ocup in localitatea Tinca jud Bihor de struti din anul 2000 ori daca afacerea cu struti nu era rentabila in atitea ani muream de foame dimpotriva afacerea cu struti este o afacere cu profit bun si chiar foarte bun Important este sa a-i un consultant bun cu suficienta experinta sa te indrume .In esenta cresterea strutilor nu se deosebeste de cresterea altor animale are in schimb citeva chichite care fac diferenta dintre reusita si faliment

#60
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Unde-i livrezi ? Unde-i abatorizezi ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate