Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

intel Ac 7260

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Prefer din Ro, din magazin si cu garantie.
Exclus eBay, dureaza prea mult si in caz de vreo problema e mai mare bataia de cap.
Am vazut si pe oleics, ramane sa vad ce hotarasc. Doream sa punctez ca o placa atat de buna este lipsa din magazine.

#20
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Este lipsa la distribuitori pentru ca e EOL la Intel.
Mai precis, e ultima placa wifi de la Intel care mai foloseste HMC (PCIe mini half). Au trecut la M.2 key E.
Deci cam greu sa o gasesti cu garantie in Ro.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Cum naiba inainte mergea pe acest laptop Acer si acum nu mai vrea sa mearga dar merge in altul?
Am intreat pe siteul placii, am descarcat driverul, placa este functionala in manager dar pictograma este cruce rosie.
In alt laptop merge. Aceeasi versiune de BIOS am acum ca atunci cand mergea.

#22
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 ogo, on 06 februarie 2018 - 15:36, said:

...
Mai precis, e ultima placa wifi de la Intel care mai foloseste HMC (PCIe mini half). Au trecut la M.2 key E.
..
Exista adaptoare  PCIe mini half la M.2, insa ramane si problema conectorilor de la antene.
...
Ati vazut cumva pe undeva adaptori pentru cablu antene?
(mama tip nou - tata tip vechi) - niste capete de cablu care sa faca legatura intre placa noua si cablurile vechi de la antene.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Imi da de furca placa asta. Nu vrea si pace pe Acer Aspire E3 pe care a mers cca un an. Nu stiu de ce acum nu vrea, o fi de la drivere, de la updateul de W10...
Placa este vazuta, "functioneaza corect" dar pictograma este gri si cu o cruce rosie. Placa merge in alt laptop, alte placi merg in Acer. Nu se pupa Intel cu Acer.

Sau daca as gasi la proba un Intel 3160 care are o rata de transfer de 433Mbps pe AC, avand in vedere ca am net de 300Mbps, cam care ar fi viteza maxima pe care as obtine-o? Pe AC atingeam 280 cu acest Acer si 295 cu un Asus mai bun (AC 7260 cu 300/866).

Edited by danghetau, 10 February 2018 - 00:19.


#24
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 danghetau, on 10 februarie 2018 - 00:09, said:

...am net de 300Mbps, cam care ar fi viteza maxima pe care as obtine-o?..
-aceeasi viteza vei obtine cu orice placa de retea, 802,11n - 300Mbps.
Daca ai router ce merge pe 5GHz ia o placa dual band 802.11a/n - 300Mbps
...
Se impune achizitionarea unei placi de retea mai puternice doar daca ai si un router la fel de capabil si
vrei sa folosesti reteaua de acasa si la altceva.
Se impune achizitionarea unei placi de retea mai noi doar daca ai ultimul sistem de operare si vrei sa fii sigur de suportul pentru drivere.
...
Viteza la net va fi cea pe care o ai in abonament (atat cat vine pe teava), chiar daca intre router si laptop ai o conexiune cu viteza mai mare.

Edited by costeld69, 10 February 2018 - 08:44.


#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Pai in practica nu e tocmai asa.
Am net de 300 si folosesc sa spunem doar banda de 2,4GHz. Daca setez 40MHz am viteza de conectare de 300Mbps (intre dispozitive) dar in testele de viteza nu trece de 170-180Mbps chiar lângă router, asta e normal.
Daca setez 20 MHz viteza de conectare scade la 130Mbps iar testul de viteza nu arata mai mult de 85Mbps, de regula 70-75Mbps.
Pe 5GHz ating 280-290 Mbps, aici e clar, viteza de conectare diferă, intre 866 initial apoi scade odată cu distanta.

Asadar nu am avut niciodată 300Mbps pe N si nici nu e posibil, abia pe AC se atinge in cazul meu.
Si cu netul de 500 la fel, e limitarea procesoarelor, atâta pit.

Cum acest Intel nu mai vrea concubinajul cu Acer, ce sa iau sa fie ok?

#26
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Wifi e half duplex: faci link la 300 Mbps => viteza in speedtest va fi 150-200
Same story si pt 5 ghz: ai link la 866 => max speed ~400-450
Depinde si de AP totusi. Pe un ap 3x3 (ubiquiti ap ac pro ) cu intel 7260 viteza in 5ghz ajunge la ~550 up/down. Pe AP 4x4 (ubiquiti ap ac hd) aceeasi placa ajunge si la 650-680 mbps cu link de 866.
Cu placa asus usb-ac68 cu link pe wifi la 1.3 Gbps viteza ajunge si la ~ 700 Mbps pe ap 3x3.
Cu ap ac hd si mac book pro care e 3x3 si link la 1.3 gbps pe wifi viteza ajunge si la 850-890 mbps.
Deci f multe variabile.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Voi aveti idee despre ce inseamna half duplex? Cum se manifesta? Sau se vorbeste despre half duplex doar asa de placere? Intreb si eu asa sa ma bag in seama, nu de alta dar cred ca nu e topic pe softpedia in care sa se vorbeasca de wireless si cineva sa nu vina sa zica "bla bla bla half duplex bla bla bla jumate din viteza bla bla bla".

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Care voi, eu n-am zis nimic despre half duplex.
Exact cum spun sta situatia la mine, exact la fel si pe conexiunea de 500/25 de la UPC deoarece procesoarele atat pot.

Ideea e ca AC 7260 are multe probleme de incompatibilitate, ma nedumereste ca a mers dar acum nu mai vrea. O fi de la BIOS (s-a rescris), de la updateurile W10, de la Intel (poate a retras vreo compatibilitate...).

#29
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@Kagaroth: really?

@danghetau: 802.11 e half-duplex pt ca asa zice IEEE.
802.11 99,99% e half cu 0.01% full doar in laborator.

Niciun device nu poate transmite si primi in acelasi timp pe wifi pentru ca nu pot detecta eventuale data collision ca la 802.3; +wifi e shared medium si toti se pot bruia intre ei.
Daca vrei un exemplu, e ca la walkie-talkie: 1  vorbeste 2 asculta. 2 vorbeste 1 asculta. vorbesc amandoi nu se intelege nimic.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aham... deci unde se zice ca half duplex = jumatate din viteza link-ului? Ca la wireless vorbim de mai multi factori care duc la viteze sub specificatiile de marketing ale producatorilor diverselor echipamente e alta mancare de peste decat half duplex.

@danghetau: scuze nu am vrut sa fac referire si la tine, am vrut sa zic doar de cei care pun egal intre half duplex si bandwidth si throughput cand se discuta de link-uri wireless.

Edited by MembruAnonim, 10 February 2018 - 15:51.


#31
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
nu pune nimeni egal.
bandwidth este teoretic maxim iar throughput este practic maxim (influentat de signal-to-noise ratio + alte limitari ).
iar impreuna cu faptul ca 802.11 e half duplex, poti ESTIMA average troughput pe wifi. (ca e half-duplex e un alt factor din multitudinea celor ce fac ca bandwidth-ul "impins" de marketing sa nu fie decat un simplu calcul matematic in conditii ideale).
+ ca totul este influențat de channel, channel witdh, distanta, interferente, obstacole fizice, alte retele wifi etc
+ spectrul e impartit intre toti utilizatorii si toti asculta sa determine cand e randul lor sa transmita(nu e dedicat ca pe 802.3)
=> la final, throughput-ul, pe care toti il vad in teste, este aprox 50% din bandwidth

Ca rule of thumb, troughput-ul este 1/2 din bandwidth (pe care il imparti la nr de  clienti activi in retea).

#32
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
PS.
Într-adevăr, din mesajul meu s-a înțeles ca datorita half-duplex e troughput-ul la jumătate.
Rectific, și menționez ca si din cauza faptului ca 802.11 e half-duplex, troughtput-ul e la jumatate din bandwidth.

mea culpa.

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,652
  • Înscris: 21.08.2008
Dar rezolvarea pentru mine? Intel AC7260 si Acer Aspire E3-112-C60G. A mers pana de curand. Nu stiu ce s-a intamplat.
Placa merge pe alt laptop, nu e pierduta insa as fi vrut pentru Acer.

#34
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 danghetau, on 08 februarie 2018 - 15:38, said:

Cum naiba inainte mergea pe acest laptop Acer si acum nu mai vrea sa mearga dar merge in altul?
Am intreat pe siteul placii, am descarcat driverul, placa este functionala in manager dar pictograma este cruce rosie.
In alt laptop merge. Aceeasi versiune de BIOS am acum ca atunci cand mergea.

da-i enable din adapter setting
control panel > network and internet > network and sharing center > change adapter settings > click dreapta pe intel dual band wireless ac-7260 si ENABLE.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@danghetau: Incearca acea placa wireless pe acel laptop cu un liveCD, daca totul pare okay dar nu functioneaza posibil ca ai o problema la alocarea unei resurse de catre winblows, irq si al te shit-uri de astea. Incearca sa dezinstalezi driver-ul si sa il instalezi la loc. Eu zic ca e problema cu micromoale winblows ceea ce nu ma mira deloc.

#36
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Sau din command prompt (ca admin)
Citat

netsh interface show interface
(Sa vezi care e intel-ul tau)

Si dupa

netsh interface set interface "network_adapter_name" admin=enable
(e.g netsh interface set interface "MyEthernet" admin=enable)

Edited by ogo, 10 February 2018 - 21:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate