Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Netul mai bun cu 4g

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lolzarmy

lolzarmy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.11.2015
De un an nu pot face nici un fel de gaming online pe internetul de la upc. In fiecare seara dupa ora 6-7 pana pe la 10-11 creste ping-ul pe de la 60 la 200 si scade download-ul de la 200 pana la 5 in zile mai proaste. Am sunat la support de 3-4 ori si chiar a venit un tehnician, s-a uitat, a zis ca nu e normal si ca o sa se uite colegii lui in zona si n-am mai auzit de nimic de la ei iar problema a persistat. Acum trebuie sa folosesc 4g-ul telefonului prin USB tethering ca sa pot avea ping-uri rezonabile.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca e prea incarcata reteaua si nu mai face fata fara sa investeasca in ea. :)

#3
lolzarmy

lolzarmy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.11.2015

View PostMembruAnonim, on 11 noiembrie 2016 - 20:28, said:

Pentru ca e prea incarcata reteaua si nu mai face fata fara sa investeasca in ea. Posted Image
E nasol, mai ales ca sunt practic in centrul Ploiesti-ului si aveam asteptari mai mari de la upc...

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Schimba providerul.

#5
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
incheie contractul pe motivul asta, si incearca alt provider

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postlolzarmy, on 11 noiembrie 2016 - 20:21, said:

De un an nu pot face nici un fel de gaming online pe internetul de la upc. In fiecare seara dupa ora 6-7 pana pe la 10-11 creste ping-ul pe de la 60 la 200 si scade download-ul de la 200 pana la 5 in zile mai proaste. Am sunat la support de 3-4 ori si chiar a venit un tehnician, s-a uitat, a zis ca nu e normal si ca o sa se uite colegii lui in zona si n-am mai auzit de nimic de la ei iar problema a persistat. Acum trebuie sa folosesc 4g-ul telefonului prin USB tethering ca sa pot avea ping-uri rezonabile.

Configuratia folosita,modul de conectare (fir sau wireless),sistemul de operare folosit.Da-mi aceste detalii daca se poate.

La mine,tot in Ploiesti,zona NORD,pe wireless 3 pereti pana la router,abonament 60 Mb/sec,de pe un torent cu destul de putini useri,o cotoroaga de laptop (nu l-am scos pe cel de ultima generatie care stie si AC), HP 630,Pentium B950,4GB DDR3/1333Ghz,wireless standard N,router personal TP-Link cu DDWRT, imaginile vorbesc.
Da,merg pe acest HP dar: reteaua este PERFECT pusa la punct,sistemul de operare este PERFECT instalat - ATA,unge... licenta Windows 8.1,routerul PERFECT configurat cu soft DDWRT, etc!
Modemul UPC este un CISCO.
Verificati-va OS-ul de pe laptop sau desktop,verificati-va cablaraia si mufaraia coaxiala,eventual deschideti bon la ei sa vina un tehnician sa controleze.Cel mai important,asigurati-va ca aveti conexiunea LINIE pe Speedtest cu servere UPC,Nextgen sau din Constanta (stau bine la serverele de viteza sau chiar Olanda).
Eu sunt maniac de lucru bine pus la punct,lucrez in IT si daca ceva nu-mi convine,nu ma las pana nu rezolv.
Cel mai bine,verificati-va OS-ul de pe device-ul cu care lucrati si daca este OK, nu-i slabiti pe cei de la UPC pana nu aveti conexiunea cum trebuie!
De aceea platiti abonament!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 11 November 2016 - 23:46.


#7
lolzarmy

lolzarmy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.11.2015

View PostTehnicianul1970, on 11 noiembrie 2016 - 23:30, said:

Configuratia folosita,modul de conectare (fir sau wireless),sistemul de operare folosit.Da-mi aceste detalii daca se poate.

La mine,tot in Ploiesti,zona NORD,pe wireless 3 pereti pana la router,abonament 60 Mb/sec,de pe un torent cu destul de putini useri,o cotoroaga de laptop (nu l-am scos pe cel de ultima generatie care stie si AC), HP 630,Pentium B950,4GB DDR3/1333Ghz,wireless standard N,router personal TP-Link cu DDWRT, imaginile vorbesc.
Da,merg pe acest HP dar: reteaua este PERFECT pusa la punct,sistemul de operare este PERFECT instalat - ATA,unge... licenta Windows 8.1,routerul PERFECT configurat cu soft DDWRT, etc!
Modemul UPC este un CISCO.
Verificati-va OS-ul de pe laptop sau desktop,verificati-va cablaraia si mufaraia coaxiala,eventual deschideti bon la ei sa vina un tehnician sa controleze.Cel mai important,asigurati-va ca aveti conexiunea LINIE pe Speedtest cu servere UPC,Nextgen sau din Constanta (stau bine la serverele de viteza sau chiar Olanda).
Eu sunt maniac de lucru bine pus la punct,lucrez in IT si daca ceva nu-mi convine,nu ma las pana nu rezolv.
Cel mai bine,verificati-va OS-ul de pe device-ul cu care lucrati si daca este OK, nu-i slabiti pe cei de la UPC pana nu aveti conexiunea cum trebuie!
De aceea platiti abonament!

Nu stiu la ce te referi cand intrebi de configuratia folosita, daca te referi la specificatii, sunt pe desktop destul de puternic. [ https://i.gyazo.com/bb3bade6a0106ed94b613a74df145be2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Modul de conectare: Fir
OS: Windows 10 Pro

Nu cred ca problema vine de la mine, din moment ce internetul e ok toata ziua iar seara incepe de la 18:00-19:00 sa se duca viteza si ping-ul pana la 22:00-23:00.
[ http://www.speedtest.net/result/4875781393.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lolzarmy, 13 November 2016 - 14:33.


#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Tu ai un blocaj pe un nod optic ce nu mai face fata seara.Suna atunci cand ai problema asta,atunci cand viteza este redusa si roaga operatorul sa-ti verifice LIVE,acest lucru.
Si la mine in NORD am avut o astfel de problema,am sunat de 2 ori,este adevarat.La a 2-a convorbire,o operatoare mai "invatata" a avut rabdarea sa verifice inclusiv incarcarea nodurilor optice.Dupa acea convorbire,situatia a fost cu totul alta de-a doua zi pana in prezent,cand am avut si vizibile imbunatatiri pe infrastructura in zona de blocuri unde locuiesc (chiar montarea de curand a unui nod optic aproape de blocul unde locuiesc).Rezultatele se vad.
Suna-i si spune-le sa-ti rezolve problema,mai ales daca spui ca locuiesti in centru."Casa cartii",unde se afla UPC cu toata "uzina",este aproape de tine.

Edited by Tehnicianul1970, 14 November 2016 - 01:06.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa faca ce au facut si la mine: nimic.

I-am sunat si chiar operatorul a zis ca nodul vietii depaseste 90% incarcare si ca asta e. :)

Daca upc vrea sa continue cu tipul asta de tehnologie au de montat minim dublul nodurilor optice actuale. Pentru tot orasul nostru au doar cateva bucati, cum sa faca fata? Si e doar unul din exemple. Nici macar CMTS-ul nu mai e in oras.

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
La Ploiesti,este reteaua mai noua,au destule noduri optice Teleste,mai ales pe zona de Centru.Am prieteni care locuiesc "ultracentral" si Internet de 500 Mb/sec care merge maxim intotdeauna.PING de 90 ms pe UPC... n-am vazut in Ploiesti... niciodata,prin ce case am intrat.Datorita jobului,am vizitat destule locuinte si cam 80% dintre cei vizitati au UPC.La absolut nimeni din cei vizitati,nu au fost probleme de niciun fel.Intotdeauna am facut teste de viteza dupa ce-am instalat OS-uri pe desktopuri si laptopuri sau am inlocuit placi de retea.Intotdeauna,pe serverul UPC,am avut ping-uri sub 10 ms.
Ce naiba,uite un print screen de la mine,cu wireless prin 3 pereti de beton pana la mine-n camera,unde stau pe net acum pe un junghi de laptop HP 630.De unde naiba PING de 90 ms pe un server local,mai da-l incolo! Cred ca userul nostru are si probleme de "mufaraie".

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 14 November 2016 - 01:40.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu mai am incredere in upc. Mi-au demonstrat de multe ori ca-i doare unde nu bate soarele. De la aceleasi probleme repetate si care tot apar, pana la viteze praf in minim 70% din timp. Doar anul asta au avut de mai multe ori probleme cu zgomotul pe fibra de transport.


Anul viitor imi expira perioada contractuala si nu le mai dau 125 lei lunar nici sa ma pici cu ceara. Nu merita, reteaua e tot mai praf si preturile tot mai mari. Probabil ca daca furnizorul local nu era de vanzare nici nu imi luam net prin coaxial. :)

In plus, daca se adevereste ca vor mari vitezele la clienti, inclusiv la download, o sa fie si mai frumos decat e acuma.

#12
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Daca baga DOCSIS 3.1in Romania,altele vor fi datele problemei.Stiu,mai avem de asteptat dar nu prea mult.
Ca sa nu fim prea mult off-topic,eu nu renunt la UPC.Greseala vietii (pe care am remediat-o in 2012),a fost sa am incredere si sa mai si colaborez cu javrele de la Vodafone.Stii istoria,nu-ti mai reamintesc!Posted Image

#13
lolzarmy

lolzarmy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.11.2015
Cred ca am sunat la ei de 4 ori pe parcursul anului, si ultima data cand am sunat ( prin Martie) au trimis un tehnician si a vazut si el problema, s-a uitat la legaturi etc si a zis ca trebuie sa fie de la nod si ca or sa se uite colegii lui. Evident ca problema nu a fost remediata pana acum si nu prea am ce sa fac. As anula contract-ul dar e pe numele proprietarilor apartamentului si ei sunt plecati in strainetate..  

Speed test bonus de acum cateva zile: [ http://www.speedtest.net/result/5787914333.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate