Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Probleme fotograf nunta/botez

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Uite, nu vreau sa stârnesc polemici, dar intreaba-ti toti prietenii cati s-au uitat mai mult de o data la fotografiile de la nunta/botez. Mi se pare ca se exagerează totusi, la botez la fi-mea am avut fotograf , mi-a făcut ditamai albumul, prelucrate,gadilate,efecte,nebunii...niste fotgrafii totusi. Am făcut si eu cu telefonul, tot fotgrafii..pe alea ale mele ma mai uit.

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Aici vorbeam din prisma fotografului. Ce face clientul cu pozele dupa deja nu mai este relevant, contractul e pana la livrare si plata.

Quote

Am făcut si eu cu telefonul,
Fotograful oficial ar trebui sa aibe exclusivitate, restul camerelor sa fie banate, vrei sa faci poza platesti fotografului :).

Edited by crokodilu, 14 November 2016 - 14:22.


#21
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ei, sa nu exageram. Daca fotograful se teme de camerele din public atunci trebuie sa isi caute alta meserie. Clientii sunt de multe feluri, unii nu vor album, altii vor mai multe. Unii intreaba de ce e neclar in spatele subiectului si nu se vede totul clar, altii platesc pentru mai multi fotografi.

Am avut clienti care au vrut pozele prelucrate fix ca sa se vada bine pe ecranul laptopului lor vechi si clienti care au zis sa le trimit pozele incat sa le poata vedea pe iPhone, ca ei pe calculator nu intra.

Media este cea care conteaza, si media vrea un album cat de cat decent, niste imagini pe DVD+stick poate, o sedinta foto, o prelucrare decenta, armonioasa.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnicolaie, on 14 noiembrie 2016 - 16:05, said:

..Unii intreaba de ce e neclar in spatele subiectului si nu se vede totul clar, ..
Banui ca prospectezi clientul inainte, adica nu te trezesti la final cu intrebari "dar dece nu se vede totul clar ca mie asa imi iese pe aifon?!"

#23
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cand ajungi la un anumit nivel te prospecteaza ei pe tine si te aleg functie de ce oferi, dar te trezesti cu niste intrebari .. Am fost salvat de contract de cateva ori.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnicolaie, on 14 noiembrie 2016 - 16:38, said:

.... Am fost salvat de contract de cateva ori.
Scrie in contract cu ce dimensiune a DOF-ului lucrezi?

Ma refer si la situatii cand te iau baietii ca te-a recomandat cineva, la modul "taticu, eu dau banu dar sa-mi faci poze misto, da!" iar la final "pai nene ai zis poze misto nu d-astea in care nu vad nimic clar". Adica nu ii descosi inainte, sa vezi ce vor defapt?

#25
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Da, scrie:


Quote

i. Stilul artistic. Prin prezenta, BENEFICIARUL declara ca a luat la cunostinta stilul de lucru si portofoliul PRESTATORULUI, ca urmare a vizionarii materialelor care i-au fost puse la dispozitie si solicita PRESTATORULUI prestarea de activitati fotografice acceptand faptul ca rezultatele PRESTATORULUI se modifica in timp, ca stilul sau personal este permanent supus schimbarii. BENEFICIARUL solicita prestarea de servicii unice, personalizate, de natura artistica si intelege faptul ca fotografiile realizate de PRESTATOR pot varia fata de alte fotografii realizate la evenimente similare si ca in realizarea acestora PRESTATORUL va folosi judecata artistica personala astfel incat imaginile realizate sa fie conforme cu interpretarea proprie a evenimentului contractat, interpretare care poate sa difere de cea a BENEFICIARULUI sau a unor terti. Prin urmare, BENEFICIARUL admite faptul ca fotografiile nu vor putea fi respinse pe baza unor criterii estetice sau de gust personal.


#26
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Tare asta cu stilul  care e variabil. Tu te ai gandit sau ai vazut pe la altii cum scriu?

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Eu n-as semna asa ceva Posted Image

#28
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nimeni nu comenteaza la semnarea contractului si nimeni nu este dezamagit cand primeste pozele. Daca as fi un amator cu o nunta editata asa, una asa, despre care circula vorbe, probabil ca ar fi care ar comenta. Din pacate sunt clienti si clienti, unii mai moderati, altii mai carcotasi, si am avut parte de comentarii aiurea de la oameni pe care nu ii stiam, dar veneau cu recomandare solida, si nu mai vreau. Cui nu ii place, sa nu semneze.

Am auzit de niste miri care voiau sa semneze contract cu o agentie cu care mai lucrez, si voiau sa plateasca doar dupa ce vad pozele de la nunta, ca sa se asigure ca le plac or some shit :)))


Clauza este inspirata din industria fotografica si cinematografica de la Hollywood. Sursa directa de inspiratie este fotograful faimos Joe Buissink, care la randul lui spunea ca s-a inspirat de la Spielberg sau ceva de genul.

In Iulie anul viitor voi avea nunta cu niste actori care au nasi o fotografa cunoscuta din Timisoara, si printre invitati au alti fotografi de eveniment, unii cunoscuti. Deja aud comentariile, si ma bucur ca am clauza aia in contract.

#29
bogdabo123

bogdabo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016
Multe puncte interesante.

Buna treaba cu contractul, cred ca e important sa ai ceva de genul asta in orice fel de servicii.

Iar cu externalizarea, depinde de cum iti alegi editorul. Banuiesc ca pe acelasi principiu prin care isi alege un client fotograful :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate