Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ipoteze fantastice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Un nou topic de discutie mai ciudat, aici pe spiritual, la liber ... cel putin, asa imi doresc.

Va propun sa dam, dragii mei, frau liber spiritului, si sa va imaginati si-apoi sa povestiti aici cele mai fantastice ipoteze ce va trec prin minte.

Indraznesc sa va indemn sa lasam in urma, cel putin pentru o vreme, The Science Delusion si sa incercam, adunand cat de multe argumente din stiinta si de oriunde altundeva, sa punem laolalta si sa incropim ipoteze cat mai fantastice dar si cat se poate de logice (cum ziceam, cu argumente). Ipotezele trebuie sa fie cat mai departe de ceea ce credem ca stim astazi din stiinta mainstream si sa incerce sa explice ALTFEL ceea ce observam in realitatea din noi si din jurul nostru, ceea ce suntem invatati ca s-ar fi intamplat in trecut, ceea ce se crede ca se stie ca se intampla ori s-a intamplat in Universul observabil ori nu, si cate si mai cate altele.

Pentru a sparge ghiata, am sa lansez eu prima ipoteza fantastica. Ea spune ca pe Terra formele de viata au avut pana acum si au doar doua forme de organizare; prima este fiinta unicelulara, cu mii si mii de variatiuni, dar, in general, cu aceiasi constructie si organizare biologica iar a doua este forma multicelulara, organizata ca organisme formate prin colonizarea si agregarea primelor, la fel, cu mii si mii de variatiuni. Cea de-a doua forma, chiar daca in timp s-a organizat ca o colonie cu grupuri de fiinte unicelulare agregate in organe cu functii specializate in folosul general al coloniei, aceasta a coexistat si continua sa coexiste si chiar sa traiasca in simbioza cu prima forma de viata, in variate combinatii. Interactiunile dintre cele doua continua in mod dinamic si in ziua de azi si probabil ca vor continua pana la capatul existentei vietii pe Terra.

Insa ... desi nu exista inca, o A TREIA forma de organizare a vietii pe Terra este, incepand cu aparitia lui Homo Sapiens, in curs de aparitie ... Care este aceasta? Ramane sa discutam, cu argumente.

Pana atunci, cateva indicii ... Fractali ... As above, so below.

Edited by Billy, 12 November 2016 - 17:06.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Poti face lucruri mult mai "fantastice" cand dai de timp liber, decat sa faci topicuri despre ceva ce nu te ajuta cu nimic in viata.

#3
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postred46, on 12 noiembrie 2016 - 17:16, said:

Poti face lucruri mult mai "fantastice" cand dai de timp liber, decat sa faci topicuri despre ceva ce nu te ajuta cu nimic in viata.

Pe mine incercarea de a intelege realitatea, Universul, lumea in care traim, omul, viata si multe altele ma ajuta FOARTE MULT in viata. Daca ajuta ori ba, totul depinde de ce vrei de la viata.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
-''sa incropim ipoteze cat mai fantastice dar si cat se poate de logice (cum ziceam, cu argumente)''
Daca ai argumente ce au o legatura logica, eu presupun ca ipoteza nu mai poate fi considerata fantastica,
Parerea mea este ca o ipoteza fantastica nu are suport  (argumente),
teoria respectiva, in momentul in care e demonstrata stiintific nu va mai fi vazuta ca fantastica

#5
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBilly, on 12 noiembrie 2016 - 16:59, said:

Insa ... desi nu exista inca, o A TREIA forma de organizare a vietii pe Terra este, incepand cu aparitia lui Homo Sapiens, in curs de aparitie ... Care este aceasta? Ramane sa discutam, cu argumente.

Pana atunci, cateva indicii ... Fractali ... As above, so below.


Am inteles!! Te referi la asta


Quote

We are ‘almost definitely’ living in a Matrix-style simulation, claims Elon Musk

http://www.telegraph...simulation-cla/

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
well, hai să aberăm...am timp berechet.... şi chiar nu suport fraza de mai sus cu ''Pensia ta ce face?
Afla cat ai strans pana acum pentru pensie si ce poti face in plus.''... după mine, frază pentru retardaţii în fază terminală.

ce cred eu...
terra...unul din puţinele acvarii existente în universul cunoscut de noi...mîine...
că ce am cunoscut ieri ne este ascuns cu străşnicie.

apropos de sapienşi
ăştia nu au apărut, nimic nu apare pe terra din nimic
nici speciile nu evoluează, doar apar şi dispar.
de unde apar?
de acolo de unde apar diferiţi peştişori şi în acvariul tău... din ''altă parte''

fractalii zici. ok. probabil există de mii de milioane de ani.
ce's ăia?

Edited by sarac.lipit, 12 November 2016 - 18:51.


#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postsarac.lipit, on 12 noiembrie 2016 - 18:41, said:

well, hai să aberăm...am timp berechet.... şi chiar nu suport fraza de mai sus cu ''Pensia ta ce face?


bai nici eu! O sesizez in marginea campului vizual si de fiecare data, dar de fiecare data am impresia ca citesc penisopedia.ro si imi atrage atentia ....... :)

#8
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostBilly, on 12 noiembrie 2016 - 16:59, said:

Un nou topic de discutie mai ciudat, aici pe spiritual, la liber ... cel putin, asa imi doresc.

Va propun sa dam, dragii mei, frau liber spiritului, si sa va imaginati si-apoi sa povestiti aici cele mai fantastice ipoteze ce va trec prin minte.
[...]

Fiind vorba de fantastic, cred ca e potrivit sa amintim aici de Rudolf Steinerale carui relatari intrec orice imaginatie: http://www.spiritual...GA105_CF03.html

#9
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postpierre_de_timp, on 12 noiembrie 2016 - 17:49, said:

Am inteles!! Te referi la asta

http://www.telegraph...simulation-cla/

Nu chiar ...

Fractalii, sarac.lipit, sunt organizari / forme ce se gasesc la o scara mica a realitatii si care se repeta identic cu fiecare treapta, pe fiecare scara din ce in ce mai mare a realitatii.

Pe prima scara, cea mai mica a vietii pe Terra a fost organismul uni-celular care se zice ca ar fi aparut cu miliarde de ani in urma. Treapta urmatoare a fost organizarea multi-celulara care, se stie, a aparut in Explozia Cambriana, cand practic, in mod instantaneu pe scara erelor geologice, toate organismele multi-celulare care au existat si care exista azi, si-au vazut stramosul ivit in arena regnului biologic. Au trecut de atunci circa 600 milioane de ani si dintre toate organismele care s-au dezvoltat si si-au rafinat evolutia / adaptarea la mediu in acest timp, acum 200-300 de mii de ani a aparut Homo Sapiens; aparent singurul organism multi-celular capabil sa duca mai departe evolutia vietii pe Terra, intr-o noua scara a realitatii ... fractalul initial.

Deci ...?

Si apropo de "fantastic" ... e-adevarat ca inseamna, conform DEX, ceva care nu există în realitate; creat, plăsmuit de imaginație; ireal, fantasmagoric, fabulos dar si ceva extraordinar, grozav, de necrezut.

Edited by Billy, 14 November 2016 - 16:41.


#10
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Deci, urmeaza singularitatea Posted Image

Edited by TOPCATBV, 14 November 2016 - 17:04.


#11
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Tz ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate