Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pisica cu picior rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Salut, am o pisica la bunici care s-a lovit  la piciorul din spate, nu poate sa calce pe el. E schiop dar el tot sare , alearga etc. Vad ca nu-l deranjeaza absolut deloc.  Nu cred ca este fractura (din moment ce sare si alearga), dar daca il ating la piciorul bolnav, se vede ca il deranjeaza. Ma gandesc ca poate este o infectie, se mai bate cu un motan prin vecini, si poate, de data asta la muscat putin mai tare. Piciorul a fost putin umflat la inceput, acum e normal.
Incidentul s-a  petrecut acum cateva zile, din cate am inteles, piciorul si-a mai revenit, tot nu poate sa calce pe el, dar nu da absolut deloc semne ca ar fi bolnav (arata foarte bine, are un apetit sanatos, e grasut).

Astazi am vazut ca ii lacrimeaza un ochi.

Nu prea am timp zilele astea sa ma duc cu el la veterinar, ma gandesc ca ii face o radiografie (sper sa nu fie rupt), poate imi da cateva pastile.

As vrea sa stiu daca are piciorul rupt sau nu, sau daca are doar o infectie.

#2
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Piciorul e umflat ?

#3
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 rocaddy, on 12 noiembrie 2016 - 19:24, said:

Piciorul e umflat ?

a fost putin umflat,  acum arata normal

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pisicile sunt extrem de rezistente . Starea lor psihica este barometrul starii fizice . Daca sunt bolnave cu adevarat , sunt apatice. Daca este activa , atunci este o simpla accidentare si va trece cu timpul .
Verifica cu atentie sa nu aiba vreun spin sau altceva ( sarma , aschie , sticla , etc )  care sa fie inca in picior .

Edited by JurasikMan, 12 November 2016 - 19:41.


#5
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Sper sa ai noroc , am adoptat un pisic cu un picior rupt , era umflat , el nu parea afectat deloc !!! Nu iti spun finalul , a fost happy end sau nu , depinde de cititor.. Doar o chestie de bani , pina si profesorul de la facultatea de medicina veterinara din Bucuresti la ultima operatie nu a mai vrut bani , doar sa-l arate studentilor ce face un motan necastrat ...Sa apara cu un picior cu tija  indoit  la 90 de grade... dupa asta a urmat ceva muuuult mai dureros pentru el , stiti ce Posted Image

Edited by rocaddy, 12 November 2016 - 19:49.


#6
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pana nu ii faci radiografie nu stiu daca afli.... Si au am avut o pisica cu un picior rupt, tot din spate. Dupa ce s-a lovit si a craunit destul de tare, s-a linistit. Dar am dus-o la radiografie si avea toate oasele rupte, cele care leaga laba de "genunchi", ca sa zic asa. Din cate am inteles alea sunt la pisici ca degetele la oameni. Sunt 4 sau 5 oase.

S-a lasat cu operatie si tija. Probabil ca nu murea nici daca o lasam asa, dar normal nu cred ca mai mergea vreodata.

#7
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 JurasikMan, on 12 noiembrie 2016 - 19:39, said:

Pisicile sunt extrem de rezistente . Starea lor psihica este barometrul starii fizice . Daca sunt bolnave cu adevarat , sunt apatice. Daca este activa , atunci este o simpla accidentare si va trece cu timpul .
ceea ce gasesc eu foarte ciudat, este ca , de la incident  (acum cateva zile), pisica parca s-a dublat in marime:)).a crescut atat de mult, nici nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut.

E prea frumos sa-l las de izbeliste, voiam doar sa stiu daca are piciorul fracturat, dar din moment ce el alearga, sare, nu prea vad cum ar putea avea macar o fisura. Pune destul de multa presiune pe el.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Te dă peste cap şi fă-ți timp pentru a merge la veterinar.
Cel puțin asta cu dublatul dimensiunilor, realizezi că nu sună a normal, da?

#9
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 scaiba, on 12 noiembrie 2016 - 19:50, said:

Te dă peste cap şi fă-ți timp pentru a merge la veterinar.
Cel puțin asta cu dublatul dimensiunilor, realizezi că nu sună a normal, da?

Ma refeream la faptul ca a crescut foarte mult intr-un timp extrem de scurt , si a crescut exact cum   mi-am dorit , arata superb (nici nu-mi vine sa cred ca poate sa arate asa, dupa ce l-am luat de pe strada acum 1 an) Este un cotoi si are varsta de un an si cateva luni. Arata foarte sanatos. Mananca bine, cred ca boabele l-au facut sa arate asa de bine.

Edit: nu s-a salvat mesajul:P.. o sa il duc la veterinar, ma sperie faptul ca ar putea fi fractura, sper sa nu fie, chiar m-ar da peste cap. Dar, banuiesc ca este o infectie, si poate o raceala (ii lacrimeaza un ochi).

f

Edited by jamesbond91, 12 November 2016 - 20:05.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asta cu dublatul nu este OK. Sa nu aiba vreo infectie . Fuga la veterinar .

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Am citit exact ce ai scris:

 jamesbond91, on 12 noiembrie 2016 - 19:47, said:

...de la incident  (acum cateva zile), pisica parca s-a dublat in marime...
Procedezi cum dorești, ți-am spus cum aș proceda.

#12
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Clar o sa-l duc la veterinar, speram sa gasesc aici cateva raspunsuri, sa-mi fac o idee, daca e fractura sau nu. Cat despre pisica, l-am analizat acum mai amanuntit. Este foarte sensibil la picior, nu cred ca este rupt (tocmai ce si-a intins piciorul), piciorul nu este umflat, arata perfect normal. Dar este foarte sensibil cand il ating la picior. In rest arata perfect normal, nu prezinta semne ca ar fi bolnav, are apetit, toarce cand il mangai, il doare cand il ating la picior, si chiar miauna cand l-am verificat mai atent.

Astazi am observat ca ii curge si un ochi (doar atat,nu il are inchis sau urdori).

 JurasikMan, on 12 noiembrie 2016 - 20:05, said:

Asta cu dublatul nu este OK. Sa nu aiba vreo infectie . Fuga la veterinar .

 JurasikMan, on 12 noiembrie 2016 - 20:05, said:

Asta cu dublatul nu este OK. Sa nu aiba vreo infectie . Fuga la veterinar .

nu e gras, a crescut uniform, ceea ce am gasit  ciudat, este ca a crescut relativ rapid, in cateva zile. Dar ma refer la faptul ca a devenit pisica in adevaratul sens al cuvatului, mare, frumos. Nu stiu ce infectie poate sa cauzeze asa ceva:)

#13
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

 jamesbond91, on 12 noiembrie 2016 - 19:16, said:

As vrea sa stiu daca are piciorul rupt sau nu, sau daca are doar o infectie.
Poate s-a intepat in ghimpi sau ceva asemanator si o doare sau obiectul in care s-a intepat i-a ramas in picior, ca aschia.

Edited by tiestodj20, 12 November 2016 - 20:55.


#14
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
ok, cred ca am identificat problema, are o unghie incarnata (banuiesc). Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat in acest caz. O sa pot sa merg joi cu el la veterinar. Dar pana atunci, ce as putea sa- fac?

Edited by jamesbond91, 13 November 2016 - 16:36.


#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Masaj pe ceafă și câte un blid cu lapte călduț la șase ore.

Dacă se desumflă cumva să ne scrii, că eu sfaturi mai am.
Sper că și matale mai ai pisici...

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pisicile nu au unghii incarnate. Cred ca si-a fortat unghia cand se urca un vreun copac. Nu prea ai ce- i face decat sa-l dai cu betadina .

#17
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 scaiba, on 13 noiembrie 2016 - 16:40, said:

Masaj pe ceafă și câte un blid cu lapte călduț la șase ore.

Dacă se desumflă cumva să ne scrii, că eu sfaturi mai am.
Sper că și matale mai ai pisici...


Din cate am inteles, a fost putin umflat piciorul, acum nu e deloc umflat, arata perfect normal. Ba mai mult, observ ca incearca sa calce cu el, inca e sensibil in zona aceea(cand vreau sa-l ating), dar vad ca incearca sa mearga cu piciorul bolnav.
De fractura, nu cred ca e cazul sunt aproape sigur ca nu are nimic rupt ( isi intinde piciorul, se scarpina cu el, sare).L-am analizat putin la picior  si   nu are nicio infectie, ma gandesc ca poate are ceva la o unghie si nu vad eu. Nici nu ma prea lasa Posted Image. In rest, mananca, arata sanatos (dupa blana m-am luat:P  - luceste:) , toarce cand il mangai.

Dar cand e vorba de picior, nu-mi prea da voie sa-l ating.

Nu e pisica mea, a fost a parintilor, a stat la bloc o perioada (aprox. 6  luni),acum sta la bunici , la curte cam de 6 luni. Sa zic ca are un an si cateva luni:P.  Eu am 24 de ani, nu am avut animale (doar o broscuta testoasa:)), si o pisica care a stat la bunici si a trait 17-18 ani:). Dar, era foarte isteata pentru o pisica:P

 Freddy12, on 13 noiembrie 2016 - 16:54, said:

Pisicile nu au unghii incarnate. Cred ca si-a fortat unghia cand se urca un vreun copac. Nu prea ai ce- i face decat sa-l dai cu betadina .

Oare isi mai face efectul?? vad  ca nu are nimic infectat sau umflat, dar, o sa-l dau cu putina betadina

Edited by jamesbond91, 13 November 2016 - 17:41.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Motanul meu avea sange in jurul unghiei iar odata i-a cazut o unghie si apoi i-a crescut alta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate